Forum OSKKO - wątek

TEMAT: III filar
strony: [ 1 ]
layola03-06-2004 07:42:53   [#01]
czy ktos z Was jest może ubezpieczony w Nationale Nederlande - ta firma mnie agituje od jakiegoś czasu. Z jednej strony warto byłoby się dodatkowo ubezpieczć ale z drugiej strony nie mam wyrobionego zdania co do firmy i nie wiem czy można jej zaufać. Może ktos z Was ma jakieś doświadczenia albo po prostu lepszą wiedzę na ten temat?
Elusia03-06-2004 18:40:48   [#02]
ja nie narzekam
Jolanta Szuchta03-06-2004 19:03:34   [#03]

Ja też

nie narzekam a od lat jestem.Może dlatego nie narzekam bo jeszcze nigdy niczego nie musieli mi wypłacac ale ma u nich tez 2 filar.
panda03-06-2004 19:09:43   [#04]

a ja nie

zrobiłam sobie kiedyś symulację i wyszło na to, że skuteczniejsze jest systematyczne odkładanie. Osobiście polecam Pioniera. Przeliczyłam zyski przy wersji zrównoważonej (z 5 ostatnich lat) i porównałam z zyskami męża w III filarze. Jakoś się te filary nie kalkulują.
Iwona204-06-2004 17:26:14   [#05]
Mój małżonek ma II i III filar w Nationale Nederlande - tez nie narzeka na firmę.
Raz tylko poprosił o zmianę agenta, ale okazało się, że kobieta była niewypałem i chyba się z nią pożegnano.
SławekL07-06-2004 14:15:11   [#06]

Trzeci filar, jak sama nazwa wskazuje, ma być podporą naszego kulejącego systemu emerytalnego. layolu, biorąc pod uwagę Nationale, nie możesz porównywać do Pioniera lub do PKO, bo to tak jakbyś pytała czy słoń jest lepszy, czy koń wyścigowy a może osioł - na wszystkich można dojechac do celu.

Jeśli chcesz dotrzeć szybko, no to oczywiście wybierzesz konia (szybkie ponażanie zysków - np.Pionier), ale wstarczy że natrafisz na swojej drodze góry i twój koń będzie do niczego będziesz żałowała że nie jedziesz na ośle - wolniej ale do celu (ogólne załamanie na giełdzie-firmy ubezpieczeniowe w większości inwestują w tzw. instrumenty bezpieczne-papiery dłużne skarbu państwa, obligacje skarbowe itp). Zysk jest mniejszy ale bezpieczniejszy , no i jest ubezpieczenie.

Jeśli już porównywać to np. produkty ubezpieczeniowe (firmy ubezp.-np.:Nationale Nederlanden; AIG Amplico Life; Comertial Union) między sobą- zysk, zabezpieczenia, ubezpieczenia, gwarancje i stabilność firmy-rating, pozycję na rynku).

Jeśli planujesz skorzystać z odkładanych funduszy przed końcem wykupionego programu ubezpieczeniowego (np.15 lat), to lepiej go nie wykupuj, lepiej zanieś pieniądze do banku lub powierz specjalistom z funduszy inwestycyjnych (ale wtedy nie licz na odszkodowanie).

Na całe nieszczęście wszystkie te firmy nazywamy Trzecim filarem, a tak naprawdę łączy je tylko element "oszczędzania".

W dłuższej perspektywie tak naprawdę w żadnej firmie nie wiedomo, jakie będą zyzki.

layola07-06-2004 18:14:15   [#07]

dzięki

wszystkim za wyjasnienia. Juz podjęłam decyzję i skorzystam z propozycji. Mam nadzieję na troszke wyższą emeryturę, niz ta którą dostane z ZUS-u. To jest mój plan na dzisiaj, a że świat jest nieprzewidywalny, to kto wie co będzie za X lat?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]