Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje do nauczania w liceum profilowanym
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane01-06-2004 10:39:44   [#01]

Chciałby się dowiedzieć czy po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z tytułem inżyniera Informatyki w szkole,
mam prawo do nauczania przedmiotów zawodowych w liceum profilowanych na kierunku: Zarządzanie Informacją
(Wyszukiwanie, przetwarzanie i upowszechnianie informacji) oraz awansu zawodowego względem wymienionych przedmiotów (oczywiście do 2006 roku osiągnę tytuł magistra).
Z dokumentu ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ l SPORTU z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli wynika, że:
"2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne."

Jeśli chodzi o kwalifikacje pedagogiczne to takowe posiadam. Mam także dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych o specjalności Informatyka w szkole. Ale nie wiem czy do tego typu przedmiotów te kwalifikacje mi wystarczą.Proszę o pomoc bo już nie wiem czy mogę robić staż na nauczyciela kontraktowego czy też nie.

ewa bergtraum01-06-2004 11:27:24   [#02]

Liceum profilowane

nie jest średnią szkołą zawodową. Żadnego tytułu zawodowego po jego ukończeniu nie otrzymuje się. Zajęcia w profilu (to nie są przedmioty zawodowe) zarządzanie informacją (bloki tematyczne: 1. Wyszukiwanie, selekcjonowanie i gromadzenie informacji 2. Przetwarzanie informacji 3. Upowszechnianie informacji) realizowane są w wymiarze 13 godzin w całym cyklu kształcenia. W liceum (zgodnie z roporzadzeniem o kwalifikacjach) można zatrudnić nauczyciela posiadającego  wykształcenie wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym. Wyjątkiem są nauczyciele języków obcych. Do ich uczenia wystarcza na dzień dzisiejszy licencjat.

Ewa z Rz01-06-2004 14:21:57   [#03]

to może...

ja wkleję cały §2 cytowanego wyżej rozporządzenia:

§ 2. ust. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:
- zakładach kształcenia nauczycieli,
- placówkach doskonalenia nauczycieli,
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych,
- bibliotekach pedagogicznych,
- wojewódzkich ośrodkach politechnicznych,
- szkołach pomaturalnych,
- szkołach policealnych,
- szkołach średnich ogólnokształcących,
- szkołach średnich zawodowych,
- liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach i szkołach policealnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. b-g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą",
posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

ust. 2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, [w tym: liceum profilowane - przyp. mój] posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Zatem wyższe studia zawodowe (inżynierske) są wysatrczające by nauczać przedmiotów zawodowych.

Osobnym pytaniem jest czy przedmiot zarządzanie informacją jest przedmiotem zawodowym. Moim zdaniem, jeśli ten przedmiot jest właściwy dla wszystkich profili - to jest to przedmiot ogólny, a jeśli nie to będzie to przedmiot zawodowy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]