Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opinia RP
strony: [ 1 ]
hela15-03-2017 12:59:07   [#01]

Czy ktoś ma może wzór opinii RP do projektu organizacyjnego wraz z podstawą prawną?

DYREK15-03-2017 13:44:42   [#02]

będzie to uchwała RP w sprawie wyrażenia opinii .........

może podstawa prawna będzie w Rozporządzeniu z dnia …………………………. r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli -> jeszcze nie jest podpisane;-)

gera18-03-2017 16:36:32   [#03]

- art. 70 ust. 2 pkt 1 u.p.o.,

nadal projekt i będzie to moim zdaniem jeszcze:

- § 17 ust. 4 p.r.s.o.,

- § 23  ust. 1 p.r.s.o

Arkusz organizacji podlega zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną. Opinia nie ma charakteru wiążącego.

OLGIE18-03-2017 16:39:19   [#04]

od 1.09 w gimnazjum będzie LO, kto robi arkusz i jaka jest podstawa prawna tego arkusza -

Roman Langhammer18-03-2017 18:46:36   [#05]

Co to jest "p.r.s.o."?


post został zmieniony: 18-03-2017 18:46:43
AnJa18-03-2017 19:07:06   [#06]

Olgie- dyrektor przekształcanego gimnazjum

pp jest ten zapis z ustawy wprewadzającej mówiący o stosowaniu przepisów prawa oświatowego wchodzących 1 września już teraz jesłi ich skutki dotyczą roku 2017/18

gera19-03-2017 22:00:14   [#07]

Roman Langhammer  - "p.r.s.o" projekt rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli – wersja na dzień 20 stycznia 2017 r - nie jest aktualne już, ponieważ rozporządzenie podpisane.


post został zmieniony: 19-03-2017 22:01:28
Ala19-03-2017 23:18:59   [#08]

no skrótami to my tu często lecimy

ale, że aż tak? ;)))))))))

cynamonowa20-03-2017 07:57:23   [#09]

Jak już Ala o tych skrótach.....Jak prawidłowo zapisywać specustawę - pw U PO, PWU PO, pwu PO.....? :)

 

izael20-03-2017 10:17:30   [#10]

chyba nie ma wzoru:)

a może PwUPO:)

 

DYREK20-03-2017 11:06:34   [#11]

najlepiej "specustawa" ;-)

rzewa21-03-2017 08:28:52   [#12]

ja używam tego skrótu co DYREK, ale jak muszę oficjalnie to używam tego: u.p.w.u.P.o.

JarTul22-03-2017 21:33:49   [#13]

... i ostatecznie jaka podstawa prawna do opini RP o projekcie arkusza organizacyjnego?

irula22-03-2017 21:57:54   [#14]

W wersji rozp. o organizacji szkół podpisanej przez panią minister nie ma opinii RP (§ 17 ust 4) a w projekcie była opinia.

gosiaes222-03-2017 22:06:14   [#15]

zaczynam czuć się jak w matriksie :(

Areq22-03-2017 22:13:59   [#16]

Bo kompetencje RP określa ustawa PO  - art70.1

AnJa22-03-2017 22:22:05   [#17]

70.2: Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi;
czyli powtórzenie z UoSO
czyli jedni arkusz opiniują opiniują, inni nie
wyjdzie w praniu- ustali KO
zoza22-03-2017 22:24:55   [#18]

Ale tam (PO art 70.1) nie ma takiej kompetencji jak opiniowanie arkusza...(?) Czy może ja czegoś nie ogarniam?

Nie ma też słowa o opinii rp w art.110.1-3 PO

zoza23-03-2017 06:11:02   [#19]

...cóż, odpowiem sobie sama - pomroczność nagła mnie dopadła:(

rzewa23-03-2017 07:44:46   [#20]

do #17 - nie całkiem tak samo:

w u.s.o. nie było definicji arkusza organizacyjnego a przez wiele lat nie było o nim nawet wzmianki zatem można było próbować twierdzić, że w pojęciu organizacji pracy szkoły zawiera sie arkusz

w Prawie oświatowym mamy art 110 który definiuje arkusz organizacyjny oraz określa podmioty uprawnione do opiniowania (ponownie wymienia kuratora), zatem katalog ten jest zamknięty i nie zawiera rp -> gdyby ustawodawca chciał by rp opiniowała, to by ją tam po prostu wymienił

chciano to "naprawić" rozporządzeniem, ale się nie udało, gdyż art 111 pkt 13 u.P.o. nie upoważnia ministra do rozszerzenia tego katalogu

wobec tego wg nowego prawa oświatowego mamy jasność -> rp nie opiniuje arkusza organizacyjnego

Joasia Berdzik23-03-2017 08:56:14   [#21]

na logikę:

nie ma konieczności pozyskiwania formalnej opinii ws. arkusza od rady.

za to przekazujemy arkusz do zaopiniowania części pracowników, którzy sa w ZZ, więc arkusz chodzi po szkole "w tę i nazad" jak tzw. "dobro utajnione, dostepne dla wybranych" i staje się sensacyjną plotką

W tej sytuacji uznałabym arkusz za taką informację, z która należy zapoznać nauczycieli. Nie ma być może sensu pozyskiwania opinii, bo to tez kłopot, ale na pewno sprawa arkusza i organizacji powinna być maksymalnie transparentna.

AnJa23-03-2017 09:22:14   [#22]

zgadzam się z obu powyższymi

JarTul23-03-2017 10:59:24   [#23]

Na chwilę obecną:
1. opinie RP w sprawie organizacji pracy szkoły na podstawie:
a) USO
b) uPO?
2. kompetencje organów szkoły na podstawie:
a) USO
b) uPO?
3. zmiany w statutach na podstawie:
a) USO
b) uPO?
4. uchwały klasyfikacyjne dla klas maturalnych:
2. kompetencje organów szkoły na podstawie:
a) USO
b) uPO?

slos23-03-2017 11:35:00   [#24]

W przypadku włączenia gim do SP ma opiniować RP szkoły, której nie ma. Sugestie, ze teraz dwie rady w porozumieniu, nie mają pp, a w dodatku, gdy porozumienia nie ma, to co? Paragraf 22. Nadal twierdzę, ze ten zbiór chaotycznych przepisów naruszających choćby art 65 Konstytucji powstał tylko po to,. żeby uderzyć w samorządy, bo to do nich ( i do dyrektorów szkół) przyjdą  zdenerwowani rodzice w czasie przedwyborczym. Teraz, przy tworzeniu projektów arkuszy widać kompletną porażkę deformy, ale i cała perfidię jej twórców. Brr...


post został zmieniony: 23-03-2017 11:36:13
rzewa24-03-2017 08:01:56   [#25]

JarTul: wszędzie u.s.o.

Roman Langhammer24-03-2017 08:30:15   [#26]

Moim zdaniem RP nie musi opiniować, ale może.

Wszak przepisy mówią, że "Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności".

Przepis ten nie wyklucza możliwości opiniowania wszystkiego przez RP. Mogą opiniować nawet kolor papieru toaletowego.

 

Więc jeśli wszyscy dookoła muszą opiniować, to może warto pozwolić RP zaopiniować to, co ich najbardziej dotyczy? Zwykła przyzwoitość by tego wymagała... takie sobie moje przemyślenia. :)

DYREK24-03-2017 08:32:35   [#27]

jestem za:-)

sońka24-03-2017 20:57:38   [#28]

to jaka podstawa prawna do uchwały w sprawie opinii dotyczącej arkusza?

DYREK25-03-2017 12:03:31   [#29]

nie będzie błędu jak wpiszemy art. 41. UoSO:-)

Leszek25-03-2017 16:39:29   [#30]

gdzieś tu ktoś używał wyrażenia "falandyzacja"...

pozdrawiam

 

AnJa26-03-2017 09:14:38   [#31]

na podstawie postu #29 z wątku opinia RP na Forum OSKKO RP uchwala....

bazyl26-03-2017 12:45:46   [#32]

Zamieszczam też  w tym wątku - może ktos , coś poradzi ?

Mam mieć dwóch wicedyrektorów ( szkoła podstawowa z włączonymi oddziałami gimnazjum) jeden wicedyrektor, który był wicedyrektorem  w gimnazjum,  drugi był moim wicedyrektorem w sp. Czy mogę ich już teraz wpisać do kwietniowego arkusza????

 Zgoda organu prowadzącego jest , ale co z opina RP - teraz to dwie RP. ????? Jak to zrobić ? Czy mogą  już być wpisani jako wicedyrektorzy  teraz w kwietniu - przy zgodzie organu prowadzącego ?

rzewa26-03-2017 13:39:18   [#33]

jak jest zgoda OP, to mogą być wpisani już

tego wicka z sp, to musisz odwołać na podstawie art 238 ust 4 specustawy, a potem go powołasz na podstawie art 65 ust 1 u.P.o. po zasięgnięciu wymaganych tam opinii

natomiast dyrektor włączanego gimnazjum zostaje 1.09.2017 Twoim wickiem na podstawie art 238 ust 2 specustawy, do czego żadnych opinii nie potrzeba a nawet go nie powołujesz tylko stwierdzasz ten fakt na piśmie, gdyż dzieje się to z mocy ustawy

Ala26-03-2017 13:43:55   [#34]

ale bazylowi chodzi o wicedyrektora, który nie był dyrektorem gimnazjum tylko wicedyrektorem

rzewa26-03-2017 13:50:44   [#35]

rzeczywiście...

a dlaczego właśnie on ma być wickiem w sp

bazyl26-03-2017 14:07:55   [#36]

Dzięki Rzewo. No właśnie mojemu wicedyrektorowi skoczyła się kadencja - miał akurat do 31.08.2018. wiec nie musze go odwoływać.   A drugim wicedyrektorem ma zostać dotychczasowy wicedyrektor gimnazjum ( dyrektor odchodzi na emeryturę).

Rozumiem , że jeśli wpiszę ich teraz do arkusza, organ prowadzący zatwierdza arkusz- czyli opiniuje tym samym pozytywnie, a opinii RP zasięgnę np. 1 września 2017- kiedy RP będzie już Radą ośmioletniej szkoły podstawowej?  ( bo nie jest ona wiążąca dla dyrektora - zresztą nie spodziewam się negatywnej) .

Czy dobrze myślę ? :-)

bazyl26-03-2017 14:10:40   [#37]

 Bo ma być dwóch wicków, wiec  myślę ,że dobrze byłoby mieć kogoś kto funkcjonował w dotychczasowym gimnazjum. Szkoła w dwóch budynkach jeszcze filia w innej miejscowości bez kierownika .  

rzewa26-03-2017 19:09:34   [#38]

myślę, że Twoje rozumowanie jest ok -> też bym tak zrobiła

bazyl26-03-2017 19:32:23   [#39]

 Tak myślę, ze będzie to przyzwoite, człowiek też przyzwoity :-) Tylko wciąż meczy mnie to  w jaki sposób zasięgnąć opinii RP - jeżeli teraz są to dwie szkoły-  do września dwa osobne byty a ja chcę mieć  wicków  już w arkuszu. Czyli opinia organu teraz, do arkusza teraz a opinia RP 1 września ?

rzewa26-03-2017 19:32:55   [#40]

mhm

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]