Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomóżcie - fundacja przejmujaca przedszkola
strony: [ 1 ]
Nisia26-05-2004 10:35:11   [#01]

 

Kochani bardzo prószę o pomoc !!!!!!

Czy cos słyszeliście o jakiejś fundacji która chce przejąć prowadzenie przedszkoli?  Ponoć coś pojawiło się w okolicach Łodzi.

Przez skórę czuje , ze to nic dobrego.  Mają w poniedziałek agitować w tej kwestii w moim mieście. Chciałabym coś się wcześniej dowiedzieć.

Czekam na wiadomości

Nisia26-05-2004 10:48:33   [#02]

 

Tak się przejęłam, że "proszę" przez "ó". To tylko nerwy. Wierzę, że Wy coś wiecie i pomożecie zrozumieć

Renatka26-05-2004 14:47:07   [#03]
nic mi nie wiadomo  jeżeli sie dowiesz to zapoznaj i nas ,
Renatka26-05-2004 15:07:09   [#04]
znalazłam taki adres www.frd.org.pl zobacz
Renatka26-05-2004 15:20:38   [#05]
całkiem ciekawa strona może ktoś był na tych szkoleniach i podzieli się wrażeniami
Nisia26-05-2004 15:56:01   [#06]

 

Renatko,

wielkie dzięki za ten adres. Miałam okazje zapoznać się z podstawowymi danymi o fundacji. jednak w dalszym ciągu nie mam pojęcia o co może chodzić.

Czy może gdzieś w Polsce spotkaliście się z działalnością FUNDACJI ROZWOJU DZIECI im. KOMEŃSKIEGO?

Jeżeli tak to napiszcie. Wielkie dzięki.

hanabi26-05-2004 18:11:59   [#07]

ja

zgłosiłam swój udział w organizowanym przez nich szkoleniu ale to termin dopiero wyznaczono na czerwiec
beera26-05-2004 21:07:48   [#08]

rzecz się łączy

z Organizacjami pożytku publicznego

Jeśli fundacja, o ktorej piszesz, jest organizacją pożytku może przejąc od samorządów ich zadania- m.in opieke spoleczną, oddzialy przedszkolne, itd

Organizacje pożytku publicznego - współpraca z administracją publiczną

Dnia 1 stycznia 2004 roku weszła w życie ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie, regulująca zasady współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.

Zgodnie z zapisami ustawy zadania publiczne będą realizowane przez organizacje pozarządowe, a administracja publiczna zobowiązana jest podejmować kroki wspierające te organizacje.

Artykuł 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie określa zakres zadań publicznych, które powinny realizować organizacje sektora non-profit.

Ustawa mówi, że organy administracji publicznej prowadzą działalność w sferze zadań publicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Art. 5 pkt 2 przedmiotowej ustawy precyzuje, że współpraca ta odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności organów.

Jednostki administracji publicznej są zobligowane do opracowania i uchwalenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi organizacjami o podobnym charakterze.

Współpraca pomiędzy administracją publiczną, a organizacjami pożytku publicznego może odbywać się w szczególności poprzez:

§ zlecanie realizacji zadań publicznych, na zasadach określonych w ustawie,

§ konsultowanie projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, z organizacjami pozarządowymi,

§ tworzenia zespołów, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedstawicieli organów administracji, o charakterze doradczym.

§ wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków,

Art. 5 pkt 4 ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie określa także formy zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym.

Tak więc organ administracji może powierzyć organizacji pozarządowej zadanie do realizacji wraz z przyznaniem dotacji na realizację tego zadania. Może także wspierać realizację zadań publicznych poprzez przyznanie dofinansowania na realizację konkretnego zadania.

Podstawowym trybem udzielenia wsparcia lub powierzenia zadań do realizacji jest przeprowadzenie otwartego konkursu ofert, o czym mówią art. 13, 14 i 15 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Znajdziemy tam szczegółowe zasady ogłaszania konkursu ofert, treść oferty oraz kryteria oceny złożonych ofert. Wzór oferty i umowy, sprawozdania z realizacji zadania publicznego znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru wykonania tego zadania (Dz. U. Nr 193 poz. 1891).

Organ administracji publicznej ogłasza konkurs na realizację zadań z wyprzedzeniem trzydziestodniowym. W konkursie mogą brać udział nie tylko organizacje pozarządowe, ale również inne podmioty uprawnione oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane.

Najważniejsze akty prawne:

§ Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873)

§ Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874)

§ Rozporządzenie MGPiPS z dnia 29 października 2003 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru wykonania tego zadania (Dz. U. Nr 193 poz. 1891).


Interesujące rozwiązania juz się wdraża- popatrz np. na Kartę Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego
na Dolnym Śląsku 
http://www.umwd.pl/organizacje/index.php?strona=karta

Tatiana29-05-2004 20:39:30   [#09]

P-la a Fundacja Komeńskiego

Byłam w Warszawie na konferencji organizowanej przez Fundację im. Komeńskiego. O tej sprawie pisałam dnia 11 maja pod hasłem:Konferencja w Warszawie na temat przedszkoli. Proszę zajrzeć i przeczytać. Głównym założeniem tej Funfacji jest organizowanie przedszkoli, tzw. punktów przedszkolnych w tych miejscoościach, w których nie ma przedszkoli. Obawa jest tylko taka, żeby gminy nie zechciały zamykać samorządowych przedszkoli i proponować zakładanie punktów przedszkolnych / najczęściej 3 x po 3 godziny w tygodniu/. Są one oczywiście o wiele tańsze i dlatego może być pokusa dla samorządów. Nie wolno do tego dopuścić.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]