Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zawieszenie w pełnieniu obowiązków a urlop zdrowotny.
strony: [ 1 ]
kd3510-02-2017 20:43:34   [#01]

Nauczyciel skorzystał  z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, prawie jednocześnie do szkoły wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. Czy można zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków z art 83 1a (naruszono dobro dziecka) w czasie gdy jest na urlopie zdrowotnym?

MKJ10-02-2017 20:48:08   [#02]

Jeżeli jest to z ust. 1a, to nawet trzeba, bo KN nie daje tu żadnego wyboru.

W przypadku ust. 1 też można, bo udzielenie udpz i zawieszenie to dwie niezależne od siebie czynności prawne. Pozostawałoby tylko pytanie o celowość takiego zawieszenia.

kd3510-02-2017 20:52:09   [#03]

Pozostaje kwestia wynagrodzenia. Bo przy zawieszeniu można ograniczyć wynagrodzenie

MKJ10-02-2017 20:54:56   [#04]

Można ale nie trzeba. A przy ograniczeniu należy uwzględnić stan rodzinny nauczyciela. Na pewno nie przysługują dodatki.

kd3510-02-2017 21:00:24   [#05]

To wiem, ale skoro korzysta z urlopu, to czy można ograniczyć, wynagrodzenie w trakcie urlopu.

MKJ10-02-2017 21:06:30   [#06]

Udpz to nie jest urlop w rozumieniu art. 41 Kp, a poza tym tego artykułu nie stosuje się do nauczycieli.

kd3510-02-2017 21:10:25   [#07]

Czyli muszę w trakcie trwania urlopu zawiesić nauczyciela z art 83 ust 1a i mam prawo ograniczyć mu wynagrodzenie jeżeli uznam to za słuszne. Czy dobrze rozumiem?

MKJ10-02-2017 21:27:52   [#08]

Moim zdaniem tak.

Jacek10-02-2017 23:21:12   [#09]

w obecnym stanie prawnym o zawieszeniu jest mowa w art. 85t ust. 1 i 2 KN

Art.  85t

1. Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel i nauczyciel pełniący funkcję dyrektora szkoły mogą być zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2. Dyrektor szkoły zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę - nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły, jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy czynu naruszającego prawa i dobro dziecka.

Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego składa rzecznik dyscyplinarny po postępowaniu wyjaśniającym. I wg mnie to rzecznik winien określić, czy naruszenie miało charakter naruszenia praw i dobra dziecka, czy tylko etyki zawodu. To oczywiście zależy od danej sprawy, a może być różnie.

kd3517-02-2017 15:43:00   [#10]

Ja znam podstawy prawne. Wiem, że z mocy prawa muszę zawiesić tego nauczyciela, bo w tym przypadku chodzi o naruszenie dobra dziecka. Pytanie dotyczy czegoś innego. Czy mogę to zrobić gdy trwa urlop zdrowotny i czy mogę ograniczyć takiemu nauczycielowi wynagrodzenie.

AnJa17-02-2017 16:50:17   [#11]

Moim zdaniem możesz. Choć w znanej mi praktyce zasadniczego raczej nie zawiesza się przy krótkim okresie trwania zawieszenia.

 

Gaba18-02-2017 07:47:12   [#12]

Czy zarzuty są prawdziwe czy nie - jeśli jest zarzut o  naruszenie dóbr dziecka, masz obowiązek zawiesić, to automat. W okresie zawieszenia możesz obniżyć pensję itp. To dodatkowa szykana.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]