Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje Dyrektora Zespołu Szkół
strony: [ 1 ]
BOS24-05-2004 19:59:17   [#01]
Czy dyrektorem Zespołu Szkół (SP + GIM.) może być nauczyciel z wykształceniem - nauczanie początkowe. Podobno jest jakiś przepis, który mówi, że dyrektor zespołu szkół musi mieć kwalifikacje do nauczania przedmiotu w szkole wyższego stopnia tzn. w tym przypadku  do nauczania przedmiotu obowiązującego w gimnazjum.
Elusia24-05-2004 20:04:12   [#02]

§ 4. Stanowisko dyrektora zespołu szkół lub placówek może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub placówce wchodzącej w skład zespołu, w której wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli są najwyższe, oraz spełnia wymagania określone w § 1 pkt 2-8.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz. U. Nr 89, poz. 826 i Nr 189, poz. 1854)nobowiązuje od dnia 5 czerwca 2003 r.

Leszek24-05-2004 21:23:37   [#03]

A wymagania najwyższe określa :

KN Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:
1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

Pozdrawiam

RomanG25-05-2004 09:56:13   [#04]

...posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole lub placówce wchodzącej w skład zespołu, w której wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli są najwyższe...

A jak się definiuje te najwyższe kwalifikacje?

W szkole podstawowej można pracować, jeżeli:
posiada się wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym itd.

W gimnazjum można pracować, Jeżeli:
posiada się wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym itd.

Czemu "wyższe wykształcenie" do pracy w gimnazjum jest lepszym wyższym wykształceniem niż "wyższe wykształcenie" do pracy w szkole podstawowej?

Ja bym powiedział, że właśnie najtrudniej uczyć małe dzieci. Czy nauczyciel gimnazjum jest w stanie przeprowadzić prawidłowe zajęcia w klasach 1-3?

A może "wyższość" gimnazjum jest gdzieś jasno określona?

Pa Sta25-05-2004 10:31:23   [#05]

W sąsiedniej gminie była dokładnie taka sytuacja i KO (podkarpackie) uznało, że nauczycielka "musi" mieć kwalifikacje do nauczania w gimnazjum, niestety nie znam podstawy, i nie pojmuje dlaczego, ale gdyby była taka potrzeba mogę spróbować sprawdzić jakie to było uzasadnienie.

pozdrawiam

Paweł S.

AnJa25-05-2004 12:27:32   [#06]

Kurcze, zawsze mi się wydawało, że tak jak w poscie PaSty - ale to faktycznie sensu nie ma.

Ma magistra z pp i kierunkowe dające kwalifikacje do nauczania w którejkolwiek szkole w skłąd zespołu wchodzacej - moze być dyrektorem Zespołu (czyli jak Leszek i Roman).

Czyli zamiast "wydaje mi się" powinienem stosować: "przeczytałem a nawet zrozumiałem" ;-)

RomanG25-05-2004 12:49:15   [#07]

Ciekawe jak jest z zespołem

szkolno-przedszkolnym?

W tym przypadku za najwyższy stopień trudności powinno sie chyba uznać przeprowadzenie zajęć z grupą przedszkolną - tu dorosły musi w najwyższym stopniu przestawić się na zupełnie inny sposób myślenia :-)

Czyli najwyższe kwalifikacje miałby i dyrektorem mógłby być nauczyciel przedszkola, no ewentualnie klas 1-3. Przedmiotowcy uczący w klasach starszych odpadają :-)

ellys25-05-2004 16:51:02   [#08]
Sądzę, że to nadinterpretacja przepisów. Wyższe mgr z pp daje pełne kwalifikacje do bycia dyr w każedj szkole i nie ma znaczenia ukończony kierunek. Tu chyba chodzi o przypadki, gdy jest zespół np sp, gimnazjum i liceum a kandydat na stanowisko jest np z licencjatem lub dawniejsze SN czegoś tam i to jest niewystarczalne w liceum a w sp jeszcze mogłoby być. Ale czy tak można????
AMS25-05-2004 17:15:26   [#09]

to KN:

dotyczy również d-ra

§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

§ 4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

- przedszkolach,
- szkołach podstawowych,
- szkołach zasadniczych,
- zasadniczych szkołach zawodowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy,
- placówkach oświatowo-wychowawczych,
- placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub § 3 pkt 2 lub 3 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

RomanG25-05-2004 18:02:58   [#10]

To zmienia postać rzeczy.

Chociaż głupie to rozwiązanie jak nie wiem co.
Wymóg wyższego wykształcenia jak najbardziej, ale taki stan rzeczy, że programowo tylko nauczyciel gimnazjum może być dyrektorem zespołu jest absurdem.

Może warto byłoby zawalczyć o zmianę tych przepisów? Jeżeli obaj kandydaci mają wyższe wykształcenie, narusza to jakby konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

AnJa25-05-2004 18:18:53   [#11]

Romanie - gdzie wyczytałę, że w zespole SP+G dyrektorem może byc tylko z kwalifikacjami do obu szkół (np. mgr matematyk) lub do gimnazjum ( np. mgr chemii) a nie moze tylko do SP (np. mgr nauczania początkowego) ?

BO wyglada na to, ze może, a ten zapis z Rozporządzenia  dotyczy sytuacji, o której napisała ellys.

Chociaz jeszcze dziś rano sądziłem, ze nie moze.

AMS25-05-2004 18:24:52   [#12]

do RomanaG.

d-rem jest osoba która ma wyższe wykształcenie i niekoniecznie kwalifikacje do nauczania w GM. musi miec kwalifikacje do zostania d-rem, a tymi kwalifikacjami n-la można się nie przejmować bo chodzi o to, aby miał gdzie wypełnić obowiązek godzin dydaktycznych , a te może wypełniać w SP. pozdrawiam.

ElaM25-05-2004 23:13:16   [#13]
Być może chodzi tutaj nie o wyższość jednych kwalifikacji nad drugimi, ale o liczbę godzin dyrekktora. Wszak dyrektor  ma mało godzin i jest problem jak je przydzielić do nauczania, gdzie jeden n-l ma "swoją" klasę i 18 godzin.
Ewa z Rz26-05-2004 05:38:52   [#14]

nie...

tu chodzi o nadzór - żeby dyrek, mający "niższe" wykształcenie nie nadzorował n-li z wyższym wykształceniem...

Ale bez określenia co zanczy "niższe" i "wyższe" wszystko to jest niewiele warte = możliwe są wszelkiego rodzaju interpretacje, jak komu wygodnie...

Owszem, ja to tez rozumiem tak, że n-l z lic. albo SN nie może być dyrkiem zespołu z gimnazjum.

Ale ogólnie przepis ten przez KO interpretowany jest tak, że dyrkiem zespołu może być n-l mający uprawnienia do nauczania w szkole najwyższego stopnia ze szkół wchodzących w skład zespołu. To jest ta nieoficjalna hierarchia (nigdzie w prawie nie wystepuje), gdzie przedszkole umieszczone jest na dole drabiny, a szkoła pomaturalna na samej górze.

Czyli im starszych masz uczniów/wychowanków w tym "wyższej" szkole pracujesz... ;-(

Wobez tego by móc zostać dyrkiem w dowolnej placówce trzeba mieć kwalifikacje do .... biblioteki lub świetlicy, ewentualnie być pedagogiem... ;-)))

Konto zapomniane27-05-2004 22:09:39   [#15]
Tu nie chodzi o "wyższe" czy "niższe" wykształcenie. Poziom wykształcenia jest ten sam (np. mgr z p.p.). Natomiast nauczyciel nauczania początkowego nie posiada odpowiednich kwalifikacji do nauczania w szkole, w której wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli są najwyższe (w tym przypadku - gimnazjum). Znam to z autopsji.
Konto zapomniane27-05-2004 22:14:59   [#16]
Przesyłam pozdrowienia dla PaSty. Studia podyplomowe z informatyki na WSIZ-ie przydały się i teraz "dyrektoruję" w Zespole Szkół (SP+G).
AnJa27-05-2004 22:15:03   [#17]
A nauczyciel fizyki do nauczania w SP to posiada niby?
Konto zapomniane28-05-2004 13:40:55   [#18]
Nauczyciel fizyki może być dyr. Zespołu Szkół (SP+G). Natomiast nie posiada kwalifikacji do nauczania w SP, bo "niby co" ma uczyć?
Pa Sta02-06-2004 00:30:51   [#19]

Bożenko gratuluję !!

A ja właśnie na czwartek kompletuję dokumentację do konkursu:-). Mam już nawet jeden dokument - podobno zdrowy jestem ;-) Ale to niezły "młynek" jest. Zwłaszcza jak szkoła jeszcze w budowie, projekt statutu w organie,  nie ma Rady Pedagogicznej, ...........

Pozdrawiam

Paweł S.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]