Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze raz informacje do umowy- umowa na zastępstwo
strony: [ 1 ]
layola24-05-2004 19:01:06   [#01]
Jeżeli pracownik ma umowę na zastępstwo, to w punkcie dotyczacym przysługującego urlopu wypoczynkowego powinam wpisać, że przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni (staż pracy krótszy niż 10 lat), ale obliczony proporcjonalnie do przepracowanego okresu? Czy też może od razu powinnam wyliczyć ilość przysługujących dni urlopu?  Ale z drugiej strony w umowie nie ma daty rozwiązania umowy, więc teoretycznie nie mogę przewidzieć, jak długo będzie trwało zastępstwo. Co radzicie?
panda24-05-2004 19:07:29   [#02]
A nie możesz napisać, że zgodnie z KP i proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Czy nie możesz zatrudnić na czas nieobecności a potem wypłacić ekwiwalnet za urlop? Jak się skończy okres zatrudnienia nie będziesz miała wątpliwości co do czasu urlopu, za jaki wypłacasz ekwiwalent.
layola24-05-2004 19:34:41   [#03]

na ekwiwalent

za niewykorzystany urlop nasze biuro bardzo żle patrzy. Juz w trakcie zatrudniania tego pracownika zastrzegły żebym wysłała go na przysługujący mu urlop, a nie dawała ekwiwalentu. To czy go wyślę na ten urlop, czy też dam ekwiwalent, to jeszcze rozwiaże sie z czasem, na razie chodzi mi o sam zapis w informacji do umowy. Myślisz, że jeśli napiszę, że zgodnie z K.p. i proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, to będzie OK?
panda24-05-2004 19:54:29   [#04]

Najpierw co do umowy:

 [KP] Art.25.Par.1. Umowę o pracę zawiera się na czas  nieokreślony,  na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.  Jeżeli  zachodzi konieczność  zastępstwa  pracownika  w  czasie  jego   usprawiedliwionej nieobecności w pracy,  pracodawca  może  w  tym  celu  zatrudnić  innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.        

Ponieważ mam obowiązek napisać, od kiedy obowiązuje umowa - piszę. Nie mam obowiązku określania do kiedy (datą) zwykle piszę, że w zastępstwie, na czas nieobecności p. X.

Ponieważ nie mam możliwości określenia granicy zatrudnienia, nie mam też możliwości jednoznacznego określenia wymiaru urlopu, stąd odwołanie się do KP.

Mam jednak wątpliwości czy można udzielać urlopu pracownikowi na zstępstwie. Są oczywiście sytuacje szczególne. Np. przewidywałam, że zastępstwo będzie krótsze, mocno się przeciągnęło i weszłam w nowy rok. W takiej sytuacji za miniony rok udzielę proprcjonalnie urlopu zaraz na początku nowego roku (traktując jao zaległy za ubiegły rok). Jeśli jednak umowa jest krótsza, pracownik właściwy wraca to nie mogę udzielić urlopu temu, któremu wygasł stosunek pracy, bo urlop jest prawem pracowniczym a ta osoba już nie jest moim pracownikiem.

Uzasadniam tym co znalazłam:

 [KP] Art.171.Par.1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu  rozwiązania  lub  wygaśnięcia  stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. 

+komentarz do KP (nie wiem czyj):
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany przez pracownika. W czasie trwania stosunku pracy nie jest dopuszczalna zmiana urlopu na ekwiwalent pieniężny, nawet wówczas, gdy takim rozwiązaniem  zainteresowane  byłyby obie  strony  (pracodawca  i  pracownik).  W  momencie  rozwiązania  lub wygaśnięcia stosunku pracy nie jest jednak możliwe inne rozwiązanie, jak tylko wypłata ekwiwalentu. Osobie nie  będącej  pracownikiem  nie  wolno bowiem udzielać urlopu, a jedynie należy jej wypłacić ekwiwalent, o  ile oczywiście urlop nie został wykorzystany. Tak więc osoba  zainteresowana nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany  urlop,  zarówno  bieżący jak  i  zaległy,  w  dniu  rozwiązania  stosunku  pracy.  Roszczenie  to
przedawnia się z upływem 3 lat  od  dnia  wymagalności,  czyli  od  daty
nabycia prawa do ekwiwalentu.

layola24-05-2004 20:51:57   [#05]

wszystko sie zgadza, tak jest właśnie wypisana umowa: na czas nieobecności pracownika X. To co napisałaś to jest wszystko święta racja i ja się z tym zgadzam. Mnie chodzi tylko o zapis w "Informacji o warunkach zatrudnienia nieobjętych umową o pracę", którą wręczam pracownikowi w ciągu 7 dni od zatrudnienia. Jest tam punkt: "Z tytułu zatrudnienia przysługuje Panu urlop w wymiarze.... - jak mam ten punkt dokończyć?

panda24-05-2004 21:03:54   [#06]

proponuję

Podtrzymuję propozycję zapisania, że zgodnie z Kp, czyli w wymiarze odpowiadającym stażowi pracy .... lat i proporcjonalnie do okresu wykonywania pracy w zastępstwie (z podaniem artykułów KP).
layola24-05-2004 21:37:25   [#07]
Dzieki, tak zrobię:)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]