Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypowiedzenie warunków umowy o pracę
strony: [ 1 ]
Golka2424-05-2004 09:10:00   [#01]

Mam pytanko, moja dyrekcja zamierza wypowiedzeć warunki umowy o pracę nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu. Czy przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę może być zmiana przydziału godzin ( zmieni im się od 1 września wymiar czasu pracy )? I jaki musi być zachowany okres wypowiedzenia tychże warunków? Czy ogólnie obowiązuje 3 miesięczny okres dla wszystkich nauczycieli?

Ewa z Rz24-05-2004 09:28:11   [#02]

Ogólnie obowiązuje 3 miesięczny okres dla wszystkich nauczycieli.

Owszem, zmana liczby godzin jest powodem wypowiedzenia zmieniającego - takie wypowiedzenie jest konieczne jedynie w przypadku zmian na gorsze - zmniejszenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia.

Jolanta Szuchta24-05-2004 14:45:10   [#03]

Moim zdaniem

nie może to być wypowiedzenie zmieniające.

Mam w tym roku 14/18 etatu dla nauczyciela religii.Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nie okreslony.Muszę mu dać wypowiedzenie umowy o pracę z art.20 ust.1 i 2 KN.

...Nauczycielowi zatrudnionemu na podst.umowy o prace.z ktorym rozwiazano stosunek pracy z przyczyn okreslonychw ust.1 przysluguja swiadczenia okreslone w przepisach o szczegolnych zasadach rozwiazywnia z pracownikami stosunkow pracy z przyczyn dotyczących zakladu pracy.

Więc muszę zastosować Ustawę z dnia 13 marca 2003r.o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.Dz.U.nr 90 z 22maja 2003r.poz844 i Dz.U.Nr 213 z 15 grudnia 2003r.poz 2081.

I co?wiem ze zatrudnię dziewczynę od 1 września,ale muszę jej dać odprawe 2 miesiące.

Ewo z Rz co Ty na to?

Elusia24-05-2004 14:52:02   [#04]
nasz op by cię powiesił ;-)
panda24-05-2004 16:41:47   [#05]

nic nie rozumiem

Jeśli ją zwalniasz i dajesz odprawę, to po co ją zatrudniasz po zwolnieniu? Jeśli masz zamiar zatrudnić od września, to po co zwalniasz? Rozumiem z tego, że ona przyjmuje (czy nie przyjmuje?) nowe warunki?
Jolanta Szuchta24-05-2004 16:57:46   [#06]

To znaczy

że nie muszę jej zwalniac?to w takim razie co mam zrobić?Ona przyjmuje nowe warunki więc na co mam się powołac?

Ona jest kontraktowa bo gdyby była mianowana to przyjmuje nowe warunki i nie ma sprawy.Chyba że ja coś zle interpretuje wyprostuj mnie prosze:-(

panda24-05-2004 17:17:21   [#07]

 [KN] Art.91c.1. W zakresie spraw wynikających ze  stosunku  pracy,  nie
uregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy ustawy KP.

Skorzystaj z tego, bo nie znam (może taka jest tylko ja jej nie znalazłam) podstawy w KN dla kontraktowego (dla mianowanego i owszem).

Moim zdaniem rządzi zasada KP. Dajesz trzymiesięczne wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i wynagrodzenia z jednoczesną nową propozycją i informacją, że jej nieprzyjęcie skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy.

Ewa z Rz24-05-2004 17:23:11   [#08]

dla mianowanego

jest ograniczenie z art 22 ust 2 KN

Dla kontraktowego wypowiedzenie warunków pracy i płacy na zasadach ogólnych - bo to jest normalna umowa o pracę.

W przypadku n-la relligii okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

panda24-05-2004 17:33:26   [#09]

pewnie mało komunikatywnie,

ale tak właśnie napisałam: (dla mianowanego i owszem).
Jolanta Szuchta24-05-2004 17:49:34   [#10]

Czyli to co tu

niżej napisane ,patrz tez #3 mnie nie obowiązuje?

 

.Muszę mu dać wypowiedzenie umowy o pracę z art.20 ust.1 i 2 KN...Nauczycielowi zatrudnionemu na podst.umowy o prace.z ktorym rozwiazano stosunek pracy z przyczyn okreslonychw ust.1 przysluguja swiadczenia okreslone w przepisach o szczegolnych zasadach rozwiazywnia z pracownikami stosunkow pracy z przyczyn dotyczących zakladu pracy.

Ewo skoro na zasadach ogólnych to jak?Pewnie tak jak napisałam?że jednak odprawa?

Elusia24-05-2004 19:35:58   [#11]
jak nie przyjmie warunków to zwalniasz i od września zatrudniasz kogoś innego.
Jolanta Szuchta24-05-2004 19:39:48   [#12]

Ale mnie nie zależy

na zwolnieniu tej nauczycielki bo jest dobra.Ja ją chcę tylko nie mam dla niej godzin i chce to zrobic tak żeby było w zgodzie z przepisami i zeby żaden PIPowiec sie mnie nie czepial.

Teraz już nic nie wiem.:-((((((((

Elusia24-05-2004 19:48:41   [#13]
a ona chce?
Jolanta Szuchta24-05-2004 19:56:53   [#14]

Tak tez

chce.Nawet boi się co zrobi gdybym ją naprawdę zwolniła.Ja jestem z niej bardzo zadowolona.Tylko te cholerne przepisy,każdy interpretuje inaczej.

Ja chciałam zrobić tak aby było dobrze i jak najtaniej.:-(((

Elusia24-05-2004 20:01:26   [#15]

Ewa już ci napisała, jak to zrobić - wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Ona popisuje, od września płacisz mniej.

Same oszczędności ;-)

Jolanta Szuchta24-05-2004 22:11:13   [#16]

Widzę

ze jestem w punkcie wyjścia ;-)
Ewa z Rz25-05-2004 01:25:05   [#17]

można bez wypowiedzenia

wystarczy porozumienie stron - obie podpisujecie aneks do umowy i po sprawie.
Macia25-05-2004 07:42:08   [#18]

redukcja obsługi

Muszę zmniejszyc wymiar zatrudnienia konserwatora z 1/2 do 1/4 (wzgledy oszczednościowe ). Czy moge dac mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy bez odprawy (ponad 20 pracowników)? Czy nowe warunki wymagaja zawarcia nowej umowy czy mozna je zawrzeć w wypowiedzeniu?
Ewa z Rz25-05-2004 10:38:08   [#19]

wypowiedzenie warunków pracy i płacy

NIE WYMAGA żadnej odprawy!

Odprawę dostaje dopiero pracownik zwalniany z pracy z powodu likwidacji częściowej lub całkowitej pracodawcy. N-l z KN zawsze, gdy jest zwalniany z 20 art KN.

Ograniczenie etatu z 22 art KN lub zmiana wymiaru czasu pracy (obniżenie wymiaru) nie daje prawa do odprawy. To samo w przyp prac. obsługi, któremu zmniejsza się wymiar czasu pracy.

Baa.. w przypadku takiego pracownika to i przy zwolnieniu nie ma odprawy, w sytuacji gdy nie ma tzw. "zwolnień grupowych".

Jolanta Szuchta25-05-2004 10:57:04   [#20]

Ewo a to?

W przypadku n-la relligii okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc

Skąd to wzięłas?

Ewa z Rz25-05-2004 11:45:23   [#21]

ups! :-(( kaczka!

Tak to jest jak robi się kilka rzeczy na raz...

Wzięłam to ze starych przepisów... :-((

Obecnie n-le religi są tak samo traktowani jak pozostali, za wyjątkiem sytuacji, kiedy zostanie cofnięte skierowanie - wtedy stosunek pracy zostaje rozwiązany od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym cofnięto skierowanie (misję).

Golka2425-05-2004 14:45:52   [#22]
Ewo, a co z nowymi przepisami? Przecież już nie można prawdopodobnie podpisywać aneksów do umów???
AMS25-05-2004 16:13:25   [#23]

Przydługawe te wycinki z KP, ale myślę, że dotyczą

Art. 42. [Wypowiedzenie zmieniające] § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

§ 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Art. 43. [Wypowiedzenie zmieniające dla pracownika określonego w art. 39] Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o którym mowa w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Art. 39. [Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę] [21] Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Art. 38. [Tryb wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie określony] § 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

§ 3. (skreślony).

§ 4. (skreślony).

§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Art. 36. [Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie określony] § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

§ 11 . Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

§ 2. (skreślony).

§ 3. (skreślony).

§ 4. (skreślony).

§ 5. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 - 3 miesiące.

§ 6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Jacek27-05-2004 09:11:07   [#24]

ja jeszcze dopytam:-))

nauczyciel kontraktowy umowa na czas nieokreślony we wrześniu będzie miał 2 lata stażu. W tej chwili ma pełny etat ale od września będzie miał 10 godzin ze względu na zmniejszającą się liczbę oddziałów.

I teraz pytanie. Czy dla niego okres wypowiedzenia jest zgodnie z art. 27 KN 3 miesiące czy też patrzymy na KP i tylko miesiąc.

Ja rozumiem, że zgodnie z art 27 KN wszystkie umowy na czas nieokreślony rozwiązuje się stosując okres wypowiedzenia 3 miesiące.

Czy tak?

Jacek27-05-2004 09:25:39   [#25]

I wkleję jeszcze projekt pisemka wypowiadającego, może tak być????

Puławy, 2004-05-24

PG3. .........................

 

Pan

mgr ..............................

nauczyciel kontraktowy

Publiczne Gimnazjum Nr 3

w Puławach

 

Na podstawie art. 42 §1, 2 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 91c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118 poz. 1112 z późniejszymi zmianami) wypowiadam Panu umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2002r. w części dotyczącej wymiaru zatrudnienia (pełny etat), z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2004r.

Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest zmniejszająca się liczba oddziałów powodująca tym samym ograniczenie liczby godzin języka polskiego, co uniemożliwia dalsze zatrudnianie Pana w pełnym wymiarze.

Po upływie okresu wypowiedzenia, tj. od dnia 1 września 2004r. proponuję następujące, nowe warunki umowy o pracę: zatrudnienie w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia 16 lipca 2004r. nie złoży Pan oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy.

W razie odmowy przyjęcia przez Pana zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. z dniem 31 sierpnia 2004r. w trybie art. 20 ustawy Karta Nauczyciela.

Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani / Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Puławach.

 

 

 

 

.................................................................................................

potwierdzenie odbioru przez pracownika –data i podpis

 

 

Do wiadomości:

aa

Bożena27-05-2004 14:28:10   [#26]
 Jacku, jak wynika z # 23 anny marii  chyba okres wypowiedzenia może wynosić 1 miesiąc, gdyż pracownik był zatrudniony więcej niż 6 m-cy, ale mniej niż 3 lata (Art 36 p.2). Myślę , że to pismo jest OK, można dodać wyrażenie "Pouczenie" przed akapitem : "Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia..."
Wiki27-05-2004 14:43:23   [#27]
Ale wg Ewy to chyba powinien wynosić 3 m-ce
Jacek27-05-2004 14:44:17   [#28]

To wiem tyle, że mam wątpliwości co do art 27 KN, który wyraźnie precyzuje, że z nauczycielem zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia to trzy miesiące.

Więc rozumiem to tak, że okres wypowiedzenia musi być trzy miesiące co wynika z Karty Nauczyciela a dalej stosuję już Kodeks Pracy czyli art 42. dotyczący wypowiedzenia zmieniającego

Bożena27-05-2004 14:55:15   [#29]
No tak  jet tu sprzeczność. Ale nie proponujesz  nauczycielowi rozwiązania umowy o pracę , lecz ograniczenie etatu, czyli zmianę warunków umowy o pracę i tu stosujesz KP. Jeśli nuczyciel nie wyrazi zgody, to rozwiązujesz z nim umowę o pracę i chyba w tym momencie nie przechodzisz na KN, tylko konsekwentnie stosujesz KP, gdyż to rozwiązanie wynika z odmowy nauczyciela w trybie KP.... tak tylko głośno myślę.
Jacek27-05-2004 15:35:44   [#30]

Fakt wypowiadam warunki umowy a nie rozwiązuję :-))

Jolanta Szuchta27-05-2004 15:46:18   [#31]

No dobrze

a czy informujecie nauczyciela kontraktowego o jego prawie do stanu nieczynnego?Czy niech poczyta sobie sam KN ?
Jacek27-05-2004 15:52:10   [#32]

i jeszcze jedno:

w pisemku, które wkleiłem należy wykreslić słowa "w trybie art. 20 ustawy Karta Nauczyciela." bo umowa rozwiąże się  w trybie art 42 § 3 zdanie pierwsze :-)))

Jacek27-05-2004 15:56:16   [#33]

 w trybie art 42 § 3 Kodeksu Pracy - kurka :-))

AMS27-05-2004 20:20:05   [#34]
gdzies tam w wymianie wkleiłam gotowe druki m.in. o wypowiedzeniu zmieniającym warunki umowy o pracę. ja to rozumiem tak: jesli umowa o prace, a taką zawiera się z nauczycielem kontraktowym, to KP i dalej konsekwentnie wg KP, skąd więc mowa tu o KN? oświeście mnie...
Ewa z Rz28-05-2004 15:36:12   [#35]

KN, KN, KN niestety...

Jeśli n-l zatrudniony jest na podstawie KN, to i przy zwalnianiu stosujemy KN.

Czyli KN:

Art. 20. ust. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy,
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

ust. 2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

ust. 3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.

ust. 4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.

ust. 5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

ust. 6. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz innych świadczeń pracowniczych do czasu rozwiązania stosunku pracy. Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym.

ust. 7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości ponownego podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.

ust. 8. W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.

Czyli jeśłi n-l zatrudniony jest na umowę o pracę (art 10 KN, a nie KP!) na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, to w przypadku, gdy nie mamy dla niego pełnego etatu musimy mu wypowiedzieć umowę o pracę na podstawie art 20 ust 1 KN.

Chyba, że n-l za porozumieniem stron zgodzi sie na zmianę umowy z pełnego wymiaru na część etatu.

Tym samym odszczekuję to co napisałam wcześniej - o ile nie osiągniemy porozumienia z n-lem, należy mu sie odprawa (1,2 lub 3 miesięczna) lub stan nieczynny.

Jak już rozwiążemy umowę o pracę w pełnym wymiarze, możemy zawrzeć z tym samym n-lem umowę o pracę w niepełnym wymiarze od 1 września.

W przypadku gdy n-l zdecyduje się przejść w stan nieczynny, proponujemy mu umowę na czas zamknięty (do końca stanu nieczynnego) na pozostałe godziny zgodnie z ust 8 art 20 KN.

Zwracam w tym miejscu uwagę, że art 22 KN dotyczy każdego n-la zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin.

Ewa z Rz28-05-2004 15:41:43   [#36]

POPRAWKA! chodziło o art 22 KN z wyłączeniem ust 2.

Ograniczenie etatu z art 22 ust 2 dotyczy TYLKO nauczciela zatrudnionego na podstawie mianowania - jest to przywilej, pomimo pracy w niepełnym wymiarze, taki n-l jest w dalszym ciągu zatrudniony na podstawie mianowania - ma prawo do 6-cio miesięczniej odprawy.

Jacek28-05-2004 16:21:21   [#37]

To juz mam całkowity mętlik w głowie Ewo

Skoro zmniejsza się liczba oddziałów co powoduje zmniejszenie godzin to w przypadku nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy wystepują przesłanki zawarte w Art. 20. ust. 1 pkt 2 KN i powinienem go bezwzględnie zwolnić (chyba, że złoży podanie o stan nieczynny). Ale ja mam dla niego 10 godzin więc dlaczego nie mogę mu zaproponować zgodnie z art 42 KP wypowiedzenia zmieniającego i jesli przyjmie to ok jesli nie to umowa zostaje rozwiązana

Ewa z Rz28-05-2004 16:57:57   [#38]

możesz

ale w drodze porozumienia stron.

Inaczej zwolnienie lub stan nieczynny. Na stanie nieczynnym możesz mu te 10 godzin dać na umowę o pracę.

Czytam i czytam ten 20 art KN i nie widzę możliwości zastosowania KP. Stwierdzenie ustępu 1 jest jednoznaczne.

Jacek28-05-2004 17:14:28   [#39]

ok. bo termin mija w poniedziałek więc doprecyzuję

dałem pisemko nauczycielowi z informacją, że zgodnie ze złożonym arkuszem organizacji roku szkolnego 2004/2005 przewiduję dla niego 10 godzin więc do poniedziałku powinien złożyć mi albo podanie o stan nieczynny albo wyraźić zgodę na 10 godzin - tak?

jeśli złoży zgodę na 10 godzin to wtedy też muszę dać mu wypowiedzenie i na jaki artykuł mam się powołać?

Jacek28-05-2004 17:31:44   [#40]

może być więc takie pismo przyjmując, że nauczyciel zgadza sie na 10 godzin ???

Pan

mgr ...............

nauczyciel kontraktowy

Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Puławach

 

 

 

W związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi zmniejszenie liczby oddziałów a tym samym ograniczenie liczby godzin języka polskiego uniemożliwiającymi dalsze zatrudnienie Pana na stanowisku nauczyciela języka polskiego w pełnym wymiarze czasu pracy w Publicznym Gimnazjum Nr 3 w Puławach rozwiązuję z Panem stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 1997, Nr 56 poz. 357 - tekst jednolity, z późn. zm.) z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2004r.

Jednocześnie zgodnie z Pana zgodą na zatrudnienie w wymiarze 10 godzin wyrażoną na piśmie z dnia 31 maja 2004r. zostanie z dniem 1 września 2004r. zawarta z Panem umowa o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 10 godzin tygodniowo.

 

 

 

 

.....................................................................................

       (potwierdzenie odbioru przez pracownika - data i podpis)

Jolanta Szuchta28-05-2004 18:54:36   [#41]

Pospieszyłam się

i dzis dałam tak jak wcześniej poradził Jacek,to co mam teraz zrobić?:-((((
Macia28-05-2004 18:57:56   [#42]
Czy stosując wypowiedzenie zmieniajace dla pracownika obsługi (z 1/2 na 1/4 etatu) nie musze mu dać odprawy? Czy daje tylko w sytuacji gdy nie przyjmie nowych warunków?
Ewa z Rz29-05-2004 07:39:22   [#43]

dla obsługi nie trzeba tak

Tam normalnie funkcjonuje KP - wypowiedzenie zmieniajace i po sprawie...

Ale u n-li jest kłopot... Jacek dobrze tak tylko zdanie ostatnie niepotrzebne, natomiast konieczne jest dopisanie informacji o odwołaniu do sądu pracy w terminie 7 dni oraz o przyznanej odprawie (w zależności od stażu pracy n-la - 1, 2 lub 3 miesięcznej). Możesz (ale nie musisz!) pouczyć też o możliwości skorzystania ze stanu nieczynnego.

Po stwierdzeniu rozwiązuję należy dodać z dniem 31 sierpnia 2004 roku.

A zawarcie umowy na 10 godz. od 1 września jest sprawą odrębną i lepiej jej tu nie poruszać.

Jacek29-05-2004 10:29:51   [#44]

Ok. podsumujmy

 

Z każdym nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w pełnym wymiarze na czas nieokreślony w omawianym przypadku w razie wystąpienia zapisów określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 (zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, uniemożliwiające zatrudnienie w pełnym wymiarze) mamy dwa wyjścia:

 

1.     rozwiązanie stosunku pracy za 3 miesięcznym wypowiedzeniem (art. 20 ust. 3) – skutkuje to koniecznością zastosowania art. 20 ust. 2 zdanie drugie (Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), co jest określone w art. 8. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zmianami) czyli mówiąc prościej dajemy bezwzględnie odprawę 1, 2 lub 3 miesięczną w zależności od stażu pracy.

 

 i drugie wyjście

 

2.     jeśli nauczyciel złoży wniosek o stan nieczynny dyrektor przenosi go i nauczyciel może zgodnie z art. 20 ust 6 i 8 korzystać ze stanu nieczynnego i po 6 miesiącach umowa wygaśnie lub jeśli są godziny (jak w omawianym przypadku) na wniosek swój lub dyrektora podjąć pracę na tych godzinach z zachowaniem wynagrodzenia za stan nieczynny i dodatkowej umowy lecz wyłącznie na okres stanu nieczynnego.

 

 

I to tyle, a co jest korzystniejsze dla nauczyciela?

 

Z mojego punktu widzenia korzystniejszy jest pkt 1, gdyż rozwiązujemy umowę (nauczyciel otrzymuje odprawę 1, 2, lub 3 miesięczną) lecz nic nie stoi na przeszkodzie zatrudnić tego nauczyciela od września na np. 10 godzin i to na dowolny okres a trzeba pamiętać, że jest jeszcze możliwość skorzystania z art. 22. 1 (co jest możliwe przez okres wakacji, szczególnie w większych miastach) lub poszukania samemu godzin w innej szkole.

 

W drugim przypadku pozostaje w stanie nieczynnym przez 6 miesięcy i tylko przez taki okres może pracować na te 10/ 18 a później i tak stosunek pracy wygasa.

 

A jeszcze na marginesie, porozumienie stron, o którym pisze Ewa nie jest korzystniejsze bo nie ma odprawy

 

Co myślicie?

Ewa z Rz29-05-2004 19:50:27   [#45]

bardzo ładne podsumowanie

tylko, jeśli n-l wybierze stan nieczynny, to zatrudniamy go na te godziny co mamy do końca stanu nieczynnego, ale nikt nam nie broni znów podpisać umowę o pracę w dniu 1 marca na te godziny dalej, już w tym wypadku na czas nieokreślony.
Jolanta Szuchta29-05-2004 21:16:00   [#46]

A ja się już chyba

nie wycofam i zostawię 1 wersje którą napisał Jacek.Tak jak pisałam dałam dziewczynie w piątek.Jesli nawet sprawę odda do sądu pracy bo o tym została powiadomiona, to sądowi wytłumaczę że działałam na korzyśc nauczyciela.

Tym bardziej ze zanim wypowiedziałam konsultowałam to z radca prawnym Głosu Nauczycielskiego.Powiedział ze tak jak Jacek pisał w pierwszej wersji też można.

Poza tym Ewa cos pisze o porozumieniu stron.Moja nauczycielka była tak przerażona wypowiedzeniem, że cieszy się ze ma gwarancję pracy od 1 września.A tak gdybym wypowiedziała i dała odprawę mogłaby sądzić że od 1 września jej nie zatrudnie i że chcę się jej pozbyć.

Czy Waszym zdaniem kontrola PIPu jesli zobaczy takie wypowiedzenie z korzyścią dla pracownika może to kwestionować.

Proszę odezwijcie się i nie zostaiwjcie mnie z problemem samej.:-((((((((

Ewa z Rz30-05-2004 04:38:14   [#47]

Jolu,

Jeśli sie n-l nie odwoła, to wszystko będzie ok. - zgodzi się na to co proponujesz i nikt nie może mieć zastrzeżeń...

AMS30-05-2004 21:08:18   [#48]
skoro mówimy do końca o nauczycielach to są jeszcze z Art.1 pkt 2 zatrudniani w przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, oraz niepublicznych, których obejmuje KP właśnie, na mocy:

Art. 91b. 1.

2. Do nauczyciela zatrudnionego w:

1) przedszkolu publicznym oraz w szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, 9-9i, 22 ust. 3 i 4, art. 26, 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-86, 88 i 90,

2) przedszkolu niepublicznym i placówce niepublicznej, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, 9-9i, 22 ust. 3 i 4, art. 26, 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-85.

 

Jolanta Szuchta30-05-2004 22:20:18   [#49]

A zaczęlam dobrze

#3  czyli tak jak to ostatnio podsumował Jacek.Nic jeszcze jutro zobacze czy cos zmienię ale chyba nie.Musze być konsekwentna,chocbym miała się na tym potknąc.:-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]