Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja-rozp. MEN-podstawa programowa kształcenia w zawodach
strony: [ 1 ]
Jacek30-12-2016 12:15:11   [#01]

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.

Projekt

Załącznik

Uzasadnienie

OSR

na uwagi czekamy do 27 stycznia 2017 r.

ewa04-01-2017 14:02:47   [#02]

koleżanki i koledzy dyr-zawodowcy, czy to prawda?

http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1007684,reforma-zawodowek-program-ksztalcenia.html

 

bb197505-01-2017 10:46:31   [#03]

Nie wiem ilu jest nas tutaj od kształcenia zawodowego - ale chyba niewielu. To co Ewa w linku podała jest to niestety smutna prawda. Smutek ten pogłębia fakt że te "nowe" PPKZ miałyby zacząć obowiązywać od 1 września 2017!!! czyli jeszcze w 4-letnich technikach. ORE ogłosiła nabór kandydatów do pisania programów pod te nowe podstawy i będą pisane na kolanie byleby przed 1 września zdążyć. Po co to robić  - niechby technika 4-letnie zakończyły swój byt według obecnie obowiązującej PPKZ a te nowe niechby weszły do techników 5-letnich.

Kolejna sprawa i kolejny absurd (który z kolei pozwala nowe podstawy wprowadzić jeszcze w 4-letnich technikach) to fakt iż w technikum 5-letnim nie zmienia się liczba godzin przeznaczona na kształcenie zawodowe w stosunku do obecnych 4-letnich!!! To po co je wydłużać - żeby więcej histori uczyć? W technikach?!!

Kolejna sprawa - szkoły branżowe według zapowiedzi pani minister w nich kształcenie praktyczne powinno się odbywać u pracodawców. I co z tych zapowiedzi - NIC. Weźcie pierwszą z brzegu podstawę do szkoły branżowej i warunki kształcenia poczytajcie. Żywcem ze starej podstawy przepisane że szkoła to powinna mieć takie a takie pracownie, że kształcenie praktyczne może być realizowane w warsztatach szkolnych, CKP-ach i gdzieś tam na końcu wspomniane że może być również u pracodawców.

Jak będzie wyglądała sytuacja z prawem jazdy? W niektórych zawodach z PPKZ wynika obowiązek przygotowania ucznia do egzaminu państwowego. Teraz uczniowie zawodówek kończyli szkołę gdy mieli (przynajmniej kalendarzowo) ukończone 19 lat a więc mogli bez problemu wyrobić sobie profil kandydata (PKK) i ukończyć kurs na prawo jazdy kategorii B lub T. W branżówkach po szkole podstawowej będa kończyć szkołę w wieku 18 lat - jak i kiedy mają ukończyć kurs na pro jazdy teoretyczny i praktyczny?

Jak będzie wyglądała drożność kształcenia ucznia po branżówce I stopnia, który mając praktyki zawodowe u pracodawcy zda egzamin zawodowy w cechu, więc nie uzyska danej kwalifikacji np w zawodzie elektryk (EE.5). I chciałby pójść do branżówki II stopnia coby dorobić sobie tytuł technika elektryka. Pójść chyba będzie mógł tylko czy tytuł technika osiągnie - raczej nie bo mu bedzie brakować tej EE.5

To tak na gorąco i na szybko. Żeby coś więcej powiedzieć trzeba by się we wszystkie podstawy wczytać co jest nierealne do 27 stycznia

ewa05-01-2017 11:11:02   [#04]

dzięki za Twój głos!

proszę o wzięcie przykładu z bb i głos w sprawie, zawodowców naszych tu :-)


post został zmieniony: 05-01-2017 11:12:45
bosia05-01-2017 11:23:51   [#05]

niestety to prawda, że w zasadzie nic się nie zmienia

natomiast absurdalną zmianą jest tzw. zmiana pozorowana, pokazujaca, że jednak coś się robi

zmieniono symbole obszarów kształcenia - pozostawiając te same obszary i te same nazwy

to powoduje zmianę symboli kwalifikacji - wprowadza się niepotrzebne zamieszanie i bałagan

kwalifikacja zamiast symbolu np.  A.1. będzie miała symbol - AU.1.

Po co to?

Jest

Będzie

1) A – administracyjno-usługowy; 

2) B – budowlany; 

3) E – elektryczno-elektroniczny; 

4) M – mechaniczny i górniczo-hutniczy;  

5) R – rolniczo-leśny z ochroną środowiska; 

6) T – turystyczno-gastronomiczny; 

7) Z – medyczno-społeczny; 

8) S – artystyczny.

1) administracyjno-usługowy (AU);

2) budowlany (BD);

3) elektryczno-elektroniczny (EE);

4) mechaniczny i górniczo-hutniczy (MG);

5) rolniczo-leśny z ochroną środowiska (RL);

6) turystyczno-gastronomiczny (TG);

7) medyczno-społeczny (MS);

8) artystyczny (ST). 

 

Jedyna pozytywna zmiana, to zmniejszenie liczby kwalifikacji w zawodach trzykwalifikacyjnych. Obecnie zawody, będą miały najwięcej 2 kwalifikacje.

Ta zmiana była już rozważana dużo wcześniej - przez poprzednią ekipę i była wynikiem rozmów z dyrektorami szkół.

Dziennikarz w artykule wyżej pomylił programy nauczania z podstawą programową - od gazety prawnej, to jednak dobrze byłoby oczekiwać precyzji.

 


post został zmieniony: 05-01-2017 11:24:49
rzewa06-01-2017 09:48:25   [#06]

a obecne programy nauczania w większości będą jak najbardziej pasować do nowej podstawy więc nie będzie ich trzeba pisać od początku na kolanie...

;-)

Ed10-01-2017 11:16:26   [#07]

Nie wiem, czy na tym etapie podnosić tę kwestię, ale z doświadczenia wiemy, że po zakończeniu 3-letniego kształcenia zawodowego absolwenci wolą iść od razu do pracy. Dlatego warto przemyśleć kwestię, by w szkole branżowej stopnia II kształcenie odbywało się w systemie zaocznym (wieczorowym), a nie dziennie.

bosia10-01-2017 11:35:01   [#08]

oczywiście masz rację, od początku uważam, ze szkoły branżowe II stopnia to martwy zapis - miałyby sens, gdyby były to szkoły dla dorosłych z możliwością prowadzenia ich w trybie zaocznym (byłoby takie dawne technikum uzupełniające)

branżowe szkoły II stopnia nie będą funkcjonować, a jeśli to w minimalnej liczbie, tym bardziej, że

  1. Do klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia przyjmuje się kandydatów, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia w roku szkolnym bezpośrednio poprzedzającym rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie do publicznej branżowej szkoły II stopnia.
  2. W przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających ubieganie się o przyjęcie do klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia na rok szkolny bezpośrednio następujący po roku szkolnym, w którym kandydat ukończył branżową szkołę I stopnia, albo w przypadku gdy kandydat nie został przyjęty do klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia na rok szkolny bezpośrednio następujący po roku szkolnym, w którym kandydat ukończył branżową szkołę I stopnia, z powodu braku wolnych miejsc, kandydat ten może ubiegać się o przyjęcie do klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia w kolejnym roku szkolnym następującym po roku szkolnym, o którym mowa w ust. 2.

tylko, że to jest w ustawie prawo oświatowe

uwagi w konsultacjach do rozporządzeń nic nie dadzą,

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]