Forum OSKKO - wątek

TEMAT: klasyfikowanie z religii
strony: [ 1 ]
Elżbieta Wysocka23-05-2004 13:09:26   [#01]
mam taką sytuację:
-  uczeń był kilka razy na zajęciach z religii - nie ma więc podstaw, aby go klasyfikować,
- RP nie wyrazi zgody na egz. klasyfikacyjny ponieważ uczniowi, zwyczjanie, nie chce się chodzić na zajęcia,
- ani uczeń ani rodzice nie chcą zrezygnować z religii ponieważ "bierzmowanie" ... itp.

Przepisy określają, że uczeń otrzymuje promocję, jeśli ze wszystkich zajęć edukcyjnych ma oceny pozytywne.

Co z tym można zrobić?
AnJa23-05-2004 14:58:48   [#02]

Nie  "wszystkich obowiązkowych zajęć" przypadkiem?

 

§ 10. 1. 

Oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, a ocenę zachowania - wychowawca klasy.

1a. 

Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) ani na ukończenie szkoły.

 A tu nie ma nic o skutkach nieklasyfikowania z zajęć dodatkowych.

§ 14. 1.

Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3. Na prośbę ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej lub na prośbę jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

5. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w trybie i w terminach określonych w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Termin egzaminu klasyfikacyjnego powinien być uzgodniony z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

7. Dla ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z powodu usprawiedliwionej nieobecności nieklasyfikowanego z zajęć praktycznych, szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania.

panda23-05-2004 15:08:00   [#03]

w czym problem?

 Rozporządzenie  MEN  z  dnia  14 IV 1992 r.  (Dz.U.  1992/36/155,
       1993/83/390,   1999/67/753)   w    sprawie   warunków  i  sposobu
       organizowania   nauki   religii   w   publicznych   przedszkolach
       i szkołach.

[NR] Par.9.1. Ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie
szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania. W celu wyeliminowania
ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy  zamieszczać  danych,  z
których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (względnie etyki)  uczeń
uczęszczał.                                                            
 2. Ocena  z  religii/etyki  nie  ma  wpływu  na  promowanie  ucznia  do następnej klasy.                                                       
potwierdza to konsekwentnie w komunikacie:

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
DKOS-I/DB-5029a-8/03
Warszawa 2003-02-26

"Uprzejmie wyjaśniam, iż w świetle rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, (Dz. U. Nr 6 poz. 73 z późn. zm.) do obliczenia średniej ocen, będącej podstawą przyznania świadectwa z wyróznieniem, należy brać pod uwagę tylko obowiązkowe zajęcia edukacyjne.

Religia i etyka nie są zajęciami obowiązkowymi - zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołąch publicznych .."

AnJa23-05-2004 15:11:27   [#04]
W praktyce (jako, że rodzice z tej religii nie rezygnują i formalnie to on uczęszcza) wpisujesz w wierszu: religia/etyka - niklasyfikowany a ucznia, o ile ma pozostałe oceny pozytywne promujesz.
Elżbieta Wysocka23-05-2004 20:47:45   [#05]

macie rację - dziękuję

rozporządzenie z dn. 24.04.2002. zmieniające to z 21.03.2001r. wprowadza zmianę w tym zakresie tzn. tam, gdzie do tej pory było "zajęć edukacyjnych" zmieniono na " obowiązkowych zajęć edukacyjnych" np. §10 §15 itd.

Dzięki,
pozdrawiam
Mariusz177223-05-2004 21:01:00   [#06]

Jeśli dobrze rozumiem to uczniowi, który jest wyznania np. świadek jechowy wpisujemy na świadectwie "nieklasyfikowany"???. Uczniowie uczęszający na katechezę w innych wyznaniach przynoszą zaświadczenia z oceną którą wpisujemy na świadectwie.

Co wpisać na świadectwie uczniowi, który nie uczęszcza na religię, a szkoła nie ma obowiązku organizowania etyki dla kilku uczniów( 2- 4 )

zgredek23-05-2004 21:50:01   [#07]
kreskę wpisujemy

------------

tutaj była inna sytuacja - uczeń chciał chodzić (a w zasadzie jego rodzice chcieli) a nie chodził
BożenaB24-05-2004 14:38:10   [#08]

Poradźcie ...

w następującej sytuacji.

Dyrektor odmawia uczniowi - świadkowi Jehowy- wpisania na świadectwie oceny z religii na podstawie zaświadczenia z powodu: bo tego wyznania nie wymieniono pod rozporządzeniem o nauczaniu religii. Czy odmowa jest słuszna?

panda24-05-2004 16:44:44   [#09]

Tak.

Dyrektor jest zobowiązany postępować zgodnie z prawem. Nie jestem mocna w religiach, ale kolebie mi się, że świadków Jehowy trkatują u nas jak sektę. Ale może to byc tylko nadinterpretacja lokalnych duchownych. Jeśli jednak rozporządzenie nie wymienia ich jako religii, to dyrektor ma rację.
BożenaB24-05-2004 18:09:31   [#10]

Swiadkowie Jehowy są legalnym związkiem wyznaniowym. Nie ma ich na liście pod rozporządzeniem o religii; lista zawiera wykaz kościołów, z którymi uzgodniono treść rozporządzenia. Czy brak związku na tej liście jest wystarczającym powodem do odmowy wpisania uczniowi oceny na świadectwie - wciąż mam wątpliwości.

janzg25-05-2004 13:51:17   [#11]
 Dyrektor, który odmawia uczniowi - świadkowi Jehowy wpisu na świadectwie z jego religii nie tylko nie postępuje zgodnie z prawem, ale wykazuje się głęboką niewiedzą z zakresu:

KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Tekst uchwalony w dniu 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe.

w Art. 25. jest zapis

  1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
RomanG25-05-2004 14:50:56   [#12]

Skoro lista zawiera tylko wykaz kościołów, z którymi uzgodniono treść rozporządzenia, to znaczy że dotyczy wszystkich kościołów, choć nie ze wszystkimi uzgadniano treść.

Ale intryguje mnie jak to dyrektor ma wpisać ocenę na podstawie zaświadczenia? Jakiego?

BożenaB25-05-2004 16:06:09   [#13]

W szkole odbywają się zajęcia tylko z religii katolickiej. Uczniowie z innych wyznań mają zajęcia poza szkołą; na przykład uczniowie ewangeliccy mają swoje lekcje w sali przy swojej świątyni. W okresie klasyfikacji uczniowie przynoszą zaświadczenia o ocenie z religii wystawione przez pastora. Uczniowie - Świadkowie Jehowy też dostają takie zaświadczenia; są podpisane przez prowadzącego zajęcia, opatrzone pieczęcią ich związku. Sama kilka lat temu wpisywałam swojemu uczniowi ocenę do arkusza i na świadectwo na podstawie takiego zaświadczenia. Zaświadczenie przechowujemy w arkuszu ocen.

Sprawa dotyczy sąsiedniej szkoły, w mojej - wpisujemy. Któraś szkoła postępuje nieprawnie.

RomanG25-05-2004 16:29:39   [#14]

Wydaje mi się, że Twoja :-)

Nie ma wniosku rodziców o zorganizowanie nauki w systemie szkolnym, więc prawo oświatowe nie ma zastosowania.

BożenaB26-05-2004 08:41:30   [#15]

Roman, nie moja szkoła. Nie mam ochoty ani potrzeby kłamać.

Dyskusja o tym była w czasie przerwy w poprawianiu prac egzaminacyjnych - w zespole egzaminatorów spotykają się n-le z róznych szkół. Problem zaciekawił mnie, bo w tamtej szkole postępują inaczej niż u nas.

Wniosek rodziców o nauczanie w systemie szkolnym może być zrealizowany, gdy w szkole jest co najmniej 7 uczniów danego wyznania - wtedy są zajęcia międzyklasowe. Gdy jest mniej, nauka odbywa się poza szkołą - grupy międzyszkolne, zajęcia np przy danej parafii lub w miejscu ustalonym z org prow. Tak jest w rozporządzeniu o nauczaniu religii. Dlatego uczniowie pobierający naukę religii w grupach międzyszkolnych, dostarczają do szkoły zaświadczenie o ocenie klasyfikacyjnej.

W mojej szkole jest np. ewangelików ponad 7, ale ich rodzice nie występują o lekcje religii w szkole. Na nasze szczęście, bo takie lekcje musiałyby być w środku dnia (2 zmiany); musielibyśmy gdzieś "przechować" w tym czasie ponad 400 katolików. Jak katoliccy uczniowie mają religię (nie zawsze się uda mieć lekcję przed lub po lekcjach), to uczniowie innych wyznań czekają na następne lekcje w czytelni.

RomanG26-05-2004 19:59:34   [#16]

To zmienia obraz sytuacji.

Jeżeli nauka jest tak zorganizowana przez organ prowadzący i zgodnie z Rozporządzeniem, to wszystkie te kwestie muszą byc szczegółowo uregulowane.

Dyrektor więc odmawia wpisania oceny na świadectwo niezgodnie z prawem.

JarTul31-05-2004 11:52:39   [#17]

Problem w kwestii religii...

Uczeń uczęszczał przez cały rok na zajęcia religii (szkoła średnia). Rodzice ucznia (lub uczeń pełnoletni) składają teraz oświadczenie, o tym, że uczeń nie będzie uczęszczał już na lekcje religii.

Czy uczeń powinien być mimo wszystko oceniony z religii na koniec roku?

Jaka jest u Was praktyka w tym zakresie?

JarTul31-05-2004 20:51:45   [#18]

Proszę o opinię...

#17
Elżbieta Wysocka31-05-2004 23:17:14   [#19]

zwykle są sytuacje odwrotne ...

myślę, że jeśli ktoś rezygnuje pod koniec roku z uczęszczania na religię, to pewnie nie chce też mieć oceny na świadectwie - mógłby to napisać w swym oświadczeniu.
Jeśli się nie opowie, to ja bym nie pisała tej oceny.
JarTul01-06-2004 11:26:49   [#20]

Sytuacja jest bardziej złożona...

uczeń przeszkadza na zjęciach z religii w ciągu roku, ma słabe (lub bardzo słabe) oceny.
Teraz składa oświadczenie, jak #17, a w efekcie nie ma oceny na świadectwie. Ale od nowego roku znów chce uczęszczać na zajęcia... i tutaj obawa katachetki i księdza o zachowanie w roku następnym.

Dlatego zastanawiam się czy takie oświadczenie skutkuje tym, że szkoła musi nie wystawić oceny z religii na świadectwie czy tylko jest to nasza dobra wola?

JarTul01-06-2004 21:35:51   [#21]

...

#17,#20
RomanG01-06-2004 23:52:45   [#22]
W tym wypadku skłonny byłbym uznać, że decyzja taka nie jest faktyczną rezygnacją z nauczania religii i ma na celu wyłącznie obejście obowiązujących przepisów.
RomanG01-06-2004 23:55:45   [#23]
Poza tym co to za obawa o zachowanie w roku następnym? Zasady są dla delikwenta jasne i proste: wchodzisz na zajęcia, ale gdy złamiesz jakąś ważną regułę obowiązującą w tym miejscu, zostajesz odesłany do świetlicy i tyle. Szkoła ma chodzić na pasku jednego nastolatka?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]