Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy rozporządzenie w sprawie organizacji roku
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar21-05-2004 22:07:52   [#01]

Otrzymaliśmy do konsultacji Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

Jest też ono w witrynie MENiS. Tym razem bardzo sprawnie.

Proszę o zapoznanie i konsultację.

Gdzieś chyba już toczy się dyskusja na ten temat. Wklei może ktoś link tu do niej? Bo nie wiem gdzie:-)

bogna21-05-2004 22:15:03   [#02]

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5530#FBK

Marek Pleśniar21-05-2004 22:15:36   [#03]
o, dziękuję:-)
zgredek21-05-2004 22:16:29   [#04]

bogna

jesteś pewna, że tam jest dyskusja na ten temat?;-)
Majka21-05-2004 22:18:09   [#05]

chcę wreszcie zrozumieć ten zwrot :)

W klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości zajęcia dydaktyczno - wychowawcze kończą się w piątek w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie części ustnej egzaminu maturalnego.

Czy to oznacza, że jesteśmy zobowiązani do zajęć opiekuńczych  wobec maturzystów?

bogna21-05-2004 22:24:32   [#06]
4. Dni, w których:

1) w szkołach ponadgimnazjalnych: liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących i technikach uzupełniających odbywa się część pisemna egzaminu maturalnego z języka polskiego i z tego przedmiotu, do którego przystępuje największa liczba absolwentów w danej szkole, a także z języka mniejszości narodowej, do którego przystępują absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości;

są w tych szkołach dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.”.

Wolalabym, żeby kwestię wyboru drugiego dnia wolnego zostawiono dyrektorowi szkoły - bo :

1) jeżeli do 2 lub 3 przedmiotów przystępuje taka sama liczba absolwentów - to niech dyrektor ma możliwość wyboru, tak by jak najmniej zakłócić normalne funkcjonowanie szkoły - tzn. lekcje w klasach młodszych

2)jeżeli sprawa dotyczy zespołu szkół - to niech dyrektor ma możliwość ustalenia dnia wolnego - jednego dla wszystkich szkół w zespole;

a nie tak, że:

- w LP najwięcej absolewntów wybrało geografię, to wolna np. środa

- w technikum najwięcej piszacych matematykę - wolny czwartek

- w LO jeszcze inaczej

i w ten sposób caly tydzień w szkole rozwalony.

bogna21-05-2004 22:28:51   [#07]

oczywiście chcę jeszce wyrazić ubolewanie,

 że MENiS przy okazji tej zmiany rozp. w sprawie organizacji roku szkolnego

nie uregulowal sprawy zakończenia roku szkolnego

dla uczniów 2-letnich szkół zawodowych odbywających praktykę

jaki pracownicy młodociani.

Marek Pleśniar21-05-2004 22:32:45   [#08]
Bognę tam znienawidzą w menisie:-) Ciągle im przypomina, że istnieją inne szkoły niż LO, o czy zdają się wszyscy zapominać;-)
bogna21-05-2004 22:39:12   [#09]
albo wsadzą mnie do wariatkowa, za takie maniakalne zachowanie ;-)
zgredek21-05-2004 22:50:14   [#10]
1. bogna - ja nie pozwolę, na to, żeby Ciebie gdzieś zamykali!

2.  w tym rozporządzeniu nie uregulują zakończenia zajęć młodocianych dwuletnich, bo przecież już napisali, że - trwają prace nad zmianą rozporządzenia o młodocianych

3. ja chcę, żeby w zespołach szkół dni były wolne - od zajęć dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych - dla uczniów wszystkich szkół
bogna21-05-2004 23:27:46   [#11]

Majka

i w takim razie bazując na

§ 2. 1. W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-4, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w ostatni piątek czerwca.

uwzględniając dotychczasowe interpretacje "dnia wolnego od zajęć dydaktyczno - wychowawczych" powinniśmy w okresie ferii zapewnić zajecia opiekuńcze dla uczniów ;-)

bogna22-05-2004 00:02:19   [#12]

w związku z tak krótkim rokiem szkolnym w klasach maturalnych, mam pytanie:

czy można w tych klasach odstąpić od klasyfikowania śródrocznego?

zgredek22-05-2004 00:06:24   [#13]

nie

rozporządzenie o klasyfikowaniu trzebaby(hihihi) zmienić:


§ 9.
2. Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 6.
bogna22-05-2004 00:15:18   [#14]

no i ja dlatego o tym - w tym wątku,

żeby wystąpić z prośbą o stosowną zmianę w rozp. o klasyfikowaniu ;-)

zgredek22-05-2004 00:17:17   [#15]
z prośbą?
bogna22-05-2004 00:18:07   [#16]
z wnioskiem?
zgredek22-05-2004 00:21:59   [#17]
z żądaniem?
Konto zapomniane22-05-2004 00:46:35   [#18]

klasyfikacja w klasach maturalnych

nie bawmy sie w ceregiele tylko zadajmy od MENiSu zmiany idiotyzmu, jakim jest klasyfikacja srodroczna klas maturalnych. Po co utrzymywac fikcje klasyfikowania za dwa miesiace nauki. Kazdy praktykujacy w zawodzie nauczyciela wie i rozumie, ze taka klasyfiakcja mila sie z celem.
bogna22-05-2004 00:53:22   [#19]

można też zrobić semestry -  po 14 tygodni,

(czyli klasyfikowanie śródroczne w klasach maturalnych w innym terminie niż w klasach młodszych),

ale moim zdaniem takie semestry są za krótkie.

Gaba22-05-2004 06:41:29   [#20]

czy można się zwrócić do ministra z informacją, że chyba trzeba jednak inaczej pewne sprawy ustawiać. Od nowa trzeba przemyśleć konstrukcję czasową (sekwencje odcinków - wg mnie to jest jakieś szaleństwo maturalne) odbywania się egzaminów w ogóle!

 

Dlaczego się tak upieramy na ten maj?

A były już takie informacje z tzw. terenu, że maj ma swoje poważne wady jako termin, że można inaczej, a może warte jest rozważenia - a problem ten wymaga przygotowania gruntu, dyskusji i pokazania, jak niedobrym miesiącem do "maturowania się" jest maj.

Tak jak w Anglii - egzaminy winny być w czerwcu, a wyniki w sierpniu. Nikomu to naprawdę nie może przeszkadzać. Nie lubię afery z tego powodu, że tzw. dziecko nie wie, kiedy ma wyniki. Dziecko jest dorosłe, robi normalne rzeczy dla dorosłego (mp. pije piwo i innne takie)... a tu nagle traktowane jest jak tzw. g...arz!. Ono (to tzw. dziecko) jest dorosłe - rodzice także powinni w to uwierzyć. Czeka na przyjęcie na studia... dajmy se siana z najgłupszym terminem majowym.

 W czerwcu na początku powinny być egzaminy... ale gimnazjalne, a w maju podstawówkowe, a ok. 15 czerwca matura i zakończenie tej bardzo ważnej szkoły. Te tzw. dzieci, a pracuję od wielu lat z nimi na I roku studiów - są naprawdę...

To jest chory system skracania, skracania, skracania... - a potem piszemy, że nie da się zrealizować... Mam takie wrażenie, że w polskim systemie mamy tylko wolne + wolne i jeszcze raz wolne.

Leszek22-05-2004 22:43:08   [#21]

dodaj, że za tym skracaniem kryje się czynnik finansowy...

poskracać to zaoszczędzić coś w budżecie państwa...

a uczeń niech sobie korkami uzupełni (z kieszeni rodzica, oczywiście)...

odczuwam to osobiscie w przypadku moich licealistów, którzy mają ukończyć trzyletnie LO...

ciekawe, jak to LO można było nazwać trzyletnim...

pozdrawiam

bogna22-05-2004 23:49:58   [#22]

Chciałabym aby przy okazji nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego,

 uregulowano sprawę dni wolnych

w szkołach wchodzacych w skład zespołu

- zostawiając możliwość wyboru tych dni dyrektorowi zespołu.

------------------------------------

Uważam za idiotyczne, że w moim zespole szkół zgodnie z &6.4a. - dniem wolnym dla zasadniczej szkoły zawodowej będzie 22.06. (etap pisemny egzaminu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe) - dzień, w którym do egzaminu przystępuje zaledwie 35 uczniów.

Natomiast  w dniach pisemnego egzaminu dojrzałości (180 uczniów) zajęcia dla ZSZ musiały się odbywać - chociaż nie miał kto i nie miał gdzie uczyć.

bogna29-05-2004 22:29:42   [#23]

do góry - żeby nie zapomnieć o konsultacji

Gaba12-06-2004 22:12:51   [#24]

Martwię się...

Nie skracajmy tego roku szkolnego - nasi trzecioklasiści nie chcą się uczyć - egzamin zdali, więc ich ze szkoły puszczą, przecież nie będę smyków trzymać (aczkowiel model szczecińskiego perpetuum mobile juz czytalismy w postaci analizki jakiegoś p. profesora o drugoroczności).

Nie skracajmy - nałóżmy egzaminy z końcem roku, przecież szkoła musi się sprzeciwać korepetycjom - te dzieciaki muszą zdać egzaminy a tu sie prorobiło 25 miresięcy szkoły - to nie jest trzy lata...

Majka12-06-2004 23:36:09   [#25]

Popieram Gabę i Leszka !

Z przerażeniem myślę o efektach "trzyletniego" liceum. Skończą szkołę na początku kwietnia. Jeśli odliczy się wycieczki, dni wolne, ferie, święta - ile zostanie z ostatniego roku nauki ? Może pół roku :(

Matura powinna być w czerwcu. Myślę, że uczniowie by to znieśli. Gorzej z uczelniami, które nie chcą porzucić tradycji egzaminacyjno- naborowych :(

Chowański Krzysztof09-07-2004 19:23:04   [#26]

pójdźmy dalej ze zmianami w organizacji roku szkolnego.

Proponuję, aby wszystkie egzaminy, sprawdziany itp organizowane w szkołach przez OKE, CKE itp były przeprowadzane po zakończenie zajęć dydaktycznych. Np. po 20 czerwca. Do tego czasu uczniowie sie uczą. nauczyciele prowadzą zajęcia i realizują podstawy programowe. W obecnej sytuacji np. w szkołach podstawowych czy gimnazjach egzaminy sa w kwietniu lub na poczatku maja. Przecież do końca zajęć jest jeszce 3 lub 2 miesiące. To też jest czas na zdobywanie wiedzy i umiejetności, z których nie sprawdza sie ucznia.

Ponadto proponuję:

Wystawianie ocen końcoworocznych po zakończeniu zajęć dydaktycznych. czy w 1 dzień wakacji dla uczniów.

zajęcia zakończone. Wiedza zdobyta. więc można oceniać. Dopiero wóczas zatwierdzanie wyników i klasyfikacja. Tak przebiegać powinien pierwszy dzień wakacji. Nie mylić wakacji uczniowskich z urlopem nauczycielskim.

Urlop nauczyciela to np. 2 tyg. zimą i 6 tyg latem. Np. od 01.lipca do około 16 sierpnia. Dwa tygodnie sierpnia (ostatnie) to czas egzaminów poprawkowych. sporządzania planów wynikowych i rozkładów materiału i innej dokumentacji nauczycielskiej i szkolnej. W ten s[posób 1 września faktycznie rozpoczyna się zajęcia dydaktyczne w szkole, a nie przez pierwsze dwa tygodnie opracowuje sie, planuje, uzgadnia itp.

józefinaw09-07-2004 22:32:55   [#27]

Zawsze miałam dylemat jak przygotować uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty( obowiązuje podstawa programowa) jeśli od pierwszego kwietnia ( tak jak w tym roku ) do końca roku szkolnego czyli 25.06.2004r zostało jeszcze grubo ponad dwa miesiące nauki. Jednakowoż kończenie klasyfikacji rocznej , kiedy już uczniów w szkole nie ma ..., Już słyszę bunt kadry jako atak na przywileje - jak to w czasie wakacji mamy pracować?

 

ale , krzysztofie , warto by Twoją propozycję przedyskutować,  .......... a nóż widelec?

Zola10-07-2004 10:45:53   [#28]
o egzaminach po zakończeniu nauki pisałam juz dawno i to powinny byc egzaminy bez udziału szkołu, jeśli mamy traktowac je jako egzaminy zewnetrzne, szczególnie jeśli chodzi o egzamin dojrzałości
Dżoana10-07-2004 11:37:27   [#29]
Podpisuję się pod tym rękami i nogami!!!
Gaba10-07-2004 12:20:56   [#30]
tak samo powinno być z egzaminami gimnazjalnymi - po zakończeniu nauki, w szkołach przystepują do egzaminu, potem odbieraja się dokument - w sierpniu szuka się szkoły, a dyrektor wypowiada prace także w tym czasie nauczycielowi. Zgrać to wszytsko - nie skracac rok, a potem się dziwić, że ryenk korepetycji kiwtnie, że szkoła nie nadążą uczyć, itp.
bogna10-07-2004 13:39:45   [#31]

"w sierpniu szuka się szkoły" - nie zachwyca mnie ten pomysł :-(

robić nabór w sierpniu - tzn. nie mieć wakacji w sierpniu :-(

po naborze robić realną wersję arkusza - i tak prawie do 1.9. trzymać nauczycieli w niepewności - będzie robota w nowym roku szkolnym czy nie :-(

Gaba10-07-2004 13:49:50   [#32]

wady są, ale nie te - moj model nie prezejdzie, choć gdyby...

Dla nauczycieli szkoła jest zakładem pracy - w każdym zakładzie pracy są redukcje, "trzymanie w niepewności" - rozumiem, bardzo szanuję to podejście, czas jednak w szkole wydorośleć nauczycielom, bo właśnie, żeby nie trzymać starych koni w niepewności bawię sie co roku w kwietniu we wróżkę, dobrą najczęściej, bo złe nie wchodzą teraz na ekrany kin (mobbing!), budżet mam z lipca roku ubiegłego, wrózbiarstwo z kwietnia, a dzieci przychodza w lipcu to jest dopiero sztuka - jesteśmy niepowtarzalni w skali Europy! Tak nikt nie ma.

Tylko nie argument o trzymaniu w niepweności - są inne wady tego systemu, ale nie trzymanie w niepewności, równie dobrze, można robić egzamin po klasie II, nabór w styczniu i wypowiadać w maju kolejnego roku, dlaczego nie tak? wtedy nawet przysługiwałby miesiąc na szukanie pracy, gdyby co... zwolnienia są nieuniknione jeżli chcemy wreszcie zarabiać jak nauczyciele, a nie połowki nauczycieli!

AnJa10-07-2004 14:09:25   [#33]
Miałem napisać nieco inaczej, ale się autoocenzurowałem.

Bardzo mi sie poglądy Gaby podobają!!!!

I wiem, że jako sensowne, nie mają szansy na realizację.
Marek Pleśniar10-07-2004 17:27:39   [#34]

jak przeklinają Żydzi (czy inni tam tacy): "obyś miał to czego chcesz"

beera10-07-2004 17:34:36   [#35]

;-))

chyba macie jakąs wakacyjną feerię oświatową, czy cós w tym rodzaju- czy co?

zgredek10-07-2004 17:41:23   [#36]
szefostwo tutaj - to ja bym chciała nieśmiałe pytanie zadać ( w zasadzie związane, choć może luźno - z tematem):

zbliżam się do końca początku - i jestem tak nastrojona optymistycznie, że jesteśmy na dobrej drodze, że chciałabym na forum specjalne podziękowania organom i wszystkim, którzy nas wspierają - podziękować

tylko nie wiem, czy mogę?

taki malutki, drobniutki wątek sobie utworzyć - i dziękować, dziękować... i prosić o resztę...?

reklama organów - to wyjdzie na pewno;-)
Marek Pleśniar10-07-2004 17:47:50   [#37]

chcesz zrobić łubudubu?

:-)))))))))))

mi tam osobiście nie przeszkadza, no cośty, przeciez kto by się wtrącał w Twoje pisanie na temat jakikolwiek.

ja tylko reklamę komercyjną zwalczywam - żeby naszym kosztem ktoś handlu nie robił (noo, chyba że wesprze organizację pozarządową to ok:-)

wyszło mi być za cenzuranta;-)

zgredek10-07-2004 17:51:43   [#38]
a tak dobrze pisać o ludziach i nazwiska wymieniać - mogę?
beera10-07-2004 17:59:38   [#39]

pod warunkiem, ze

tam się znajdzie i moje ;-))))

Zgredku- dobrze o organach- czemu nie :-)

Potem wydrukuj im watek i w antyramy ;-)))

zgredek10-07-2004 18:07:42   [#40]
Joanno Berdzik - oni czytają, to i drukować nie będę musiała;-)))))))))
Marek Pleśniar10-07-2004 18:20:53   [#41]

aha

to jak czytają - niech się nie lenią tylko słać mi zgłoszenia na VI KKDS:-)

bogna10-07-2004 22:19:12   [#42]

aha - coś w tym jest ;-)

ja w innym wątku chwaliłam mój organ

i podobno już wysłał zgłoszenie na VI KKDS ;-)))

Marek Pleśniar10-07-2004 22:43:33   [#43]

wysłał organ i powiedział przez telefon że Cię zabierze samochodem:-)

że wie i słyszał i w ogóle:-)

Więcej takich OP!!

I ja tez umiem napisac coś miłego i pochwalnego:-))

bogna10-07-2004 23:23:08   [#44]
:-)))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]