Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ustawodawca skraca możliwość nauki uczniom niepełnosprawnym?
strony: [ 1 ]
malchow27-09-2016 09:04:32   [#01]

Do tej pory było tak:

SP 3+3, PG 3 i SPdP 3 oraz możliwość przedłużenia okresu nauki na każdym etapie o jeden rok

czyli

SP 3 +(1) + 3+(1) = 6 (8)

PG 3+(1) = 3(4)

SPdP 3+(1) = 3(4)

Razem: 16 lat

A teraz:

SP 4 +(1) + 4+(1) = 10

SPdP 3+(1) = 4

Razem: 14 lat

czyli o 2 lata krócej????

 

Joasia Berdzik27-09-2016 09:41:40   [#02]

Wydaje mi się, że nie,  choc trudno to precyzyjnie wyrokować ze względu na brak nawet  wstepnych projektów aktów wykonawczych do Ustawy

do tej pory w rozp. było tak:
§ 4. Kształcenie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy:
1) 18. rok życia - w przypadku szkoły podstawowej;
2) 21. rok życia - w przypadku gimnazjum;
3) 24. rok życia - w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej.

 

teraz, wnioskujac na   Art. 39. 1.  ustawy Prawo światowe, gdzie jest mowa o dowozach , można przypuszczać, ze wiek, do którego dziecko ma byc objęte opieka szkoły nie zmieni się, bo jest tak napisane:

4. Obowiązkiem gminy jest:

1)           zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym  także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;

2)           zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 16, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:

a)          24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,  

b)          25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

3)           zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.


oczywiście, rozumiem, co piszesz - będa musiały byc opisane precyzyjnie, inne niz do tej pory,  "sposoby" zatrzymywania ucznia w systemie, ale chyba trzeba poczekac na rozporządzenia.

 

 

malchow27-09-2016 11:50:57   [#03]

Zgadzam się,

ale w Prawie Oświatowym zawarta jest informacja,że koszty te są zwracane uczniom z niepełnosprawnością sprzężoną,

a Ci uczęszczają nie tylko do szkól ale i ORW, i to wg mnie jest ukłon w ich stronę.

Uczniowie w stopniu umiarkowanym i znacznym maja zagwarantowaną możliwość do 21 roku życia (tak jak poprzednio zresztą, ale z przepisami które im gwarantowały naukę do 24 roku życia), a teraz nikt nic na ten temat nie mówi. Poza stwierdzeniem PM, że to "drażliwy temat" i od przyszłego roku uczniowie z niepełnosprawnością nie doczekają się żadnych zmian w przepisach.

Ale pozostałe zmiany ich obejmą, a co za tym idzie skrócenie możliwości nauki tym uczniom, którzy od przyszłego roku będą w 7 klasie SP, a nie w 1 PG.

Uwagi do projektu zostały przeze mnie naniesione również w wątku dotyczącym konsultacji Ustawy.

No chyba, że coś zostało przeoczone przeze mnie w proponowanych przez PM zmianach?

Joasia Berdzik27-09-2016 12:23:42   [#04]

Ok - przeczytałam to w wątku konsultacyjnym i zgadzam się z Tobą, ze projekt jest  niejasny

Problem skrócenia okresu nauki nie dotyczy tylko specjalnych - on dotyczy wszystkich tych, którzy swoja ściezkę nauki kończyli na zasadniczych szkołach zawodowych. I to ejst dramat.

W przypadku specjalnych, można sie nie przywiązywać do liczby lat w poszczególnych typach szkół, bo to proste ćwiczenie, tak ustawic wydłuzanie etapu, zeby osiągnąć liczbę lat nauki równą poprzedniej. Czyli szkołą specjalna branżowa nie musi być 4letnia, jesli będzie ją można przedłużyć w przypadku uczniów  niepełnosprawnych - jeśli takie rozwiązanie byłoby przyjete. Ale tego nie wiemy, bo jak wyżej - nie ma projektów aktów wykonawczych

Gorszym problemem jest ta nauka do 24 roku zycia, ale to tez było poprzednio regulowane szczególowo na poziomie rozporządzeń.

Szkolnictowo specjalne nie jest moja najmocniejszą stroną, więc może ktos pomoże bardziej

 

 


post został zmieniony: 27-09-2016 12:24:55
malchow27-09-2016 13:23:59   [#05]

Dziękuję za podjęcie tematu.

Do luk w prawie i absurdów oświatowych "specjalni" zdążyli się już przyzwyczaić:(

Zawsze to samo.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]