Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowa matura - rekrutacja
strony: [ 1 ]
Majka19-05-2004 07:02:15   [#01]

Gazeta Wyborcza": "Matura z matematyki jako warunek dostania się na studia prawnicze? To nie pomyłka". Gazeta informuje, że uczelnie są w trakcie ustalania zasad rekrutacji, jakie będą obowiązywać za rok, po wprowadzeniu nowej matury.

Dziennik przypomina, że wprowadzana w przyszłym roku w liceach nowa matura miała stać się podstawą rekrutacji na studia. Nie wszystkich jednak kandydatów na studia ominą egzaminy wstępne.

Większość uczelni podjęła już decyzje jakie przedmioty z nowej matury będą punktowane na poszczególnych kierunkach, gdzie wystarczy matura na poziomie podstawowym, a gdzie będą wymagane wyniki z poziomu rozszerzonego, a także czy w ogóle nowa matura wystarczy, by dostać się na studia.

Informacje te są o tyle ważne, że kandydaci na studia muszą do końca września zadeklarować, które przedmioty chcą zdawać na nowej maturze.

Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu zdecydował, że podczas rekrutacji na prawo będzie brana pod uwagę między innymi ocena maturalna z matematyki.

Uczelnia obawia się bowiem, że wśród kandydatów z nową maturą pojawi się zbyt wielu mających taką samą liczbę punktów. Oceny z matematyki bardziej zróżnicują wyniki - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Szkoły wyższe mają prawo przeprowadzić dodatkowe egzaminy tylko pod warunkiem, że nie będą one obejmować wiedzy z przedmiotów zdawanych na nowej maturze.

Skorzystała z tego zapisu Szkoła Główna Handlowa, która wprowadziła test z podstaw przedsiębiorczości, chcąc zachować przynajmniej jeden własny element selekcji.

Również prorektor Uniwersytetu Warszawskiego Marek Wąsowicz zapowiada, że wiele wydziałów planuje dodatkowy sprawdzian dla osób z nową maturą.

Wiadomo też, że ci, którzy zdecydują się na zdawanie ze starą maturą będą mieli egzaminy z tych przedmiotów, które będą wymagane od absolwentów z nową maturą.

Ale niektórzy się zdziwią...

Małgoś19-05-2004 07:23:34   [#02]

nareszcie!!!

prawnicy będa mysleć, czytać i pisac LOGICZNIE :-)))

Mariola19-05-2004 07:30:13   [#03]

o kurka!

zdziwią się szczerze.
Mam kilka osób w klasie matematyczno-informatycznej , które ciągle mi powtarzają, że one idą na prawo i matematyka jest im zupełnie niepotrzebna.
Że się zdziwią, to jedno ale jaka będzie panika gdy w końcu uczelnie się zdecydują i określą...
Ja i tak czarno widzę nową maturę, a to jakby koloru jej nie dodaje.
Chociaż z punkutu widzenia nauczyciela matematyki, to może i lepiej (?)
Tyle tylko, żeby uczelnie nie wymyśliły zbyt dużo dodatkowych przedmiotów, bo uczeń może wybrać maksymalnie 3.
A jak ktoś o tym zapomni?
Małgoś19-05-2004 08:37:03   [#04]
moja córka gimnazjalistka juz wie, że na wymarzona medycyne musi zdawać za 3 lata maturę z 3 przedmiotów: fizyki, biologii, chemii - wie, bo sie dowiadywała na stronach AM, ale mysle sobie ilu gimnzjalistów decyduje sie teraz na atrakcyjnie etykietowane klasy np. ekologiczna, ekonomiczna, artystyczno-kulturalna, dziennikarska itp - nie wiążąc jeszcze LO z planami dot. studiów
Majka19-05-2004 12:36:56   [#05]

Małgoś

Twoja córka jest w gimnazjum, więc ma czas wszystko rozsądnie zaplanować. Mój syn jest w II klasie liceum i jego uczelnia jeszcze nie podała systemu rekrutacji. W tej samej sytuacji są dwie klasy drugie, które uczę - np. klasa humanistyczna; większość marzy o prawie. Rozszerzenia wybierali na początku II klasy - na oślep, bo skąd mogli wiedzieć?  Ciężki jęk wydali dzisiaj niektórzy uczniowie. Biedne te "czarnobylki" z rocznika '86  :(
bogna19-05-2004 12:43:52   [#06]
biedny ten rocznik 86 - takie króliki doświadczalne :-(((
Mariola19-05-2004 12:54:43   [#07]

to prawda

że biedne :-(

U mnie także dzisiaj przecierali(ją) oczy z niedowierzaniem.

Politechnika Warszawska ustaliła limit na informatykę: 30 % z podstawowego i 70% z rozszerzonego - z matematyki i fizyki.
Podejrzewam ,że większość uczelni ustwi podobną poprzeczkę na rozszerzony.

hania19-05-2004 14:00:45   [#08]

w tym biedna i moja

z 86 rocznika.....

królik jak nic:-))

malmar1519-05-2004 15:32:38   [#09]

i mój

synuś też biedny!!! Zawsze powtarzam, że to specyficzny rocznik! ;)

Zobaczcie sami: pierwsze alby komunijne- r.86, sześcioletnia szkoła podstawowa- r.86, nowy "twór"- gimnazjum- r.86, pierwszy egzamin gimnazjalny- r.86, nowe liceum- r.86, nowa matura- r.86.

Ciekawe, co jeszcze ich czeka?! Aż skóra cierpnie!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]