Forum OSKKO - wątek

TEMAT: udostępnienie informacji publicznej ?
strony: [ 1 ]
mychase18-05-2016 15:25:06   [#01]

czy mogę poprosić zz o udostępnienie ilości członków , ilości jednostek i ilości osób chronionych   w trybie udzielenia informacji publicznej ? poprosiłam o podanie sposobu wyliczenia ilości osób chronionych to zacytowali mi ustawę, zwróciłam sie do nich o konsultację dot wypowiedzenia umowy o pracę  i o kogo nie zapytam ten okazuje sie nagle chroniony, choć na wcześniejszej liście którą przysłano mi 18 kwietnia (myslę że termin minął , termin wystawienia 15.04) tych osób nie było. 

mychase19-05-2016 07:43:45   [#02]

podnoszę , może ktoś wie 

an19-05-2016 08:50:59   [#03]

Wydaje mi się, ze żaden związek nie udzieli Ci takiej informacji.

Przynależność związkowa nie jest informacją publiczną...tak myślę.

mychase19-05-2016 09:19:38   [#04]

chodzi mi o ilość członków ,bez  nazwisk

an19-05-2016 09:31:48   [#05]

Ja rozumiem...ale taka informacja jest przecież im "nie na rękę"...a skoro nie mają obowiązku...to wiadomo - nie podzielą się tą informacją

Dubois19-05-2016 09:35:01   [#06]

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. 1991 nr 55 poz. 234), organizacja związkowa przedstawia co kwartał – według stanu na ostatni dzień kwartału – w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków objętych ochroną.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 sierpnia 2015 roku, sygn. akt II PK 214/14 wskazał, iż nieprzedstawienie kwartalnej informacji o liczbie członków związku zawodowego powoduje, że organizacji związkowej nie przysługują uprawnienia ustawowe, a pracodawca jest zwolniony z obowiązku współdziałania z taką organizacją. Dotyczy to nie tylko uprawnień samej organizacji związkowej, ale także uprawnień indywidualnych przysługujących działaczom związkowym, w tym szczególnej ochrony zatrudnienia. Jeżeli organizacja związkowa nie przekazała informacji o liczbie członków, pracodawca nie ma obowiązku pytania jej o zgodę na rozwiązanie umowy z działaczem związkowym. 

:)

rzewa19-05-2016 09:37:07   [#07]

każdy związek działający w szkole ma obowiązek informowania dyrektora o: liczbie członków związku zatrudnionych w szkole, liczbie członków związku będących emerytami tej szkoły, ogólnej liczbie członków związku (o ile zakładowa organizacja związkowa to międzyzakładowa organizacja związkowa) - informację tą musi przedstawiać co kwartał do 10 dnia m-ca następującego po zakończeniu kwartału (art 25i art 34 ustawy o zz-tach)

w sytuacji jeśli obejmuje ochroną któregoś z pracowników to musi podać imię i nazwisko pracownika oraz podstawę objęcia ochroną zgodnie z art 32 ust 1 u.z.z.

natomiast ma również obowiązek wskazania pracowników, których interesów broni, jeśli pracodawca wystosuje zapytanie w trybie art 30 ust 21 u.z.z. przedstawiając konkretną sytuację zmuszającą pracodawcę do pozyskania takiej informacji

mychase19-05-2016 10:25:36   [#08]

wynika z tego, że jezeli otrzymałam od zwiazków inf. o ilości osób chronionych dnia 18.04 datowane 15.04 to zwiazki nie dotrzymały terminu i ta lista nie obowiazuje podczas wręczania zwolnień ?

ewa19-05-2016 10:32:59   [#09]

byłabym ostrożna z tą interpretacją ;-)

an19-05-2016 11:03:28   [#10]

Owszem - maja obowiązek podać co kwartał ilość członków...

Ale czy osób chronionych....nie wydaje mi się..

Jeśli chodzi o osoby chronione to w przypadku ZZ - łatwo to wyliczyć. W danym czasie liczba osób chronionych nie może być większa niż ilość stanowisk kierowniczych w szkole.

W przypadku Międzyzakładowej organizacji.... to inna bajka. Niby też, ale trudno się doliczyć ile jest ogółem stanowisk kierowniczych i gdzie ilu członków chronionych?!

an19-05-2016 11:31:41   [#11]

Dubois

Nie ma tu mowy o obowiązku podawania ilości członków objętych ochroną

Art. 251. 1. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:
1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
2) funkcjonariuszami, o których mowa w art. 2 ust. 6, pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.
2. Organizacja, o której mowa w ust. 1, przedstawia co kwartał – według stanu na ostatni dzień kwartału – w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 2, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

rzewa19-05-2016 11:40:35   [#12]

mają podać kogo chronią z imienia i nazwiska - inaczej nie ma mowy o ochronie

an19-05-2016 12:03:49   [#13]

To owszem...

Ale ... od ZNP otrzymuje taką informację w kwietniu..., od Międzyzakładowej Solidarność -  w różnych terminach (a ilość osób chronionych u mnie w szkole jest wyższa niż liczba stanowisk kierowniczych w mojej szkole - bo jak twierdza zliczają stanowiska kierownicze ze wszystkich placówek, w których maja swoich członków) Nie nadążam :(

rzewa19-05-2016 14:23:17   [#14]

muszą Ci podać wykaz wszystkich jednostek w których mają członków, a Ty od dyrektorów tych jednostek możesz się dowiedzieć ile mają w nich chronionych -> i w ten sposób zobaczysz czy nie jest ich za dużo

pamiętaj, że chroniony członek o ile nie jest członkiem zarządu musi mieć upoważnienie do reprezentowania związku i musi to być faktyczne upoważnienie a nie tylko "papierowe"

a nawet jeśli wszystko ma, to i tak powinieneś rozważyć, w przypadku zwolnienia z art 20 KN, czy przypadkiem to własnie nie ten pracownik jest najwłaściwszym wyborem

ta ochrona "działa" o ile chroniony nie wyróżnia się wyraźnie "in minus"

Dubois19-05-2016 19:48:19   [#15]

Chronionego podają z imienia i nazwiska uchwałą, przesłaną kiedyś tam wcześniej - jak go wybrali. Dyrektor jak ma informację kwartalną (nawet doręczoną po 10.04) to ochrona obowiązuje. Potem wysyła do związków pismo z prośbą o wskazanie chronionego lub przesyła listę zbiorczą przewidzianych do zwolnienia, ale tylko tych z danego związku.

Wtedy wskażą chronionego i już. Niektóre związki już w piśmie informującym o ilości chronionych same przypominają kto jest chroniony.

Omega20-05-2016 22:36:59   [#16]

[14] muszą Ci podać wykaz wszystkich jednostek w których mają członków,

Związki nie mają takiego obowiązku.

 

ola 1321-05-2016 19:06:34   [#17]

Związki nie mają takiego obowiązku.

A podstawa prawna tegoż kategorycznego stwierdzenia?

mychase23-05-2016 08:06:46   [#18]

chciałabym miec konkretna informację w jaki sposób związki wyliczają ilość osób chronionych , bo wyglada to tak, że ilekroć występuje o konsultację to okazuje sie że ta osoba nagle jest chroniona , w jaki sposób moge wyegzekwować taką informację i czy to w ogóle jest możliwe ?

mychase23-05-2016 11:31:21   [#19]

chciałabym się dowiedzieć czy związki nie podają zawyżonej ilości osób chronionych bo w takim wypadku  chroniona jest tylko 1 osoba 

DYREK23-05-2016 16:47:46   [#20]

 zz w oświacie zazwyczaj mają charakter  międzyzakładowej organizacji związkowej 

taka organizacja ma praktycznie 3 metody (do wyboru) liczenia osób chronionych -> oczywiście stara się wybrać jak najbardziej korzystną z jej punktu widzenia

wątek oskko: Liczba chronionych związkowców

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=48C6BC8E 

http://test.solidarnosc-swietokrzyska.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1034&Itemid=97 


post został zmieniony: 23-05-2016 17:01:36
Toska24-05-2016 08:44:35   [#21]

wystarczy zwrócić się z prośbą - konkretne nazwisko czy jest chroniony i ZZ - udzieli odpowiednie informacje

 

mychase24-05-2016 09:32:31   [#22]

dostałam wykaz osób chronionych, ale chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób wyliczono ilośc , bo myslę że trochę za duzo tych osób chyba, że w żadnej innej ze szkół nikogo nie chronią 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]