Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Kawa" dla zespołu nadzorującego podczas pisemnych matur
strony: [ 1 ]
Małgorzata Gołębiowska29-04-2016 18:07:07   [#01]

Witam serdecznie.

Proszę o zajęcie stanowiska w sytuacji opisanej poniżej (nie ukrywam, że jestem tym mocno zaskoczona):

właśnie przed chwilą dowiedziałam się, że w jednej ze szkół ponagimnazjalnych panuje zwyczaj (i jest oczekiwanie jego podtrzymywania), aby rodzice abiturientów zapewnili "kawę" zespołowi nadzorującemu podczas trwania egzaminu maturalnego.

Dziękuję.

 

Ama29-04-2016 18:18:12   [#02]

Ale tak na sali egzaminacyjnej? Czy poza nią, już po egzaminie?

Bo jak na sali to jest to rażące naruszenie procedur, jak po egzaminie to cóż... obyczaj.

AnJa29-04-2016 18:22:11   [#03]

A której procedury konkretnie jest to naruszenie?

U nas nan ustnej zawsze był termos z kawą i herbatą oraz woda mineralna, na pisemnych- tylko woda.

an29-04-2016 19:29:01   [#04]

Na salę egzaminacyjna nie można nosić niczego co nie zostało ujęte w komunikacie dyrektora CKE. Od tego roku można wnieść małą butelkę wody, która ma stać przy nodze stołu.

tomaszek29-04-2016 19:48:40   [#05]

Ale co znaczy kawę w cudzysłowie? Chodzi o kawę czy....

Małgorzata Gołębiowska29-04-2016 20:44:03   [#06]

Dziękuję bardzo za wypowiedzi.

"Kawa" podczas trwania egzaminu maturalnego, czyli na hali w tym czasie, gdy młodzież pisze.

Moje osobiste stanowisko jest dokładnie takie jak an.

"Kawa" = kawa, herbata i coś słodkiego do kawy ;)

Ama29-04-2016 20:56:40   [#07]

an ma 100% racji, cud wielki, ze do tej pory nikt im się nie odwołał, że nie mógł się skupić, bo komisja głośno piła kawę czy mlaskała jedząc ciastka oraz, że nie mieli obserwatora. Przecież takie procedury obowiązują już od 10 lat. Dopiero w tym roku pozwolono na wniesienie wody zdającym. Przestaję się dziwić ostremu tonowi wypowiedzi na szkoleniach w OKE. Myślałam, że przesadzają...

Małgorzata Gołębiowska29-04-2016 21:07:42   [#08]

Ja też...

AnJa29-04-2016 21:44:25   [#09]

Zawsze miałem wodę w małych butelkach na stolikach zdających, zawsze byli obserwatorzy z OKE i KO - oczywiste dla nich było, że przy majowych temperaturach woda jest niezbędna- a mniej rozprasza napicie się przy stoliku niż wędrowanie do wodopojów ustawionych gdzies w rogach sali.

Jeśli dla tego co oczywiste trzeba aż komunikatu dyrektora CKE - czas umierać.

 

Marek Pleśniar29-04-2016 22:35:13   [#10]

a już miałem nadzieję, że "kawa" to kawa po irlandzku

Adaa29-04-2016 23:04:41   [#11]

naprawde jest w procedurach, że woda ma stac przy nodze stołu?;-)

bogda429-04-2016 23:10:16   [#12]

my w tym  roku postawiliśmy wodę, a w zeszłym kanapkę z serem i sok 

...

na stole 

AsiaJ30-04-2016 12:19:19   [#13]

Adaa, tak właśnie jest:-)

a kawa...przed lub po, według potrzeb i uznania

Ama01-05-2016 12:36:01   [#14]

Dla mnie jest trochę niepoważne to bronienie starych przyzwyczajeń odnośnie jedzenia i picia w czasie matury, a do tego mało kulturalne. Matura to nie jest spotkanie przy kawie tylko egzamin państwowy. Nie przesadzajmy, że dwóch godzin bez jedzenia państwo profesorowie nie wytrzymają bez dożywiania. Poza tym bułka nie jest wyposażeniem dozwolonym przez dyrektora OKE. W czasie lekcji też wasi nauczyciele jedzą i popijają kawusię? Smutne...

ankate01-05-2016 17:49:45   [#15]

Gdybym była maturzystką zapach kawy, którą uwielbiam, a jest dla mnie w danej chwili owocem zakazanym przyprawiłby mnie o rozstrój nerwowy. Miałabym trudności z koncentracją. Tak sobie myślę, ale na szczęście nie jestem i już nie będę :-). Czyli ciut  empatii członkowie komisji. A swoją drogą filiżanka kawy na stoliku maturzysty ..... dla chętnych, dla niechętnych woda czemu nie. No tak arkusz mógłby ulec uszkodzeniu...

eny01-05-2016 20:36:03   [#16]

Woda i owszem dla obu stron, szczególnie jak gorąco. Jedzenie i picie kawy przez Komisję uważam za duże nadużycie. Mało to eleganckie i zupełnie niepotrzebne. Matura teraz trwa zaledwie trzy godziny i przez ten czas można wytrzymać bez w/w. Egzaminy zawodowe np. ekonomisty trwają dłużej i też można wytrzymać. 

hania102-05-2016 21:22:39   [#17]

My dajemy kawę w pokoju nauczycielskim w termosie. Można się napić przed egzaminem i po.

Małgorzata Gołębiowska03-05-2016 07:42:49   [#18]

Dziękuję za ukazanie stanowiska.

Dawno temu, gdy byłam licealistką, przeżywałam na lekcjach geografii coś, o czym mówi ankate ;)

an03-05-2016 19:54:45   [#19]
9.1.ROZPOCZĘCIE EGZAMINU W SALI EGZAMINACYJNEJ.
1.Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym, członkom zespołu oraz obserwatorom o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych bądź korzystania z takich urządzeń w tej sali.
2.Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym, że do sali egzaminacyjnej mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach.
3. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby
zdający przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]