Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja-rozp w sprawie zm. rozp w sprawie świadectw, druków.
strony: [ 1 ]
Jacek12-04-2016 20:50:24   [#01]
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych

Na głosy czekamy do 27 kwietnia br. 

Leszek13-04-2016 10:10:42   [#02]

tekst ujednolicony z projektem w wymianie plików - prawo

pozdrawiam

izael13-04-2016 13:29:20   [#03]

Dzięki, Leszku, za tekst ujednolicony:)

przeczytałam raz

nie mam uwag

 

 

MKJ15-04-2016 23:47:53   [#04]

Nie mam uwag, co do projektu nowelizacji, ale może przy okazji warto by było pochylić się nad poniższym problemem.

§ 3 ust. 6 rozporządzenia zobowiązuje szkołę do wydania "zaświadczenia dotyczącego przebiegu nauczania" uczniowi albo absolwentowi szkoły. W art. 20zh ust. 2 UoSO oraz w § 15 ust. 7 rozporządzenia ws. sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania jest mowa o "zaświadczeniu o przebiegu nauczania". Proponuję ujednolicić nomenklaturę i w konsultowanym rozporządzeniu nadać ustępowi 6 w § 3 następujące brzmienie:

"Szkoła, na wniosek ucznia lub słuchacza, zwanego dalej "uczniem", albo absolwenta, wydaje zaświadczenie o przebiegu nauczania."

Uważam również, że dyskusyjna jest kwestia wydawania zaświadczeń o przebiegu nauczania absolwentowi szkoły. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły i to jest dokument potwierdzający uzyskanie odpowiedniego wykształcenia. Do czego absolwentowi może być potrzebne zaświadczenie o przebiegu nauczania?

Przy okazji uważam, że konieczna jest w tym względzie nowelizacja rozporządzenia ws. sposobu prowadzenia dokumentacji sposobu nauczania i jednoznaczne określenie informacji, które powinny znaleźć się w zaświadczeniu o przebiegu nauczania, bo jak na razie praktyka jest koszmarna - otrzymuję zaświadczenia od takich, w których jest pełna informacja o przebiegu nauczania (oceny, nieobecności, zwolnienia z zajęć) do takich, które ograniczają się do stwierdzenia, że uczeń jest uczniem danej szkoły. Ponieważ zaświadczenie o przebiegu nauczania jest bardzo istotne przy przyjmowaniu ucznia do szkoły, zaświadczenie o przebiegu nauczania powinno zawierać oceny bieżące z poszczególnych zajęć edukacyjnych, śródroczne lub roczne oceny klasyfikacyjne, jeśli przejście ucznia nastąpiło po danej klasyfikacji, informację o decyzjach dyrektora dotyczących zwolnienia ucznia z zajęć, informację o złożonych deklaracjach udziału w zajęciach religii lub etyki oraz rezygnacji z zajęć wychowania do życia w rodzinie, informację o szczególnych osiągnięciach ucznia oraz, być może, informację o frekwencji.

Uważam, że należy doprecyzować składanie podpisu przez osoby nieużywające pieczęci imiennych (§ 14 ust. 9):

"Świadectwa wydawane przez szkołę podpisują osoby wskazane na drukach. Odcisk pieczęci dyrektora szkoły powinien być wyraźny. Podpis osoby nieużywającej pieczęci powinien być czytelny."

Moim zdaniem zmiany wymaga też § 22 ust. 3:

"Duplikat wydaje się na druku według wzoru obowiązującego w dniu wydania oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, z zastrzeżeniem ust. 4. Na pierwszej stronie u góry należy umieścić wyraz "Duplikat", miejsca przeznaczone na pieczęć urzędową i podpisy osób wskazanych na drukach pozostawić niewypełnione z zastrzeżeniem ust. 5, a na końcu dokumentu dodać wyrazy "oryginał podpisali" i wymienić imiona, nazwiska oraz sprawowane funkcje osób, które podpisały oryginał świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, lub stwierdzić nieczytelność podpisów oraz zamieścić datę wydania duplikatu, pieczęć i podpis odpowiednio dyrektora szkoły, dyrektora komisji okręgowej lub kuratora oświaty i opatrzyć pieczęcią urzędową z zastrzeżeniem ust. 5. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii absolwenta."

Należy również ujednolicić zapisy ust. 13 Załącznika nr 1 do konsultowanego rozporządzenia z zapisami rozporządzenia ws. sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym:

"Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się uzyskanie tytułu finalisty, laureata lub wysokiego miejsca w zawodach wiedzy, artystycznych lub sportowych oraz osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 20l ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64 i 195)."

Nie wiem, czy jest możliwe rozszerzenie projektu noweli rozporządzenia o te kwestie, ale chyba warto zwrócić na to uwagę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]