Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emeryt a likwidacja szkoły
strony: [ 1 ]
wisia13-05-2004 11:37:22   [#01]

Czy przy zbiegu dwóch odpraw :

1. Z powodu likwidacji placówki

2. Z powodu osiągniecia wieku emerytalnego i 30 letniego stażu pracy

nauczycielowi należą się dwie odprawy, czy jedna korzystniejsza.

z góry dziękuję za pomoc

Maryśka213-05-2004 11:55:34   [#02]

Sądzę, że należą się obie: ta z art.20 i z art.87

Razem wychodzi 9-ciomiesięczna odprawa. Nie znalazłam nigdzie przepisu, że w razie zbiegu obu należy się ta korzystniejsza.

panda13-05-2004 12:23:08   [#03]

tak jak Maryśka 2

Nie było chyba odrębnego przepisu, poza pismem MEN (niestety nie zacytuję). W każdym bądź razie była to interpretacja art. 88.1a:

Art. 88.

1.Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

1a. Nauczyciele spełniający warunki określone w ust. 1 mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 6 i 7.

W tym trybie spełnione są dwa warunki: art. 20 i art.88. O ile w innych przypadkach (np. emerytura a renta) prawodawca rozdzielił odprawy (należy się korzystniejsza), o tyle w przypadku połączenia tych artykułów nie ma takiego zapisu. Stąd prawo do łącznie 9-miesięcznej odprawy.

wisia13-05-2004 13:39:10   [#04]
serdecznie dziękuję za wskazówki, przeczytalam także orzecznictwo SN, które stanowi tak samo jak mówicie . Mój dylemat dotyczył daty tego orzecznictwa - 2001r. Sądziłam, że było coś nowego.
Angelika216-07-2004 22:27:29   [#05]
Wisiu, a mogłabyś podać to orzecznictwo?
wisia19-07-2004 13:10:37   [#06]
W wyszukiwarce na strnie MENiS wpisuję hasło orzecznictwo sądu najwyższego i mam odnośniki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]