Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ograniczenie zatrudnienia z Art. 22
strony: [ 1 ]
Rycho12-05-2004 14:38:06   [#01]

Czy ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w trybie Art. 22 KN powinno określać czas w jakim będzie obowiązywać? Jeśli jest to na czas nieokreślony, to zmiany w tym ograniczeniu (np w jednym roku 15/18 a w następnym 16/18) wprowadzać aneksem? A może dawać tylko ogólną formułkę o ograniczeniu do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązującego pensum i proporcjonalnym wynagrodzeniu? A liczbę godzin podawać w przydziale na dany rok?

Czy jeśli nauczycielowi zarudnionemu na podstawie mianowania ograniczymy zatrudnienie do np 15/18 to traci on w tym przypadku "mianowanie" (a raczej przywileje wynikające z tytułu zatrudnienia na podstawie mianowania) i jego stosunek pracy przekształca się na umowę o pracę?

I się dzieje ze stosunkiem pracy gdy to ograniczenie jest "chwilowe" i np po roku powstaja warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze?

dla jasności poniżej podaję tekst Art. 22 KN

KN

Art. 22 . 1. Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.

2. Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.

Mawo12-05-2004 22:18:03   [#02]
Mam takie same wątpliwości jak Ty,  a brak odpowiedzi na Twoje pytanie świadczy o tym, że rozstrzygnięcie tego problemu nie jest łatwe. Dlatego podnoszę wątek - może doczekamy się odpowiedzi albo informacji, jakie decyzje podejmuje się najczęściej w takich sytuacjach.

Praktyka jest taka, że propozycje ograniczenia wymiaru dotyczą konkretnej liczby godzin. Wiem, że najczęściej zgoda podpisywana jest na jeden rok. Wynika ona z przepisów przytoczonego przez Ciebie art. 22 ust. 1. Jednak mój dyrektor (jestem wice) nie określił czasu jej obowiązywania - ani w propozycji ograniczenia wymiaru, ani w umowie. Prawnicy nie dopatrzyli się niezgodności z KN.

"Czy jeśli nauczycielowi zarudnionemu na podstawie mianowania ograniczymy zatrudnienie do np 15/18 to traci on w tym przypadku "mianowanie" (a raczej przywileje wynikające z tytułu zatrudnienia na podstawie mianowania) i jego stosunek pracy przekształca się na umowę o pracę?"

Nie, nie traci mianowania, bo ograniczenie zatrudnienia dotyczy wyłącznie nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania - ta informacja w nowej umowie powinna się znaleźć.

"I co się dzieje ze stosunkiem pracy gdy to ograniczenie jest "chwilowe" i np po roku powstaja warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze?"

Nie ma problemu wtedy, kiedy jest to zmiana na korzyść pracownika, bo nie wymaga ona wypowiedzenia - wystarczy wówczas jednostronne oświadczenie pracodawcy, tak jak np. przy podwyżce. Jeżeli jednak następuje dalsze ograniczenie wymiaru zatrudnienia, to wymaga ono kolejnej zgody na ograniczenie wymiaru itd.
violka12-05-2004 22:44:41   [#03]

nie ma nigdzie jasno określonego terminu ograniczenia wymiaru, ale analizując kontekst należy domniemywać że ograniczenie jest na rok - dlaczego?

przecież art. 20 i 22 stosujemy w sytuacji, gdy wystąpi brak godzin

przecież dajemy n-lowi informację, że w organizacji przyszłego roku szkolnego przewidujemy dla niego tyle i tyle godzin i w związku z brakiem możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze umieszczamy go w wykazie osób, które od września nie będą mogły być zatrudnione w pełnym wymiarze

u nas takie coś dajemy do organu i czekamy na mozliwość uzupełniania godzin w innej szkole (organ nakłada na nauczyciela obowiązek uzupełniania godzin w innej szkole, a jak on się nie zgadza to ma niepełnyw ywmiar i proporcjonalnie obniżone pobory)

a jeśli nie znajdą się godziny na uzupełnienie wtedy propozycja z art. 22 a dalej zależnie od decyzji n-la

w kolejnym roku szkolnym może powstać taka sytuacja, że znajdą się godziny (dodatkowa klasa - np. zasiedlili nowy blok, przybyło dzieci albo innyn-l poszedł na emeryturę i zwolniło się miejsce, znalazły się godziny na uzpełnienie w innej szkole itp.)

a jesli sytuacja nadal się nie zmienia to znów propozycja ograniczenia na kolejny rok - i chyba aż do skutku (czyli coraz mniej godzin, poniżej 1/2 etatu - wypowiedzenie konieczne albo kolega na emeryturę i zwalnia się etat)

u nas nie pisaliśmy na jaki okres jest ograniczenie, ale zwyczajowo n-le, dla których jest za mało godzin, jeszcze w kwietniu otrzymują pisemną informacje o przewidywanej liczbie godzin na przyszły rok

jest to zabezpieczenie na wypadek gdyby uciekali na L-4, bo wypowiedzenie nawet wysłane pocztą można uznać za dokonane skutecznie, gdyż nauczyciel mógł się spodziewać takiego obrotu rzeczy mając pisemną informacje o braku godzin (oczywiście my mamy u siebie drugi egzemplarz pisma z pokwitowaniem odbioru nauczyciela)

oczywiście to jest moja interpretacja (na podstawie KN i tego co się nauczyłam tu, na forum)

Elżbieta Wysocka12-05-2004 22:57:43   [#04]

pisałam do Was wcześniej, ale miałam kłopoty z wysłaniem

więc piszę od nowa.
Miałam takie sytuacje kilkakrotnie ( trzy lata z rzędu).
Pisałam pismo do każdego n-la mianowanego o zmianie warunków pracy na dany rok szkolny np. 17/18, 13/18.  N-l nie traci żadnych przywilejów z tego tytułu.
W następnym roku, w zależności od sytuacji, albo wracał na cały etat albo znowu pisałam pismo.
Miałam różne kontrole, żadna nie wskazała błędów w tym zakresie.
Rycho13-05-2004 01:52:23   [#05]
a jesli sytuacja nadal się nie zmienia to znów propozycja ograniczenia na kolejny rok
 
Ograniczenie zatrudnienia jest mozliwe, jesli zachodzą przesłanki art. 20 ust.1 KN. Jeśli pracownik miał ograniczenie na rok, to po roku wraca na pełny etat. Jeżeli więc sytuacja się nie zmienia (nadal brak jest godzin na pełny etat) to nie zachodzą zmiany organizacyjne. Nie ma więc podstawy do zastosowania ograniczenia zatrudnienia ani zwolnienia nauczyciela, gdyby na to ograniczenie sie nie zgodził. I mamy pracownika na całym etacie, tzn za tyle musimy mu zapłacić.
 
Z tego wynikałoby, ze ograniczenie zatrudnienia powinno byc dawane na czas nieokreślony. Bo przeciez zawsze można nauczycielowi zwiększyć wymiar zatrudnienia jeśli tylko zaistnieją takie mozliwości no i oczywiście sam będzie tego chciał.
 
Z tego również wynika, że stosunek pracy nauczyciela, któremu ograniczono zatrudnienie przekształca się z zatrudnienia na podstawie mianowania na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Bo przestaje istnieć jeden z koniecznych warunków do tego, by zatrudniać dalej nauczyciela na podstawie mianowania, czyli

"istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony."

Moim zdaniem ograniczenie zatrudnienia nauczyciela w trybie art.22 KN zmienia nie tylko wysokość jego zarobków, ale także jego status.

Ewa z Rz13-05-2004 07:04:14   [#06]

owszem,

zmienia status n-la, np.: n-l nie może pójść na urlop zdrowotny, ale otrzymuje odprawę 6-cio miesięczną w razie zupełnego zwolnienia (gdy tych godzin bedzie mniej niz 1/2 etatu), oraz nie może skorzystać ze stanu nieczynnego.

Czyli jest dalej n-lem zatrudnionym na podstawie mianowania, ale nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin - zatem przysługuje mu to, co KN przewiduje dla n-li zatr. na podst. mianowania, ale nie przysługuje to co KN przewiduje dla n-li zatr. w pełnym wymiarze godzin.

Oczywiście, że takie ogeraniczenie (jeśli tego wyraźnie nie zaznaczymy) jest ważnie na czas nieokreślony, ale zwiększenie ilości godzin w którymś kolejnym roku wymaga jedynie informacji - wystarczy zapoznanie z projektem arkusza na kolejny rok szkolny. Natomiast dalsze zmniejszenie wymaga nowej decyzji, dla której jest jak najbardziej podstawa, gdyż mamy do czynienia wówczas z dalszym ograniczaniem wymiaru.

Rycho13-05-2004 08:27:15   [#07]

hmm..

wg mnie sama sobie przeczysz Ewo :-)

najpierw piszesz, że nie może skorzystać ze stanu nieczynnego a potem, że jest dalej n-lem zatrudnionym na podstawie mianowania

Otóż moim zdaniem pierwsze wynika z drugiego. A KN nie przewiduje przypadku zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania w niepełnym wymiarze zajęć.

Co do odprawy, to rzeczywiście należy sie  6 - cio miesięczna jeśli nauczyciel jest zwalniany bądź zostaje mu mniej niż 1/2 etatu. W takim przypadku nie zachodzą jednak warunki do ograniczenia zatrudnienia.

Jednak konsekwencją (w przyszłości) ograniczenia zatrudnienia jest utrata przywileju 6 - cio miesięcznej odprawy w przypadku zwolnienia nauczeyciela z pracy. Wtedy przysługuje mu odprawa jak dla nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę.

Ewa z Rz13-05-2004 14:48:06   [#08]

Nie.

Nie przeczę sobie tylko taka własnie jest KN - w jednym wypadku mówi o n-lach zatrudnionych na podstawie mianowania, a w drugim o n-lach zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin.

Stan nieczynny jest dla n-l zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin (niekoniecznie na podstawie mianowania), a 6-cio miesięczna odprawa zawarowana jest dla n-li zatrudnionych na podstawie mianowania - inni otrzymuja odprawe zgodną z ustawą o szczególnym trybie rozwiązywania... w wyniku likwidacji zakładu pracy - czyli 1,2 lub 3 miesięczną odprawę.

Art. 20. ust. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy,
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

ust. 2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, któremu ograniczono wymiar czasu pracy na podstawie art. 22 jest dlaej zatrudniony na podstawie mianowania - ten artykuł nie mówi, że następuje w tej materii jakakolwiek zmiana - nie ma on jedynie pełnego wymiaru zajęć i jest to właśnie taki wyjątek, gdzie n-l zatrudniony na podstawie mianowania nie ma zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin.

Art 10 ust 5 mówi o nawiązywaniu stosunku pracy z n-lem mającym stopień n-la mianowanego (dyplomowanego) i warunkach jakie muszą być wówczas spełnione by mógł i powinien być on zatrudniony na podstawie mianowania.

Zatem gdy n-l spełnia warunki art 10 ust 5 musi być zatrudniony na podstawie mianowania.

Ale co innego jest gdy n-l ma już taką forme zatrudnienia - nie zmienia się ona automatycznie w formę zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tylko z powodu zastosowania wobec n-la art 22 KN. Gdyby tak miało być artykuł ten wyraźnie by to stwierdzał.

fredi13-05-2004 20:17:28   [#09]

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.

 

Ewa ja juz mówiłem , ze Ty powinnaś udzielać porad prawnych..

Chociaż tak naprawdę Ty mówisz jedno: Ludzie czytajcie KN.

( też za mało czytam)

Tyulko , że po przeczytaniu tego człowiek zaczyna się zastanawiać  co znaczy pełnym wymiarze zajęć ( a przecież niby to takie jasne)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]