Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zakwestionowanie oceny końcowej po klasyfikacji
strony: [ 1 ]
Malgos10129-01-2016 09:11:49   [#01]

Mam taką sytuację: wczoraj rodzic zakwestionował ocenę z przedmiotu (plastyka!). Klasyfikacja była 21 stycznia. Chodzi jednak o przedmiot, który teraz się skończył, a więc ta ocena będzie na świadectwie i pewnie zaniży średnią. Nauczyciel nie do końca w porządku, ale przede wszystkim - według rodzica - nie poinformował ucznia o ocenie, tylko wstawił ją do dziennika. Z nauczycielem dopiero będę rozmawiała, bo będzie później w pracy, jednak chciałabym jakoś się przygotować.

W statucie mamy zapis, że rodzic ma prawo zgłosić zastrzeżenia w ciągu 2 dni PO ZAKOŃCZENIU ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH. No i teraz mam wątpliwości - tzn do kiedy w opisanej sytuacji?

rzewa29-01-2016 09:33:31   [#02]

jakis dziwny ten zapis - zajecia kończą się zawsze w piątek czyli rodzic ma jeszcze tylko sobotę i niedzielę?

ale w sytuacj opisanej wyżej rodzic na pewno zmieścił się w terminie :-))

Malgos10129-01-2016 09:40:26   [#03]

hmm, 2dni robocze :)), źle napisałam

Ale tzn że w sytuacji wystawienia oceny końcowej w styczniu i tak liczy się, ze to jest roczna i wszelkie terminy dotyczą końca roku szkolnego?

AnJa29-01-2016 10:03:53   [#04]

Zgodnie z opiniami , które pojawiały się tu w wątkach dotyczących klasyfikacji (z którymi zaczynam się zgadzać) - i tak konieczna jest klasyfikacja roczna.

Czyli zakończenie zajęc to czerwiec.

zbiwilk29-01-2016 10:30:10   [#05]

Ale przedmiot skończył się teraz..

Malgos10129-01-2016 10:50:03   [#06]

Czyli jeśli i tak będzie klasyfikacja roczna z tym przedmiotem, to wtedy rodzice zgodnie z procedurą piszą odwołanie itd? Czy to można niejako załatwić teraz?

MKJ29-01-2016 11:45:06   [#07]

Czy zapis w Waszym statucie dotyczy rocznej czy śródrocznej oceny klasyfikacyjnej?

Jeśli rocznej, to jest kompletnie niepotrzebny, bo reguluje to zupełnie art. 44n USO.

Jeśli śródrocznej, to, moim zdaniem, jest jeszcze bardziej niepotrzebny, a nawet niewskazany, ale skoro już jest, to należy się do niego zastosować.

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych jest zawsze w ostatni piątek czerwca, więc do tego dnia należy się odnieść w tym przypadku. Pozostaje jeszcze kwestia, z jakiego powodu rodzic może wnieść zastrzeżenia. W przypadku rocznej oceny USO stanowi, że zastrzeżenia można wnieść jeżeli ocena została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu jej ustalania. Jak tę kwestię reguluje Wasz statut?

Malgos10129-01-2016 12:28:35   [#08]

W statucie jest zapis o rocznej, może niepotrzebnie, ale taka była opinia "eksperta". Zastrzeżenie można wnieść w przypadku naruszenia procedury wystawiania ocen.

Zastrzeżenie najpierw było bardziej emocjonalne niż racjonalne, ale teraz już zaczęło się sprawdzanie wszystkiego, i słusznie. Zdążyłam sprawdzić, że oceny były wpisane rano, nie było wtedy tej lekcji, czyli nie usłyszeli ostatecznej decyzji nauczyciela. Mamy dziennik elektroniczny, więc większość od razu wiedziała, ale to nie to samo.

 

Malgos10129-01-2016 12:30:09   [#09]

Poza tym rodzice podnoszą fakt, że uczeń po umowie z nauczycielką poprawił jedynki za brak prac, a ostatecznie ona wzięła pod uwagę "średnią" z tych dwóch ocen

MKJ29-01-2016 12:45:54   [#10]

Skoro zapis w statucie dotyczy rocznej oceny klasyfikacyjnej, czyli jest powtórzeniem zapisów ustawy (nie może być inaczej, bo statut nie może w inny sposób regulować kwestii już uregulowanych w ustawie), to nie ma żadnych podstaw, żeby stosować ten zapis do oceny śródrocznej, a taką jest ta ocena.

Wnieść zastrzeżenia będzie można dopiero po ustaleniu oceny rocznej, a do tego czasu uczeń, zgodnie z art. 44b ust. 6 pkt 6 USO ma prawo starać się o otrzymanie wyższej niż przewidywana (czyli tej obecnej śródrocznej, skoro już nie ma tych zajęć w drugim półroczu) rocznej oceny klasyfikacyjnej na warunkach i w trybie określonych w statucie.

Malgos10129-01-2016 15:02:54   [#11]

Ok, czyli może np. wykonać jakieś prace itd, które zostaną ocenione itd. i na koniec roku jako ocena roczna pojawi się ta podwyższona

MKJ29-01-2016 15:33:09   [#12]

Myślę, że jak najbardziej. :-)

AnJa29-01-2016 15:45:12   [#13]

Też tak uważam. Nie wykazął się umiejętnością przewidywania- niech teraz sprawdza w ramach art.42 - za darmo znaczy;-)

Oczywiście pojawi się zaraz pytanie- a gdzie i jak ma to odnotować? A czy inni uczniowie też mogą z tej ścieżki skorzystać? A pod czyją opieką jest wtedy uczeń?

MKJ29-01-2016 15:51:50   [#14]

gdzie i jak ma to odnotować

W dzienniku lekcyjnym oczywiście.

czy inni uczniowie też mogą z tej ścieżki skorzystać

Na warunkach i w trybie określonym w zasadach wewnątrzszkolnego oceniania. Wszyscy są równi wobec prawa.

pod czyją opieką jest wtedy uczeń

Jeżeli statut przewiduje tryb uzyskania wyższej oceny polegający na siedzeniu w szkole, to uczeń musi być pod opieką szkoły, np. nauczyciela w ramach art. 42. Ale może przewidywać samodzielne wykonanie prac, zadań, ćwiczeń i wtedy opieka nie jest potrzebna, jak sądzę. :-)

eny29-01-2016 16:03:56   [#15]

W dzienniku lekcyjnym?

Jeśli to tylko dziennik elektroniczny, przedmiot już nie istnieje w 2 sem. to uważasz, że za 1 sem. należy "dopisać" te oceny? A co z zapisami wyników  z rady klasyfikacyjnej, która już była itd. ?

Rodzi się dużo pytań...

MKJ29-01-2016 17:02:37   [#16]

Przedmiot istnieje, ponieważ oceny z niego będą podlegać klasyfikacji rocznej. Nie ma po prostu zajęć z tego przedmiotu, ale to nie przeszkadza wpisywać oceny. Dziennik elektroniczny również na to pozwala.

Nie zmienia to oczywiście wyników klasyfikacji śródrocznej uczniów, ani tym bardziej ocen bieżących w pierwszym półroczu.

Mało tego, bez względu na to, czy jest to dziennik papierowy, czy elektroniczny, to i tak należy wystawić oceny roczne, nawet jeśli nie ulegną zmianie w stosunku do ocen śródrocznych.


post został zmieniony: 29-01-2016 17:04:58
rzewa30-01-2016 11:19:27   [#17]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=56114&pst=5#pst5

cynamonowa30-01-2016 12:08:00   [#18]

Malgos 101- a ja z innej beczki. Jeśli plastyka kończy się i Ciebie po I półroczu, to napisz proszę, plan nauczania masz rozpisany na 2 plastyki w tygodniu, czy też w innej, niższej klasie uczniowie ją zrealizowali?

Malgos10131-01-2016 18:35:21   [#19]

Przepraszam, że dopiero teraz, ale miałam wyjazd weekendowy"bezinternetowy" :)

 

Malgos10131-01-2016 18:36:46   [#20]

cynamonowa - chodzi o ucznia kl. 2, mieli w kl. 1 podobnie, w sumie zgadza się.

Malgos10131-01-2016 18:50:18   [#21]

rzewa - dziękuję za ten link, nie znalazłam sama, mimo że bardzo się starałam :)

Czyli teraz reasumując - nauczyciel ma umożliwić uczniowi wykonanie dodatkowych prac, ocenić je, wpisać do dziennika, a na koniec roku nie przepisać po prostu oceny ze stycznia, tylko tę "nową".

Inni uczniowie/ rodzice nie podnosili problemu, zresztą - moim zdaniem - nie będą, bo oceny mają dobre.

Uff, już jestem spokojniejsza :)  NAPRAWDĘ BARDZO WAŻNE JEST TO FORUM, ponieważ zawsze można liczyć, że ktoś zdrowomyślący podpowie jakieś rozwiązanie

BARDZO WAM WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ ZA POMOC :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]