Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy stanowisko OSKKO dotyczące młodocianych pracowników
strony: [ 1 ]
zgredek08-05-2004 02:50:23   [#01]
tutaj jest informacja MENiS

a tutaj wyjaśnienie MGPiPS
zgredek08-05-2004 02:55:14   [#02]

bogna i ja prosimy o pomoc w zredagowaniu stanowiska

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty
dotyczące
Wyjaśnienia Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Departamentu Prawa Pracy
z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych pracowników
oraz
Informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z dnia 6 kwietnia 2004 r.
dotyczącej realizacji przygotowania zawodowego młodocianych pracowników

zamieszczonych na stronach internetowych MENiS w dniu 6 maja 2004 r.



Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani przedstawioną interpretacją przepisów prawnych.


Wyjaśnienia Departamentu Prawa Pracy:

1. "Jeżeli pomiędzy terminem egzaminu z nauki zawodu a terminem rozwiązania umowy o pracę w celu nauki zawodu pozostał pewien okres - np. 2 miesięcy - to zdaniem Departamentu, pracodawca może powierzyć pracownikowi w czasie pozostałego okresu trwania stosunku pracy, wykonanie zadań zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i za wynagrodzeniem odpowiadającym wykonywanej pracy."

Ponieważ wynagrodzenie młodocianego pracownika (Rozdział 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663)) jest znacznie niższe od wynagrodzenia pracownika posiadającego kwalifikacje zawodowe (a takie kwalifikacje uzyskuje się po zdaniu egzaminu zawodowego - § 109 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29, poz. 323 i Nr 128, poz. 1419, z 2002 r. Nr 46, poz. 433, Nr 155, poz. 1289 i Nr 214, poz. 1807 oraz z 2003 r. Nr 26, poz. 225)) to naszym zdaniem pracodawcy nie będą powierzać "wykonywania zadań zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i za wynagrodzeniem odpowiadającym wykonywanej pracy"


2. "Zatem jeżeli wystąpiły rozbieżności pomiędzy czasem trwania nauki zawodu u pracodawcy a okresem dokształcania w zasadniczej szkole zawodowej, pracodawca powinien nieścisłości te skorygować w formie dodatkowego porozumienia z pracownikiem. Ponadto umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawarta na czas określony może być rozwiązana w drodze porozumienia stron w terminie zbieżnym z ukończeniem nauki zawodu."

Rozbieżności występują. Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 oraz z 2003 r. Nr 104, poz. 965 i Nr 141, poz. 1362) zajęcia dydaktyczno- wychowawcze kończą się w czerwcu. Natomiast nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące - § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663) kończy się zatem w sierpniu.

Mamy wątpliwości, czy pracodawca skoryguje te nieścisłości skoro nie są dla niego korzystne - będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z wyższym wynagrodzeniem.
Nie rozumiemy sensu zdania drugiego - dlaczego rozwiązywać umowę o pracę w terminie zbieżnym z ukończeniem nauki zawodu?


3.  "Departament Prawa Pracy informuje ponadto, że zostały podjęte prace związane ze zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie młodocianych."

Dlaczego zatem podejmuje się prace nad zmianą rozporządzenia, jeśli rozwiązanie problemu dotyczącego młodocianych pracowników jest, zdaniem Departamentu, takie proste?



Informacja Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego:

4.  "W związku z powyższym, pracodawcy są zobowiązani do przekazywania zasadniczym szkołom zawodowym wystawionych młodocianym ocen z nauki zawodu, tak aby rada pedagogiczna szkoły mogła zatwierdzić wyniki klasyfikacji końcoworocznej, zaś szkoła wydać świadectwo ukończenia - zgodnie z terminami przyjętymi w przepisach prawa oświatowego."

Naszym zdaniem pracodawca nie może wystawić oceny z nauki zawodu dwa i pół miesiąca przed jej zakończeniem (zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 oraz z 2003 r. Nr 104, poz. 965 i Nr 141, poz. 1362) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się 18 czerwca 2004 r.), ponieważ nie zrealizuje programu nauczania.

Nie można zatem także dokonać klasyfikacji końcoworocznej uczniów-młodocianych pracowników przed 18 czerwca 2004 r.

W związku z powyższym szkoła nie może wydać świadectwa ukończenia - zgodnie z terminami przyjętymi w przepisach prawa oświatowego.



Tegoroczni absolwenci dwuletnich zasadniczych szkół zawodowych są pierwszymi uczniami, którzy ukończą naukę w zreformowanej szkole.
Czeka ich jeszcze nowy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Są zdezorientowani, zestresowani, przerażeni.
Jesteśmy ich nauczycielami, wychowawcami, opiekunami.
I jesteśmy bezsilni wobec niespójnych przepisów prawa.

Rozporządzenia:

1. Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 29, poz. 323 z późn. zm.),
2. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 z późn. zm.)
3. Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 i z 2002 r. Nr 197, poz. 1663),

zawierają wykluczające się przepisy.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w kończących klasach młodocianych pracowników zasadniczych szkół zawodowych nie mogą zakończyć się 18 czerwca 2004 r., ponieważ nie zakończy się nauka zawodu trwająca co najmniej 24 miesiące. Uczniowie-młodociani pracownicy nie otrzymają świadectw ukończenia szkoły, nie będą zatem mogli przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, nie będą mogli także kontynuować nauki w liceach lub  technikach uzupełniających.

Przedstawienie osobnych stanowisk dwóch departamentów świadczy o nieudolnej próbie rozwiązania problemu. To jest tylko wskazanie możliwych sposobów postępowania.
Niestety to są tylko życzenia:
"powinni, mogą" to nie znaczy niestety muszą.


Czy nasi uczniowie będą pierwszymi ofiarami reformy szkolnictwa?
Marek Pleśniar08-05-2004 07:30:22   [#03]
dziś oddaję jakoweś tam pisaniny i też sobie z Wami tu pozaglądam.
bogna08-05-2004 09:46:33   [#04]

Zgredku - ja już sobie smacznie spałam a ty jeszcze tu pracowałaś :-)

trzecia część pisma jest rewelacyjna:-)))

zgredek08-05-2004 14:04:23   [#05]
.
fredi08-05-2004 16:29:40   [#06]
a może jeszcze o finansach dla pracodawców ?
fredi08-05-2004 16:35:28   [#07]
sądzę , że pracodawca powinien mieć obowiazek płacenia młodocianym na konto w banku. Dosyć powszechną praktyką jest podpisywanie listy płac przez młodocianych bez wypłaty pieniędzy. Młodociany i szkoła jest w beznadziejnej sytuacji jezeli pracodawca łamie przepisy. Każda interwencja kończy się niczym lub zerwaniem umowy. Młodociany zostaje na lodzie, bo czas biegnie a on nie realizuje nauki.
bogna09-05-2004 11:00:36   [#08]

myślę fredi, ze nie można wszystkich problemów szkolnictwa zawodowego wrzucić do jednego pisma;

A poza tym ja nie bardzo widzę powód, dla którego MENiS miałby ingerować w sposób wypłaty wynagrodzeń.

-----------------------

Nadal prosimy o uwagi do stanowiska OSKKO dotyczącego młodocianych.

fredi09-05-2004 11:28:18   [#09]
racja , ale po prosyu przypomniał mi sie ten problem
zgredek09-05-2004 12:37:49   [#10]
podniosę bo ważne!
Grzegorz G09-05-2004 14:45:31   [#11]

Podniosę i ja

i zadam pytanie - które rozporządzenie mówi o ilości uczniów na praktycznej nauce zawodu u pracodawcy bądź na warsztatach (np. w CKU)?
fredi09-05-2004 15:11:13   [#12]
ja znam tylko określenie odrębne przepisy
zgredek09-05-2004 15:13:03   [#13]
kiedyś szukałam - ale nie znalazłam (co nie znaczy, że nie ma)

tu chyba tylko BHP ma zastosowanie, zwłaszcza, że w programach naucznia dla zawodów - takie cóś napisali

na zajęciach praktycznych dzielę wszystkie klasy na dwie grupy:

te 34-osobowe - po 17 osób - i wtedy unikam nauczycieli praktycznej nauki zawodu;-)

20 osobowe - po 10 osób - i wtedy rozmawiam z nauczycielami jak im teraz dobrze prowadzić zajęcia w tak małych grupach;-)

------------------------------

Grzegorz napisz co sądzisz o tym piśmie
Grzegorz G09-05-2004 19:10:27   [#14]

u mnie

jest podobnie, tylko poproszono mnie o podstawę prawną. Choć ostatnio OP próbuje zmiejszyć ilość wydatków ( jak zwykle) przy pomocy zwiększania ilości uczniów w grupie. Dotychczas - jak u Ciebie: podział na grupy max 17 osobowe (34 na pół).

 

Fredi - jakie odrębne przepisy???:-)

fredi09-05-2004 21:27:36   [#15]

ja tyeż nie wiem.

Jak się pisze o zajęciach praktycznych to sie pisze, ze regulują to odrębne przepisy.

Nigdzie opczywiście nie spotkałem tych odrębnych ( przynajmniej jeżeli chodzi o liczebność grup)

bogna10-05-2004 11:21:08   [#16]
może dzisiaj ktoś włączy się do konsultacji?
Marek Pleśniar10-05-2004 11:58:00   [#17]
a nie da się bogna z tego co macie zrobić?
bogna10-05-2004 14:51:42   [#18]

da się:-)

ale miałam nadzieję, że jeszcze ktoś się włączy do konsultacji.

zgredek10-05-2004 23:44:56   [#19]
włączyła się CKE:-(

z pytaniem - dlaczego nie chcę egzaminować moich uczniów:-(

może to przypadek?

a może głos ludu nie taki jak trzeba?:-(
fredi12-05-2004 07:37:07   [#20]
czyli coś zasami czytają oprócz listy płac
zgredek13-05-2004 00:40:04   [#21]

co Wy na to?

zapytam nieśmiało zawodowców

albo nie zapytam, tylko podniosę
fredi13-05-2004 20:00:02   [#22]
jak wam idzie nabór do klas woielozawodowych. Niejasności z forsą dla pracodawców powodują, że u mnie będzie chyba katastrofa.
bogna13-05-2004 22:50:20   [#23]

przy okazji odpowiedzi - podniosę.

Mam nadzieję, że nie będę miała klas wielozawodowych

(tzn. mam nadzieję, że przynajmniej się uzbiera na połówki klas).

A jak wygląda nabór do mojej szkoły - możesz zobaczyć na stronie:

www.edu.com.pl/ nazwa mojej miejscowosci z małej literki

fredi14-05-2004 20:37:24   [#24]
byłem , ale ilu chętnych nie znalazłem
fredi14-05-2004 20:40:34   [#25]
z nalazłem
fredi14-05-2004 20:57:19   [#26]
nie wiem czy ten system jeszce nie dział ? czy kandydaci jeszce się nie deklarują, bo sprawdzałem tez w Lublinie i p;rtawie same zera.
zgredek14-05-2004 20:58:54   [#27]
niecierpliwy jesteś po prostu jak każdy mężczyzna

spoko - daj im czas - a przyjdą (albo nie)
bogna15-05-2004 00:37:30   [#28]

fredi

w Lublinie mają "0", bo uczniowie mają czas z rejestracją do 15.06.
zgredek15-05-2004 13:36:25   [#29]
i co dalej ze stanowiskiem?
Marek Pleśniar15-05-2004 14:52:41   [#30]

Zgredku, kończę ocenianie - też stanowisko i wezmę się do przejrzenia Twojego. Nie ma co dłużej czekać na dyskutantów - kto chciał - powiedział swoje.

Wszystko w ten weekend - by było na poniedziałek.

No to wracam do oceniania, od rana mnie męczy:-)

zgredek16-05-2004 11:53:36   [#31]

wydaje mi się,

że umknęło nam tutaj najważniejsze:

art. 63 ustawy o systemie oświaty:
Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku.

rozporządzenie o organizacji roku szkolnego:

§ 3. 1. W szkołach:

1) zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek,
2) ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
3) wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach,
4) ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia.


------------------------------------------

Według mnie nie ma zatem możliwości, aby w czasie ferii letnich odbywała się praktyczna nauka zawodu.

Ale skoro są mądrzejsi ode mnie, którzy twierdzą, że można rozpocząć naukę zawodu młodocianych przed rozpoczęciem nauki w szkole zasadniczej, czyli w trakcie trwania ferii letnich gimnazjalnych,

to ja chyba głupia jestem - i może to wszystko co napisałam - to chore urojenia - i może mojego zdania lepiej nie brać pod uwagę?:-(
Marek Pleśniar16-05-2004 12:34:06   [#32]

a przytocz przepis o tym praktykowaniu? Bo byśmy porównali?

To Wasza, zawodowcy, działka to jestem tylko z doskoku - z innego wątku:-) Mam sie prawo nie znać:-)

zgredek16-05-2004 12:50:15   [#33]
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania

(Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663)

Rozdział 2
Nauka zawodu

§ 5. 1. Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do zasadniczych szkół zawodowych.


----------------------------------------
Z Zarządzenia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty:
II. Kwalifikowanie do szkół (z wyłączeniem miasta Wrocławia).

1.    Ogłoszenie list kandydatów przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych powinno nastąpić nie później niż 1 lipca 2004 r.

2.    Kandydaci umieszczeni na listach kandydatów przyjętych do szkół są obowiązani potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole najpóźniej 3 lipca 2004 r. do godziny 15oo, przedkładając oryginały świadectw.

3.    Szkoły, które zakończyły rekrutację do 1 lipca 2004 r., nie przeprowadzają drugiego naboru.

4.    Ogłoszenie list kandydatów w szkołach przeprowadzających drugi nabór powinno zakończyć się 5 lipca 2004 r.

5.    W szkołach przeprowadzających drugi nabór składa się oryginały świadectw.

6.    W szkołach, do których nie zgłosi się odpowiednia liczba kandydatów, kwalifikowanie należy zakończyć nie później niż 31 sierpnia 2004 r.

----------------------------------------


i według niektórych "wytycznych" - młodociany może rozpocząć naukę zawodu następnego dnia po otrzymaniu świadectwa ukończenia gimnazjum, czyli w trakcie trwania roku szkolnego ostatniej klasy gimnazjum
zgredek16-05-2004 13:02:42   [#34]
pogrubiłam to co mówi o tym, że umowa może być zawarta do 31 sierpnia

bo wtedy kończy się termin przyjęć kandydatów do szkół
bogna17-05-2004 10:07:20   [#35]

po przemyśleniach

proponuję taką wersję pisma do MENiSu - komentujacą tylko ich stanowisko (stwierdziłam, że wyjaśnienia Departamentu Prawa Pracy - nas jako szkołę własciwie nie obchodzą, to są wskazowki dla pracodawców - jak ominąć prawo ;-)

 

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

w sprawie realizacji przygotowania zawodowego młodocianych pracowników

    Zwracamy się z prośbą o wskazanie terminu, w którym uczniowie  dwuletnich zasadniczych szkół zawodowych, odbywający praktyczną naukę zawodu jako pracownicy młodociani, mogą przystapić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

    Informacja  Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zamieszczona na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu nie wskazuje w sposób jednoznaczny powyższego terminu.

 „Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu wyraża stanowisko, że pracodawcy kierujący młodocianych na dokształcanie teoretyczne do zasadniczych szkół zawodowych, powinni respektować przepisy rozporządzeń:

  • Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 29, poz. 323 z późn.zm.),
  • Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 z późn.zm.).”

   Uważamy, że pracodawcy powinni też respektować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663), które między innymi określają czas trwania nauki zawodu – nie krócej niż 24 miesiące (§ 6 ust.1) oraz możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dopiero po zakończeniu nauki zawodu (§ 11 ust.1)

 

    Stwierdzenie, że „pracodawcy są zobowiązani do przekazywania zasadniczym szkołom zawodowym wystawionych młodocianym ocen z nauki zawodu, tak aby rada pedagogiczna szkoły mogła zatwierdzić wyniki klasyfikacji końcoworocznej, zaś szkoła wydać świadectwo ukończenia - zgodnie z terminami przyjętymi w przepisach prawa oświatowego” sugeruje, że pracodawcy powinni wystawić oceny końcoworoczne z nauki zawodu, a rada pedagogiczna szkoły zatwierdzić wyniki klasyfikacji  - na dwa i pół miesiąca przed zakończeniem nauki:

 

-          zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 oraz z 2003 r. Nr 104, poz. 965 i Nr 141, poz. 1362) zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się 18 czerwca 2004 r.

-          zgodnie z § 11ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663) nauka zawodu zakończy się nie wcześniej niż 31 sierpnia 2004r.

 

    Zapis: „Młodociani zatrudnieni u pracodawców niebędących rzemieślnikami i dokształcający się w zasadniczych szkołach zawodowych, zdają egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe zgodnie z § 92 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29, poz. 323 z późn. zm.). Pierwszy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przeprowadzany przez komisje okręgowe dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych odbędzie się w czerwcu 2004 r.” nie precyzuje terminu, w jakim pracownicy młodociani kształcący się w zawodach dwuletnich mogą przystapić do w/w egzaminu.

   Pracownicy młodociani nie będą mogli w czerwcu 2004r.  przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, gdyż zgodnie z § 11 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 oraz 2002 r. Nr 197, poz. 1663) do egzaminu mogą przystąpić dopiero po ukończeniu nauki zawodu, czyli nie wcześniej niż 1 września 2004r.

 

    Prosimy o wskazanie terminu, w którym uczniowie kształcący się w zawodach 2-letnich i odbywający naukę zawodu jako pracownicy młodociani, będą mogli przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz o jednoznaczne stwierdzenie, czy klasyfikacji końcoworocznej dla tej grupy uczniów należy dokonać na 2,5 miesiaca przed zakończeniem nauki.

 

Marek Pleśniar17-05-2004 12:56:00   [#36]

okurka bogna - alle fajnie wygląda:-)

no zawodowcy finiszują z tekstem jak widzę.

zgredek18-05-2004 19:56:48   [#37]
bogna - ale pięęęknie napisałaś:-)
zgredek18-05-2004 22:51:53   [#38]
Panowie (i Panie - oczywiście) do roboty proszę

poczytać bognę i wypowiedzieć się trzeba
Jasiek18-05-2004 23:01:04   [#39]

Super

Zastanawiam się, czy nie poprosić nie tylko o wskazanie terminu

"Prosimy o wskazanie terminu, w którym uczniowie kształcący się w zawodach 2-letnich i odbywający naukę zawodu jako pracownicy młodociani, będą mogli przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz o jednoznaczne stwierdzenie, czy klasyfikacji końcoworocznej dla tej grupy uczniów należy dokonać na 2,5 miesiaca przed zakończeniem nauki."

 , ale i o jego (terminu wskazanego przez  MENiS) podstawę prawną. 

 

Pozdrawiam :-)

zgredek18-05-2004 23:04:23   [#40]

może tak?

"Prosimy o wskazanie terminu
(i jego podstawy prawnej),
w którym uczniowie kształcący się w zawodach 2-letnich i odbywający naukę zawodu jako pracownicy młodociani, będą mogli przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz o jednoznaczne stwierdzenie, czy klasyfikacji końcoworocznej dla tej grupy uczniów należy dokonać na 2,5 miesiaca przed zakończeniem nauki."
Jasiek18-05-2004 23:12:13   [#41]

Oo...

Taki niby niewinny nawias, a jaki może być z niego ambaras ;-))

Pozdrawiam :-)

bogna18-05-2004 23:39:41   [#42]
;-)
bogna21-05-2004 00:16:35   [#43]

Marku - pewnie nikt tu już nic więcej nie doda :-(

Możemy prosić o wysłanie?

Bo klasyfikacja - albo nie :-(

klas programowo najwyższych ZSZ

już niebawem.

-------------------------

do zlotu już tylko 27 dni :-)

to i do zakończenia zajęć w tych klasach - też już tylko 27

Marek Pleśniar21-05-2004 00:34:48   [#44]

ok:-)

wróciłem bogna z Warszawy - bo załatwiałem nam wsparcie medialne i sponsoring konferencji wrześniowej - KKDS

rano wysłałem dwa stanowiska - tzn ocenianie oraz to o arkuszach

jutro, tzn dziś zrobię to :-)

bogna21-05-2004 09:23:08   [#45]
dziękuję :-)
bogna01-06-2004 10:38:16   [#46]

Marku

nieśmiało pytam - wysłałeś to?
Marek Pleśniar02-06-2004 11:00:39   [#47]

tak:-)

http://www.oskko.edu.pl/oskko/31maja-2004-przygzawmlodocianych.html

Jasiek02-06-2004 11:48:44   [#48]

Fajnie

Oby MENiS potraktowało sprawę jako pilną.

Pozdrawiam :-)
karina07-05-2005 18:47:11   [#49]
Marku co w sprawie odpowiedzi na powyższe pismo była takowa?
fredi08-05-2005 15:08:44   [#50]
jak widać za rok będzie to samo

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]