Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czytaliście to?-emerytury
strony: [ 1 ]
elak07-05-2004 20:28:54   [#01]

Co o tym sądzicie?

http://emerytury.wp.pl/wiadomosc.html?POD=3&a=2&b=4&wid=5224888&ticket=9403156345408981bcMHRGCnduaQmUv17gARE1qA0dVnTnFrrk4Va7wxK1ZsOebO62myUmGLbt2uRuozQvnUWH5GzQtVoHOO0qY1GSLXdmTma7eR8%2FpmN%2Bk6f7Bu4Na%2FHonbxduxsYRP0lG1

bogna07-05-2004 20:48:54   [#02]

kurcze - tego też nie będzie się uwzględniać :-(

okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego.

czy to oznacza wszelkie urlopy okolicznościowe, urlop - opieka nad dzieckeim, urlop szkoleniowy?

Macia08-05-2004 08:00:24   [#03]

A

zwolnienia lekarskie, urlopy zdrowotne, macierzyńskie?
Majka08-05-2004 08:13:52   [#04]

Macia

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się:

  • okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
  • okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego.

W praktyce oznacza to, że każdy dzień przerwy w pracy, nie będący urlopem wypoczynkowym, zostanie odliczony od stażu pracy uprawniającego do wcześniejszego zakończenia pracy.

Każda nieobecność....

Tylko czy od stażu "z kredą", czy w ogóle?

Brzmi to wszystko przerażająco.... Jeśli to jest ów program dobrowolnych odejść, o którym kiedyś pisano, to ja dziękuję ;) Planowano zachęcać do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, by poprawić rynek pracy ;)

Macia08-05-2004 08:22:22   [#05]

wydaje mi się

że stwierdzenie przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dotyczy stazu "przy tablicy".

Choc z drugiej strony jak odliczymy te wszystkie dni od stażu tablicowego to automatycznie skróci nam sie cały staż.Jesli mamy go równo 30 lat to po odliczenieu może okazać się ze nie przyznaja nam emerytury a my juz rozwiazaliśmy stosunek pracy i zostajemy na lodzie. Az strach pomysleć.

Bysjan08-05-2004 12:55:34   [#06]

A co z "urlopem zdrowotnym"

Ciekawi mnie jak w myśl rozporządzenia będzie traktowany urlop zdrowotny? Przecież to nie jest ani urlop wypoczynkowy , ani chorobowe. Jest on natomiast specjalnym przywilejem naszej grupy zawodowej.
Majka08-05-2004 14:09:10   [#07]

Może to jest odpowiedź? :(

Zdaniem poseł Anny Bańkowskiej, przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, nie można przyznawać przywilejów osobom chorym, gdyż prawo do wcześniejszego zakończenia pracy było związane z pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Andrzej Wróblewski08-05-2004 14:10:11   [#08]

No chyba wyraźnie jest napisane co z urlopem zdrowotnym:

"Nie uwzględnia się:
okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego"

Ja nie wiem, jak możnaby jeszcze jaśniej to napisać nie wyliczając po kolei wszystkich możliwych okresów, w którym na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze śiadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego, dla każdej grupy zawodowej, która wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, mając jednocześnie rozmaite przywileje. ;)

Bysjan08-05-2004 14:37:30   [#09]

Kiedy to wejdzie w życie?

Też tak myślałem jak Andrzej, jednak chciałem się upewnić. Mam takiego nauczyciela, który może się w związku z tym "nie załapać" na emeryturę- dwa lata zdrowotnego. Dlatego interesuje mnie kiedy ten pomysł wejdzie w życie? Może wspomniany kolega z pracy powinien już się wybrać na emeryturę , gdyż w tej chwili licząc z urlopem zdrowotnym ma przepracowane 30 lat.
Ewa z Rz08-05-2004 20:00:55   [#10]

???!

To wszystko nie trzyma się kupy...

A tu mam takie orzeczenie SN:

III UZP 10/03 - z dnia 27 listopada 2003 r. w składzie 3 sędziów na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Łodzi
Do okresu pracy w szczególnych warunkach, o jakich mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.), wlicza się okresy zasiłku chorobowego w czasie trwania tego stosunku pracy, przypadające po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 450 ze zm.).

ewa08-05-2004 20:02:42   [#11]

jak to nie

teraz jest tak, a jak wejdą nowe przepisy będzie inaczej ;-)
Ewa z Rz08-05-2004 20:10:27   [#12]

ale to inaczej...

powinno się liczyć dopiero od momentu wejścia tego inaczej w życie, a nie do tyłu...

Ktoś w tej chwili ma uprawnienia, ale nie chce jeszcze iść na emeryturę, a w przyszłym roku okaże się, że nie ma... bo już się liczy inaczej! Przecież to rozbój w biały dzień.

Już nie mówię, że naruszenie najbardziej fundamentalnej zasady prawa...

ewa08-05-2004 20:17:08   [#13]

yhm

powinno, ale czy będzie, poza tym wiesz to, tylko pojedynczy wyrok, a nie obecny jasny zapis prawny, gdyby tak było to nie byłoby potrzeby SN głowy zawracać, przypomnij sobie Ewa, co mówiłyśmy jeszcze nie tak dawno, zanim ten wyrok zapadł.

A co do fundamentalnej zasady prawa, to ...... :-)

Janusz Pawłowski08-05-2004 20:25:08   [#14]

Nie będzie się trzymać kupy, jak będziesz się powoływać na wyroki sądu dotyczące zapisów ustawy, któe właśnie zostały zmienione.
To orzeczenie już jest "martwe".

Dotyczyło ono stanu, w którym artykuł 32 ustawy o emeryturach ... brzmiał następująco:

Art. 32. 1. Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, o których mowa w ust. 2-3, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż określony w art. 27 pkt 1.

Obecna zmiana - z 20 kwietnia 2004 roku (a więc kilka miesiący po orzeczeniu SN - zatem SN nie mógł w swym orzeczeniu jej uwzględnić) dodała następujący punkt do powyższego artykułu:

1a. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w  szczególnym charakterze nie uwzględnia się:
         1) okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
         2) okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego

Wszystko, więc, trzyma się kupy.

PS1. ustawa wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Jeszcze nie została ogłoszona.
Kto może niech pryska na emeryturę - szybciorkiem!

PS2. Nie ma tu żadnego działania prawa wstecz - Ci, którzy zdążyli odejść na emeryturę - nie będą z niej "zawracani".
przepisy te dotyczą tych, którzy będą chcieli - po wejściu w życie tej ustawy.

Ewa z Rz08-05-2004 20:29:33   [#15]

Janusz,

Bardzo dziękuję, właśnie tego mi brakowało!

Coś mi się po glowie kołatało, ale nie mogłam uchwycić. Jeszcze raz: dzięki! :-))

Ale i tak uważam, że nie jest to w porządku...

ewa08-05-2004 20:29:54   [#16]

mic

z tego co mówisz Janusz to już tuż, tuż, nawet szybciorkiem nie zdążę ;-(
2katarzyna08-05-2004 21:55:22   [#17]
No to ja już nic nie wiem. U mnie jedna nauczycielka przed emeryturą chciała skorzystać ze zdrowotnego, bo i tak nie będzie dla niej godzin. W ubiegłym tygodniu poinformowano ją w ZUS-ie, że zdrowotnego się nie wlicza, bo to okres nieskładkowy. Kto w końcu płaci OP czy ZUS z ubezpieczenia zdrowotnego? Czyżby mieli nadzwyczajną zdolność przewidywania przyszłości?
Ewa z Rz09-05-2004 07:04:08   [#18]

"urlop zdrowotny"

To okres jak najbardziej składkowy - składka jest odprowadzana, bo n-l otrzymuje wynagrodzenie.

Nie wlicza się tylko tego okresu do pracy w szczególnym charakterze - "przy tablicy", i to już tak jest od jakiegoś czasu (od 2000 roku).

TereKlo10-05-2004 10:36:25   [#19]
A jak się do tego ma urlop wychowawczy?
krystyna10-05-2004 11:22:08   [#20]

głupie pytanie...

przecież już teraz było tak, że odliczało się wszystkie nieobecności nauczyciela po dniu 14 listopada 1991r. (dlatego chyba tak interesował niektórych ten wyrok SN...) od stażu wymaganego "przy tablicy".

No to co się zmieniło ???

Bo ja zgłupiałam !

A może te wszystkie nieobecności ma się odliczać z całego 20-letniego stażu, przed rokiem 1991 też ????

Majka10-05-2004 11:35:21   [#21]

Porównaj post #10 i # 14. 

Wg orzeczenia SN nie odliczało się, wg nowego przepisu odlicza się wszystko prócz urolopu wypoczynkowego.

krystyna10-05-2004 11:45:07   [#22]

ale przecież to orzeczenie pojawiło się jak meteor i zdążył go zastosować w praktyce chyba tylko 1 człowiek !

Natomiast mnie interesuje generalnie obowiązująca stara zasada zgodnie z którą i tak się wszystko (po 1991r.) odliczało !

No to co zmienia tak naprawdę ta nowa ustawa ???

Zlikwidowała tylko to "martwe" orzeczenie SN ???

Janusz Pawłowski10-05-2004 12:51:26   [#23]

Ustawa zmieniła to, że się teraz będzie odliczać, podczas, gdy wcześniej nie należało - co potwierdza wyrok SN.

A to, że wcześniej się odliczało, choć nie należało odliczać ... hm ... to już inna bajka - ten, komu odliczono i nie przyznano w związku z tym prawa do emerytury, w wyniku czego coś stracił (np. pracę) - może teraz pójść do sądu i dochodzić swych praw.

Macia10-05-2004 17:23:59   [#24]

A gdzie

znajdę przepis mówiacy o wliczaniu do stazu pracy uprawniającego do emerytury n-la okresu studiów?
Macia11-05-2004 17:53:25   [#25]

Janusz oświeć

Czy już jest opublikowana ustawa  z 20 kwietnia i kiedy wejdzie w życie
Janusz Pawłowski11-05-2004 20:32:50   [#26]

Z tego co piszą na stronie sejmowej - chyba jeszcze nie została opublikowana.
Ale to jest tak, że najpierw zostanie opublikowana w Dz.U., a dopiero potem informacja o tym pojawi się na witrynie sejmowej i w rozmaitych publikatorach internetowych.

Może więc już jest.
Opublikowano już ustewę z 16 kwietnia i rozporządzenie MF z 23 kwietnia.
Więc - pewnie na dniach.

A w życie wejdzie jak napisałem - 30 dni po ogłoszeniu.

Jasiu13-05-2004 10:42:20   [#27]

Jak wcześniej przytoczył Janusz

1a. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w  szczególnym charakterze nie uwzględnia się:
         1) okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
         2) okresów, w których na mocy szczególnych przepisów pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego

Art. 88. 1. Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.

Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale moim zdaniem każde zwolnienie z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego będzie dotyczyło okresu 20 lat pracy w szczególnym charakterze a nie 30 lat zatrudnienia.

Janusz Pawłowski13-05-2004 11:55:52   [#28]
Jak najbardziej - te ograniczenia nie mają wpływu na staż pracy (choćby wliczany do emerytury).
One dotyczą tylko uprawnień wynikających z zatrudnienia w szczególnych charakterze. Aby skorzystać z tych uprawnień po prostu trzeba w tym charakterze pracować, a nie chorować czy zdrowieć ...
No ... czy to jest do końca "w porzo" - to już zupełnie inna sprawa.
Tadek27-05-2004 16:22:58   [#29]
Czy już weszła w życie?
ewa01-06-2004 11:17:25   [#30]
opublikowano Dz.U z dnia 31 maja 2004r. Nr 121 poz.1264
Iwona107-06-2004 00:26:05   [#31]

może ktoś wie

4 lata studiów, praca przy tablicy od 1982, czyli w 2006 24 lata, to do 30 lat pracy brakuje dwóch lat. W Wyborczej jednej kobiecie odpowiedzieli, że za trójkę dzieci może sobie doliczyć 6 lat nieskładkowych i będzie miała wymagany staż. Czy ja za dwójkę tez sobie mogę doliczyć 4 lata i spokojnie odejść w 2006 r na emeryturę-byłoby super :-)))))

Ewa z Rz07-06-2004 06:17:05   [#32]

Iwonko,

możesz sobie doliczyć, ale tylko wtedy, gdybyś w czasie, gdy dzieciaki były małe (0-2 lata), nie pracowała.

Jeśli pracowałaś, to miałaś prawo do urlopu wychowawczego (a on się liczy jako okres nieskładkowy) i jeśłi tego urlopu nie brałaś, to był twój wybór.

general11107-06-2004 08:13:49   [#33]
A czy zniesiono juz ten przepis że za lata szkolne po szkole podstawowej ( tzn. ZSZ, LICEUM,TECHNIKUM, POLICEALNA) i studia, oczywiscie ukonczone w terminie dolicza sie łącznie max 8 lat bezskladkowo?
Basik07-06-2004 08:42:10   [#34]
zastanawia mnie jedna istotna kwestia. Czy jeśli zwolnienie lekarskie spowodowane było wypadkiem uznanym za związany z pracą - nie powinno tu być nieco inaczej? Pracownik był delegowany przez zakład pracy. Takich sytuacji zapewne jest wiele.
Iwona107-06-2004 09:21:38   [#35]

Ewa

dzieki wielkie. Niestety pracowałam i z wychowawczego troszke skorzystałam-bo jak było żyć ;-(
w tym kapitaliźmie jest mi zdecydowanie lepiej!
ellys08-06-2004 22:00:13   [#36]
Zmiany wchodzą w życie od końca czerwca 2004 i dotyczą przerw w pracy od 1991 roku. Tak napisano w czwartkowym lub środowym wydaniu Gazety Wyborczej z ubiegłego tygodnia. Oprócz tego dokładnie podano listę zawodów podlegającą szczególnym uprawnieniom emerytalnym i osobno opisano sytuację nauczycieli.
Gaba08-06-2004 22:04:31   [#37]
czyli co... jak my tak jesteśmy osibno... to dobrze, czy źle...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]