Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Tygodniowy obowiązkowy wymiar...
strony: [ 1 ]
GregWeb05-05-2004 15:41:19   [#01]
Tygodniowy obowiązkowy wymiar.... art. 42.1 pkt 3 KN nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 letnich to 22 godz. Jeżeli zatem, zgodnie z rozp. o ramowych statutach podstawę programową w oddziale przedszkolnym należy w realizować w wymiarze nie krótszym niż 5 godz. dziennie czyli 25 godz. tygodniowo to nauczyciel tego oddziału ma 3 godz. ponadwymiarowe. Dobrze rozumuję czy też niekoniecznie, bo wg mojej pani wizytator z kuratorium to nauczyciel tych godzin ponadwymiarowych nie ma. Ot tak po prostu.
Tadek05-05-2004 15:44:14   [#02]
ma
Jasiu05-05-2004 15:45:27   [#03]
Można dodać religię i wychowanie fizyczne realizowane przez innych nauczycieli.
GregWeb05-05-2004 15:47:20   [#04]
Religia jest realizowana na podst. odrębnych przepisow i nie wchodzi w "te" obowiązkowe 25 godzin realizuję się ją w wymiarze 2 x po 30 min.
Tadek05-05-2004 15:49:03   [#05]

U nas KO podało

"w oddziałach przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich organizowanych w szkole

*czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wych. przedszkolnego powinien być nie krótszy niż 5 godz dziennie + religia i inne zajęcia dodatkowe"

GregWeb05-05-2004 15:51:14   [#06]

To ja podam cały tekst naszego KO

Roczne przygotowanie przedszkolne

 

Od 1 września 2004 r. dziecko 6-letnie jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

Obowiązek ten, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka posiadającego orzeczenie o kształceniu specjalnym, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Zapewnienie warunków do spełniania obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, jest zadaniem własnym gminy.

Rodzice dziecka 6-letniego podlegającego obowiązkowi są obowiązani dopełnić czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, a także zapewnić regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia.

Kontrolowanie spełniania obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Dzieci te powinny być wpisane do księgi ewidencji dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły. Dyrektor szkoły odnotowuje w księdze informacje o spełnianiu przez dziecko rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Dzieci tych nie wpisuje się do księgi uczniów do momentu dopóki nie zostaną uczniami tej szkoły.

Dyrektorzy publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne, są obowiązani powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym oraz o zmianach w tym zakresie.

Za spełnienie obowiązku o odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego uznaje się również udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, poza przedszkolem albo oddziałem przedszkolnym oraz określić warunki jego spełniania, uwzględniając konieczność uzyskania przez dziecko przed rozpoczęciem spełniania obowiązku szkolnego opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

            Rady gmin winny ustalić sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej.

 

Rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych powinna być ustalona tak, aby wszystkie dzieci sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy miały możliwość spełniania obowiązku  rocznego przygotowania przedszkolnego, a droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie przekraczała 3 km.

Jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego
przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

      Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku przygotowania przedszkolnego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

W oddziałach przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich:

  1. czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego powinien być nie krótszy niż 5 godzin dziennie + religia i inne zajęcia dodatkowe, jeżeli są planowane,
  2. godzina zajęć trwa 60 minut, a czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo (religia, język obcy itp.) z dziećmi w wieku 6 lat – 30 minut,
  3. liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać – 25.
GregWeb05-05-2004 15:54:35   [#07]

I jeszcze odnośnie religii...też z KO

Organizowanie nauczania religii

 

  1. Szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy lub oddziału.
  2. Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale lekcje religii powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.
  3. Przy grupie liczącej mniej niż 7 uczniów w danej szkole organizowane są lekcje religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym (ustala organ prowadzący szkołę w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym).
  4. Nauka religii odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych (nie wchodzą, one w obowiązkowe 25 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego) lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo.
  5. Nauczyciel religii wchodzi w skład redy pedagogicznej szkoły, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy.
  6. Uczniowie uczęszczający na religię uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Zapis ten nie dotyczy rekolekcji adwentowych odbywających się przed świętami Bożego Narodzenia.
  7. Oceny z religii nie wlicza się do średniej ocen, ponieważ nie należy do przedmiotów obowiązkowych.
  8. Zgodnie z § 1 rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach lekcje religii realizowane są na podstawie „wyrażenia życzenia” przez rodziców lub prawnych opiekunów lub przez ucznia pełnoletniego, a nie deklaracji o odmowie zgody lub niewyrażeniu zgody na uczestniczenie dzieci w lekcjach religii (pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 14 kwietnia 2004 roku).

 

TereKlo05-05-2004 18:15:19   [#08]
GregWeb - jakie jest Twoje KO?
Rycho05-05-2004 20:55:01   [#09]

nie bardzo rozumiem

bo w obudwu przytoczonych tu tekstach nie widzę nigdzie sprzeczności z prawem.

Pierwszy tekst mówi o organizacji oddziałów przygotowania przedszkolnego w związku z wprowadzanym od 1 września obowiązkiem odbycia takiego przygotowania przez dziaci 6-cio letnie. Oparty jest na odpowiednich przepisach UoSO i Rozp. o ramowym statucie przedszkola, gdzie czas prowadzenia zajęć tak właśnie został opisany.

co do drugiego tekstu, to tu też po prostu zacutowano odp.przepisy:

UoSO - Art. 12. 1. Publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie.

 Rozp. o organizacji nauki religii...

§ 1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej "szkołami", organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:

1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.

§ 7. 1. Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy.

§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.

Teksty te również nic nie mówią o problemie poruszonym w #1.

Jak słusznie zauważył GregWeb nauczyciel prowadzący zajęcia z dziećmi 6 - cio letnimi ma obowiązkowy tygodniowy wymiar tych zajęć 22 godziny. (tu należy przypomnieć, że godzina zajęć w przedszkolu wynosi 60 min).

Dzieci wg innych przepisów mają mieć dla realizacji pełnej podstawy programowej 5 godzin (zegarowych) dziennie + dodatkowo inne zajęcia (np religia).

Jak by więc nie liczyć nauczyciel ma 3 stałe godziny ponadwymirowe, które można mu przydzielić bez jego zgody, bo nie przekracza to 1/4 jego obowiązkowego pensum. A inna interpretacja tego przez panią wizytator była wyłącznie jej prywatną interpretacją. I ciekaw jestem jakąż to podstawę prawną miała pani wizytator na takie stwierdzenie.

"Ot tak po prostu.."

Tu właśnie dotykamy sprawy wielokrotnie na forum poruszanej, czyli naszego stosunku do czyichś zaleceń, interpretacji, itp ...

GregWeb06-05-2004 09:17:09   [#10]

Nie chodzi tu o sprzeczność z prawem w cytowanych pismach. "Wkleiłem" je tylko informacyjnie, aby pokazać je w całości. Meritum sprawy to interpretacja ilości godzin ponadwymiarowych przez panią wizytator (KO Lublin , Delegatura Zamość). Mam identyczne zdanie na ten temat co Rycho ale nowa nasza wizytator czasem lubi pokazać "kto ja jestem".

Pozdrawiam

agabu06-05-2004 09:28:08   [#11]

N-l ma godziny ponadwymiarowe

i kropka. Pensum wynosi 22, a dyr nakłada obowiązek pracy 25 tygodniowo - 22 + 3 ponadwymiarowe stałe. Mam tak od wielu lat.
beera06-05-2004 10:18:28   [#12]

agabu ;-))

żadna tam kropka;-))

Moje KO - dolnośląskie uznaje tak: 24+1 ( religia)=25 ( obowiązkowy wymiar)

I na nic sie nie zdaly prośby, tlumaczenia i przedstawianie przepisow.

Tzn- organ prowadzący dał się przekonac, póki KO nie przedstawiło takiej jak wyżej interpretacji.

Uważam więc, ze gregweb dobrze rozumuje, ale dobre rozumowanie a realizacja to sa dwa różne światy- niestety:-(

agabu06-05-2004 12:11:44   [#13]

Ciekawe

bo moje KO też dolnośląśkie. Może to wizytator, a nie KO? U mnie tak jest od 1993 r. Wizytatorów miałam trzech w tym czasie. Myślisz, że nie zauważyli?
beera06-05-2004 12:23:55   [#14]

o

u nas OD LAT było 22 godziny w OP i KO nie kwestionowało
W tym roku zaparlam się jak koza na 25 ( bo obowiązek przecież)

i wyżej opisalam efekt:-(

Sankcjonują 24+1, choć nie jest to ( moim zdaniem) zgodne z przepisami

Rycho06-05-2004 12:27:07   [#15]

a u nas to KO wymogło na OP żeby było 25+1 (czyli zgodnie z przepisami), a nie jak chciał OP 24+1.

:-)

co kraj to obyczaj?

Ewa z Rz06-05-2004 12:29:51   [#16]

u mnie jak u Rycha

KO wymogło..., a raczej zdusiło w zarodku próby OP porywania się na tę godzinę. A było to w roku szk. 2000/2001

Oczywiście, Podkarpackie KO :-))

beera06-05-2004 12:31:53   [#17]

zdaje się...

co fajnie koresponduje z MENISOWYM przekonaniem, ze placowki można w skali globalnej ocenić dzięki centralnym standardom oceny ich pracy.

centralne standardy oceny- TAK

centralne standardy organizacyjne- NIE

A tu przecież nawet nie o standardy chodzi lecz o zwykłe czytanie przepisów...

agabu06-05-2004 13:09:52   [#18]

asiu

Wygląda na to, że OP dogadał się z wizytatorką.

Mnie w 1993 r. zwróciła uwagę właśnie wizytatorka (do dziś boleję nad Jej odejściem), że musi być 25 godzin, bo było jak u Ciebie, kiedy zostałam dyrektorem - i tak (25) zostało do dziś. Mam 25 wych. przedszk. + 1 godzina religii ( 2x0,5 godziny zegarowej) w oddziałe przedszkolnym.

beera06-05-2004 13:11:45   [#19]

kurcze?

 rozumeisz :-)

"dogadał się" a taka prozaiczna rzecz- przepis?

Bacha07-05-2004 10:42:42   [#20]

godzina religii w oddziale przedszkolnym

Czy jedna godzina (60 min.) religii rozłożona na dwa zajęcia twające po 30 min. to dla celów płacowych i etatowych 1 czy 2 godziny? (Jedna pani z KO twierdzi, że każde wejście na zajęcia to 1h niezależnie ile trwa).
Rycho07-05-2004 13:40:10   [#21]

a co?

pani z KO ma do płacenia za jakiekolwiek godziny???

Jak da na to kasę, to będzie sobie mogła mówić jak ją wydawać.

Póki co, to jest od tego, żeby pilnować czy ta jedna godzina zegarowa była rozłożona na 30 - minutowe zajęcia z 6-latkami. Bo tak mówi przepis.

A płacenie, czyli sposób wdawania pieniędzy, to działka OP.

I ta godzina dla celów płacowych i etatowych to 1 godz. Bo dla przedszkolaków zgodnie z przepisami liczą się godziny zegarowe.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]