Forum OSKKO - wątek

TEMAT: matura ważna tylko rok?
strony: [ 1 ]
Mariola05-05-2004 06:56:34   [#01]
przeczytałam to na onecie:

Matura ważna tylko rok


"Życie Warszawy": Kto nie zdobędzie w tym roku indeksu na studia, będzie powtarzał egzamin dojrzałości. Dziennik komentuje zmieniające się wraz z wejściem do Unii przepisy edukacyjne.

W tym roku maturzyści zdają egzamin dojrzałości po raz ostatni na starych zasadach.

Za rok ich świadectwo maturalne nie wystarczy, by otrzymać indeks studenta. Ten, kto w tym roku nie dostanie się na studia, będzie musiał zdać egzaminy z wybranych przedmiotów maturalnych, zgodne z nowymi wymogami. W praktyce oznacza to zdawanie matury po raz drugi.

Niehonorowanie starej matury za rok nie podoba się uczniom. Według tegorocznej warszawskiej maturzystki Dominiki Rosołowskiej, każda matura jest sprawdzeniem wiedzy i nie powinno się jej podważać, każąc ludziom przystępować do egzaminów jeszcze raz.

"Nie wiedziałam jednak, że jeśli ktoś nie dostanie się w tym roku na studia będzie musiał w przyszłym roku ponownie zdawać egzaminy" - mówi Dominika, która była pewna, że ze starym świadectwem można będzie dostać się na studia jeszcze przez dwa lata.

"Matura ważna tylko rok" - artykuł w "Życiu Warszawy". "


Nic z tego nie rozumiem :-(((
Pani Łybacka, na konferencji prasowej stwierdziła, że dopóki będzie żyła ostatnia osoba ze starą maturą , taka matura będzie honorowana przy dostaniu się na studia.
Poza tym, przecież w natępnym roku bedą starą maturę zdawały jeszcze klasy piąte w technikach.
Czyli one będą zdawały już nieważną maturę?

Czy ktoś coś wie bliżej na ten temat?
maeljas05-05-2004 07:11:37   [#02]

pismaki

coś kręcą - od 2005  "starzy maturzyści" - mają zdawać egzaminy na studia a nie starą maturę (nowa matura = egzamin na studia)
Mariola05-05-2004 07:32:43   [#03]
ale przecież egzaminy na studia i tak zdają.
Dlatego czegoś tu nie rozumiem :-(
hania05-05-2004 13:41:29   [#04]

też z onetu- zaprzeczenie

Matura ważna tylko rok - MEN zaprzecza


Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej Anna Zawisza zaprzeczyła, jakoby tegoroczni maturzyści musieli ponownie zdawać maturę, jeśli nie dostaną się na studia.

Anna Zawisza wyjaśniła w Programie I Polskiego Radia, że kandydaci będą zdawać tylko egzaminy wstępne na zasadach określonych przez uczelnię.
Renata05-05-2004 13:55:52   [#05]
No, ulżyło mojej córuni ;-)
Ela06-05-2004 12:10:20   [#06]
Mojemu synowi też.
AnJa06-05-2004 12:37:18   [#07]
A co, już se zaplanowali roczek dziekanki, tyle że jeszcze przed pierwszym roczkiem studiów:-))
Renata06-05-2004 13:54:25   [#08]
;)))
Nisia06-05-2004 14:03:11   [#09]

 

Swojej córce nawet nic nie mówiłam o tych wątpliwościach.

Ma lekką przedmaturalną klekotkę i bez tego.

Jak sobie radzicie z tym stresem swoich dzieci?

Ewa z Rz06-05-2004 14:06:06   [#10]

nie wiem...

moje jakoś nie miały specjalnych sensacji... Ot tyle co przed każdą klasówką... Jeden prawie nie zauważył (jak zresztą każdej klasówki) choć zdawał maturę połączoną z egzaminem wstępnym. A drugi, owszem, trochę się denerwował, ale chyba ciut mniej niż przed odpytywaniem z biologii... :-)
Renata06-05-2004 16:11:34   [#11]

Hm.., o rewelacjach onetowych moja córa dowiedziała się wcześniej... Gryzło ją to i oczywiście zaczęła ze mną o tym rozmawiać
- Mamo, czy to prawda, rzeczywiście tak ma być?
No cóż ja... wpadłam na forum.. Ten link Mariolu - w dobrym momencie.:) Przeczytała go Agnieszka...
Moja odpowiedź jest jej reakcją - przeczytwszy Was tu napisała w okienku - No, ulżyło mojej córuni ;-)

A jak znosi? Trzyma się dzielnie.:) Pełna radości, humoru... Sądzę, że jest pewna swego.
A jeśli chodzi o mnie... lepiej nie mówić. Ściska w dołku na samą myśl... Było nie było matura, a potem zaraz start do egzaminów na studia... No cóż, matczyne serce... Wybaczcie osobisty ton, ale padło pytanie..:)

joszka09-05-2004 20:55:56   [#12]

Paranoja pismaków

Dopiero teraz to zauwazyłem- przecież w mojej szkole w przyszłym roku az w trzech klasach będzie "regularna" stara matura,za dwa lata w jednej.I co oni mają mieć innaczej???

No to teraz zaklejam do koperty wyjaśnienie przyszłoroczne ( ukaże się zapewne w kwietniu 2005)Waznego Departamentu - "...należy...", "....szkoły powinny...." ,"...rozwazamy wspólnie w porozumieniu...." . A wszystkie społeczne, prywatne a przy okazji Najważniejsze Uczelnie powiedzą: Trudno, wypadek przy pracy, te kilka tysięcy i tak było do odstrzału.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]