Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jeszcze o wycieczkach
strony: [ 1 ]
Lidka02-05-2004 12:08:50   [#01]
Czas szkolnych wycieczek zbliża się wielkimi krokami. Może potraficie odpowiedzieć na moje wątpliwści. Czy kierownik wycieczki może być jednocześnie opiekunem? Czy dyrektor szkoły może być kierownikiem wycieczki lub opiekunem? Czy organizując wycieczki przedmiotowe na terenie danego miasta należy sporządzić kartę wycieczki? Czy wyjeżdżając z uczniem na wojewódzkie eliminacje  konkursu X należy przedtem wypełnić kartę wycieczki ? Czy z jednym uczniem ma pojechać kierownik i opiekun(ostatnio spotkałam sie z interpretacją że kierownik nie może być opiekunem)?
krystyna02-05-2004 13:04:20   [#02]

u mnie jest tak:

  1. nie - kierownik ma inny zakres obowiązków, a opiekunowie inny, a więc kierownika nie biorę pod uwagę dobierając liczbę opiekunów do liczby dzieci
  2. a dlaczego nie ? nie widzę żadnego powodu...
  3. u mnie sporzadzają
  4.  i  5.  a na konkurs (to nie jest wycieczka ! ) dostają delegację, a więc jest to polecenie wyjazdu służbowego, jedzie 1 nauczyciel.
Lidka02-05-2004 15:11:42   [#03]

ad. 1. zgadzam się,

ad. 2. wycieczkę zagraniczną zatwierdza dyrektor, jak zostanie kierownikiem lub opiekunem to będzie zatwierdzał sam sobie - stąd wątpliwość czy może, w przypadku wycieczek krajowych dyrektor zatwierdzanie wycieczek może zlecić innej osobie - wtedy już inna sytuacja,

ad. 3.Jeżeli tak, to jak poradzić sobie z organizacją takiej wycieczki: nauczyciel przyrody organizuje jedno godzinną wycieczkę do parku w celu praktycznej nauki rozpoznawania wieku drzew i ich gatunków, musi być kierownik i opiekun - nauczyciel jest wtedy kierownikiem czy opiekunem i kogo jeszcze wysłać na tą wycieczkę bo cel ważny itd. a tych wycieczek w szkole dużo to i problem,

ad. 4.  wyjazdy na konkursy wzięłam z rozp o turystyce ....:

§ 4. 1. Działalność w zakresie krajoznawstwa i turystyki obejmuje następujące formy:

1) wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,

2) wycieczki krajoznawczo - turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych,

3) wycieczki turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych oraz posługiwania się specjalistycznym sprzętem,

4) imprezy krajoznawczo - turystyczne i turystyki kwalifikowanej, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje, złazy, rajdy, rejsy, spływy, zloty,

5) imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: szkoły "zielone", "zimowe" i "ekologiczne" organizowane w szczególności dla dzieci i młodzieży pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie.

 

może nie o takie konkursy chodzi, to kwestia interpretacji

 

Te problemy to nie żebym sie czepiała, chcę rozwiązać problem poprawności  organizowania wycieczek. U nas nadzór pedagogiczny prowadził ostatnio szkolenie w tym zakresie i teraz rodzą się dopiero wątpliwości.

RomanG02-05-2004 23:30:28   [#04]

Moim zdaniem:

- kierownik może być opiekunem, taka jest praktyka; jak będzie trzeba to się zastanowię głębiej nad zagadnieniem

- konkursy: chodzi tylko o imprezy krajoznawczo-turystyczne

krystyna03-05-2004 00:25:45   [#05]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 8 listopada 2001 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

§ 4. Organizowanie krajoznawstwa i turystyki odbywa się w następujących formach:

1) wycieczki przedmiotowe – inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,

2) wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych

– zwane dalej „wycieczkami”,

3) imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje,

4) imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych, w tym posługiwania się specjalistycznym sprzętem,

5) imprezy wyjazdowe – związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne

– zwane dalej „imprezami”.

gajga04-05-2004 23:45:01   [#06]
Czy jest przepis określający dokąd mogą jeździć uczniowie klas I-III SP (do ilu km od domku)? Kiedyś w zamierzchłych czasach można było poruszać się tylko po województwie - a było ich 17. Jak jest teraz? Co mówi prawo?
Jolanta Szuchta04-05-2004 23:59:10   [#07]

Dokładnie nie pamiętam

ale chyba rzeczywiście kiedys były takie sugestie żeby Maluchy tylko w swoim województwie.Nawet kiedys sugerowałam to moim nauczycielom i konsultowałam z rodzicami,ale nie chcieli.Jezdzą więc do sąsiednich też.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]