Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Klasyfikacja śródroczna w klasach IV nowego technikum
strony: [ 1 ]
parkerpl08-06-2015 00:42:12   [#01]

Czy ktoś z Was już zastanawiał się kiedy przeprowadzić klasyfikację śródroczną z przedmiotów zawodowych w przyszłorocznych klasach czwartych nowego technikum? Pewnie większość z nas zdecyduje się na zakończenie kształcenia zawodowego do końca grudnia, ewentualnie w pierwszym tygodniu stycznia, więc pewnie w terminie, gdy odbywać się będzie również klasyfikacja śródroczna w innych klasach. Czy dobrze jednak rozumuję, że w ramach kształcenia zawodowego klasyfikacja śródroczna powinna zostać przeprowadzona wcześniej czyli np w połowie pierwszego półrocza, tak, aby ta, która odbywa się normalnie w styczniu była już klasyfikacją roczną dla tych przedmiotów? Czy coś takiego w ogóle jest możliwe?

bosia08-06-2015 12:42:44   [#02]

 

klasyfikacja jest:

śródroczna - termin określony w statucie

roczna

końcowa

U mnie  np. klasyfikacja śródroczna klas maturalnych zawsze była w grudniu przed świętami, a pozostałych klas w styczniu - tak sobie to zapisaliśmy w statucie

przedmioty zawodowe możesz zakończyć w pierwszym półroczu (nie musisz),  ale nie możesz oddzielnie robić klasyfikacji dla przedmiotów zawodowych i oddzielnie dla ogólnych

klasyfikacja śródroczna jest dla klasy i dla wszystkich przedmiotów w danej klasie - zdarza się, że przedmioty trwają jedno półrocze

klasyfikacja roczna i końcowa tak jak normalnie

art. 44f.

2. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły.

3. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,

 

parkerpl08-06-2015 14:14:13   [#03]

Może źle się wyraziłem ale nie miałem zamiaru wprowadzać oddzielnej klasyfikacji dla przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących. Chodzi mi raczej o to, że uczono mnie, że klasyfikacja śródroczna służy podsumowaniu osiągnięć ucznia w danym momencie czyli poinformowaniu go jak "wygląda" jego sytuacja z danego przedmiotu i daniu mu szans na pracę nad swoimi osiągnięciami jeszcze w drugim półroczu i ewentualnie, w przypadku problemów lub braków, na ich uzupełnienie. Wynikało to z § 16 obowiązującego do 30 marca 2015 rozporządzenia w sprawie oceniania...., który mówił że "Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej) stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym), szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków." Rozumiałem to więc tak, że przedmiot nie może być realizowany tylko przez jedno półrocze ponieważ ocena, która uczeń otrzyma w wyniku klasyfikacji śródrocznej będzie automatycznie dla niego oceną roczną. Myślałem więc, żeby przeprowadzić dwie klasyfikacje śródroczne i jedną roczną: pierwsza śródroczna w połowie okresu pierwszego półrocza, druga po pierwszym półroczu no i roczna na zakończenie. "Stare" rozporządzenie pozwalało na przeprowadzenie w ciągu roku przynajmniej jednej klasyfikacji śródrocznej, nowe uso nadal ma ten zapis utrzymany.

bosia08-06-2015 14:27:45   [#04]

możesz tak samo jak poprzednio, jeśli chcesz

możesz podzielić rok szkolny na dowolną liczbę części i robić klasyfikacje śródroczne - art. 44f ust.2 - zacytowałam wyżej - ja bym nie robiła, bo to zbędna praca

a jeśli chodzi o możliwość poprawy, to po to między innymi podaje się oceny przewidywane i możliwość ich poprawy, aby uczeń miał szanse

teoretycznie przedmiot może się kończyć w dowolnym momencie - musi być tylko zrealizowana  minimalna liczba godzin określona w ramówce

rzewa08-06-2015 14:33:42   [#05]

hm... parkerpel ma rację -> to, że przedmiot skończy się wcześniej niż inne nie zwalnia z konieczności przeprowadzenia klasyfikacji śródrocznej dla tego przedmiotu -> co najmniej jedna klasyfikacja śródroczna powinna być przeprowadzona w odniesieniu do każdego nauczanego przedmiotu w danym roku szkolnym

parkerpl08-06-2015 15:04:57   [#06]

Rzewa, właśnie o tym mówię :-) ciekawe czy np w gimnazjum są jakieś przedmioty w tak małym wymiarze godzin, że w planie nauczania są one tylko przez jedno półrocze i czy tak może być. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem w tej sprawie.

Katka08-06-2015 15:16:31   [#07]

też myślałam,że ta śródroczna w grudniu będzie z automatu roczną, ale wczytując się w Uoso wygląda,że trzeba będzie zrobić śródroczną z przedmiotów zawodowych gdzieś pod koniec października:

Art. 44f. 1. Uczeń podlega klasyfikacji:
1)   śródrocznej i rocznej, a w szkole policealnej - semestralnej;
2)   końcowej.
2. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły.
bosia08-06-2015 15:43:57   [#08]

chcecie powiedzieć, że dla przedmiotu, który się skończy w pierwszym półroczu będziecie przeprowadzać oddzielną klasyfikację śródroczną? np. dla jednego przedmiotu?

klasyfikacja śródroczna dotyczy wszystkich przedmiotów, które są w danej klasie

nie można oddzielnie przeprowadzać klasyfikacji dla jakiegoś przedmiotu

zostaje przy swoim zdaniu

 

 

 

bosia08-06-2015 15:50:18   [#09]

przepisy nie mówią o tym, że każdy przedmiot ma co najmniej dwa razy podlegać klasyfikacji

klasyfikacja śródroczna odbywa się co najmniej raz - dotyczy klasy/ucznia

AnJa08-06-2015 15:55:25   [#10]

Jak Bosia.

Gdyby przyjąc inne rozumowanie dla kazdego z przemiotów nauczanych w wymiarze niepełnego roku szkolnego (tak jest np. w wielu LO z przedmiotami w zakresie podstawowym w I klasie) nalęząłoby robić klasyfikację śródroczną - jak domyślam się- w okolicach 11 listopada.

parkerpl08-06-2015 16:13:21   [#11]

AnJa, który przedmiot realizowany jest w zakresie podstawowym w klasie I LO w niepełnym wymiarze?

AnJa08-06-2015 16:30:47   [#12]

 Tylko w okresie wrzesień - styczeń np. biologia.


post został zmieniony: 08-06-2015 16:31:17
parkerpl08-06-2015 18:33:39   [#13]

AnJa, nie wiem na jakiej podstawie kształcenie z tego przedmiotu kończy się u Ciebie wcześniej niż wraz z końcem roku szkolnego skoro w rozporządzeniu o ramowych planach mowa jest jedynie o możliwości wcześniejszego zakończenia kształcenia zawodowego i to tylko w ostatniej klasie technikum- nigdzie nie ma mowy o tym, żeby przedmioty kończyły się wcześniej tym bardziej, że biologia jest w wymiarze 30h na poziomie podstawowym i można ją realizować po 1h tygodniowo przez cały rok. Chyba, że mówisz o sytuacji, że biologia ta jest również nauczana na poziomie rozszerzonym i rusza od razu po zakończeniu kształcenia na poziomie podstawowym ale wtedy uczeń i tak ma ten sam przedmiot i w ciągu roku jest dwukrotnie klasyfikowany z biologii.

Jeśli tak jest, że kończycie biologię w styczniu to znaczy, że uczeń dostaje tylko jedną ocenę, która jest jednocześnie i śródroczną i roczną i na dodatek pewnie i końcową bo idzie mu na świadectwo. Czyli uczeń dopiero przy wystawieniu oceny dowiaduje się jak wyglądają jego osiągnięcia i nie za bardzo ma co z tym zrobić. Chyba, że wystawiacie do tej oceny również propozycje np w grudniu. 

bosia08-06-2015 19:31:11   [#14]

biologia jest w wymiarze 30h

nie ma w ramówkach zapisów o 1 h w tygodniu

jest zapis, że dyrektor ustala liczbę godzin tygodniowo danego przedmiotu

i może ustalić np. 15x2h tyg.

co do technikum, zapis o możliwości wcześniejszego zakończenia kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego jest ważny w ramówkach, bo jeśli ktoś skorzysta z tej możliwości, to później jest tylko kształcenie ogólne bez zawodowego, czyli jak LO:-) i to byłoby sprzeczne z ideą szkoły zawodowej-zapisami w innych aktach prawnych

natomiast nadal uważam, ze zgodnie z zapisami w uso nie mozna ucznia klasyfikować w jakimś tam terminie tylko z jednego przedmiotu, a w innym z pozostałych

 

MKJ08-06-2015 19:32:29   [#15]

W LO przedmiot w zakresie podstawowym ma być zrealizowany w klasie I w wymiarze 30 h. Nigdzie nie jest napisane, że musi być realizowany przez cały rok. Z kolei niektóre przedmioty w zakresie rozszerzonym mogą być realizowane dopiero po zrealizowaniu ich w zakresie podstawowym. Uzasadnione jest zatem zrealizowanie danego przedmiotu w zakresie podstawowym w I półroczu, a od drugiego rozpoczęcie jego realizacji w zakresie rozszerzonym. Ale wtedy nie ma problemu z klasyfikacją śródroczną, bo do arkusza i na świadectwo idzie jedna ocena z tego przedmiotu - roczna.

Można taki numer (realizacja tylko w I półroczu) zrobić z przedmiotem, który jest realizowany tylko w zakresie podstawowym i nie ma jego kontynuacji w zakresie rozszerzonym w danym oddziale - przepisy nie nakazują realizować przedmiotu przez cały rok; nakazują zrealizować podstawę i określoną liczbę godzin. Tylko nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania. No i jest problem z klasyfikacją śródroczną.

Katka08-06-2015 20:45:34   [#16]

sensowne jest to, co napisała bosia - Uoso nie nadążyło za ramówkami dla techników, gdzie jest zapisana możliwość zakończenia kształcenia zawodowego po I okresie. A nawet jest to konieczność, ponieważ egzaminy zawodowe dla klas ostatnich muszą odbyć się w styczniu - lutym, w czerwcu uczniowie klas ostatnich są już absolwentami, a do egzaminów przystępują uczniowie.

Rzeczywiście, w Uoso jest mowa o tym,że "Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły.", ale nie jest napisane,że z wszystkich przedmiotów.
I trzymajmy się tego,żeby nie dokładać sobie pracy.


post został zmieniony: 08-06-2015 20:48:01
parkerpl08-06-2015 22:02:41   [#17]

Bosia, nie twierdzę że klasyfikacja śródroczna w połowie pierwszego półrocza powinna odbywać się wyłącznie z przedmiotów zawodowych :-)

rzewa08-06-2015 22:17:47   [#18]

obstaję przy swoim - post #05

rzewa08-06-2015 22:37:44   [#19]

gwoli wyjaśnienia: wcale nie uważam, że trzeba dodatkową klasyfikację przeprowadzać np. w grudniu czy listopadzie tylko dla tego przedmiotu

uważam, że należy przeprowadzić klasyfikację śródroczną w terminie określonym w statucie np. w końcu stycznia ze wszystkich przedmiotów, a potem klasyfikacje roczną, przed zakończeniem zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym również ze wszystkich przedmiotów -> i nie ma tu znaczenia, że przedmiot X zakończył się w grudniu czy styczniu i pomiędzy klasyfikacja śródroczną i roczną nie odbyły się ani jedne zajęcia z tego przedmiotu


post został zmieniony: 08-06-2015 22:38:13
AnJa08-06-2015 23:51:17   [#20]

rzewa - to co proponujesz (logicznie bardzo swój wywód prowadząc) nazywa się bodajże erystyką

i ja generalnie jestem za tym - bo to zmusza do myślenia

i się cieszę, że to na forum uzewnetrzniono- ale powinno to się zapisac z uwagą: dla zaawansowanych.

bo nie podoba mi się, ze w przypadku osób proszących o pomoc- bo być może na szkoleniach prowadzących przez mniej niż TY rzewa  zaawansowanych adeptów erystyki byli - jednak woleliby konkret (niech słowo zawsze znaczy słowo)- a nie to, co tu proponujecie czasami

dzięki bosiu i MKJ :-)

rzewa09-06-2015 07:41:27   [#21]

AnJa forum to nie czat ani dyskusja w realu -> nie od razu zorientowałam się, że zostałam źle zrozumiana (bo zbyt enigmatycznie się wyraziłam i nie wczytałam się może dostatecznie wnikliwie w pytanie), gdyż nie śledzę postów w czasie rzeczywistym -> dlatego też zorientowałam się poniewczasie, że muszę być bardziej precyzyjna i napisałam objaśnienie

natomiast Twoja generalizacja jest dla mnie krzywdząca, gdyż jak mało kto (wliczając również Ciebie) trzymam się zwykle konkretów

bosia09-06-2015 12:18:29   [#22]

,Rzewa, to co napisałaś w #19 jest jak najbardziej oczywiste, mam takie samo zdanie i to napisałam w #02 cytując uso

Jednak parkerpl inaczej zinterpretował klasyfikację śródroczną w przypadku przedmiotów, które kończą się w środku roku

Czy dobrze jednak rozumuję, że w ramach kształcenia zawodowego klasyfikacja śródroczna powinna zostać przeprowadzona wcześniej czyli np w połowie pierwszego półrocza, tak, aby ta, która odbywa się normalnie w styczniu była już klasyfikacją roczną dla tych przedmiotów? Czy coś takiego w ogóle jest możliwe?

Chodzi mi raczej o to, że uczono mnie, że klasyfikacja śródroczna służy podsumowaniu osiągnięć ucznia w danym momencie czyli poinformowaniu go jak "wygląda" jego sytuacja z danego przedmiotu i daniu mu szans na pracę nad swoimi osiągnięciami jeszcze w drugim półroczu i ewentualnie, w przypadku problemów lub braków, na ich uzupełnienie. (…) Rozumiałem to więc tak, że przedmiot nie może być realizowany tylko przez jedno półrocze ponieważ ocena, która uczeń otrzyma w wyniku klasyfikacji śródrocznej będzie automatycznie dla niego oceną roczną. Myślałem więc, żeby przeprowadzić dwie klasyfikacje śródroczne i jedną roczną: pierwsza śródroczna w połowie okresu pierwszego półrocza, druga po pierwszym półroczu no i roczna na zakończenie.

Klasyfikacja śródroczna dotyczy tego, co uczeń zrobił w danym okresie roku szkolnego (jaki to okres zależy od liczby klasyfikacji)

Klasyfikacja roczna dotyczy tego co uczeń zrobił w ciągu całego roku-więc dotyczy także przedmiotów, które trwały krócej i skończyły się wcześniej

Nie może być inaczej, bo wynika to także z rozporządzenia w sprawie świadectw(świadectwa promocyjne) i rozporządzenia w sprawie dokumentacji przebiegu nauczania (arkusze)

A także  z definicji klasyfikacji końcowej – oceny roczne uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne z zajęć, które się zakończyły w klasach niższych

Inaczej zginęłyby nam oceny z przedmiotów trwających krócej

A z drugiej strony,  dyrektorzy nie mieli do tej pory problemu z klasyfikacją praktyk zawodowych - więc skąd ten problem teraz z zajęciami, które trwają krócej niż rok?

Dobrym przykładem zajęć, które trwają krócej niż rok, a nawet semestr są właśnie praktyki zawodowe - "przedmiot" obowiązkowy ujęty w ramówce i w programie nauczania - podlega ocenianiu

Praktyki trwają np. 4 tyg.

Czy nie ujmowaliście ich w klasyfikacji rocznej, jeśli  były ujęte w klasyfikacji śródrocznej (np. odbywały się w październiku)? To skąd ocena na świadectwie i w arkuszu?

 

 

Katka09-06-2015 17:37:51   [#23]

oczywiście Bosiu, masz rację z tymi praktykami :)

 

parkerpl10-06-2015 05:53:10   [#24]

Rozumiem Wasze wyjaśnienia dotyczące samych terminów przeprowadzania zarówno klasyfikacji śródrocznej jak i rocznej i nigdy nie miałem wątpliwości kiedy się je przeprowadza, ale mam wrażenie, że dyskusja dotyczy się wokół rozpatrywania klasyfikacji wyłącznie pod względem konkretnych terminów w roku szkolnym, w których tę czynność się wykonuje. Tym czasem wydawało mi się, że celem klasyfikacji śródrocznej było poinformowanie ucznia w wybranym przez szkołę terminie o jego osiągnięciach po danym okresie roku szkolnego. Szkoła sama mogła decydować kiedy i ile razy w roku uczeń taką informację mógł uzyskać (przeprowadzać więcej niż jedną klasyfikację śródroczną). Dzięki niej szkoła mogła również w przypadku stwierdzenia braków u ucznia stworzyć mu warunki do nadrobienia ich i umożliwić tym samym przejście do klasy programowo wyższej, stąd cytowany przeze mnie w poprzednich postach par. 16 z rozporządzenia. Klasyfikacja śródroczna miała więc charakter, że tak to ujmę, informacyjny, co potwierdza pewnie też fakt, że  informacja ta mogła być przekazywana wg dowolnie przyjętej w szkole skali. I dlatego, masz rację Bosia, informacja o tej klasyfikacji nie pojawiała się w dokumentacji przebiegu nauczania czyli arkuszach czy też świadectwach.

 

Brnąc jednak dalej w moją niewiedzę i jak widać chyba zupełne niezrozumienie tematu nasuwa mi się jeszcze jedna durna wątpliwość. Rozumiem, że wg Państwa każdy przedmiot, który realizowany jest tylko w jednym półroczu klasyfikowany jest z wszystkim innymi w ramach klasyfikacji śródrocznej. Uczeń otrzymuje komplet ocen, dajmy na to w połowie roku, z których kilka (z przedmiotów trwających tylko jedno półrocze) będzie miał już ustalone w ten sposób, że zostaną zatwierdzone ponownie jako te same oceny podczas klasyfikacji rocznej. W powiązaniu z tym propozycje ocen nauczyciel ustala w terminie wskazanym w statucie szkoły i jednak dotyczą one wyłącznie ocen rocznych. Rozumiem, że w tej sytuacji nauczyciel pod koniec roku wystawi również propozycje ocen, które tak naprawdę nie będą mogły być już zmienione przez ucznia. Jak w takim razie ma się to do obowiązku poinformowania ucznia i jego rodziców na początku roku szkolnego o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny ale przede wszystkim dania mu szansy na jej zmianę? Skoro przeprowadzona została klasyfikacja śródroczna i nie było obowiązku ustalenia propozycji ocen, pojawią się one dopiero przed klasyfikacją roczną. Chyba, że ktoś zastosuje przepis o obowiązku ustalenia propozycji ocen również do ocen śródrocznych i raz tę samą czynność ustalania ocen będzie wykonywać w oparciu o przepisy traktujące o ocenach śródrocznych a raz ocenach rocznych. (Propozycja rozwiązania: wpisz sobie dyrektorze w statucie informację, że propozycje ocen ustalacie zarówno dla ocen śródrocznych jak i rocznych :-) po problemie i nie męcz już pytaniami)

 

Co do klasyfikacji praktyk zawodowych- Bosia, masz rację: nie było do tej pory problemów z klasyfikacją z tych zajęć, ale zauważ też, że nie wszystkie zawody miały praktyki trwające tylko jedno półrocze lub krócej: były i są też takie, w których praktyki odbywają się w jednym roku szkolnym zarówno w I jak i II półroczu więc traktowane były tak samo jak inne przedmioty. Może też dlatego nie było w takich szkołach problemów z tego typu sytuacjami.

 

Może czasami pytania niektórych wydają się innym niemądre lub na nieodpowiednim poziomie ale uważam, że warto pytać się i dyskutować jeśli ma się wątpliwości. Dziękuję tym samym za posty i wszystkie komentarze. 


post został zmieniony: 10-06-2015 05:59:01
parkerpl10-06-2015 09:50:00   [#25]

*tymczasem

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]