Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Są kwalifikacje, czy ich nie ma?
strony: [ 1 ]
kulka03-06-2015 07:29:54   [#01]

Czy mozna zatrunić osobę na stanowisku nauczyciela, która:

studia magisterskie zrobiła na kierunku ekonomicznym, nie miała żadnego przygotowania pedagogicznego; następnie ukończyła studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej.

Czy ma kwalifikacje, by pracować jako nauczyciel? czy aby ukończyć studia podyplomowe dajace kwalifikacje do nauczania przedmiotu nie trzeba najpierw mieć wykształcenia na kierunku nauczycielskim? Czy też mi się pomyliły pewne rzeczy?

Ewav03-06-2015 09:30:41   [#02]

Trzeba przeczytać, czy w treści świadectwa jest napisane kwalifikacyjne. Weryfikacji powinna odbywać się przy naborze na studia podyplomowe.

cynamonowa03-06-2015 23:32:34   [#03]

Różnie to bywa z tą weryfikacją, szczególnie na uczelniach płatnych. Klient płaci, klient ma.

Kwalifikacje pedagogiczne tu mogą być problemem. Mam w szkole ekonomistkę, ma także podyplomówkę z wczesnoszkolnej ale wcześniej kurs pedagogiczny robiła.

Zbig6004-06-2015 10:02:03   [#04]

A w takim przypadku? Nauczyciel skończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Rzeźba z tytułem magister. Następnie skończył Kolegium Języków Obcych oraz Studia (językowe). Obecnie zachodzi konieczność zatrudnienia nauczyciela plastyki w. Czy wobec takiego wykształcenia nauczyciel ma kwalifikacje? Ja sądzę, że nie. Gdzie w tym wszystkim choćby dydaktyka "plastyczna" ? Czy dobrze myślę?

rzewa05-06-2015 08:27:43   [#05]

ma kwalifikacje pedagogiczne o czym zaświadcza dyplom NKJO

ma kwalifikacje do plastyki o czym świadczy dyplom ASP

zatem ma kwalifikacje jako n-l plastyki zgodnie z rozp. o kwalifikacjach

osoba z postu #01 nie ma kwalifikacji pedagogicznych bo nie ma dokumentu, który by o takich kwalifikacjach świadczył -> studia podyplomowe (kwalifikacyjne) mogą "dawać" jedynie te kwalifikacje, które są wyszczególnione w tytule świadectwa, czyli mogą "dawać" kwalifikacje pedagogiczne jedynie wówczas, gdy taki będzie cel główny tych studiów (studia podyplomowe nie mogą być wielokierunkowe)

Ewav05-06-2015 09:10:55   [#06]

#01 Mea culpa. Nie doczytałam, że chodzi o kwalifikacje do przedmiotu. Wyczytałam, że o edukację wczesnoszkolną.

kulka05-06-2015 09:53:48   [#07]

Dziękuję za wyjaśnienia. Niestety jest tak, jak myślałam. Problem w tym , ze w sąsiedniej placówce taka osoba pracuje, i co więcej, teraz będzie starała się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu... Czy cofnięte zostaną jej do tej pory uzyskane stopnie awansu? Co z jej zatrudnieniem??

Zbig6008-06-2015 10:45:43   [#08]

Dziękuję za rzewo za odpowiedź. Mam jednak pewne wątpliwości w sprawie  kwalifikacji do nauczania plastyki. Kończąc wcześniej ASP nauczyciel nie nabywał kwalifikacji pedagogicznych, a zatem i pewnie nie miał dydaktyki nauczania plastyki. No chyba, ze to z automatu. Ale czy na pewno? Jak to sprawdzić?

nela208-06-2015 12:00:02   [#09]

To jeszcze ja .Nauczyciel ukończył studia podyplomowe plastyka z muzyką .Całość 480 godzin w tym zajęć z muzyki 60 godzin . Co do kwalifikacji z plastyki nie mam wątpliwości a co z muzyką ?Proszę o pomoc...

nela208-06-2015 12:00:11   [#10]

To jeszcze ja .Nauczyciel ukończył studia podyplomowe plastyka z muzyką .Całość 480 godzin w tym zajęć z muzyki 60 godzin . Co do kwalifikacji z plastyki nie mam wątpliwości a co z muzyką ?Proszę o pomoc...

rzewa08-06-2015 12:34:30   [#11]

Zbig60: a jak n-l np. polonista (mgr fil. polskiej z pp) "zrobi" podyplomowe studia z informatyki, to ma czy nie ma przygotowania pedagogicznego? :-)

oczywiście, że ma, bo o tym, zgodnie z zapisem rozp. o kwalifikacjach, zaświadcza dyplom magisterski i nie ma znaczenia, że teraz będzie uczył innego przedmiotu

przygotowanie pedagogiczne zdobywa się raz, oczywiście w związku z przedmiotem, do którego zdobywa się (lub już ma) kwalifikacje i "działa" ono na każdy inny przedmiot, do którego n-l ma kwalifikacje

nela2: moim zdaniem ten n-l ma kwalifikacje do plastyki i muzyki o ile ma pp i studia podyplomowe były studiami kwalifikacyjnymi


post został zmieniony: 08-06-2015 12:34:50
Zbig6008-06-2015 13:03:57   [#12]

Oczywiście rzewo nie kwestionuje kwalifikacji pedagogicznych (te nabył w KJO i wyżej). Czy ma kwalifikacje do nauki plastyki (wszak czy miał(a) dydaktykę tego przedmiotu). I tu moje wątpliwości. Pozdrawiam

nela208-06-2015 13:05:40   [#13]

KO stoi na stanowisku- cytuję :" nie można stwierdzić jednoznacznie ,że nauczycielka po ukończeniu studiów w zakresie plastyka z muzyką nabyła pełną wiedzę merytoryczna do zajmowania stanowiska nauczyciela muzyki w szkole..."...."

Nauczyciel dostarczył mi zaświadczenie z uczelni -cytuję "informuję ,iż warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe z zakresu Plastyki z muzyką było posiadanie przygotowania pedagogicznego.W związku z powyższym ukończone studia uprawniają do nauczania przedmiotów plastyki i muzyki w szkole podstawowej i gimnazjum.

Co powinna z tym fantem zrobić ? Uznać kwalifikacje , bo zgodnie z prawem to dyrektor zatrudniając nauczyciela ocenia jego kwalifikacje.

rzewa08-06-2015 13:08:48   [#14]

Zbig, dydaktyka "wchodzi" w skład kwalifikacji pedagogicznych a nie kierunkowych

nela, ja bym wyszła z założenia, że jeśli uczelnia stwierdziła w dyplomie lub suplemencie posiadanie kwalifikacji, to rzecz nie podlega dyskusji


post został zmieniony: 08-06-2015 13:10:02
Zbig6008-06-2015 14:09:25   [#15]

Być, może. Chociaż nie jestem przekonany. To, że n-el potrafi metodycznie nauczyć języka obcego, jestem w stanie zrozumieć. Przecież tego uczono go w kolegium. Ale czy studiując wcześniej na Wydziale Rzeźby w ASP, n-el zapoznany został z metodyką nauczania? Tu widzę problem.  

rzewa08-06-2015 14:22:09   [#16]

Zbig, oczywiście Twój osąd i Twoja decyzja -> jeśli uważasz, że kwalifikacji nie ma lub są one problematyczne, to nie zatrudniasz n-la i nie przydzielasz godzin, a ta osoba nie ma roszczenia o to zatrudnienie, czyli nikt nie będzie mógł weryfikować Twojej decyzji

ale jeśli masz te godziny i zatrudnionemu już n-lowi mającemu opisane kwalifikacje ograniczysz etat uważając, że tych kwalifikacji nie ma, to Twoją decyzję będzie weryfikował sąd (o ile n-l się do sądu zwróci)


post został zmieniony: 08-06-2015 14:22:20
nela209-06-2015 12:00:55   [#17]

Pomóżcie bo nie wiem co robić z tymi kwalifikacjami....

Dan6709-06-2015 12:28:31   [#18]

witam!

czy ktoś może doradzić?

szkoła ponadgimnazjalna specjalna kształci w zawodzie - kucharz. Czy do nauki zawodu /zajęcia praktyczne/ może być zatrudniony nauczyciel, który ma ukończone:

1)     Studia podyplomowe w zakresie pedagog ze specjalnością diagnoza i terapia – studia kwalifikacyjne

2)     studia podyplomowe w zakresie „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy”, 

3)     studia podyplomowe w zakresie: „Żywienia człowieka z elementami gospodarstwa domowego”,

4)     studia magisterskie na kierunku - pedagogika, w zakresie – pedagogika rewalidacyjna, specjalizacja: oligofrenopedagogika,

5)     studia licencjackie na kierunku - pedagogika, w zakresie – pedagogika rewalidacyjna, specjalizacja: oligofrenopedagogika,

6)     technikum gastronomiczne w zawodzie: technik technologii żywienia, specjalność: żywienie zbiorowe, /tytuł zawodowy: technik technologii żywienia -  żywienie zbiorowe,

 

mavi09-06-2015 14:01:25   [#19]

A ja chciałabym zapytać o kwalifikacje do pełnienie funkcji wychowawcy w grupie wychowawczej w szkole szpitalnej.

 Osoba, o której piszę ma ukończoną filologię germańską (mgr). Ukończyła także kwalifikacyjny kurs z pedagogiki  leczniczej,  który daje kwalifikacje do pracy w szkole w podmiocie leczniczym.

 Czy to wystarczy, by mieć kwalifikacje do pracy w grupie wychowawczej? 

 


post został zmieniony: 09-06-2015 14:03:37
rzewa09-06-2015 15:22:15   [#20]

Dan67: ma kwalifikacje o ile co najmniej 2 lata przepracowała w charakterze kucharza po ukończeniu technikum

mavi: wygląda na to, że to wystarczy -> nie ma jakiś dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych w przypadku grupy wychowawczej w podmiocie leczniczym

bosia09-06-2015 16:35:00   [#21]

Dan67  - moim zdanie nauczyciel ma kwalifikacje do pnz ale również do przedmiotów teoretycznych

na podstawie:     studia podyplomowe w zakresie: „Żywienia człowieka z elementami gospodarstwa domowego”,

bardziej to bym brała pod uwagę niż technikum

dawniej był zawód: technik żywienia i gospodarstwa domowego - utworzono studia podyplomowe, aby nauczyciele mogli zdobyć kwalifikacje do nauki w tym zawodzie

zawodu nie ma, ale tam były przedmioty, które pokrywają się wg mnie z obecnym kucharzem w zsz

poprzednio kucharz był w technikum i po połączeniu z technikiem żywienia i gospodarstwa domowego oraz technikiem usług gastronomicznych tworzą nowy zawód

natomiast technik technologii żywienia nie ma zbyt wiele wspólnego z kucharzem (dawnym kucharzem małej gastronomii)

skoro dawny kucharz mógł się połączyć z technikiem żywienia to znaczy, że są to zawody pokrewne i studia podyplomowe „Żywienia człowieka z elementami gospodarstwa domowego" mogą obecnie dawać kwalifikacje do kucharza w zsz

zajrzyj jeszcze do dyplomu i jaki zakres obejmowały te studia, miałam te zawody, więc tak z pamięci wydaje mi się, ze to jest dobrze

Dan6709-06-2015 19:34:03   [#22]

Bardzo Wam dziękuję za pomoc. mam jeszcze 2 pytania:

1. jakim dokumentem musi być potwierdzone przepracowanie co najmniej dwóch lat pracy w zawodzie kucharz? - czy wystarczy zaświadczenie pracodawcy czy musi być świadectwo pracy?

2. czy nauczyciel, który ukończył liceum zawodowe w zawodzie gastronom, przepracował dwa lata jako kucharz, ukończył również: Kolegium nauczycielskie, specjalność: pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki z informatyką w kształceniu specjalnym, studia licencjackie na kierunku - pedagogika, w zakresie – pedagogika specjalna- specjalizacja: oligofrenopedagogika, studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności pedagogika społeczno - opiekuńcza

może być zatrudniony do nauki zawodu  kucharz/zajęcia praktyczne/ w szkole specjalnej???

rzewa09-06-2015 21:06:15   [#23]

1. wystarczy zaświadczenie, a jeśli to była własna działalność to oświadczenie

2. tak, może być tak zatrudniony

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]