Forum OSKKO - wątek

TEMAT: statut w Zespole Szkół
strony: [ 1 ]
barbaras226-05-2015 11:15:47   [#01]

Gdzie mogę znaleźć podstawę prawną  do tego czy w Zespole Szkół może byc jeden statut?

rzewa26-05-2015 11:31:03   [#02]

zespół szkół, którego OP jest JST musi mieć statut -> wynika to z art 62 u.s.o. oraz ustaw samorządowych, gdyż zespół jest samorządową jednostka organizacyjną

natomiast nie ma przepisu, który by zwalniał szkoły wchodzące w skład zespołu z obowiązku posiadania statutu

zatem w zespole szkół jest tyle statutów ile jednostek oświatowych jest w zespole oraz statut zespołu -> inny wariant jest niedopuszczalny na gruncie u.s.o.

AnJa26-05-2015 12:47:03   [#03]

Pytanie co w sytuacji, kiedy statut zespołu zawiera wszystkie uregulowania dotyczące szkól wchodzących w jego skład.

rzewa26-05-2015 14:54:37   [#04]

dla każdej ze szkół nie jest zgodny z odpowiednim ramowym statutem

KaPi26-05-2015 18:23:36   [#05]

jeżeli mamy jeden statut dla zespołu - sp i gim - i są w nim punkty wspólne dla obu szkół i niektóre osobne, to mamy źle?

taki statut nadał nam op (i nie jest to jst), a my go teraz aktualizujemy to tez źle?

pewnie głupio pytam...

rzewa26-05-2015 18:46:54   [#06]

hm... ani Wasza szkoła podstawowa ani gimnazjum nie mają statutu, chociaż taki jest wymóg ustawowy i to zarówno w stosunku do szkół publicznych jak i niepublicznych

ale wiem, że kuratoria jakoś tego nie prostowały w momencie zakładania zespołów i tak zostało

jeśli wasze szkoły są niepubliczne to zespół nie podlega rejestracji, zatem nie ma znaczenia czy i jaki ma on statut - ustawa statutu zespołu nie wymaga, ale każda ze szkół powinna statut mieć, bo inaczej nie da się jej zarejestrować, więc nie wiem jak się Wam to udało

ale jeśli wasze szkoły są publiczne, to dotyczy ich art 62 u.s.o. z tym, że zezwolenie na zespół potrzebne nie jest -> gmina powinna wydać 2 osobne zezwolenia, a do każdego kompletu dokumentów trzeba był statut dołączyć... jeśli się to udało ze statutem zespołu, to nie wiem co myśleć o tym... :-(

KaPi26-05-2015 19:05:04   [#07]

no jesteś w tzw. czarnej... dziurze...

Rzewo, co z tym teraz zrobić możemy jako szkoła??? jak to poprostować? od lat mamy ten jeden statut...

jesteśmy publiczni

Leszek26-05-2015 19:14:26   [#08]

nie przejmować się KaPi

wiele zespołów jest w takiej sytuacji - i nie jest to niezgodne z przepisami

a praktyczne - co zauważył nie tylko twój OP ale i komentatorzy UoSO (np. M. Pilich)

pozdrawiam

KaPi26-05-2015 19:19:47   [#09]

Leszku Drogi! Dostałam parę lat życia w prezencie... :)

 

rzewa26-05-2015 19:23:07   [#10]

Leszek, wiem że tak jest  ale to czysta falandyzacja jest...

a i tej praktyczności to jakoś nie bardzo widzę

AnJa26-05-2015 22:25:04   [#11]

 A poleciec Ci klasykiem nt. Widzenia? ;-) Bo ja widze na przyklad sama praktyczność

DICK27-05-2015 09:19:43   [#12]

Ja mam od 20 lat zespół i jeden statut składający się z tylu części ile jest typów szkół. Wspólna część dotyczy wszystkich. Nigdzie to rozwiązanie nie jest zabronione nikt tego nie kwestionował. A tak na serio te statuty i ich ciągłe nowelizacje są potrzebne jak zęby w ..... . Z praktyki 20 letniej 1 rodzic raz poprosił o zapisy w statucie i tyle. Uważam iż  nie ma potrzeby powielania prawa a tylko zapisać tam to co stanowi o autonomii szkoły.

rzewa27-05-2015 09:26:11   [#13]

a w tym statucie nie masz poprzepisywanych/powielonych zapisów prawa (ustawy i rozporządzeń)?

jeśli nie masz, to jest bez różnicy czy jest jeden czy pięć (tak dla przykładu), bo nie ma znaczenia czy te części są razem czy osobno, ale...

w jaki sposób dokonujesz nowelizacji takiego statutu, skoro statut zespołu ma prawo zmieniać tylko organ, który go nadał czyli odpowiedni organ OP??

a jeśli sami dokonujecie w nim zmian, to na jakiej pp to robicie?

DYREK27-05-2015 10:32:44   [#14]

Mam takie marzenie:

 nowe rozporządzenie o ramowych statutach w którym załącznikiem nie będzie opis ramowego statutu tylko

wzór ramowego statutu

rzewa27-05-2015 12:46:10   [#15]

i co to zmieni?

i tak statut zespołu nie podlega pod to rozporządzenie, a nawet nie może, gdyż u.s.o. nie daje do tego delegacji ministrowi

DYREK28-05-2015 10:32:51   [#16]

może skończy się wtedy wieczna dyskusja dotycząca formy i treści statutów szkół (nie miałem na myśli zespołu)

 


post został zmieniony: 28-05-2015 10:33:06
Leszek29-05-2015 21:49:47   [#17]

a ja tu trochę wrócę do przykładu z Karty Nauczyciela

jeszcze niedawno można było zatrudniać tylko w szkole (mimo, iż szkoły były w zespole)

no to niektórzy pracodawcy układali zatrudnienie w szkołach a nie w zespole (mniej ulegli nie zmieniali)

potem zmieniono zapisy w KN i już można (a nawet trzeba) zatrudniać w zespole...

 

to może i teraz ktoś z ustawodawców zmądrzeje (ponieważ przepisy niejednoznacze, choć "falandyzacji" tu nie dostrzegam)

i jednoznacznie zrozumie czym są zespoły szkół i jak mogą wyglądać ich statuty.

- choć patrząc na stanowienie prawa w oświacie - a szczególnie w zakresie zmian w ustawie o systemie oświaty - to mała na to nadzieja

 

nie można w świetle tak "zepsutego" prawa oświatowego powiedzieć tym którzy mają statut zespołu, że ich dokument jest wadliwy.

w takim razie zgodnie z ustawa KO winien uchylić taki dokument,

pytanie dlaczego tego nie robi...

pozdrawiam

rzewa31-05-2015 09:42:26   [#18]

Leszek, w takim razie mam pytanie:

Jeśli mamy zespół szkół, w którym jest tylko jeden statut, to KTO (jaki organ) dokonuje w tym statucie zmian, w tym tych nakazanych prawem? Dla ułatwienia dodam, że w tym zespole statut nadany przez OP przewiduje rozdzielność rad pedagogicznych i rad rodziców.

Leszek31-05-2015 11:40:59   [#19]

odpowiedź znajdujesz w art. 52 uoso

a jak to zrobią rp, podobnie jak wybiorą przedstawiciela do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora...

pozdrawiam

rzewa31-05-2015 17:53:49   [#20]

no cóż, nie zgodzę się z Tobą

art 36a u.s.o. zawiera zapis jak to ma wyglądać w przypadku nowozakładanego zespołu szkół (jeśli zespół już istnieje, to sposób wyboru przedstawiciela na konkurs powinien określać statut zespołu) natomiast art 50 u.s.o. nie zawiera odniesienia do statutu zespołu

ale art 52 u.s.o. mówi tylko o tym że w szkołach lub placówkach, w których nie została powołana rada szkoły jej zadania wykonuje rada pedagogiczna tych szkół lub placówek. Natomiast zespół szkół NIE JEST ani szkołą ani placówką w rozumieniu ustawy, zatem ani art 50 ust 2 u.s.o. ani art 52 ust 2 u.s.o. nie odnoszą się do zespołu szkół


post został zmieniony: 31-05-2015 17:54:47
Leszek31-05-2015 20:27:46   [#21]

oczywiście, pozostanę przy swoim, 

tak jak kuratorzy oświaty, którzy analizują statuty (także zespołów) pod względem ich poprawności prawnej,

pozwolę sobie przypomnieć o zapisach art. 62 uoso

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]