Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jeszcze raz urlop zdrowotny
strony: [ 1 ]
Cudowienka17-04-2015 02:05:08   [#01]

W styczniu 2016 wracam do pracy po urlopie zdrowotnym. Czeka mnie pół etatu. 

1. Czy  dyrektor moze wręczyć mi zmianę warunków pracy? 

2. W jakim terminie powinien to zrobić? 

3. Czy mogę nie przyjąć zmiany warunków,  a 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu złożyć wniosek o urlop wychowawczy z zachowaniem etatu na kolejny rok szkolny po powrocie do pracy? (mam taką możliwość-dziecko 2 -letnie i nie korzystalam z tego przywileju)

4. Czy będąc na urlopie wychowawczym mogę pracować dorywczo w innej placówce oświatowej?(jakoś trzeba będzie przetrwać finansowo).

5. Czy urlop wychowawczy muszę wziąć w terminie do końca sierpnia 2016, czy moglabym do końca roku szkolnego, czyli czerwca 2016, a potem urlop platny jak wszyscy n-le?? 

 

 


post został zmieniony: 17-04-2015 02:14:01
Cudowienka18-04-2015 06:55:48   [#02]

Proszę Was o pomoc:)

izael18-04-2015 08:13:17   [#03]

Cudowienka:) poczekaj, niech ludzie wstaną i choć kawę wypiją:)

rzewa18-04-2015 09:39:04   [#04]

1. może wręczać, ale nie będzie to skuteczne, o ile Ty na zmianę warunków nie wyrazisz zgody

2. bez Twojej zgody żadna zmiana nie jest możliwa więc i termin dowolny będzie :-)

3. możesz nie przyjąć, a właściwie nie powinnaś tego robić, bo to niekorzystne dla Ciebie, ale jeśli nie chcesz pracować w pełnym wymiarze, to możesz złożyć do dyrektora wniosek o zmniejszenie wymiaru (o max pół etatu) na podstawie art 1867 k.p. (2 tygodnie przed zakończeniem udpz). Będzie to taki sam skutek finansowy jakby dyrektor Ci ograniczył, ale będzie miało charakter czasowy - tylko na okres wskazany w Twoim wniosku (pamiętaj by ten wniosek był maxymalnie do końca zajęć! - masz prawo do pełnopłatnych wakacji) - oraz będziesz miała wówczas status pracownika chronionego przed zwolnieniem z pracy w taki sam sposób jak osoba korzystająca z urlopu wychowawczego

4. będąc na urlopie wychowawczym możesz pracować u tego samego lub innego pracodawcy pod warunkiem, że nie koliduje to z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem

5. jeśli zdecydujesz się na urlop wychowawczy nie dłuższy niż do końca roku szkolnego, to kończyć się on powinien z końcem zajęć -> przysługują Ci pełnopłatne wakacje -> art 67c ust 2 KN (zakładam, że ten urlop rozpocznie się po 1.01.2016)


post został zmieniony: 18-04-2015 09:44:11
Cudowienka18-04-2015 11:01:10   [#05]

Rzewo, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. 

Czyli, jeżeli nie wyraze zgody mam zachowany etat?

Czy chroni mnie fakt, ze urlop mam w trakcie roku szkolnego?

Piszesz, że w złożonym wniosku, data o zmniejszeniu godzin powinna być do końca roku szkolnego-czyli w moim przypadku od 1.01.2016- do któregoś czerwca- a wakacje pełnopłatne- tzn. już z całego etatu??Czy mozesz podać postawę prawną na ten pełnopłatny urlop?

I kolejne pytanie- czy jeżeli w trakcie mojej pracy dzieckiem zajmą się dziadkowie,  to koliduje to z zapisem osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem? Szczerze, aby to nie kolidowalo musiałabym chyba pracować w nocy;) I to też mogłoby kolidowac. Jak rozumieć ten zapis ustawodawcy i kto go względem mnie stosuje? Dyrektor, zus stwierdza, że nie wypelniam należycie swoich obowiązków i zabiera mi wychowawczy? 

 Ustawodawca miał na myśli max. pół etatu na wychowawczym??

 

Przepraszam za te dociekania, ale lubię wiedzieć.  

A forumowicze lubią rozwiązywać takie zadania, za co jestem szczerze zobowiązana:))

 


post został zmieniony: 18-04-2015 11:05:35
rzewa18-04-2015 11:11:55   [#06]

jeśli rozpoczniesz urlop wychowawczy (lub zmniejszysz sobie wymiar zatrudnienia) od 1.01.2016, to urlop ten zakończy się 31.08 -> czyli wakacje niepłatne, a pp to art 67a ust 3 KN

natomiast jeśli urlop ten rozpocznie się później, to wówczas będzie tak jak napisałam wyżej (i pp też tam podałam - art 67c ust 2 KN w związku z art 65 KN)

jeśli w opiece wyręczać cię czasem będą dziadkowie, to nie zmienia to charakteru tej opieki, gdyż jest to tylko dobra wola dziadków (mogą się opiekować ale nie muszą) i liczy się to tak jakbyś sama tę opiekę sprawowała (podobnie jest jeśli dzieckiem opiekuje się ojciec dziecka)

nic takiego nie miał na myśli -> po prostu pozwolił pracownikowi mającemu prawo do urlopu wychowawczego zamienić go na zmniejszenie zatrudnienia pod warunkiem, że będzie to zatrudnienie w co najmniej połowie obowiązkowego wymiaru -> to ograniczenie jest obowiązkowe dla pracodawcy, więc i pracodawca w takim wypadku musi "coś mieć z pracownika" ;-)

hm... jak lubisz wiedzieć, to warto przeczytać przepisy, na które się powołuję...

Cudowienka18-04-2015 12:43:54   [#07]

Racja. Powinnam była najpierw przeczytać uważnie Twoją odpowiedź wraz z dolaczonymi przepisami.  Poszłam na łatwiznę.  Wiesz z pewnością jak to jest przy 1, 5 rocznym bobasie. Wszystko robi się w kawałkach i często wybiera się skróty :(

Rzewo, jeszcze jedno. 

1. Czyli aby mieć prawo do pelnoplatnych wakacji w jakim terminie  musiałabym rozpocząć urlop wychowawczy? Wystarczy np. 2 stycznia?;)

2. Czy wakacje pelnoplatne będą liczone z etatu, czy połówki? 

3. Rozumiem,  że gdybym chciała np. przedłużyć urlop wychowaczy, to ten pierwszy powinien kończyć się z dniem 31.08, a kolejny rozpoczynać od 1.09. 2016. Oczywiście wówczas tracę prawo do pelnoplatnego urlopu. 

4. Rozumum, ze wracjac z  urlopu wypoczynkowego nadal mam status powracajacego jak z urlopu wychowawczego-czyli gwarancję etatu.

P.S. Poczytalam wg Twoich zaleceń pp, ale nie wiem czy ogarnęłam wszystko jak należy; )

 

 

 

 


post został zmieniony: 18-04-2015 12:49:59

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]