Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Strategia działań wychowawczych - macie takie coś?
strony: [ 1 ]
izael14-04-2015 13:30:32   [#01]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 31 stycznia 2003 r.

w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem

(Dz. U. z dnia 14 lutego 2003 r.)

§ 10. Szkoły i placówki opracowują, zgodnie ze statutem, strategię działań wychowawczych i zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem, która uwzględnia w szczególności:

1) systematyczne prowadzenie w środowisku szkoły edukacji prozdrowotnej, promocji zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli;

2)  opracowanie metod i form rozwijania działalności informacyjnej;

3)  określenie zadań wszystkich pracowników szkoły w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży, zagrożonych uzależnieniem;

4)  procedury postępowania w sytuacjach szczególnych zagrożeń związanych ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, z uwzględnieniem zadań osób podejmujących interwencje;

5)  współpracę z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i zapobiegawczych, prozdrowotnych oraz interwencyjnych;

6)  aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach profilaktycznych i w zajęciach umożliwiających, alternatywne wobec zachowań ryzykownych, zaspokajanie potrzeb psychicznych i społecznych;

7)  dostosowanie treści i formy zajęć profilaktycznych do zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz stopnia zagrożenia;

8)  edukację rówieśniczą;

9)  sposób współdziałania pracowników szkoły ze służbą zdrowia i Policją w sytuacjach wymagających interwencji;

10) współpracę z różnymi instytucjami, w szczególności organizacjami pozarządowymi, wspierającymi działalność szkół i placówek w zakresie rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży;

11) wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem, rozwijanie ich poczucia własnej wartości oraz motywowanie do podejmowania różnych form aktywności, w tym aktywności pozaszkolnej, zaspokajających ich potrzeby psychiczne i społeczne, rozwijających zainteresowania i umiejętności psychospołeczne;

12) wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli w zakresie profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży oraz sposobu podejmowania wczesnej interwencji w sytuacji zagrożenia uzależnieniem;

13) dokonywanie systematycznej oceny efektów podejmowanych działań wychowawczych i zapobiegawczych.

Jacek14-04-2015 13:50:45   [#02]

generalnie jak dla mnie to program wychowawczy i program profilaktyki

 

AnJa14-04-2015 13:52:20   [#03]

A takiego cuda nie ma aby w programie profilaktyki ?

AnJa14-04-2015 13:52:59   [#04]

o:-)

po przeleceniu po punktach wyszło mi, ze profilaktyka wszystko łyka

izael14-04-2015 13:56:52   [#05]

Tobie może i wyszło:) ale w kontroli planowej KO nie wyszło:) 

o tym arkuszu już dyskutowaliśmy na forum: 

ARKUSZ KONTROLI

w zakresie prawidłowości prowadzonych przez szkołę działań wychowawczych
 i zapobiegawczych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem 

Natka14-04-2015 14:04:49   [#06]

mam :)

Jacek, dla mnie też, ale ... 

pani wizytator podczas kontroli prosiła

kontrola - papier, papier, papier (dowody na wszystko, współpracę z OP, Sanepid-em - protokół z realizacji  np. z programu. "Nie pal przy mnie proszę" to za mało. "Prosze pokazać, jak przebiega współpraca?"

mam bez zaleceń, ale ... eh, odechciało mi się wszytkiego

po 20 x trzeba ujmować to samo :(

 

izael14-04-2015 14:09:14   [#07]

Natka, jak masz, to dawaj toto do wymiany!

Niech się naród udręczony nie męczy i skorzysta z gotowca.

:)

AsiaJ14-04-2015 14:10:57   [#08]

ale żeby tworzyć nowy dokument do tego??

to chyba zdecydowanie przesada

a praca nad odbiurokratyzowaniem, hę?

:-)

izael14-04-2015 14:16:18   [#09]

Asiu, święte słowa:) czy tez trafne pytania, ale...

gdyby pani minister wydała dyrektywę takową do KO, że można wierzyć dyrkom, gdy pokazują zdjęcia, zapisy w dzienniku, w statucie itp., a nawet czasem można uwierzyć, gdy tylko o czymś mówią... że z założenia dyrektor jednak nie kłamie... no ale nie wydała, więc jak nie ma dokumentu na działanie, to działanie nie istnieje:(

AnJa14-04-2015 14:21:18   [#10]

a kto taka strategię właściwe opracowuje? no bo szkoła to pojęcie jednak za szerokie

i o jaki model strategii chodzi - na pewno planową?

AsiaJ14-04-2015 14:33:17   [#11]

 [#07] Natka, jak masz, to dawaj toto do wymiany!

Iza,a le w ten sposób nakręcasz koniunkturę;-)

izael14-04-2015 14:39:55   [#12]

w sumie to wcale mnie to nie interesuje jaki model

;)

my to wszystko robimy i to naprawdę dlatego, że nam na tym zależy

a jeśli będę musiała mieć jakąś durną strategię, to będzie to tylko papier i nic więcej

i jeszcze taka myśl mi przyszła: dlaczego odgrzebano teraz rozporządzenie z 2003...

nikt do tej pory nie potrzebował strategii...

 

 

AnJa, bo ja już nie mam energii na kopanie się z...

 


post został zmieniony: 14-04-2015 14:41:11
aniaB14-04-2015 14:58:49   [#13]

Podejrzewam, że chodzi o dopalacze. Były wypadki śmiertelne. A więc znów akcyjność.

cynamonowa14-04-2015 18:13:19   [#14]

Mielismy tę kontrolę. Nam wizytator "uznał" procedury ( które na wypadek uzależnień) mielismy

dorotagm14-04-2015 18:16:35   [#15]

Jestem w temacie, bo kontrola tuż tuż.

 No i nie będę ukrywać, że tworzyłam strategię teraz. Powiela ona inne zapisy, ale ma być. Inaczej - zalecenie pokontrolne - stworzyć.

Jak słucham Natki to myślę, że ciężko wybronić swoją rację przed upartym kontrolerem. Współczuję i czekam na swojego.

Ale ponoć kontrolujący też są różni i różnych rzeczy wymagają.

Cóż w zasadzie w podstawówkach nam tworzyć takie dokumenty, jak u mnie dzieci o narkotykach to się w szkole dowiedziały - tak wyszło z ankiety.

A jak zapytam kilka razy to poszukają w końcu, żeby spróbować - tak z ciekawości. Skoro się o tym tyle mówi...

Ech - fajne poradniki znalazłam na Ore - warto zajrzeć.

Przeszkolić kadrę też warto - tylko za co i gdzie - dobrych fachowców na prowincji ze świecą szukać, do ośrodków daleko. Ideały stworzono w krajowym programie, ale jak to realizować?

Ja tam się obawiam, żeby nie rozbudzić ciekawości u niektórych, bo będą chcieli - to znajdą.

slos14-04-2015 19:06:32   [#16]

U cynamonowej - normalny kontroler. Nie produkujmy papierów, nie dajmy sie wizytatorom krebotynom.

izael14-04-2015 19:26:14   [#17]

my "normalne" procedury też mamy:)

ale są potrzebne jeszcze bardziej proceduralne

Natka14-04-2015 20:12:20   [#18]

STRATEGIĘ wrzucam do wymiany - skorzystałam z innych w necie i procedur ORE (dziękuję wszystkim)

"normalne" procedury, jak pisze izael mamy - prawie wszyscy, jeżeli nie wszyscy - bo takie czasy (zabezpieczamy się)

rozumiem, że podczas kontroli muszą sprawdzić wszystko - OK., ale na wszystko nie sposób mieć papieru, skoro jest protokół z realizacji zadania podpisany przez różne instytucje, certyfikat, to jak jeszcze udowodnić realizację? 

Jak wygląda współpraca z instytucjami, w tym MEN wiemy - dostajemy wytyczne, programy, zgłaszamy się, realizujemy zadania, piszemy sprawozdania, robimy zdjęcia, wysyłamy i dostajemy certyfikat lub nie - jak mam udowodnić współpracę? ("To jest protokół, proszę mi pokazać jak przebiegała współpraca").

wiem jedno, gdybym nie miała strategii, dostałabym zalecenia, mimo tego, iż to wszystko powtórzyło się w innych dokumentach :(   teraz dziękuję, że ją "dorobiłam"  :(

i jeszcze jedno, w arkuszu jest zapis: "rozmowa z rodzicami uczniów oraz z radą rodziców (możliwość przeprowadzenia ankiety)" - u mnie był wywiad;

jak to jest, że w jednej szkole są proszeni rodzice, a w innej nie? rodzice potwierdzili to, co mówiłam, w ich oczach wypadliśmy bardzo dobrze, ale ... fakt jest faktem, niby ta sama kontrola, a jednak ...

i tak jak izael - nie mam siły kopać się z koniem, mimo iż próbowałam

w... jest ten brak wiary w słowa dyrektora, niby nie trzeba papierów, a jednak trzeba :(

:(  taki dzisiaj mam dzień; ulało mi się 

Natka14-04-2015 20:23:00   [#19]

umieściłam w zakładce regulaminy

izael14-04-2015 20:54:26   [#20]

Życie jest piękne:)

Marek Pleśniar15-04-2015 07:57:45   [#21]

rozumiem że to w ramach odbiurokratyzowania oświaty;-)

befana17-04-2015 13:47:13   [#22]

może zacząć listę oświatowych absurdów pisać od początku?

Ja już czasami nie ogarniam tego, co muszę zrobić, a jak zaczynam czytać instrukcje do nowego SIO , to zaczynam mieć mordercze myśli. :-(((

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]