Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Związki zawodowe...
strony: [ 1 ]
Maja1927-03-2015 11:32:22   [#01]

Dostałam dzisiaj list upoważniający przewodniczącego koła ZZ do;

m.in. 

- uzgadniania wysokości dodatku motywacyjnego dla nauczycieli,

- uzgadniania wysokości premii dla pracowników administracji i obsługi

- uzgadniania wysokości nagród dyrektora dla nauczycieli oraz dla pracowników administracji

- opiniowania projektów arkuszy organizacyjnych oraz ich aneksów

- uzgadnianie wysokości dofinansowania doskonalenia zawodowego dla nauczycieli

Proszę o informacje, czy wszystkie wymienione  punkty są zgodne z prawem d  kontroli przez ZZ?

Proszę o podstawę prawną.

 

MKJ27-03-2015 11:36:35   [#02]

O ile się orientuję to do żadnego z tych punktów związki nie mają prawa wtrącać się w ogólności.

tardeli27-03-2015 12:06:53   [#03]

Napisałbym do zz pismo o podanie podstawy prawnej do w/w uzgodnień, czy opinii. ZZ opiniują z tych wymienionych spraw tylko zarządzenie wójta (burmistrza) w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

Rycho27-03-2015 12:14:30   [#04]

Zgadzam się z MKJ.

Na pewno trzy pierwsze przypadki są ewidentnym złamaniem prawa w przypadku, gdy dyrektor dopuści do tego zz.

co do opiniowania arkuszy są w kraju różne interpretacje, natomiast zz nic tez nie mają do podziału  pieniędzy na doskonalenie na poziomie szkoły.

 

Maja1927-03-2015 19:46:10   [#05]

Dziękuję za wypowiedzi.

Podnoszę jeszcze wątek.

Może ktoś doda jeszcze jakąś wskazówkę?


post został zmieniony: 27-03-2015 19:47:14
Gaba27-03-2015 20:20:16   [#06]

Masz 2 wyjścia, albo odpowiedzieć, albo nie - odpowiedź - dziękuję za pismo z dnia, uprzejmie proszę o podstawę prawną upoważnienia w punktach od X do Y.

 

Albo poczekać, aż będzie chciał uzgadniać i go poprosisz o podstawę prawną, bo to pismo jest z mocy prawa nieważne, nie ma żadnej wartości prawnej.

AnJa28-03-2015 10:59:40   [#07]

Ale o co chodzi?

Ma zwiazkowiec upowaznienie- więc jesli dyrek będzie chciał uzgadniać- będzie wiedział z kim.

Jeśli dyrek będzie chciał uzgadniać - znaczy durnowaty on.

Ale durnowatość nie jest podstawą do odwołania z funkcji.

annamaria28-03-2015 11:26:06   [#08]

wszystko na ten temat:)))))))))))

Maja1928-03-2015 14:38:08   [#09]

Do #07

Myślałam, że dyskusja na forum ma być merytoryczna..

Dlaczego "durnowata" mam być? Nie można już pytać o radę?

Dziękuję tym, którzy po prostu odpowiedzieli na moje pytania. 

Natomiast jeżeli ktoś zabiera głos tylko po to, by pokazać , że jest "mądrzejszy".. to jest mi po prostu przykro.

 

 

 

tomaszek28-03-2015 15:28:52   [#10]

http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/zwiazkowcow-nie-trzeba-pytac-o-nagrode-dla-pracownika

 

AnJa28-03-2015 15:48:58   [#11]

Nawet przez myśl mi  nie przeszło, że Maja zamierza uzgadaniać to co uzgodnienia nie wymaga a nawet może być naruszeniem prawa(dane osobowe) - a o czym napisano w postach wyżej w odpowiedzi na pytanie- które uważam za taj samo dobre jak kazde z zadawanych tutaj.

Nie wykluczam jednak, ze jakiś dyrek uzgadniać będzie. I tego osmieliłem się opatrzyć etykietką.

 

Marek Pleśniar29-03-2015 10:11:39   [#12]

Maju, z doświadczenia wiem, że dopuszczanie do uzwiązkowienia kierowania szkołą to błąd. 

Nasi związkowcy się na to oburzają, panuje spora hipokryzja, ale przedstawiciel niemieckiej sieci związków powiedział kiedyś na konferencji ZNP prawdę - związki są antyjakościowe, prosocjalne. Taka jest ich rola i po to są

ale w zarządzaniu to raczej kula u nogi - o czym świadczy niezbity dowód rzeczowy - Karta Nauczyciela i wszystkie rzeczy które jej są

no i drugi dowód rzeczowy - ochrona związkowa i zbyt liczni na nią niezasługujący

stąd nie dziw się temu co usłyszysz w naszej - projakościowej organizacji

 

big Tom30-03-2015 08:51:14   [#13]

Witam. Najlepiej napisał(a) tardeli. Niech podadzą podstawę prawną. Pozdrawiam.

MKJ30-03-2015 17:51:32   [#14]

Mimo wszystko zgodzę się z AnJa i Gabą - związki mogą sobie pisać, co chcą - to ich sprawa. W sumie nie muszą też powoływać się na podstawę prawną.

Jak rozumiem list do Maja19 nie wymaga odpowiedzi. Zatem wpisałbym na dziennik i absolutnie niczego nie uzgadniał. :)

zapolska30-03-2015 20:54:28   [#15]

 

Witam i proszę



Czy osoba, która przeszła na emeryturę/rentę z innej szkoły lub placówki oświatowej niż nasza  szkoła lub podlegała innemu organowi prowadzącemu może być przypisana do korzystania z ZFŚS w naszej szkole (np ze względu na zmianę miejsca zamieszkania albo lepszych warunków świadczeń socjalnych). Czy osoba taka może sobie wybrać zakład, skoro ich zakład pracy, z których przeszli na emeryturę nadal istnieje)?

 

Ustawa o ZFŚS mówi:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu – pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu;

 

 

KN wspomina jedynie:

 

 

3.  Odpisy, o których mowa w ust. 1 i 2, łącznie z naliczonymi odpisami podstawowymi na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na pozostałych pracowników oraz emerytów, rencistów i nauczycieli pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne - byłych pracowników, stanowią jeden fundusz w szkole.

 

 

3a.  W przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę jest obowiązany wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły oraz nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego szkoła była ostatnim miejscem pracy. Osoby te korzystają z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym we wskazanej szkole.

 

 

5. W sprawach nieuregulowanych w ust. 1-4 stosuje się przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

 

 

 

Ja rozumiem to tak, że taka możliwość istnieje w przypadku emeryta/ rencisty zlikwidowanej szkoły ale pod warunkiem, że zlikwidowana szkoła należała pod ten sam organ prowadzący.  Tak więc jeśli organem prowadzącym zlikwidowanej jednostki był np. powiat, to już ten przepis nie obejmuje?

 

 

Czy zatem możemy w regulaminie umieścić jeszcze jeden zapis, że emeryci/renciści uprawnieni do korzystania z funduszu, to wyłącznie emeryci/renciści-byli pracownicy, którzy odeszli na świadczenia emerytalne/rentowe z naszej szkoły?

 

 

 

 

Znalazłam jeszcze:

 

 

http://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/487774,Kto-moze-korzystac-z-funduszu-swiadczen-socjalnych.html

 

 

Cele funduszu wskażą grupy uprawnionych

 

 

Ustawa o zfśs nie określa szczegółowo, na jakie cele mogą być wydawane środki z funduszu, posługując się jedynie ogólnym wyliczeniem (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Wskazuje jednak, że przyznawanie świadczeń, ulgowych usług czy dopłat z funduszu musi być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Chodzi tu o tzw. kryterium socjalne.

 

 

Oprócz tego ustawa wskazuje krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z funduszu, zaliczając do nich:

 

 

    pracowników,

    rodziny pracowników,

    emerytów i rencistów – byłych pracowników,

    rodziny emerytów i rencistów – rodziny byłych pracowników,

    inne osoby, którym prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych przyznał pracodawca w regulaminie zfśs (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs).

 

 

Byli pracownicy

Do kolejnej grupy uprawnionych ustawa o zfśs zalicza, bez bliższej konkretyzacji, emerytów i rencistów – jako byłych pracowników. Taki zapis oznacza, że prawo do korzystania z funduszu ma jedynie taka grupa byłych pracowników, którzy „ostatecznie odchodzili” z danego zakładu pracy na emeryturę lub rentę, nie kontynuując zatrudnienia u tego samego lub innego pracodawcy, albo po okresie pobierania renty przeszli na emeryturę, nie pracując u tego samego lub innego pracodawcy w czasie pobierania renty. Status emeryta (byłego pracownika) lub rencisty (byłego pracownika) przysługuje bowiem u ostatniego pracodawcy, u którego osoby te były zatrudnione. Dlatego też, w przypadku gdy rencista lub emeryt podejmują dalsze zatrudnienie po uzyskaniu świadczeń z ubezpieczenia społecznego, uznaje się, że status emeryta – byłego pracownika lub rencisty – byłego pracownika przysługuje im jedynie u ostatniego pracodawcy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 15 listopada 1991 r. Sąd uznał, że osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie przy zawieszeniu wypłaty emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z 24 października 1986 r. o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej (red. od 1 stycznia 1994 r. chodzi o ustawę o zfśs), jest „emerytem – byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy (I PZP 56/91).

 

 

 

 

Ustalając w regulaminie zfśs krąg uprawnionych do korzystania z funduszu, pracodawca musi bazować na zapisach ustawowych. W konsekwencji może on rozszerzyć krąg uprawnionych podmiotów (np. o osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych), ale nie może go ograniczyć, np. przez wyłączenie którejkolwiek kategorii ustawowo uprawnionych, np. emerytów i rencistów – byłych pracowników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

joszka31-03-2015 16:27:01   [#16]

Mam kwiatek w postaci donosu do op,że ......nie uzgadniam z zz wysokości dodatku motywacyjnego oraz  że nie wszyscy nauczyciele są objęci dodatkiem! ZZ proponuje wybrać wariant..... rotacji,tak aby każdy...... plakac ze smiechu czy tak jak w carskiej armii kazać napuczit' mordu i .....

 

 

Tadek31-03-2015 16:51:47   [#17]

Dobra szkoła do szkoła bez związków. Szkolą kieruję dyrektor za to otrzymuje wynagrodzenie i odpowiada, zz za nic nie odpowiadają

DYREK31-03-2015 21:45:48   [#18]

zapolska

może się przyda:

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/054D5276

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 726

w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i możliwości przekazywania odpisu na byłego pracownika do wskazanego zakładu w aktualnym miejscu jego zamieszkania

zapolska01-04-2015 21:47:23   [#19]

Dyrku dziękuję "przydałosię"

Marcin Majsner02-04-2015 09:29:05   [#20]

Tylko w kwestii formalnej, Boże broń złośliwie - w ZNP są ogniska, nie koła...

zapolska02-04-2015 11:38:03   [#21]

Marcinie ja napisałam Koła?To chyba się pomyliłam:-(

Kilka pytań:

1.Czy dyrektor szkoły może poprosić= nakazać=zapytać na piśmie o to czy nauczyciele chcą być w różnych sprawach reprezentowani przez związek i jaki?W SZKOLE SA 2

2.Czy dyrektor ma prawo zapytać na piśmie szefa oddziału ZNP czy dany nauczyciel do związku należy,czy ZNP musi odpowiedzieć?

3.W regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest zapisane że w szkole funkcjonuje KOMISJA SOCJALNA,czy jej istnienie jest zgodne z prawem?

rzewa02-04-2015 11:48:54   [#22]

1. nie -> jeśli związek funkcjonuje (ma w szkole członków lub na terenie jeśli jest reprezentatywny) to reprezentuje i tyle

2. może pytać, ale nie powinien się tego dowiedzieć, gdyż to informacja poufna i "szef" nie może jej udzielić -> tylko sam pracownik może poinformować dyrektora, że do związku należy i podać o jaki związek chodzi (choćby w sytuacji, gdy życzy sobie by zakład pracy potrącał z jego poborów składki związkowe)

3. jeśli jest taki zapis w regulaminie to istnieje zgodnie z prawem, ale nie ma żadnej mocy decyzyjnej jedynie pomocniczą, opiniującą -> oczywiście regulamin może (a nawet, moim zdaniem, jest tak lepiej) nie przewidywać istnienia takiej komisji

zapolska02-04-2015 12:46:38   [#23]

dziękuję Ewo

link12307-12-2015 22:25:38   [#24]

Wracam do uprawnionych. Czy w przypadku emerytów ustalenie, czy dany emeryt przynależy do danej szkoły należy ustalić na podstawie zapisu w świadectwie pracy? Mam na myśli zapis: stosunek pracy ustał w związku  z przejściem na emeryturę. Co jeśli w szkole uprawnienie otrzymuje pracownik, który zatrudnił się będąc emerytem w innej szkole?

MKJ07-12-2015 23:05:52   [#25]

Ustawa o ZFŚS stwierdza, że osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są m.in. pracownicy i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny (art. 2 pkt 5). Moim zdaniem emerytem uprawnionym do korzystania z ZFŚS w danym zakładzie jest osoba, której stosunek pracy w tym zakładzie ustał w związku z przejściem na emeryturę. Ale jeśli pracownik na emeryturze podjął inną pracę, to tam też ma prawo korzystać z ZFŚS.

link12307-12-2015 23:17:02   [#26]

dzięki - oczywiście pracownik - emeryt jeżeli podejmuje pracę w innym zakładzie ma prawo do korzystania z ZFŚS. Co w sytuacji, kiedy pracownik - emeryt rozwiązuje umowę za porozumieniem stron? Wtedy powienien korzystać z funduszu w szkole, w której "odszedł na emeryturę" - tak? 

MKJ08-12-2015 08:05:02   [#27]

Moim zdaniem tak.

link12308-12-2015 09:25:46   [#28]

a jeżeli korzysta z funduszu w szkole, w której zatrudnił się jako emeryt? Co wtedy należy zrobić?

MKJ08-12-2015 21:15:12   [#29]

Nie rozumiem pytania...

Tzn. co być chciał zrobić i dlaczego w ogóle chciałbyś cokolwiek robić?

grzezale08-12-2015 21:30:51   [#30]

Przerabiałem to. Poniżej pytanie i odp. z LEX-a

Nauczyciel przeszedł na emeryturę. Pobiera ją i jednocześnie zatrudnił się na umowę o pracę w innym zakładzie pracy w wymiarze zarobków, na które pozwala ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1440) (jakąś kwotę może "dorobić" do emerytury). Zatrudnienie to się zakończyło. Otrzymał świadectwo pracy po ustaniu zatrudnienia. Emerytury nie zawieszał. Czy jest nadal uprawniony do korzystania z ZFŚS w szkole, z której odszedł na emeryturę?

Odpowiedź

Nauczyciel jest uprawniony do świadczeń socjalnych w szkole.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 111) osobami uprawnionymi do korzystania ze świadczeń socjalnych są m.in. emeryci – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie ZFŚS prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 listopada 1991 r., I PZP 56/91, OSNC 1992, nr 4, poz. 63 orzekł, że osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie przy zawieszeniu wypłaty emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest „emerytem - byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy. Oznacza to, że jeżeli pracownik zaprzestaje pracy i nabywa prawo do emerytury, to staje się emerytem - byłym pracownikiem tego zakładu pracy, u którego był bezpośrednio (ostatnio) zatrudniony przed nabyciem tego prawa. Nie jest natomiast uprawniony do świadczeń socjalnych u wszystkich byłych pracodawców, ani nie może dokonać wyboru pracodawcy, u którego będzie korzystał ze świadczeń.

W omawianym przypadku jednak prawo nauczyciela do emerytury nie zostało zawieszone w związku z podjęciem nowego zatrudnienia. Z tego względu nie przeszedł on „ponownie” na emeryturę. W konsekwencji nauczyciel zachowuje uprawnienie do świadczeń socjalnych w szkole, z której przeszedł na emeryturę. Stanowisko takie potwierdził MEN w Serwisie Samorządowym PAP z dnia 11 kwietnia 2014 r.

Reasumując, jeśli po przejściu na emeryt ze szk podejmuje pracę i zawiesza emeryturę, ma prawo do ZFŚS z ostatniego zakładu, NIE ze szkoły. Jeśli nie zawiesza, tylko dorabia do emerytury korzysta nadal z ZFŚS w szkole.


post został zmieniony: 08-12-2015 21:31:51
link12308-12-2015 21:56:47   [#31]

Opiszę to tak: Nauczyciel był zatrudniony w szkole A. W tej szkole rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Następnie zatrudnił się w szkole B już jako emeryt. W szkole B korzystał z funduszu wykonując pracę. Po pewnym czasie rozwiązał umowę w szkole B - porozumienie stron. Po zakończeniu pracy w szkole B jest nadal pod opieką funduszu szkoły B. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Czy nauczyciel nie powinien korzystać z funduszu w szkole A?

link12308-12-2015 21:57:49   [#32]

dzięki grzezale - Twoja odpowiedź wyczerpuje moje wątpliwości.

rzewa08-12-2015 22:10:39   [#33]

 ten n-l ma cały czas prawo korzystania z funduszu w szkole A, ale po rozwiązaniu umowy w szkole B nie może korzystać z funduszu w szkole B (chyba że regulamin szkoly B takie prawo mu daje)

link12309-12-2015 14:07:13   [#34]

dziękuję rzewo - jesteś niezawodna! Kolejny przypadek, który mam to pracownik administracji zatrudniony w innym zakładzie niż szkoła (praca w biurze). Z powodu likwidacji zakładu w latach 90 - tych przechodzi na emeryturę. Po kilkuletniej przerwie zatrudnia się jako emeryt w szkole i zawiesza emeryturę. Mija kilkanaście lat pracownik rozwiązuje umowę o pracę w szkole z powodu przejścia na emeryturę. Czy po rozwiązaniu umowy w szkole ma prawo korzystać z zakładowego funduszu szkoły? 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]