Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zakładowa organizacja związkowa
strony: [ 1 ]
violka27-04-2004 13:34:16   [#01]

 

Czy szkolne ognisko ZNP (liczy 13 członków) jest w myśl poniższego zapisu ustawy związkach zawodowych zakładową organizacją związkową ?

 

Art. 251. 1. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

1) pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo

2) funkcjonariuszami, o których mowa w art. 2 ust. 6, pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

2. Organizacja, o której mowa w ust. 1, przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt. 2, informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie członków, o których mowa w ust. 1.

Jacek27-04-2004 13:45:47   [#02]

to zależy.. :-)

jeśli u Ciebie w szkole jest to ognisko i liczy 13 członków, którzy zatrudnieni są u Ciebie to tak

natomiast jeśli ognisko jest u Ciebie ale wśród pracowników jest mniej niż 10 członków ZNP a pozostali zatrudnieni np. w innej szkole to nie

Jacek27-04-2004 14:22:37   [#03]

a tak na marginesie to w Statucie ZNP jest zapis mówiący

STRUKTURA ZNP

Art.16.1. ZNP tworzy następujące ogniwa organizacyjne:

1)        okręgi,

2)        oddziały,

3)        ogniska.

Art.18.1. Oddział jest zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową  w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych i prawa pracy.

ZNP jak wynika z tego uważa, że to oddział jest zakładową organizacją związkową.

agabu27-04-2004 15:32:10   [#04]

Ano uważa i bardzo się tego trzyma.

Może to i lepiej, bo byłoby więcej funkcyjnych, gdyby się im odwidziało i uznali ogniska za ZOZ. Strach się bać!
panda27-04-2004 15:51:16   [#05]

funkcyjni

Zgadzam się z tym co wyżej, ale co do funkcyjnych to w ZNP jest trochę inaczej. Oddział ma obowiązek przedstawić dyrektorowi osoby (pracowników szkoły) objete szczególną ochroną związku a niekoniecznie funkcyjne. Wiem dlatego, że dostałam taką informację o pracownikach nie pełniących żadnych funkcji w ZNP.
ReniaB27-04-2004 17:35:13   [#06]

u mnie

członków jest sztuk dwie, w tym jedna to prezes ze wszystkimi szykanami; troszeczkęmnie to bawi, ale nie sprawdzam czy informacja o członkach z innych szkół są prawdziwe. ZZ są bardzo przydatne, bo wiele rzeczy należy z nimi konsultować. To konsultuję i mam konsultacje na miejscu i da się dogadać, ale po co są te konieczne konsultacje...to temat na inną dyskusję.
violka27-04-2004 21:44:54   [#07]

zdaje się, że

na każde 10 osób jeden papier imienny z ochroną

u mnie na 13 (chyba, bo nie podają mi liczby członków) jest dwóch chronionych - oczywiście mozna sobie policzyć po składkach, ale chodzi o zasadę

 interesuje mnie ten przypadek, szczególnie w kontekście zmniejszania się liczby członków - bo jesli będzie ich 10 to chyba powinnam wiedzieć, że jeden chroniony traci ochronę (a nie sądzę, żeby zz się tym chwaliły, więc ustawodawca przewidział obowiązek informowania pracodawcy o liczbie członków- co kwartał)

pytam bo prezes ogniska odmówił podania tej liczby, twierdząc że nie ma takiego obowiązku, gdyż art. który przytoczłam powyżej nie dotyczy nas (szkoły)

ja uznaję że szkołę możemy tu zaliczyć do Art. 251. 1. pkt 1) i z tego co pisze Jacek to obowiązek taki spoczywa na oddziale, a nie ognisku szkolnym

czy prezes ogniska ma rację mówiąc, że ten przepis nie dotyczy szkoły i i to ja muszę wystosować prośbę o podanie liczby członków czy prezes oddziału sam powinien co kwartał mi tę liczbę przesyłać?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]