Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przepisy flagowe
strony: [ 1 ]
beera26-04-2004 20:07:57   [#01]

powiedzcie, znacie ( na pewno znacie:-) przepisy dotyczące wywieszania flag?

Czy unijną nalezy wieszać, czy to kwestia wyboru?

Jesli wieszac,to w jakich konfiguracjach z polską? nad nią?;-)))

bo się zbliżają święta roztomaite, flagi mam, ale jak powiesic- zabijcie- nie wiem!

jacyś znawcy sawuar- wiwru;-) flagowego są na forum?

AnJa26-04-2004 20:35:08   [#02]

Jakoś zmiany w ustawie o fladze itp nie zauważyłem, podobnie jak ustanowienia nowego swięta, z okazji którego ta flaga miałaby sie pojawić.

Z tego co orientuje sie, to symbole UE nie są traktowane (przez nią samą też)z takim patosem jak symbole państwowe.

Jako, ze nie wiem co robic w świeta państwowe i inne ważne dni wieszać jej na pewno nie będę - z kolei 9 maja, jeśli juz powieszę, to bez narodowych (na 8 narodowe, na 9 unijne - ciekawie będzie:-)

A niedługo wybory - i wtedy pewnie komisje zostaną poinstruowane co i jak wieszać.

I przez pewną analogie: jest w Polsce zwyczaj wiesznia z okazji świąt także flag papieskich - nie słyszałem o awanturach z tym związanych, choc prawnie też nic o tym nie ma.

To moze wszystkie 3?

Gaba26-04-2004 21:52:47   [#03]
Asiu, w święta musisz oflagować szkołę bo to instytucja państowa - mogłabyś nawet dostać karę - i nareszcie zezwolono na publiczne wywieszanie flagi w nieświęta, tak by se wisała z patriotyzmu Twojego i poczucia przynależności. Pisaliśmy o tym już. Poszukaj w szukaju.
fredi26-04-2004 22:14:58   [#04]

instytucja państow

chyba samorzadowa

Gaba26-04-2004 22:16:45   [#05]

samorząd jest formą działania państwa, to nie jest jakiś prywatny twór!

;-)

beera27-04-2004 08:52:58   [#06]

a unijną?

tzn- europejską?

Jak bym chciala to mogę?

Czy nie?

i jeśli tak to w jakiej komitywie ma być z polską flagą?

Baba Ewa28-04-2004 23:00:43   [#07]
Usłyszałam wczoraj w radio, że państwowa (czyli polska) flaga jest nadrzędną nad unijną, czyli ma wisieć nad. Jeśli obok siebie - to unijna po lewej stronie naszej.
Rycho29-04-2004 08:17:45   [#08]
 
Rycho29-04-2004 08:19:53   [#09]
zwracam uwagę zwłaszcza na ten akapit:
 
"Zdaniem Komisji Heraldycznej MSWiA nie ma potrzeby eksponowania flagi Unii w polskich urzędach (z wyjątkiem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej), szkołach czy uczelniach, ale na pewno powinna być wywieszona obok flagi polskiej na wszystkich przejściach granicznych z krajami spoza UE oraz na międzynarodowych lotniskach i w portach"
Anna Kaszczuk29-04-2004 18:58:08   [#10]
Właśnie się dowiedziałam, że jest rozporządzenie MSWiA o eksponowaniu flag.
Jolanta Szuchta29-04-2004 19:44:12   [#11]

Tez mi się

cos tam dosłyszało w dzisiejszym programie telewizyjnym ze nasza narodowa ma wisiec na Unijną i chyba podano w jakiej odleglości ale nie zakodowałam.Zapamiętałam jednak ze nie może być brudna,pognieciona i nie powinna wisieć na zbyt duzym wietrze.
Marek Pleśniar29-04-2004 22:47:31   [#12]
w związku z czym dyrektor ma zmniejszyć wiatr;-)
Rycho29-04-2004 23:32:14   [#13]
a jak nie ma wiatru, to podmuchać ;-)
byle nie za mocno, żeby nie zrobić zbyt dużego wiatru
 
;-)))
bogna29-04-2004 23:34:25   [#14]
i należy opracować procedurę regulowania podmuchów wiatru ;-)
Jolanta Szuchta30-04-2004 08:58:16   [#15]

Naprawdę

tak słyszałam więc nie wiem czemu sobie ze mnie podśmiewajki robicie?:-(((
ewa bergtraum30-04-2004 09:08:42   [#16]

Jolu, śmieją się z... , a nie z Ciebie!

Polska flaga ważniejsza
2004-04-28, 11:54
Flaga Unii Europejskiej jest klasyczną flagą organizacji międzynarodowej, czyli jej znaczenie jest niższe od znaczenia flagi urzędowej państwa, utworzonej z barw państwowych. Flaga Unii Europejskiej nie ma zatem, i mieć nie może, pierwszeństwa przed flagą jakiegokolwiek państwa stowarzyszonego - informuje MSWiA.

Znaczenie flag państwowych potwierdza praktyka i obserwowany zwyczaj międzynarodowy, tzw. „protokół flagowy”, w którym zawarta jest odległa, historyczna i podstawowa zasada pierwszeństwa znaków państwowych przed każdym innym znakiem. Inną zasadą protokołu jest pierwszeństwo znaków państwowych gospodarza, przed równorzędnymi im w hierarchii znakami państwa, w którego imieniu odbywa się wizyta przedstawicieli władz państwowych.

"Ponieważ nie istnieją przepisy unijne określające rolę flagi UE, a sama flaga unijna eksponowana jest przy różnych okolicznościach, nie ma potrzeby tworzenia takich przepisów, wytycznych, czy instrukcji, również w Polsce. Wystarczy przypomnienie podstawowych zwyczajów" - twierdzi MSWiA.

Ministerstwo podkreśla, że flaga Unii, będąc flagą organizacyjną, nie może być stosowana jako równorzędny znak z flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Unii może być więc eksponowana obok flagi polskiej wyłącznie na drugim miejscu, tj. na lewo od flagi polskiej.

Kolejną zasadą jest eksponowanie obu flag na masztach tej samej wysokości lub na drzewcach o tej samej długości oraz sporządzanie obu flag w tych samych wymiarach, o ile mają te same proporcje. Flagi mogą być wywieszane od zmierzchu do zmroku, przy dłuższej ekspozycji powinny być oświetlone.

Należy pamiętać, że flagi powinny być zawsze czyste, o czytelnych barwach i wzorze, nie pomięte i nie postrzępione. Nie należy wywieszać flag w dni deszczowe i przy silnym wietrze. Flaga nie powinna dotykać podstawy masztu.

MSWiA podkreśla, że flaga UE powinna być używana na budynkach, w których znajdują się agendy urzędów unijnych, i to eksponowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednak o ile na dachu takiego budynku będzie to tylko flaga unijna, to już przed i wewnątrz budynku, flaga Unii powinna towarzyszyć eksponowanej na pierwszym miejscu polskiej fladze państwowej. Nie powinno się, poza opisanym przypadkiem, flagi unijnej eksponować stale. Można ją natomiast wywieszać okazjonalnie.

Nie ma potrzeby eksponowania flagi UE w polskich urzędach (z wyjątkiem urzędu ds. integracji), szkołach, czy uczelniach, ale na pewno powinna być wywieszona obok polskiej flagi państwowej na wszystkich przejściach granicznych na granicy będącej granicą zewnętrzną Unii oraz na międzynarodowych lotniskach cywilnych i w portach morskich.

"Eksponowanie flagi unijnej w polskich placówkach dyplomatycznych w państwach znajdujących się na terenie Unii wydaje się zbyteczną ostentacją, natomiast można ją wywieszać w pozostałych państwach, o ile reprezentanci innych państw członkowskich tak postępują" - kończy MSWiA opis zasad eksponowania flagi Unii Europejskiej.

Marcin Pijaczyński
Marek Pleśniar30-04-2004 09:23:18   [#17]
no cośty Jolu - podśmiewajki robimy niezależnie od autora postu - tak już mamy:-)
Jolanta Szuchta30-04-2004 12:18:04   [#18]

A więc

jednak dobrze słyszałam o tym wietrze#16.

Ja tam wcale nie przeżywam z powodu tych podśmiewajek,tak sobie tylko napisalam.;-)

Marek Pleśniar30-04-2004 12:20:36   [#19]
a to łobuz!
Marek Pleśniar30-04-2004 12:22:11   [#20]

a jak już będziecie spisywać ze stanu te flagi - co je wiatr i deszcz tudzież słońce zmoże - przypominam powód Daukszewicza dobry do wpisania w dokumentację:

"flagi spisano ze stanu z powodu wyłopotania się na wietrze"

Jolanta Szuchta30-04-2004 14:40:59   [#21]

Dobre

:-)))
malmar1530-04-2004 16:32:49   [#22]

:)

Pytanie, które nurtuje dziś wielu: "Na którą flagę powinien patrzeć orzeł?" :)
zgredek01-05-2004 00:42:32   [#23]
czy orzeł patrzy na lewo, czy na prawo?
malmar1501-05-2004 21:07:26   [#24]

;))

Zgredek, zależy z której strony stoisz ;). Orzeł patrzy na flagę narodową.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]