Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczanie indywidualne a opieka świetlicowa
strony: [ 1 ]
kinia282028-01-2015 19:23:45   [#01]

Uczennica ma nauczanie indywidualne na terenie szkoły-wszystkie zajęcia (przyczyna-fobia szkolna). Rodzice chcą, aby w oczekiwaniu na zajęcia była w świetlicy. Czy można objąć dziecko, które ma NI opieką świetlicową?

Jacek28-01-2015 19:37:47   [#02]

Można, albo w jakiś inny sposób tą opieką zapewnić (np. oczekiwanie w bibliotece, u pedagoga), wszystko zależy od  uwarunkowań szkolnych i możliwości.

kinia282028-01-2015 19:44:42   [#03]

Dzięki Jacku. W rozmowie z rodzicami powiedziałam, że jeśli to będą pojedyncze godziny, to tak, ale trudno żeby dziecko od 7.00 do 15.00 było w świetlicy, jak ma NI. Nie może chodzić na lekcje, bo ma fobię szkolną, a na świetlicę i bycie w szkole przez 8 godzin nie?


post został zmieniony: 28-01-2015 19:45:19
Jacek28-01-2015 19:53:12   [#04]

to jest kwestia ułożenia zajęć NI. Jeśli uda się ułożyć ciurkiem wtedy nie musi przebywać w świetlicy przecież, ale jak się trafi okno między poszczególnymi lekcjami NI to trzeba zapewnić jej opiekę.

jerzyk28-01-2015 21:17:44   [#05]

Jeżeli na wniosek rodzica NI  jest na terenie szkoły to moim zdaniem nie może on oczekiwać  że szkoła ma sprawować opiekę nad dzieckiem przez cały dzień (nauczanie indywidualne  w zasadzie odbywa się  w domu rodzinnym).  Wg. mnie rodzic ma w takim przypadku ma zapewnić uczęszczanie dziecka na zajęcia   tj. doprowadzić go na zajścia i odebrać po ich zakończeniu zgodnie z ustalonym planem.  Ze świetlicy dziecko może korzystać na zasadach ogólnych tj. w godzinach kiedy świetlica jest dostępna dla innych uczniów.  Dostosowywanie zajęć świetlicy, bądź zapewnianie indywidualnej opieki,  jest dobrą wolą szkoły ale nie  obowiązkiem. Szkoła może to zrobić o ile pozwalają jej na to istniejące warunki.  Jeżeli rodzic uważna inaczej, to niech dzieciak ma nauczanie indywidualne w domu rodzinnym, a na zajęcia z klasą niech będzie dowożony / doprowadzony przez rodzica wtedy,  kiedy  rodzicowi czas na to pozwala. W sprawie nauczania indywidualnego na terenie szkoły  rodzic ma prawo ale i wynikający z niego obowiązek.

Jacek28-01-2015 21:27:45   [#06]

takoż i ja pisząc, co napisałem wyżej, myślałem jerzyku :-)

jerzyk28-01-2015 21:53:11   [#07]

Jasne :-)

"ale jak się trafi okno między poszczególnymi lekcjami NI to trzeba zapewnić jej opiekę."

 ale nie napisałeś  przez kogo? ;-)

Jacek28-01-2015 22:08:45   [#08]

jerzyku.. odpowiadam :-)

u mnie uczennica, której ustaliliśmy NI tak, że ma jedno okienko. Trudno wymagać by szła do domu i wracała na kolejne godziny. W domu nie ma warunków do NI..

Zatem ma przebywać na tym okienku w bibliotece (świetlicy nie mam). Jeśli nie ma bibliotekarza (bo coś), to u pedagoga. A jeśli nie ma pedagoga to.. u mnie :-)

na razie nie zdarzyło się, by któreś z tych wyjść nie wypaliło :-)

----

aaa.. i to okienko ma raz na 2 tyg., bo z przydziału wyszło, że jedna z godzin jest w wymiarze 0,5 godz. tyg. :-)


post został zmieniony: 28-01-2015 22:12:45
jerzyk28-01-2015 22:42:04   [#09]

 

OK, racja trudno wymagać. Ale komu? Rodzicowi czy szkole?;-) 

Nie ma o co kopii kruszyć.  

 Ja poniższe wpisy  

#1 "Rodzice chcą, aby w oczekiwaniu na zajęcia była w świetlicy."

#3 "że jeśli to będą pojedyncze godziny, to tak, ale trudno żeby dziecko od 7.00 do 15.00 było w świetlicy, jak ma NI. Nie może chodzić na lekcje, bo ma fobię szkolną, a na świetlicę i bycie w szkole przez 8 godzin nie?"

odebrałem tak:

Ma dzieciak indywidualne nauczanie na terenie szkoły to powinien mieć indywidualną tam indywidualną opiekę.

 Miałem kiedyś podobnie i dlatego uważam, że w takich sytuacjach obie strony powinny wykazać się wzajemnym zrozumieniem.

 

Jacek28-01-2015 22:45:08   [#10]

łowszem :-)

arabrab29-01-2015 13:36:22   [#11]

Ja mam inne pytanie? Czy w orzeczeniu może być wskazane, że uczeń ma nauczanie indywidualne na 2-3 przedmiotach, np. historia, przyroda w osobnym pomieszczeniu w szkole  a na pozostałe  lekcje ma chodzić  ze swoją klasą?

Rycho29-01-2015 13:54:13   [#12]

jeśli tak jest w orzeczeniu, to już się to robi jakaś patologia.

Coraz częściej słyszę o takich zapisach w orzeczeniu.

Uczeń tym sposobem dostaje korepetycje za publiczne pieniądze.

Uczyć się w szkole nie może, ale być pod opieką szkoły jak najbardziej może i powinien być. Na np. polski i matematykę chodzić do klasy nie może, ale na pozostałe przedmioty jak najbardziej może, a nawet powinien. Przecież to chore jest.

I w moim przekonaniu coś takiego całkowicie przeczy idei NI.

arabrab29-01-2015 14:01:24   [#13]

Otrzymałam właśnie takie orzeczenie. Rodzic baaaaaaardzo roszczeniowy. Poprosiłam o wyjaśnienia PPPP. czekam na odpowiedź.

 Wiem , że mam rację w kwestii braku podstaw prawnych do wydania takiego orzeczenia. Wystarczy przeczytać dokładnie rozporządzenie z sierpnia 2014 r. oraz  uzasadnienie do niego. 

Dla mnie to orzeczenie na żądanie rodzica.

iw29-01-2015 21:03:11   [#14]

Przepisy mówią jasno, że nauczanie indywidualne obejmuje wszystkie przedmioty, a poradnia za lekarzem może wskazać na jakie zajęcia dodatkowo uczeń może chodzić z grupą rówieśniczą.

A że orzeczenia są wydawane na żądanie rodzica ale i nierzadko pod naciskiem nauczycieli, bo nie jest specjalnie trudno dostarczyć np. zaświadczenie o fobii szkolnej, której nota bene nie ma w klasyfikacji chorób, to mamy co mamy.

arabrab30-01-2015 15:34:14   [#15]

Dzisiaj dowiedziałam się ,że ustawodawca dopuszcza aby uczeń miał nauczanie indywidualne na kilku zajęciach edukacyjnych a na pozostałych chodził normalnie z klasą. Podaję przywołaną przez rozmówcę podstawę prawną :

 

http://bip.men.gov.pl/men_bip/akty_prawne/rozporzadzenie_20080918_1.pdf

& 8  ust.5 pkt 2

Koleżanki i koledzy  co Wy na to? Błagam pomóżcie , bo nie wiem jak zorganizować pobyt takiego ucznia w szkole, bo przecież dyrektor ma obowiązek.....

rzewa31-01-2015 10:05:45   [#16]

to nie jest pp dla takiej organizacji -> rozp. to podaje co w orzeczeniu być powinno i nakazuje wpisać ew. możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych w szkole z oddziałem lub ew. możliwość przychodzenia ucznia do szkoły na zajęcia w ramach NI -> nieuprawnione stwierdzanie, że jest to podstawa dla określania w orzeczeniu organizacji NI w tym wskazywania zajęć które uczeń ma mieć z klasą, a które indywidualnie

uczeń wszystkie zajęcia ma indywidualnie (orzeczenie może dopuszczać organizację ich w części lub całości na terenie szkoły -> jeśli tego nie dopuszcza NI jest organizowane w domu ucznia) - orzeczenie może wskazywać rodzaje zajęć, na które uczeń może (ale nie musi!!!) przychodzić do szkoły i uczestniczyć w nich razem z klasą

juasia31-01-2015 16:09:16   [#17]

a czy w organizacji NI należy uwzględnić również nauczanie dodatkowego przedmiotu: u mnie np. dodatkowy język obcy finansowany przez OP?. Brakuje mi już godzin i nie wiem jak to rozwiązać, a szkoda mi np. z języka angielskiego zabrać 0,5 godz. i przeznaczyć je na j. dodatkowy.

Jacek31-01-2015 16:12:36   [#18]

NI ma objąć wszystkie zajęcia obowiązkowe

ergo26-01-2017 00:32:51   [#19]

A co w przypadku dziecka, które bywa agresywne, nieprzewidywalne i ma NI ?

Jaką podstawę prawną podać odmawiając opieki w świetlicy?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]