Forum OSKKO - wątek

TEMAT: projekt organizacyjny
strony: [ 1 ]
malmar1525-04-2004 17:26:45   [#01]

Za oknem taka piękna, słoneczna niedziela, a ja zastanawiam się w jaki sposób rozpisać godziny do dyspozycji dyrektora w klasach I-VI. Z reguły dawałam w młodszych na gimnastykę korekcyjną, wyrównywanie wiedzy, korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia teatralne. W starszych dokładałam do sztuki i historii, dalej wdżwr, klub europejski, kółka. Jutro idę z projektem do KO, a bez rozpisanych godzin nie mam co się wybierać. Napiszcie jak jest u Was z przeznaczeniem tych godzin.

Pozdrawiam tym razem słonecznie.

Elusia25-04-2004 17:30:54   [#02]
Jaka niedziela? Bo u nas od wczoraj leje, leje, leje...
malmar1525-04-2004 17:42:11   [#03]

;)

Coś Ty?! Wczoraj lało, dzisiaj z rana mroziło, a teraz jest piękne słoneczko.
panda25-04-2004 17:50:22   [#04]

godziny w projekcie

W arkuszu (projekcie) godziny do d/d pozostawiam na "wakacie".

Mam przyjętą procedurę przydzielania tych godzin na wniosek zespołu w sierpniu. W skład zespołu wchodzą rodzice i nauczyciele (warunek: nauczyciele z zespołu nie wnioskują o godziny). Zespół analizuje zainteresowanie, efekty, trendy ... i wnioski składane przez nauczycieli (dotyczą np. realizacji kół przeniotowych, zainteresowań, wspierania rozwoju). W protokole otrzymuję zwrotną informację o sugestiach. Zwykle się zgadzam.

Dlatego też w planie nauczania na nowy rok zawieram tylko informację, że godziny zostaną rozdysponowane. Informuję też o realizacji z minionego roku. Tymczasem KO akceptuje ten sposób.

malmar1525-04-2004 18:06:42   [#05]
Ciekawe rozwiązanie, ale na naszym terenie nie do przyjęcia, chociaż i tak w sierpniu bywa, że jest jakaś zmiana (w końcu to tylko projekt).
Jolanta Szuchta25-04-2004 19:39:37   [#06]

Bardzo ciekawe

jest to co proponuje panda.

W zasadzie chyba taki był zamysł godzin do dyspozycji....

Ja rozdzielam tak:w klasach 1-3 jedna język,dwie DZW,jedna GK

W klasach 4-6:dokładam w klasie czwartej do matematyki i przyrody i jedną na kółko informatyczne

W klasie piątej na kólka zainteresowań do pólrocza a po pólroczu na "seksualne"

W klasie szostej do muzyki i plastyki.

Dokładną rozpiskę z sensownym chyba drukiem zaproponowanym przez mojego wizytatora wrzuce jutro do wymiany plików.

Fajne to jest ,bo planuję na 3 lata i widzę co w każdym roku jest i nie pomylę ilości godzin.

Nie ukrywam że godziny przede wszystkim daję na przedmioty,ale jeśli mam sensowna muzykę i plastykę i tyle sukcesów,to czemu nie dolożyc.

Poza tym chyba częsc z nas patrzy także czy nauczyciel dobry ma etat.

malmar1525-04-2004 20:26:58   [#07]

ramówka

Jolu, mogę Ci przesłać ramówkę na priva, niestety nie umiem załączać plików (szybko się nauczę!). Może załączysz i moją, będę Ci bardzo wdzięczna.

malmar1525-04-2004 20:31:15   [#08]
Właśnie posłałam ;)
Jolanta Szuchta25-04-2004 23:19:19   [#09]

Otworzyłam

czy Ty też z opolskiego ja górę mam identyczną,tylko na dole mam jeszcze rozpiskę jak przydzielam godziny do dyspozycji dyrektora.

Poza tym u Ciebie jest jeszcze rocznik,a ja tego nie mam.

Jutro właczę w pliki i Twoj.

Jolanta Szuchta26-04-2004 10:17:33   [#10]

Już

wrzuciłam do wymiany plików plan malmar.
Basik26-04-2004 14:06:23   [#11]
Wrzucam mój z gimnazjum
Basik26-04-2004 14:14:16   [#12]
wrzucam też plan na cały cykl. Obie te częśći pomagają mi w opracowaniu projektu.
malmar1526-04-2004 14:44:24   [#13]

Jolu

Jestem z lubuskiego, a taką rozpiskę wymyśliłam w ubiegłym roku dla dyrektorów z naszej gminy. Wcześniej mieliśmy inną, ale mało przydatną. Właśnie wróciłam z KO z arkuszem do poprawy. Niestety, nie mogę dołożyć godzin do historii i sztuki, bo ustawodawca założył, że to co dał powinno wystarczyć. Myślę, że nigdy nie pracował w szkole (albo bardzo krótko). Mam teraz niezły "nerw".

Joluś, serdeczne dzięki za włączenie do wymiany plików.

Pozdrawiam- Gośka

beera26-04-2004 14:55:56   [#14]

 Niestety, nie mogę dołożyć godzin do historii i sztuki, bo ustawodawca założył, że to co dał powinno wystarczyć

Nie mają prawa  odrzucic projektu z takiej przyczyny.

 Jeśli dołożyłas godziny do dyspozycji na historię, to to jest Twoja decyzja, zresztą zgodna z rozporządzeniem o ramowych planach nauczania.

malmar1526-04-2004 15:32:01   [#15]

Asiu

Wklejam wytyczne, a właściwie wytłumaczenie ze strony MENiS (podkreślenie na niebiesko - mojego "autorstwa")

O przeznaczeniu godzin do dyspozycji dyrektora decydować powinien - zgodnie z nazwą tych godzin - sam dyrektor (oczywiście po konsultacjach z nauczycielami i wychowawcami klas). Żądania części organów prowadzących, by już w arkuszu organizacyjnym , który ma być opracowany do 30 kwietnia każdego roku, przewidzieć szczegółowe wykorzystanie tych godzin oraz równomierny podział tych godzin na poszczególne oddziały, są nieuzasadnione. Żaden przepis nie nakazuje dyrektorowi dzielenia tych godzin równomiernie na poszczególne klasy i oddziały. Podział winien być uzależniony przede wszystkim od konkretnych potrzeb poszczególnych oddziałów w każdym roku szkolnym.

    W każdym roku szkolnym (zgodnie z nowymi ramowymi planami nauczania) dyrektor ma do swojej dyspozycji (w szkole, w której jest tylko jeden oddział każdej klasy):

- w nauczaniu zintegrowanym (klasy I - III szkoły podstawowej) - 12 godzin tygodniowo,
- w klasach IV - VI szkoły podstawowej - 9 godzin tygodniowo,
- w klasach I - III gimnazjum - 6 godzin tygodniowo,
- w klasach I - III trzyletniego liceum ogólnokształcącego - 4 godziny tygodniowo,
- w klasach I - III trzyletniego liceum profilowanego - 5 godzin tygodniowo,
- w klasach I - IV czteroletniego technikum - 5 godzin tygodniowo,
- w klasach I - II (lub I - III) zasadniczej szkoły zawodowej - 3 godziny tygodniowo.

    Może np. zdarzyć się tak, że po rozpoczęciu roku szkolnego w I klasie gimnazjum (liceum ogólnokształcącego lub profilowanego, technikum bądź zasadniczej szkoły zawodowej) lub w IV klasie szkoły podstawowej, w niektórych oddziałach tej klasy uczniowie mają spore kłopoty (zaległości) z jakichś obowiązkowych zajęć edukacyjnych (np. z matematyki). Dyrektor szkoły korzystając z godzin do swojej dyspozycji przeznacza na pierwsze półrocze w tych oddziałach po dodatkowej 1 godzinie w tygodniu na te zajęcia, a po pierwszym półroczu bądź dalej przyznaje po tej dodatkowej godzinie, bądź w przypadku wyrównania braków (zaległości) przeznacza te godziny na inne zajęcia. W takich przypadkach dopuszczalne jest okresowe (doraźne) przekroczenie o 1 godzinę limitu, o którym mowa w § 2 ust. 7.

    Niewłaściwym jest dodawanie - bez żadnego uzasadnienia - "dyrektorskich godzin" do wymiaru godzin zajęć obowiązkowych. Obowiązująca liczba godzin w cyklu nauczania na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne jest w zupełności wystarczająca na realizację każdego dopuszczonego do użytku szkolnego programu nauczania, który zawiera opis sposobu realizacji zadań edukacyjnych ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Gdyby prawodawca uznał, że w ramowym planie nauczania przewidziano za mało godzin na realizację podstawy programowej któregoś z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zapewne przy okazji najbliższej nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia zostałaby zwiększona liczba tych godzin (tak, jak to miało miejsce z językiem polskim w gimnazjum, bądź z techniką lub informatyką w szkole podstawowej i w gimnazjum przy okazji nowego rozporządzenia z dnia 12 lutego 2002 w sprawie ramowych planów nauczania).

Przy takim rozumieniu godzin do dyspozycji dyrektora:

1) może zdarzyć się tak (i będzie to naturalne i zgodne z prawem), że przysłowiowy Jaś Kowalski w ciągu swojego trzyletniego cyklu kształcenia np. w gimnazjum skorzysta tylko z 2 lub 3 lub 4 "godzin dyrektorskich" , a Kasia Malinowska w trzyletnim cyklu kształcenia np. w gimnazjum skorzysta z 7 lub 8 "godzin dyrektorskich",

2) nie powinno być narzekań np. na brak możliwości organizowania w szkole kół zainteresowań, kół przedmiotowych, chóru szkolnego, zespołu muzycznego, zajęć wyrównawczych itp.

Opracował: Zenon Frączek - naczelnik wydziału w Departamencie Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej

malmar1526-04-2004 15:33:26   [#16]

:(

I u nas tego się trzymają.
panda26-04-2004 16:03:40   [#17]

można dołożyć na historię...!!!

A moim zdaniem można i od lat robię to skutecznie powołując się na słowa p. Frączka, bo:  Niewłaściwym jest dodawanie - bez żadnego uzasadnienia - "dyrektorskich godzin" do wymiaru godzin zajęć obowiązkowych. Obowiązująca liczba godzin w cyklu nauczania na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne jest w zupełności wystarczająca na realizację każdego dopuszczonego do użytku szkolnego programu nauczania, który zawiera opis sposobu realizacji zadań edukacyjnych ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wystarczającym uzasadnieniem jest zmodyfikowanie wybranego programu nauczania i dostosowanie do porzeb/oczekiwań środowiska i możliwości organizacyjnych szkoły. Jeśli nauczyciel ma odpowiednie kompetencje (a ma!) i zainteresowania, które chce zaszczepić - zrobi taką modyfikację.

beera26-04-2004 17:26:10   [#18]

uzasadnieniem mogą byc także mozliwości uczniow- takie, a nie inne

Nie musza to być modyfikacje, innowacje i temu podobne.

Znam, oczywiscie, zdanie pana Frączka, ale znam tez rozporzadzenie- tam nie jest napisane, ze jest ono wazne, dopiero po akceptacji  P. F;-))

Na twoim miejscu zlożyłabym  projekt zgodny z potrzebami i przepisami prawa, jaki uważam za stosowne i niech KO opiniuje.

BożenaB26-04-2004 18:07:58   [#19]

Ściągnęłam proponowane ramówki i sądzę, że moja propozycja zamieszczona w wymianie plików (plany i programy - 2) jest wygodniejsza. Jest opracowana w Excelu. Tworzy się plan dla oddziałów (mogą być różne języki), jest miejsce dla wpisania dodanych godzin dyrektorskich itp. Proponuję sprawdzić i porównać.

BożenaB

ellys27-04-2004 05:42:43   [#20]
W wymiane plików wrzuciłam również swój szkolny plan nauczania. Mam już na wstępie zaplanowane godziny dyrektorskie ale zawsze mogą być modyfikacje w razie zachodzącej potrzeby.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]