Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Godziny do dyspozycji dyrektora
strony: [ 1 ]
udanka25-04-2004 17:25:47   [#01]
Na co przeznaczacie te godziny najczęściej?
bogna25-04-2004 17:31:56   [#02]

w ponadgimnazjalnej - na "seks" i nauczanie w zakresie rozszerzonym

na nic innego już nie starcza:-(

a tego na rozszerzenie - tyle co kot napłakał :-(

panda25-04-2004 17:38:48   [#03]

W połowie na zwiększenie wymiaru obowiązkowych zajęć (historia, plastyka, muzyka). Druga połowa na realizację zapotrzebowania:
logopedia, terapia, koła przedmiotowe, koła zainteresowań, gimnastyka korekcyjna, zajęcia wyrównawcze...

Jolanta Szuchta25-04-2004 19:49:28   [#04]

Zobacz też

wątek projekt organizacyjny,tam i ja coś napisałam
Jolanta Szuchta25-04-2004 19:59:19   [#05]

Mam pytanie

Nie wystarcza mi godzin dyrektorskich na SKSy.Moi wf-iści twierdzą ze gdzieś kidyś funkcjonował taki przepis ze na ileś tam oddziałow nalezy dopisać ileś tam godzin SKSu.

Nie bardzo chce mi się w to wierzyć bo nie jest to ujęte w ramowym planie nauczania,ale gdyby tak było to całkiem fajnie.Może ktoś się z tym spotkał?

malmar1525-04-2004 20:02:59   [#06]
Jolu, niestety to bardzo stary przepis i już nieaktualny. niestety wuefiści mają to do siebie, że zawsze chcą godziny- mój wuef-men też!
Jolanta Szuchta25-04-2004 20:10:05   [#07]

Mam nadzieję

że burmistrz doloży z organu
violka25-04-2004 21:38:04   [#08]

Jolu

sks można robić w ramach czwartej godziny wf (rozporządzenie o formach realizacji 4 godz. WF)
Jolanta Szuchta25-04-2004 23:04:22   [#09]

Wiem

ale ja chciałam jeszcze więcej,mam 4 w-f istów
Tadek26-04-2004 08:09:40   [#10]

4 godz.

Czy zajęcia 4 godz. wf wpisujecie do dziennika lekcyjnego danej klasy ( w tym roku 4), czy wszyscy uczniowie mają obowiązkowo uczestniczyć w tych zajęciach, gdzie zapisać jeżeli będą to zajęcia miedzyklasowe np kl. IV, V, VI nie wszyscy uczniowie uczestnicza w nauce pływania.
panda26-04-2004 16:42:53   [#11]

mam bardzo oryginalne rozwiązanie

Funkcjonuje w mojej szkole od kilku lat za zgodą Rady Szkoły, z czystego lenistwa nie zgłosiłam tego jako innowacji czy eksperymentu (nie narusza przepisów). Rozwiązanie stosowałam już przy 3 godz. w-f i też się sprawdzało. Jest to propozycja autorska mego w-fiarza (prawa autorskie: Zbyszek Bogdan), obejmuje organizację i resztę (cele, treści, zadania.....)

W skrócie istota rzeczy ze strony oragnizacyjnej:

Zajęcia w-f realizowane są w systemie 2 + 2, czyli 2 godz. w-f z grupą klasową i 2 godz. tzw. fakultetów. W-f organizujemy normalnie i tu realizowana jest przede wszystkich podstawa programowa (a więc rozmaitość dyscyplin). Fakultety to "cukiereczek"-grupy międzyoddziałowe tworzone zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami.

Mamy podział na trzy okresy (też doskonale sprawdzone, może kiedyś opiszę bo z ideologią i filozofią zmian). W kwietniu-maju rodzice uczniów klas III otrzymują informację o propozycjach dyscyplin na przyszły rok. Wspólnie z dziećmi wybierają 3 (na każdy okres inna). Do wyboru mają, np: koszykówka, siatkówka, pływanie, rekreacja, gimnastyka sportowa, piłka nożna.... W IV klasie dziecko poznaje dyscyplinę (a nauczyciele predyspozycje dziecka). O fakultetach w klasie V decyduje dziecko w porozumieniu z w-fiarzem, a w VI przez cały rok uprawia jedną wybraną, w której się najlepiej sprawdza i czuje.

Efekt edukacyjny: fakultatywny charakter przejawia się w prawie do wyboru, wdrożono element samoplanowania rozwoju ucznia, wysoki poziom usportowienia szkoły liczony zwycięstwami.

Organizacyjnie robimy to tak, że klasy IV normalne zajęcia zaczynają od trzeciej godziny lekcyjnej, bo dwie pierwsze zblokowane są na fakultety dla klas IV. W klasach piątych robimy to na 5. i 6. godzinie a w VI na 7. i 8.

Efekt organizacyjny: rozluźnienie i lepsze (optymalne, bez tłoku) wykorzystanie sali gimnastycznej. Bezkosztowe (bo zwalnianie - tzw. inna organizacja) w przypadku nieobecności nauczyciela (choroba lub udział w zawodach). Funkcjonowanie czegoś na wzór SIS-ów w sytuacji braku godzin dodatkowych.

I naprawdę wiele innych korzyści.

ergo26-04-2004 18:15:13   [#12]
   Podobne rozwiązanie funkcjonuje także w jednym z katolickich gimnazjów w Krakowie. Z punktu widzenia ucznia, który ma swoje ulubione dyscypliny sportu, to bardzo dobry pomysł
Janna29-04-2004 18:10:03   [#13]

prośba do Pandy

 Czy mogłabyś mi przesłać na priva więcej szczegółów ( wad i zalet) o organizacji w-f w Twojej szkole. Uważam, że pomysł jest znakomity. Chciałabym do niego przekonać mojego dyrektora.
panda29-04-2004 18:59:16   [#14]

do Joanny

Postaram się przesłać ze szkoły. Nie obiecuję, że uda mi się szybko, bo jutro "wchodzę do UE" a Wy nie? Prześlę program. Chętnie odpowiem na konkretne pytania, bo większą część moich zachwytów masz wyżej.
GregWeb29-04-2004 19:25:23   [#15]

Jestem także za.....

przysłaniem mi wiekszej ilości danych na priv.

Z góry wielkie dzięki.

Grażyna29-04-2004 21:11:12   [#16]
u nas n-le od września pracują dodatkowo po 1 godz. w tygodniu (SKS, koła przedmiotowe, koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze itp.) Pomysł przeszedł bezboleśnie. Wiem, że w innych szkołach pracują i po 2 godz. Są też gminy, które "zafundowały" nauczycielom tygodniowe rozliczenie z 40 godzin pracy (dość głupie rozwiązanie-sama byłabym pierwsza, której w rozliczeniu wyszłoby z 50 godzin jak nie więcej i co wtedy? Ciekawa jestem czy płacą wtedy nadgodziny? Każdy ki ma dwa końce, prawda?)
Janna29-04-2004 21:28:00   [#17]

Panda

 Dzięki za odzew.  Zachwyty już znam, czy są również minusy? Cierpliwie poczekam na program. Pewnie, że my też z hukiem wchodzimy do UE.Pozdrawiam serdecznie.
panda30-04-2004 06:42:02   [#18]

do GregWeb(a)

Odezwij się na mego priva to prześlę. Jannie już wysyłam.
aga130-04-2004 13:22:29   [#19]

Panda

Ja również proszę o przesłanie programu. a może włożyłabyś to do wymiany?Ciekawe rozwiązanie, które warto wprowadzić w życie. Gratuluję pomysłu.
panda02-05-2004 15:31:27   [#20]

fakultety w-f

Przepraszam, ale chyba pogubiłam się w wysyłaniu plików. Jeśli komuś zainteresowanemu nie przesłałam programu, to proszę o info. Serdecznie przepraszam też, jeśli przesłałam dwukrotnie.
Marek Pleśniar02-05-2004 18:23:42   [#21]
a czemu nie dasz do wymiany plików albo nie opublikujesz u nas? hę?
panda02-05-2004 19:24:54   [#22]

zapytam autora

Propozycja jest autorstwa mojego nauczyciela w-f, co zresztą widać na pierwszej stronie. Zrobił z tego publikację w ODN. Zanim umieszczę w wymianie zapytam czy się na to zgadza. A to dopiero w tygodniu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]