Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zwolnienie lekarskie w jednej szkole, w drugiej - pracuje
strony: [ 1 ]
zosiak523-01-2015 18:23:55   [#01]

Dzień dobry!

Szanowni Państwo,

Proszę o pomoc w poniższej sprawie:

„Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach. Podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła.                                                 W tym tygodniu doręczył zwolnienie lekarskie i nie pracował w naszej szkole. Jak doniosły mi osoby życzliwe – pracował natomiast w drugiej szkole. Kto powinien sprawdzić, czy faktycznie uczył w drugiej szkole i wpisał tematy lekcji? Komu       i w jakiej formie powinnam zgłosić oszustwo, którego dopuścił się nauczyciel? Nadmieniam, że osoba ta ma bardzo słabe wyniki nauczania i nie jest zaangażowana w życie szkoły. Jest natomiast najstarszym nauczycielem przedmiotu i zgodnie z kryteriami zwalniania nauczycieli, dla których zabrakło godzin nie będę mogła się go pozbyć.”

 

Serdecznie pozdrawiam

Zofia

malchow23-01-2015 19:59:06   [#02]

U nas również była taka sytuacja.

Jednak my, jako macierzysta placówka nie mieliśmy o tym pojęcia.

ZUS się sam upomniał.

Daniel120823-01-2015 20:41:54   [#03]

Dyrektor nie musi wiedzieć, że nauczyciel ma dwa miejsca pracy. To wyjdzie bardzo szybko w ZUS-ie i ten nauczyciel będzie wezwany w celu wyjaśnienia sprawy. 

zosiak523-01-2015 21:18:42   [#04]

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się jakie sankcje mogę zastosować wobec tego nauczyciela.                            Szykują się zwolnienia i nie chciałabym zwalniać dobrych i dyspozycyjnych nauczycieli.Ten jest najsłabszym ogniwem, ale ma poparcie z zewnątrz.

Marek Pleśniar23-01-2015 23:40:58   [#05]

Sytuacje wykorzystywania dokumentu zwolnienia lekarskiego w sposób rażąco niezgodny z jego przeznaczeniem mogą w rezultacie doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy (zob. wyrok SN z 11.6.2003 r., I PK 208/02, MoPr-wkł. Nr 2/2004), godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak: lojalność wobec pracodawcy, obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności (zob. wyrok SN z 26.9.2001 r., I PKN 638/00, PP Nr 1/2002 oraz wyrok SN z 1.7.1999 r., I PKN 136/99, OSNP Nr 18/2000, poz. 690). Przypisanie pracownikowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wymaga jednak najpierw ustalenia i wskazania, jaki podstawowy obowiązek został naruszony w sposób ciężki, a następnie, że naruszenie to nastąpiło z winy umyślnej pracownika (zob. wyrok SN z 19.1.1998 r., I PKN 477/97, OSNP Nr 23/1998, poz. 685). Naruszeniem obowiązku pracowniczego w macierzystym zakładzie pracy i oznaką braku dbałości o dobro zakładu jest m.in.: postępowanie w okresie niezdolności do pracy, polegające na założeniu spółki, przyjęciu stanowiska prezesa zarządu, częstym kontaktowaniu się z zarządem w sprawach spółki (zob. wyrok SA w Katowicach z 21.4.1995 r., III APr 1/95, PP Nr 2/1996, poz. 43). Przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia może być również wyjazd pracownika za granicę z delegacją resortową w okresie niezdolności do pracy wskutek choroby, bez zgody i wiedzy przełożonych oraz upoważnienia do reprezentowania pracodawcy (zob. wyrok SN z 5.12.2000 r., I PKN 120/00, OSNP Nr 15/2002, poz. 352).   http://czasopisma.beck.pl/monitor-prawa-pracy/aktualnosc/swiadczenie-pracy-w-czasie-zwolnienia-lekarskiego/

 

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/644445,jakie_sankcje_groza_za_niewlasciwe_korzystanie_ze_zwolnienia_lekarskiego.html

 

 

Gaba24-01-2015 08:12:51   [#06]

 

ZUS nie zapomina, odbije wszystko - widziałam niektóre miny, idących na emeryturę...

 

-  Ty możesz głosić do ZUS to L4 do kontroli, pisząc, że zachodzi podejrzenie... i podając adres drugiego zakładu pracy. Jeśli nie znasz, to ZUS sobie ustali sam. Bywały takie pisma z ZUS do nas, czy pracownik ten, a ten pracował w tym, a tym okresie.

 

Jeśli ZUS potwierdzi, to nakaże zwrot niesłusznie pobranych pieniędzy na zasiłek od Ciebie, a Ty możesz ukarać, będą dowody, a potem zrób dyscyplinarkę - jeśli masz argumenty niezbite. 

Masz obowiązek chronić pieniądze publiczne czyli samorządowe.

 


post został zmieniony: 24-01-2015 08:16:45
annamaria26-01-2015 11:39:18   [#07]

mhmmmmmm albo działa w innych instytucjach

Jasiu04-09-2015 14:03:36   [#08]

Ja trochę w innej sprawie. Mój znajomy pracownik niepedagogiczny nie przyszedł do pracy. W następnym dniu myśląc, że szef niczego nie zauważył podpisał się na liście płac, a teraz nie śpi po nocach, bo nie wie co mu może za to grozić. Domyśla się, że się wyda bo ma fajnych kolegów. Proszę o rzetelne odpowiedzi, a nie pocieszanie mojego znajomego. Czy grozi mu dyscyplinarka, czy inna kara i jaka jest  podstawa prawna.

Gaba04-09-2015 17:30:43   [#09]

Nie będę pocieszać, bo nie ma czym - znajomy się dopuścił oszustwa - albo go zwolnią w ramach art. 53, albo mu odbiorą zapłatę za bumelkę i oszustwo. Sprawa chyba do oceny konkretnego szefa.

Fajność kolegów... - doprawdy większą fajnością jest oszukiwanie i  banie się, że się wyda. 

Donoś jest wtedy, gdy chce ktoś komuś dowalić, a ten niewinny jest. 

Dlatego ja bym poszła do szefa i sama zglosiła swoją głupotę.

DMolly09-11-2017 22:37:08   [#10]

I ja proszę o pomoc w sytuacji:

31.10 pracownica (sprzątaczka pracująca od 12 do 20) opuściła miejsce pracy na godzinę bez zgody dyrektora, w placówce zostawiła pozapalane światła w gabinetach, włączoną kserokopiarkę. Po prostu miała coś do załatwienia i wyszła, przecież nie było już nikogo w pracy. Dyrektor przez przypadek przyszedł po coś ważnego do pracy i odkrył sytuację, rozmówił się z panią 2 listopada, a ta przyniosła zwolnienie lekarskie do 10 listopada.

Dzisiaj, oglądając posty na FB (a ma ją w znajomych, więc widzi jej aktywność) zobaczył, że ktoś oznaczył rzeczoną panią na koncercie w Toruniu i mleko się wylało.

Dyrektor zrobił zrzuty ekranu z FB i ma dowód na niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego.

Poradźcie mi, co powinnam zrobić z takim pracownikiem?

Już po tych kilku zdaniach można uznać, że z niej niezbyt zaangażowany pracownik.

elrym10-11-2017 06:04:58   [#11]

Jezeli w L4 ma zaznoczoną 2, czyli może chodzić, a udział w koncercie może być traktowane jako swoisty rodzaj terapii.

Zdjęcie z fb jakodowód, może być ppotraktowane jako swoisty rodzaj inwigilacji i mobingowania pracownika

Czy koniecznie w taki sposób chcesz wykazywać jej stosunek do pracy? Zaczekaj, wróci do pracy i ocen wtedy to, jak wykonuje zadania.

 

DMolly10-11-2017 06:36:37   [#12]

Na L4 jest adnotacja "może chodzić",  miała bóle mięśniowe między lopatkami, zapisane zastrzyki. Nie sądzę, że teatr czy kino można traktować jako terapię.

  Na FB sama mnie zaprosiła rok temu do znajomych i jeśli mój "znajomy"  publikuje jakieś informacje, to ja je widzę, czy tego chcę, czy nie. Tak się akurat złożyło, że w tym samym czasie odwiedzalam FB i kontaktowalam się z rodziną. To był naprawdę czysty przypadek. Tak działa ten portal.

A ja chciałabym dowiedzieć się od Was, co w takiej sprawie można zrobić, jakie ja mam prawa i obowiązki, a jakie pracownik.

 

marmak10-11-2017 07:28:56   [#13]

a z fb kiedy korzystałaś? Chyba nie w godzinach pracy.

A do tych którzy myślą od razu o dyscyplinarce: czy w swojej karierze nigdy, ale to nigdy nie postąpiliście wbrew przepisom prawa? 


post został zmieniony: 10-11-2017 07:31:12
Karolina10-11-2017 10:18:49   [#14]

świat oszalał... .to jest pewne...

DMolly10-11-2017 13:31:38   [#15]

Zetm - ja nie mam czasu pójść do toalety, a co dopiero surfować w godzinach pracy po fejsie.... Robiłam to ok. godz. 21.

Może jestem dziwna, niedzisiejsza: nigdy nie opuściłam swojego miejsca pracy bez zgody dyrektora załatwiając prywatne sprawy, a będąc na zwolnieniu lekarskim wiedziałam, co mi grozi za niewłaściwe wykorzystanie,  byłam chora - siedziałam w domu, a nie udzielałam się towarzysko/kulturalnie. 

Nie wiem, co z nią zrobię, poszukuję rozwiązań tej sprawy. Jakąś decyzję muszę jednak podjąć....

og10-11-2017 14:32:27   [#16]

posłuchaj mnie - napij się herbaty, wyciągnij przykryj kocem i zostaw. Ukarz ją, jeśli opuści naprawdę miejsce pracy, nie posprzata, nie wykona polecenia. To zła droga. Nie korzystaj z takich sygnalistów, guzik wiedzą, resztę dopowiedzą.

flisegi10-11-2017 15:18:17   [#17]

DMolly, odpuść sobie. Jak ma napisane może chodzić to - może. Stracisz czas i energię + nerwy. Oceniaj pracę i oceniaj to co w pracy. Odwoła się i sama będziesz miała problem. To co po pracy, niech zostanie w sferze prywatności.

Wiem, są przypadki pracownik daje L-4, a tak naprawdę był na Kanarach. To niepoważne. Dlatego szanuję ludzi, którzy proszą o dłuższy bezpłatny i uczciwie mówią jak go wykorzystują.

 

 

DMolly11-11-2017 06:26:27   [#18]

Dziękuję za wszystkie rady. 

Przemyślę Wasze sugestie. 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]