Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dotacja w niepublicznych
strony: [ 1 ]
elgon09-12-2014 22:01:06   [#01]

Dobry wieczór, mam takie pytanie-otóż zostaje nam trochę pieniędzy z dotacji, jest propozycja by zrobić przedpłatę na olej grzewczy i tu pojawia się wątpliwość: czy tak można zrobić, czy można tak wpłacone pieniądze potraktować jako wydatki na bieżącą działalność szkoły, dziękuję za komentarze i ewentualne wyjaśnienia

maeljas10-12-2014 08:37:27   [#02]

- według mnie nie możecie w ten sposób zrobić- dotacja powinna być przeznaczona na bieżącą działalność  czyli na coś, co jeszcze w tym roku kalendarzowym będzie miało miejsce - więc ten olej powinien być zużyty w tym roku. Przedpłata na olej zostałaby dokonana na jakiej podstawie?

Stefan Ruta10-12-2014 13:51:21   [#03]

ja uważam, że zakup oleju jako opału na okres zimowy jest możliwe i będą to wydatki uzasadnione ale przedpłata musiałaby być faktura i dostawa

 


post został zmieniony: 10-12-2014 13:53:21
elgon10-12-2014 20:52:55   [#04]

dziękuję raz jeszcze, w ubiegłym roku zaprzyjaźnione stowarzyszenie zrobiło taką przedpłatę-dostawca oleju wystawił fakturę pro forma, a póxniej rozliczli się podczas kolejnych tankowań, ale w naszej gminie księgowość by to zakwestionowała, tak mi powiedziano, i co o tym myśleć, co zrobić, a co w przypadku wniesienia takiej przedpłaty-trzeba to zwracać?

rzewa11-12-2014 07:07:04   [#05]

lepiej tak nie robić, bo trzeba będzie zwracać, ale...

można jeszcze to pytanie zadać właściwej RIO - w przypadku pozytywnej opinii na piśmie od zwracania można się będzie wybronić

maeljas11-12-2014 09:35:22   [#06]

za późno się zorientowaliście , że zostają pieniądze... Pomyślcie , co wam potrzeba - może jakieś pomoce, sprzęt i kupcie jeszcze trochę tego oleju, ale nie za dużo...

Po kontrolach i szkoleniach, jakie przeszliśmy,  nie radzę kupować dużych ilości tego oleju - bo mogą się czepić , po co wam tyle, skoro już zaczyna się przerwa świąteczna.

Na przyszłość - kupić olej wcześniej - w październiku, listopadzie

mariwu11-12-2014 10:25:23   [#07]

Po kontrolach i szkoleniach, jakie przeszliśmy,  nie radzę kupować dużych ilości tego oleju - bo mogą się czepić , po co wam tyle, skoro już zaczyna się przerwa świąteczna.

Nie bardzo rozumiem: nie robić zapasu paliwa grzewczego, bo zaczyna się przerwa świąteczna? (szczególnie w kontekście apelu o organizowanie w tym czasie opieki nad dziećmi...)

I co to znaczy nie kupować dużych ilości tego oleju - bo mogą się czepić po co wam  tyle. Szkoły kupują paliwo grzewcze (nie tylko olej) wtedy, kiedy:

- mają taką potrzebę,

- mają na to pieniądze,

- przy racjonalnej gospodarce i możliwościach finansowych także wtedy, kiedy np. cena paliwa spada (stąd zupełnie racjonalne są zakupy paliwa grzewczego czynione latem/w czasie wakacji/w okresie, kiedy cena spada z powodu braku zainteresowania odbiorców).

Kwestią dyskusji może być jedynie to, czy można np. zakupić/opłacić paliwo grzewcze (ze środków tegorocznych) z odroczonym terminem dostawy (z dostawą w przyszłym roku). I tego dotyczył pierwszy post.

Przez analogię: szkoły (publiczne i niepubliczne) prenumerują czasopisma specjalistyczne. Opłacają np. prenumeratę w tym roku, ale kolejne numery czasopism będą nadchodziły także w roku przyszłym. Wolno, czy nie wolno? Wielokrotnie tu, na forum, dyrektorzy szkół publicznych doradzali sobie, że mogą opłacić szkolenia/konferencje oświatowe z pieniędzy "grudniowych", choć szkolenia te/konferencje odbędą się dopiero w następnym roku kalendarzowym. Wolno, czy nie wolno? Wiele szkół zamawia/opłaca w grudniu pomoce/wyposażenie, które zostanie do placówki dostarczono dopiero po nowym roku (z powodu "mocy przerobowych" producenta/dostawcy). Wolno, czy nie wolno?

maeljas11-12-2014 11:07:18   [#08]

po tych" szkoleniach" wiem, czego nie mogę ( ........, wolę na zimne dmuchać)

 

podaję link http://www.mf.gov.pl/documents/764034/1095068/20140424_prezentacja_Kontrola_dotacji_oswiatowych.pdf

"Zarys metodyki kontroli (str 18)

1) czy był wydatek (czy nastąpiła zapłata),

2) czy wydatek był bieżący (tj. niemajątkowy i przynależny oraz wykorzystany w okresie na który udzielono dotacji)"

 Typowe nieprawidłowości (str. 23)

 „Finansowanie z dotacji wydatków niebieżących – np. po upływie roku, na który udzielono dotacji, spłacanie zobowiązań wymagalnych, zaliczkowanie przyszłych usług i zakupów  (…)”

 

 

Aneta Krzykawska11-12-2014 13:02:13   [#09]

A jak sobie radzicie jeżeli wydatek dotyczy roku dotowanego ale jego wysokość będzie dopiero znana w kolejnym roku np. wysokość zusu za miesiąc grudzień, opłata za media gdy okres rozliczeniowy jest od np. 15.12.2014 do 14.01.2015?

rzewa11-12-2014 21:46:24   [#10]

wydatek ma dotyczyć roku, na który jest dotacja jak również powinien być w tym właśnie roku dokonany

elgon11-12-2014 22:03:09   [#11]

jeszcze raz dziękuję, i tak sobie myślę, nasze stowarzyszenie ma niewielkie pieniądze, udało się zaoszczędzić z tą myślą, że przeznaczymy oszczędności na opał, a w przyszłym roku "przezimujemy" spokojnie. Oczywiście mogę wydać pieniądze, ale łatwiej mi zapłacić kilkaset zł. za pomoce, niż 10-11 tyś za jedno tankowanie. W ubiegłym roku płaciłam taką kwotę przez 3 miesiące, bo nie było z czego. Przecież takie małe szkoły muszą i tak ciągle borykają się z brakiem pieniędzy, ponieważ oprócz dotacji wójt nic nam nie dokłada. I po co mi to było, a może jest jakieś wyjście z tej sytuacji korzystne oczywiście dla nas, a nie  dla RIO czy gminy.

rzewa11-12-2014 22:05:24   [#12]

jeśli możecie składować ten opał, to nie ma przeszkód by teraz go zakupić i to tyle na ile jest środków niezależnie od tego ile będzie potrzeba do 31.12

elgon11-12-2014 22:07:54   [#13]

no niestety , baki mam pełne i nie mam gdzie dolać, a pieniędzy zostało i pewnie wydamy na coś innego

maeljas12-12-2014 09:28:43   [#14]

#9

Aneto

ZUS za grudzień płacimy 31 grudnia

"opłata za media gdy okres rozliczeniowy jest od np. 15.12.2014 do 14.01.2015" - jeżeli wpłynęła faktura z datą grudniową - płacimy w grudniu

jol216-12-2014 19:12:07   [#15]

Czy OP powinien zwiększyć dotację ? Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wpłynęło w listopadzie. Nie zostało wykazane w SIO wrześniowym i nie będzie na to dziecko zwiększona subwencja.

rzewa17-12-2014 07:50:00   [#16]

nie ma znaczenia, że teraz nie będzie na to dziecko subwencji -> samorząd ma obowiązek wypłacić dotację zgodnie z art 90 u.s.o. czyli nie mniej niż subwencja otrzymywana przez JST na dziecko niepełnosprawne w przedszkolu (jeśli w danej gminie nie ma żadnego dziecka niepełnosprawnego w subwencji, to musi być to co najmniej kwota jaką otrzymała na niepełnosprawnego przedszkolaka najbliższa gmina)

jol217-12-2014 17:36:33   [#17]

Dziękuję bardzo.

jol218-12-2014 23:02:33   [#18]

Mam jednak wątpliwości. W art 90 zapis- pod warunkiem, że ....poda organowi planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji ( nie ma w ustawie ustaleń dot. orzeczeń, w ust. 1a - wczesne wspomaganie). Jak to wygląda w praktyce?

mariwu19-12-2014 00:14:12   [#19]

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/dotacja-na-wieksza-ilosc-uczniow-niz-podanych-30-wrzesnia-roku-poprzedniego

(...) z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego (...)

W praktyce gminy wypłacają (powinny wypłacać) dotacje dla dzieci z orzeczeniami od momentu, kiedy przedszkola zgłoszą fakt posiadania wychowanka z orzeczeniem. 

elgon19-12-2014 18:23:43   [#20]

zostaje nam trochę pieniędzy z dotacji, czy możemy wypłacić pracownikom jakieś premie świąteczne, jak to robicie, proszę o komentarze

rzewa21-12-2014 09:28:05   [#21]

móc, to możecie, jak najbardziej, ale... (premie świąteczne to pomysł całkiem sprzeczny z zasadami właściwego zarządzania (nagroda za b. dobrą pracę czy premia za pracę dodatkową - tak, ale nie "świąteczna"), nie mówiąc już o tym, że dość niewygodny precedens)

powinniście się zastanowić czy nie za oszczędnie gospodarujecie groszem -> czy rzeczywiście nic nie potrzeba zakupić do przedszkola?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]