Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczyciel odmówił pracy w komisji inwentaryzacyjnej
strony: [ 1 ]
Zyta2923-10-2014 22:40:28   [#01]

Witam. Zamierzam w najbliższym czasie przeprowadzić inwentaryzację. Czy jest podstawa prawna do wskazania przez dyrektora nauczycieli do komisji inwentaryzacyjnej.

To przecież dyrektor powołuje skład komisji. Czy nauczyciel może odmówić? Mój nauczyciel powołał się na art.42. Ale chyba to nie o te art. chodzi. proszę o pomoc:)

Jacek24-10-2014 08:17:43   [#02]

Tak po prawdzie to inwentaryzacja nie należy do obowiązków i zadań nauczyciela. Można zaproponować umowy zlecenia 

BeaBor24-10-2014 08:24:03   [#03]

Według mnie nie ma regulacji na temat udziału w komisji inwentaryzacyjnej lub odmowy udziału w niej.

Jeżeli udział w komisji inwentaryzacyjnej możesz podciągnąć pod ) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, ( art 42 KN) to musi brać udział.

W polskim prawie nie ma przepisów, na podstawie których pracownik może odmówić udziału w pracach komisji inwentaryzacyjnej.

Udział w komisji inwentaryzacyjnej jest poleceniem służbowym. Jak wynika z art. 100 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Jeśli pracownik uważa, że pracodawca nie ma prawa powierzać jemu tego rodzaju obowiązków, może odmówić wykonania polecenia. Musi mieć jednak świadomość, że odmowa wykonania polecenia wiąże się z ryzykiem, że wobec pracownika zostaną zastosowane odpowiednie sankcje z Kodeksu Pracy. Więc na dwoje babka wróżyła. W swojej praktyce miałam podobny przypadek. Wezwałam nauczyciela na rozmowę, przedstawiłam swoje argumenty , zapytałam  o zgodę na udział w komisji inwentaryzacyjnej-odmówił, zrobiłam notatkę służbową, dałam do podpisania ( nie podpisał) zrobiłam adnotację że odmówił podpisu i poinformował go, że i tak ta notatka jest w aktach szkoły. Za dwa dni przyniósł pismo, że się zgadza na udział w komisji.

BeaBor24-10-2014 08:27:22   [#04]

Praktycznie nauczyciel może odmówić!!!

rzewa24-10-2014 08:42:01   [#05]

wszystko sprowadza się do rozstrzygnięcia czy inwentaryzacja jest zadaniem statutowym szkoły -> jeśli tak, to art 42 ust 2 przewiduje realizację tego zadania w ramach wynagrodzenia czyli "w ramach 40 godzin"

szkoła (najczęściej) jest jednostką organizacyjną samorządu, czyli jednostką budżetową, zatem podlega pod przepisy o rachunkowości w pełnym zakresie, a one przewidują obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji -> zatem zadanie to jest dla szkoły obowiązkowe

statut, zgodnie z ramowym statutem, powinien zawierać zakres zadań nauczycieli i innych pracowników szkoły -> wobec tego, o ile Twój statut przewiduje takie zadanie dla nauczycieli, to jak najbardziej nauczyciel ma obowiązek brać udział w pracach komisji inwentaryzacyjnej


post został zmieniony: 24-10-2014 08:43:46
DYREK24-10-2014 09:02:11   [#06]

Uczestniczenie w inwentaryzacji nie leży w zakresie obowiązków nauczyciela. Zakres obowiązków nauczyciela określa - Karta Nauczyciela -> art. 42 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 i 1198).

Trudno uznać zadania z zakresu rachunkowości za zadania statutowe szkoły (szczególnie jak obsługę finasową szkoły prowadzi OP) -> zasady przeprowadzania inwentaryzacji składników majątkowych w jednostkach budżetowych regulują przepisy  ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)

Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, to wg mnie:

  • powinien zaplanować środki w planie finansowym na wynagrodzenie nauczyciela;
  • musi uzyskać jego zgodę;
  • podpisać z nauczycielem umowę zlecenia.
rzewa24-10-2014 09:09:24   [#07]

pełna zgoda w przypadku finansowej obsługi zewnętrznej -> wówczas inwentaryzacja to zadanie, które właśnie ta obsługa powinna realizować (powinno ono być wyszczególnione w porozumieniu)

BeaBor24-10-2014 09:52:32   [#08]

Zgadzam się z rzewą. Albo zadanie statutowe, albo finansowa obsługa zewnętrzna. Lub rozmow od serca -jak się zgodzi to dobrze, jak nie szukamy kogoś innego.

DYREK24-10-2014 10:23:08   [#09]

Wg mnie prowadzenie rachunkowości nie jest zadaniem statutowym szkoły mieszczącym się w określeniu użytym w Karcie Nauczyciela. 

Jeżeli uznamy, że jest to możemy łatwo dojść do absurdu.

Możemy dojść do wniosku, że zadaniem statutowym jest np. utrzymanie czystości w szkole, gotowanie posiłków w szkolnej kuchni, prowadzenie sekretariatu i dopisać te czynności nauczycielowi w ramach jego zadań.

Działania statutowe szkoły, określone w KN, związane są wyłącznie z jej podstawowymi funkcjami: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Wg mnie nie należy ich mylić z zadaniami obowiązkowymi przypisanymi jednostce budżetowej.

Aneta Krzykawska03-11-2014 12:43:20   [#10]

Bardzo fajnie wychodzi co jest zadaniem szkoły a co organu prowadzącego gdy dochodzi do rozliczania dotacji dla jednostek nie prowadzonych przez jst.  :-)

art 5 pkt 7 uoso

"Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań (...) należy:

3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej,  w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości "

czyli między innymi

"3) okresowe ustalanie lub sprawdzanie droga inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów"

 


post został zmieniony: 03-11-2014 12:45:08

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]