Forum OSKKO - wątek

TEMAT: język obcy w klasach I - III
strony: [ 1 ]
Uśka20-04-2004 23:15:59   [#01]

Proszę o radę jak rozwiązać problem: Zgodnie z dotychczasowym szkolnym programem nauczania ( przy zachowaniu niezbędnych opinii) realizowaliśmy z puli dyrektora w I etapie kształcenia j. obcy po 1 godzinie w klasie I, II i III.

Tymczasem parę dni temu pojawiło się na stronie małopolskiego KO zalecenie:

b). wymiar godzin przeznaczonych na realizacje dodatkowych zajęć edukacyjnych z j. obcego (§ 2, ust. 5, pkt 2 rozporządzenie w sprawie ramowych planów) nie ujętych w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego musi umożliwiać realizację podstawy programowej –

czyli

 co najmniej 2 godz. tygodniowo i 6 godz. w cyklu edukacyjnym.

Czy ktoś z Was może mi wyjaśnić jak to jest w przypadku I etapu kształcenia  ( chodzi o podstawe programową, rozwiązanie godzin). Jak jest u Was?

Ewa z Rz21-04-2004 05:33:36   [#02]

drugi język obcy w sp

mozna realizować różnie:

1. jako zajęcia dodatkowe obowiązkowe i wtedy należy zrealizować podstawe programową języka obcego w sp - a na to, zgodnie z ramówka potrzeba min 8 godz/tyg i klasyfikujemy normalnie uczniów oraz oceny z tych zajęć umieszczamy na świadectwie

2. jako zajecia pozalekcyjne nieobowiązkowe (jak np. kółko jakiekolwiek) i wtedy nie ma mowy o realizacji podstawy, ale równiez wtedy nie można tych zajęc umieszczać na świadectwie

3. jako zajęcia nieobowiązkowe dla wszystkich, ale realizujące podstawę programową w sytuacji gdy ktos na nie uczęszcza - wówczas równiez musi być przewidziane min 8 godz/tyg na jej realizację, a tym którzy na te zajęcia uczęszczali można wystawić oceny na świadectwie.

Te 8 godz/tyg można tez różnie rozdzielić - wszystkie w II etapie kształcenia, lub część w I etapie, a część w II (wówczas tych godzin powinno byc w sumie troche więcej, ale to już tak na "zdrowy" rozum)

Ponieważ w I etapie nie ma określonej podstawy programowej jezyka obcego więc realizujemy część (tyle ile  mozna) podstawy II etapu, a potem w kl 4-6 pozostałe treści i umiejętności językowe, tak by w kl. 6 podstawa została zrealizowana.

Natomiast jeśli chodzi Ci o nauczanie w I etapie j. obcego tego samego który później będzie jedynym j. obcym, to wymiar godzin w I etapie może być dowolny (od 1 do....) jeśli tylko w II etapie masz przewidziane na ten język 8 godz/tyg.

Uśka21-04-2004 07:08:07   [#03]

Ewo tak chodzi  o nauczanie w I etapie j. obcego tego samego który później będzie jedynym j. obcym.

W II etapie mam przewidziane na ten język 8 godzin.

Tak więc rozumiem, ze mogę dalej planować po jednej h  w klasach 1-3

Bardzo Ci dziękuję za informacje :)

dorota21-04-2004 07:17:55   [#04]
 U nas w I etapie kształcenia są po dwie godziny tygodniowo. o ile mi wiadomo - z puli godzin dyrektorskich.
Uśka21-04-2004 19:12:04   [#05]
 Dorota - z podzialem na grupy?
Jolanta Szuchta21-04-2004 22:47:18   [#06]

U mnie

też z godzin dyrektorskich,w klasach 1-3 wprowadziłam język obcy,w dwoch niemiecki a w dwoch angielski.Wymiar po 1 godzinie.Sa to zajęcia obowiązkowe,ale bez podziału na grupy.Traktujemy to jako początek realizacji podstawy programowej.

Uśka21-04-2004 22:50:16   [#07]
Jolu , my też mamy tak :0. Początek realizacji podstawy programowej - kupuję:)
Jolanta Szuchta21-04-2004 22:52:39   [#08]

OOOO

z uśmiechu 0 Ci sie zrobilo ;-)))))
Uśka21-04-2004 23:00:32   [#09]
 :))))
dorota23-04-2004 14:43:56   [#10]
 Niestety, nie! W tych dwóch godzinach uczestniczy cała klasa.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]