Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zatrudnienie w niepełnym wymiarze
strony: [ 1 ]
Mawo18-04-2004 19:13:03   [#01]
Proszę, pomóżcie. W ubiegłym roku w związku ze zmniejszającą się liczbą oddziałów zaproponowaliśmy nauczycielce zatrudnienie w niepełnym wymiarze na mocy art. 22 ust. 2 KN, przy czym w umowie została doładnie określona liczba godzin. W tym roku liczba godzin się zmniejszyła, a nauczycielka od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu i pewnie nie wróci do pracy przed zakończeniem ruchu służbowego. Czy musimy jej dać w przyszłym roku szkolnym liczbę godzin określoną w umowie, czy też, mimo przebywania na zwolnieniu, należałoby jej zaproponować mniejszą liczbę godzin i w przypadku braku zgody wypowiedzieć umowę? Żeby zapewnić jej tę samą co w ubiegłym roku liczbę godzin, trzeba by je odebrać innemu nauczycielowi.
fredi18-04-2004 20:50:05   [#02]
na jaki okres podpisała tą zgodę?
Mawo18-04-2004 21:02:29   [#03]
Właśnie, to chyba nasz błąd - nie określiliśmy terminu, ale dokładnie wskazaliśmy wymiar - 14/18 etatu.
Ewa z Rz19-04-2004 06:39:40   [#04]

można przenieśc w stan nieczynny

Przy tej czynności nie ma ochrony wynikającej z 41 art. KP
Mawo19-04-2004 06:56:29   [#05]
Sądzę, że się na to nie zgodzi.
Mawo20-04-2004 07:38:36   [#06]
Jeszcze raz proszę o pomoc. Czy nauczycielce, która wyraziła zgodę na pracę w wym 14/18 etatu bez określenia terminu powinnam zaproponować 14/18 etatu czy pełny etat (spotkałam się też z taką sugestią), jeżeli nie wróci do pracy ze zwolnienia w terminie umożliwiającym wyp. umowy. Czy ktoś miał taką sytuację?
ESKA20-04-2004 21:15:04   [#07]
Miałam taki przypadek. Powinnaś jej dać od września 14/18 chyba,że wypowiedzenie warunków umowy dotyczyło tylko  tego roku szkolnego.
Mawo20-04-2004 22:04:23   [#08]
Nie, nie dotyczyło tylko tego roku, ale w trakcie rozważania tej sprawy spotkałam się z taką interpretacją (i to kilkakrotnie), że zmiana warunków pracy na mocy art. 22 ust. 2 KN obowiązuje tylko przez 1 r.szk. Czytałam uwaznie te zapisy, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia dla tego stanowiska. Nie wiem, czy z powodu przepracowania mam już problemy z czytaniem ze zrozumieniem, czy są gdzieś jakieś zapisy, które sugerowałyby właśnie taką praktykę - że tylko na rok.
Dziękuję, Eska, że się odezwałaś. Myślałam już, że sama zostanę z tym problemem.
ESKA20-04-2004 23:02:31   [#09]
Pracuje u nas kilka osób w niepełnym wymiarze. Wypowiedzenie dostali raz. Nikt mi nic do tej pory nie zarzucił. W propozycji wymówienia nie było oczywiście że tylko na rok. Myśle więc że to zgodne z prawem.
Mawo20-04-2004 23:10:28   [#10]
Dzięki!
krystyna20-04-2004 23:24:20   [#11]

sam chce !

A czy sam nauczyciel może się zwrócić z prośbą o ograniczenie wymiaru godz. do 15/18 na 1 rok szkolny ???

I wtedy nie trzeba mu dawać wypowiedzenia zmieniającego ???

Tylko co ???

Mawo21-04-2004 00:27:30   [#12]
Gdyby się kierować zdrowym rozsądkiem, to tak - i wtedy podpisanie zgody na obniżony wymiar w roku szkolnym 2004/2005. Jednak wydaje mi się, że zapisy w KN wyraźnie wskazują, że musi to być zwiazane ze zmianami organizacyjnymi i brakiem możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze, dlatego podpisanie zgody przez nauczyciela na obniżony wymiar powinno nastąpić w terminie do 31 maja.
"Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
art. 22 ust. 2. Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania  do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania  na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20".
Ale zastrzegam - to jest moja interpretacja. Może odezwą się lepiej zorientowani, np. Ewa.
Ewa z Rz21-04-2004 05:02:38   [#13]

dobrze myślisz, Mawo...

Ale propozycję dalszego ograniczenia etatu powinnaś jej złożyć jak najszybciej, by w razie odmowy był czas na wręczenie wypowiedzenia...

No, ale to L4... Nie wiem do kiedy je ma, ale może jeszcze zdążysz z tym wszystkim po jej powrocie do pracy. W szczególnych wypadkach (a do takich należy "ucieczka" na L4) okres wypowiedzenia może byc skrócony do 1 miesiaca (tylko trzeba za to n-lowi zapłacić) więc może się uda...

Dobrze by było by nieoficjalnymi kanałami do n-la dotarło, że jak bedzie "uciekał" na zwolnienie, to dostanie stan nieczynny przed którym L4 nie chroni, ani nie jest wówczas potrzebny okres 3 miesięcznego wypowiedzenia.

Wyrok z dnia 17 grudnia 2001 r.
I PKN 752/00
Przepis art. 41 KP nie chroni nauczyciela przed przeniesieniem w stan nieczynny.

Wyrok z dnia 11 września 2001 r.
I PKN 616/00
Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia, natomiast rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela może nastąpić na koniec roku szkolnego, z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela).

Wyrok z dnia 1 lutego 2000 r.
I PKN 513/99
Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela może nastąpić w każdym czasie, także w czasie trwania roku szkolnego. Czynność ta nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia.

Mawo21-04-2004 14:30:51   [#14]
Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam.
Uśka21-04-2004 19:22:10   [#15]
Jednak stan nieczynny jest na wniosek nauczyciela. A jeżeli nauczyciel nie wystąpi z takim wnioskiem?
Ewa z Rz21-04-2004 19:32:38   [#16]

sądzę, żę...

i tak można go przenieść w stan nieczynny, o ile rzeczywiście nie ma dla niego godzin.
ewa21-04-2004 22:51:41   [#17]

Ewa

możesz jaśniej, jak to można, bez wniosku nauczyciela...
ten wyrok  z 2000r. nie dotyczy przecież obecnych przepisów KN
tłumacz no mi tu ....
Uśka22-04-2004 00:18:05   [#18]
ja też poproszę:)
MorskaKrystyna12-05-2004 21:58:29   [#19]

a co z 6 miesięczną odprawą?

U mnie nauczycielka nie zgadza się ani na zmniejszony wymiar ani na stan nieczynny, bo chce abym ją zwolniła z art.20 i dała jej 6 miesięczną odprawę. Co ja mogę w tej sytuacji zrobić jak nie mam pieniędzy na tą odprawę?
violka12-05-2004 22:16:46   [#20]

Krystyna

nic nie możesz zrobić - jesli nie zgadza się na zmniejszony wymiar i nie złoży wniosku o stan nieczynny to musisz jej wręczyć wypowiedzenie i wypłacić odprawę tak jak z art. 20

(poczytaj do końca art. 22 - nie mam w tej chwili pod ręką KN, ale tam jest coś takiego jak napisałam wyżej)

violka12-05-2004 22:21:59   [#21]

nie ma znaczenia, że nie masz pieniędzy - to zmartwienie organu - jeśli nie dostaniesz pieniędzy, a nauczycielka i tak się odwoła do sądu (w wypowiedzeniu musi być pouczenie o tym co jej się należy i o możliwości odwołania do sądu pracy) to i tak wygra i trzeba będzie płacić (i to z odsetkami)

a stan nieczynny też kosztuje: przez 6 m-cy płacisz, a n-l nie pracuje, a oprócz tego może pracować w innej palcówce albo u ciebie i pobierać wynagrodzenie za te godziny, nie tracąc wynagrodzenia wynikającego ze stanu nieczynnego

Ewa z Rz13-05-2004 07:28:08   [#22]

sorry

ale w nawale zajęć uciekł mi ten wątek - rzeczywiście eh ma rację, nie można dać stanu nieczynnego bez wniosku n-la.

Ale n-l sam może taki wniosek złożyć nim otrzyma wypowiedzenie, wystarczy że rzeczywiście zachodzą przesłanki z 20 art KN. Bywa, że wypowiedzenie uniemożliwia przebyawnie n-la np. na urlopie zrowotnym, a on zgadza się na wypowiedzenie (był tu taki przyp. na forum) wtedy może n-l, pomimo urlopu, złożyć wniosek o stan nieczynny.

MorskaKrystyna13-05-2004 21:32:17   [#23]

violka

organ dał pieniądze na "rzeczówkę" i nic go nie obchodzi czy je wydam na zaplanowany remont WC  czy na odprawę dla nauczyciela. Gdyby te pieniądze były z innej puli to bym jej wypłaciła i już, ale tak to mi szkoda tych WC.

violka13-05-2004 21:39:55   [#24]

kurcze

nie wiem co napisać - u nas nie ma takich problemów

może organ znajdzie godziny do uzupełnienia w innej szkole i nałoży na n-la obowiązek uzupełnienia

wtedy jak się nie zgodzi to ma płacone za tyle godzin ile ma w swojej szkole

ale swoją drogą jak nie wypłacisz odprawy - to n-l w sądzie wygra i organ musi wykonać wyrok sądowy (przecież to nie dyrek daje kasę)

violka13-05-2004 21:42:16   [#25]

pewnie zabiorą ci rzeczówkę i dadzą dodatkową kasę na odprawy

co na jedno wyjdzie :-(

MorskaKrystyna13-05-2004 21:49:13   [#26]

violka

jak to możliwe, że nie ma u was takich problemów? Czy to znaczy,że macie osobno zaplanowane pieniądze na odprawy?
violka13-05-2004 22:00:50   [#27]

są w rezerwie u organu, a my  w razie czego piszemy że nam potrzeba

w tym roku nie kazali nam w budżecie planować odpraw - dawaliśmy tylko tabelki z liczbą spodziewanych emerytów, a całkiem niedawno zestawienia liczby osób które nabędą prawa do wczesniejszej emerytury (z podaniem stażu pracy) więc organ mniej więcej wie ile trzeba będzie kasy na odprawy do 2006 r.

w tym roku w lutym zdarzyło mi się, że n-l nagle się zdecydował (i tak by go nie było, bo zdrowie i ciągłe zwolnienia, więc wyraziłam zgodę), nie było problemów z odprawą

ale nasz organ w porównaniu z innymi tutaj przedstawianymi jest może "dziwny" - np. daje na zastępstwa, nie ma problemu z podziałem na grupy....  ;-))))

MorskaKrystyna13-05-2004 23:04:48   [#28]

acha

to ja jeszczw zasięgnę języka bezpośrednio w organie, bo właściwie to też nie mogę na niego specjalnie narzekać. Tak jak u ciebie jest i na zastępstwa, jest i na podział na grupy, ba nawet mamy po 0,7 godziny na oddział na zajęcia pozalekcyjne. No i tylko na te odprawy nie mamy. Ale może się mylę.

dzięki Violu za wsparcie idę już spać, dobranoc

fredi25-05-2004 19:50:18   [#29]
hop do góry

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]