Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzekwowanie obowiązku szkolnego
strony: [ 1 ]
Ania4530-08-2014 21:29:51   [#01]

Wczoraj matka uczennicy z mojej szkoły poinformowała mnie ustnie, że dziecko od 1.09. nie będzie uczęszczało do szkoły, bo kilka dni wcześniej ojciec zabrał ją i 4-letnią  siostrę  zagranicę bez zgody matki. Oboje rodzice mają pełne prawa rodzicielskie, sprawa rozwodowa w toku, matka twierdzi, że dzieci do czasu rozwodu miały być z nią. Ojciec nie kontaktował się ze szkołą w sprawie przeniesienia dziecka. Jakie są obowiązki dyrektora w takiej sytuacji ? 

DYREK01-09-2014 11:24:51   [#02]

wg mnie należy podpowiedzieć matce aby o zaistniałej sytuacji poinformowana sąd  (do sprawy rozwodowej)

dyrektor działa zgodnie UoSO, w szczególności może się przydać:

  • art.20 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
  • art. 15 oraz art. 26 § 1 i art. 27 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2012 r., poz.1015 z późn. zm.)
  • załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 650),
Ania4506-10-2014 12:37:09   [#03]

Niestety sprawa o której pisałam w [#01] ma dalszy ciąg. W pierwszym tygodniu  września ojciec kontaktował się telefonicznie ze szkołą, potem przesłał oświadczenie że dziecko przebywa zagranicą , przekazał dokument ze szkoły do której je  zapisał i poprosił o potwierdzenie wypisania dziecka z naszej szkoły.

Matka nie odzywała się mimo prośby o dostarczenie pisemnej informacji o zaistniałej sytuacji.

W miniony piątek okazało się, że dziecko jest z powrotem przywiezione do Polski oczywiście tym razem bez zgody ojca i matka chce aby znowu uczęszczało do naszej szkoły.

Proszę o radę jakie w tej sytuacji powinnam zająć stanowisko jako dyrektor, jakich dokumentów żądać od matki, a może od ojca ? Nie chciałabym popełnić błędu bo konflikt o dzieci napewno szybko się nie zakończy, ale znajdzie finał w sądzie. Bardzo mi zależy na zachowaniu bezstronności.

A tak na marginesie to smutne jak dorośli ludzie wykorzystują  dzieci do własnych rozgrywek i jakie im fundują negatywne emocje.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]