Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Doradca metodyczny...
strony: [ 1 ]
Grzegorz G16-04-2004 18:03:59   [#01]

pomijam bardzo ważne, moim zdaniem, pytanie - czy jest potrzebny w mieście, powiecie, gminie?. A mam inne - jaki jest wymiar czasu pracy doradcy metodycznego i z czego on wynika?

Mam zorganizować Pracownię Doradztwa Metodycznego i nie moę znależć wymiaru czasu pracy.

Proszę, pomóżcie....

Z góry dziękuję - "odpracuję" na kolejnym Zjeździe.

panda16-04-2004 18:40:00   [#02]

Mnie akurat nie odpracujesz,

ale chętnie pomogę doświadczeniem. Tworzyłam ODN w mieście. Wymiar czasu pracy określa dyrektor ośrodka zadaniami. W naszym przypadku doradcy to nauczyciele szkół. Część na obniżonym pensum dydaktycznym. Przez 3 lata korzystali ze zniżki 12-godzinnej, obecnie z 9-godzinnej. Zniżkę określa OP. Wszyscy mają dodatek funkcyjny ujęty w regulaminie wynagradzania. Niżej podstawy prawne. Czy o to chodziło?

[Karta Nauczyciela -w rozdziale warunki pracy i wynagrodzenie]

Art.42a.1.  Dyrektor  za  zgodą  organu  prowadzącego  szkołę  lub placówkę  może  nauczycielowi  zatrudnionemu  w  pełnym  wymiarze  zajęć obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć,  na  czas  określony lub do odwołania, ze względu  na  doskonalenie  się,  wykonywanie  pracy naukowej, albo prac zleconych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący szkołę lub placówkę albo ze względu  na  szczególne warunki pracy nauczyciela w szkole lub placówce.                       

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 1)

z dnia 23 kwietnia 2003 r.

w sprawie warunków i trybu tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizacji i sposobu działania placówek doskonalenia nauczycieli, w tym zakresu ich działalności obowiązkowej oraz zadań doradców metodycznych, warunków i trybu powierzania nauczycielom zadań doradcy metodycznego

par.20

 

5. Zadania doradcy metodycznego powierza organ prowadzący publiczną szkołę lub placówkę w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli.

6. Zadania doradcy metodycznego mogą być wykonywane przez nauczyciela:

1) w ramach stosunku pracy w publicznej szkole lub placówce, w której nauczyciel jest zatrudniony, z jednoczesnym obniżeniem wysokości obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych;

2) w ramach dodatkowej umowy o pracę w publicznej placówce doskonalenia.

7. Powierzając zadania doradcy metodycznego, organ, o którym mowa w ust. 5, określa:

1) szczegółowy zakres zadań i obszar działania doradcy metodycznego;

2) warunki wykonywania zadań doradcy metodycznego, zgodnie z ust. 6.

 

Grzegorz G17-04-2004 18:12:08   [#03]

pomocy...

bardzo dziękuję, lecz to nie daje konkretnej odpowiedzi na pytanie - na jaki wymiar zatrudnić i według jakich kryteriów naliczać mu godziny pracy?(na jakiej podstawie)  Pytam tak dociekliwie bo u mnie nie będą miel obniżki godzin, tylko dodatkową umowę o pracę.

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiem

panda17-04-2004 18:25:03   [#04]
W takiej sytuacji etat wynosi prawdopodobnie 40 godz.tyg., czyli jak w pracach pozadydaktycznych np: w KO, OKE itp. Mam wrażenie, że taki też jest etat w ODN-ach prowadzonych przez sejmiki. Właśnie część naszych doradców przechodzi do filiii wojewódzkiego ODN na cząstki etatu i mówili, że 1/2 wynosi 20 godzin. Spróbuj porównywalnie, a i podstawę do 40 godzinnego tygodnia i wynagradzania znajdziesz w KN.
panda17-04-2004 18:30:20   [#05]

uzupełnienie

Właśnie sobie uświadomiłam, że może dociekasz nie tygodniowego etatu, ale zasad określania wymiaru zatrudnienia. Ponieważ to OP tworzy placówkę, OP określa wszystko. W naszym przypadku ustalaliśmy zadania w przeliczeniu na liczbę nauczycieli, których obejmie opieką doradca. Np. nauczycieli w-f było dużo - zniżka godzin; nauczycieli chemii mało-20% dodatek bez zniżki. Wolna ręka OP.
Grzegorz G17-04-2004 22:20:35   [#06]

DZIĘKI

i o takie rozwiązania mi głównie chodzi. Poszukując odpowiedzi, na jakiej podstawie zatrudniać i jak rozliczać wezmę pod uwagę Wasze podpowiedzi. Sorry, że może tak nie rozumnie dopytywałem się, nie precyzując o co mi chodzi - dopiero raczkuję w temacie i sam czasami nie wiem, o co chcę zapytać. Tym niemniej - WIELKIE DZIĘKI.

ps: to mogę ich zatrudnić na umowę o pracę, bez zniżki godzin?

panda18-04-2004 07:29:26   [#07]
Tak - par.20.6.2 cytowanego wyżej rozporządzenia. Powodzenia
slorek18-04-2004 11:59:58   [#08]
 

W szkole mam 3 doradców Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, każdy ma zniżkę 6 godzin dydaktycznych. Z pozycji dyrektora szkoły to dobre rozwiązanie, doradca jest dalej nauczycielem (ma 12 godzin dydaktycznych) i jednocześnie mogę ja (jako dyrektor) oraz inni moi nauczyciele na niego liczyć.

Grzegorz G18-04-2004 15:45:15   [#09]

DZIĘKUJĘ

za pomoc i wskazówki. Może macie też jakieś informacje w jaki sposób ich wyznaczyć, wybrać, rozliczać, pracować z nimi - niekoniecznie chodzi mi o przepisy prawne, lecz o "życiowe podpowiedzi" praktycznie użyteczne.

A za poprzednie podpowiedzi bardzo serdecznie dziękuję...

panda18-04-2004 18:51:53   [#10]

Powiem jak było u nas.

1. Wyznaczyć - na spotkaniu dyrektorów szkół podległych OP ustaliliśmy, kto jest "mądry i aktywny", czyli zgłaszali dyrektorzy, a naprawdę uzganialiśmy. Nie targowaliśmy się. Zależało nam na tym, aby z każdej szkoły ktoś pracował w ODN (przepływ informacji!)

2. Wybrać:

- po uzyskaniu zgody tych nauczycieli, przedstawialiśmy propozycje radom pedagogicznym i prosiliśmy o opinie (byle kto tu by nie przeszedł)

- pozytywnie zaopiniowane kandydatury prezentowałam Komisji Oświaty RM

- OP powołał zgodnie z propozycją określając zadania, dodatki i ewentualne obniżone pensum. Jeśli jesteś zainteresowany mogę przesłać plik wniosku prezentowanego radnym.

3. Rozliczać - to już zadanie dyrektora ODN. Niewątpliwie patrząc z boku mam swoje zdanie, ale to chyba na następnym etapie.

Grzegorz G18-04-2004 20:56:28   [#11]

BARDZO PROSZĘ

o przesłanie mi tego pliku. Wszelkie podpowiedzi są mi bardzo pomocne - ja raczkuję, wielu innych już przetarło ten szlak.:-)

Placówka ta nie będzie samodzielna (jak ODN) lecz ma być Pracownią Doradztwa Metodycznego. Ciekawe - co o tym myślisz/myślicie?

Dzięki

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]