Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kawlifikacje
strony: [ 1 ]
Ada 116-04-2004 13:22:47   [#01]
Czy posiada kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego nauczyciel, który ukończył filologię rosyjską, i zdał w czerwcu 1990 roku egzamin z języka niemieckiego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Kuratora Oświaty? (Świadectwo to jest dowodem opanowania języka obcego na poziomie szkoły średniej).
Jolanta Szuchta16-04-2004 15:11:35   [#02]

Po mojemu nie

chyba że w szkole podstawowej?.A poza tym o kwalifikacjach zobacz watek tu Przeniesienie nauczyciela jest tam trochę na ten temat.
panda16-04-2004 17:40:10   [#03]
też bym takiego nie zatrudniła
Krystyna D16-04-2004 18:32:12   [#04]

Ada I o jakim egzaminie piszesz??

zgodnie z § 11 ust. 2 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. (Dz.U. z 2002r. Nr 155, poz. 1288)

 Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, posiada osoba, która  legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne. 
jeżeli ten nauczyciel Ady 1 zdał taki właśnie państwowy nauczycielski egzamin stopnia II,  to kwalifikacje ma :-)

Ada 118-04-2004 18:49:37   [#05]

I tu tkwi problem

Właśnie, że na świadectwie, którym dysponuje nauczyciel nie ma stopnia  egzaminu, jest tylko cytowany wcześniej zapis(Świadectwo to jest dowodem opanowania języka obcego na poziomie szkoły średniej).

Był podobno czas, że kuratoria pomagały rusycystom w przekwalifikowaniu się i organizowały formy kształcenia kończące się własnie takim egzaminem. Dawał on w tamtym czasie uprawnienia do nauczania j. niemieckiego. Może ktoś z Was zna podobną sytuację - podobno jego kwalifikacje wygasną w 2006 r. ???. Gdzie można znaleźć jakieś przepisy dotyczące tej grupy n-li.

Jolanta Szuchta18-04-2004 18:55:50   [#06]

Ja w takiej sytuacji kiedy nie wiem

dzwonię do kadr swojego kuratorium.

Ja bym jednak zapytała.

Bo to o czym pisze Krystyna D.to są np.zdane certyfikaty z angielskiego lud nimieckiego.

A tu masz wyrażnie napisane:" obcego na poziomie szkoły średniej"

Jolanta Szuchta18-04-2004 19:08:16   [#07]

Chyba jednak nie może

4. Egzaminy nauczycielskie:

Świadectwa złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z języka obcego stopnia I lub II przed Państwową Komisją Egzaminacyjną - powołaną na podstawie zarządzenia nr 33 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 1990 r. w sprawie egzaminów państwowych z języków obcych (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 44).
Jest to ostatnia częsc wyżej cytowanego rozporządzenia.
Wejdz w Internetowe prawo w oświacie w indeks rzeczowy, patrz pod języki a tam znajdziesz to co wkleili poprzednicy i ja tez.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]