Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 6-latki
strony: [ 1 ]
ellys16-04-2004 04:38:32   [#01]
Proszę o podpowiedź - czy dzieci sześcioletnie wpisujemy od 1 września do księgi ewidencji i do księgi uczniów. Czy musimy prowadzić dla nich obowiazek szkolny?
ellys16-04-2004 04:42:48   [#02]
O, przepraszam. Najpierw napisałam potem przeczytałam - był już ten wątek. Ale nie znalazłam w nim odpowiedzi na wszystko - co z tym wpisem?
beera16-04-2004 08:54:36   [#03]

Na pewno nie, boweim  księgę uczniów prowadzi się dla uczniów szkoły,zaś księgę ewidencji dla dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu 

  § 3. 1. Szkoła podstawowa i gimnazjum prowadzą księgę ewidencji dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły.

§ 4. 1. Szkoła prowadzi księgę uczniów.

2. Do księgi uczniów wpisuje się imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania ucznia, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i adresy ich zamieszkania, a także datę przyjęcia ucznia do szkoły oraz klasę, do której ucznia przyjęto. W księdze uczniów odnotowuje się datę ukończenia szkoły albo datę i przyczynę opuszczenia szkoły przez ucznia.

Dzieci odbywajace roczne przygotowanie przedszkolne nie są uczniami szkoły, ani nie realizują obowiązku szkolnego.

dzieci te odbywają roczne przygotowanie przedszkolne- i to musimy nadzorować

UoSO Art 14
3.
/od 1.09.2004 r./Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

3a. /od 1.09.2004 r./Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka, o którym mowa w ust. 1a, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.
Art 14b

2. Kontrolowanie spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka

Ewa z Rz16-04-2004 13:08:37   [#04]

ja te dzieci wpisuję

do księgi uczniów - dziecko do szkoły ma być zapisane z rocznym  wyprzedzeniem - więc przyprowadzenie go do "zerówki" traktuję jak zapisanie do szkoły.

Do księgi dzieci też wpisuję 6-latki (z tego samego powodu) i jeśli mi się oba zapisy nie zgadzają to ścigam rodziców (z tego samego powodu :-))

Jersz16-04-2004 13:17:38   [#05]

uważam, że nie powinnaś wpisywać

W księdze uczniów mogą figurować wyłącznie osoby będące uczniami. Dzieci z oddziału przedszkolnego nimi nie są. Przepis o zapisywaniu dzieci do szkoły z rocznym wyprzedzeniem (moim zdaniem ) nie ma nic wspólnego z wpisaniem ich do księgi uczniów. Tą czynność należy wykonać dopiero z początkiem roku szkolnego.

Jersz

BeataD16-04-2004 13:26:05   [#06]

zgadzam się...

z Jerszem, choć w swietle nowego rocznego obowiazkowego przygotowania przedszkolnego chyba czegoś w przepisach nie dopatrzono.

Skoro ja jestem odpowiedzialna powinnam je gdzies ewidencjonować. Chyba raczej w ksiedze ewidencji, jeśli pojawiłby sie stosowny zapis rozszerzający przywołany przez Asię par. 3 rozporządzenia. 

Narazie jednak zdaje się, że nie ma ich gdzie zapisywać, a pilnować i owszem trzeba.

beera16-04-2004 13:33:44   [#07]

swoją drogą

pewnie się zmieni rozporządzenie i będzie tak:

§ 3. 1. Szkoła podstawowa i gimnazjum prowadzą księgę ewidencji dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szkolnemu oraz obowiazkowemu rocznemu  przygotowaniu przedszkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły.

beera16-04-2004 13:34:52   [#08]

:-)

czyli zgadzam się z Beatą i jerszem

:-))

beera16-04-2004 13:36:42   [#09]

Jersz- mam pytanie

Jak traktujesz obowiązkowe godziny w OP?

Ile ich Twoim zdaniem być powinno?

25+ 2Xreligia?, czy 25, w tym 2Xreligia

mam tu spór pewien i chcę zasięgnąc języka

Jersz16-04-2004 13:57:31   [#10]

25 godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych + religia. Zajęcia religii są zajęciami dodatkowymi. Dla dzieci 6 letnich prowadzone są w wymiarze do 30 minut (tak określa to ramowy statut przedszkola). W rozporządzeniu o realizacji w szkołach i przedszkolach zajęć z religii mówi się o 2 zajęciach w wymiarze tygodniowym. Sumując: 25 godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych + 1 godzina religii = 26 tygodniowo.

Pozdrawiam Jersz

Jersz16-04-2004 14:06:45   [#11]

i jeszcze to ..

Załącznik nr 1

RAMOWY STATUT PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA

§ 6.

    Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.

    2a. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia

    dodatkowe.

    Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:

    1) z dziećmi w wieku 3-4 lat - około 15 minut,

    2) z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut.

     

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

    z dnia 14 kwietnia 1992 r.

    w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

     

    § 1.

    1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych).

     

    § 8.

    1. Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych (właściwych dla danego poziomu nauczania) lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych.
    Rycho16-04-2004 14:33:59   [#12]

    jeszcze o księdze...

    nie ma już w nowym rozp zapisu o "zapisywaniu dziecka z rocznym wyprzedzeniem"

    i rzeczywiście nie ma jeszcze w przepisach nic o prowadzeniu księgi ewidencji dla "zerówki"

    ale, jeśli mamy pełnić kontrolę nad spełnianiem przygotowania przedszkolnego, to i tak trzeba sobie jakąś ewidencję dla dzieci, które temu obowiązkowi podlegają zaprowadzić.

    Moim zdaniem, nic nie stoi na przeszkodzi wpisać ich do księgi ewidencji dzieci. Przecież i tak zapisywane są tam dzieci wg roku urodzenia, więc moim zdaniem nie ma tu problemu. W ciągu roku niewiele się zmieni, a i tak będą musiały tam być wpisane. Rybryk w księdze też wystarczy, a przynajmniej wszystko będzie w jednym miejscu i nie będzie  z tym bałaganu.

    Przecież termin wpisania dzieci do Księgi dzieci też nie jest określony. Teoretycznie można by przyjąć, że możemy je tam wpisać już wtedy gdu osiągną 3 rok życia, bo o dzieciach zamieszkałych w naszym obwodzie organ powinien nas informować już od momenty gdy skończą właśnie 3 lata :-)

    dlatego z powyższych powodów ja 6-cio latki do księgi dzieci wpiszę.

    Jersz16-04-2004 14:49:06   [#13]

    Do "tej" księgi nie można ich wpisać (chyba , że zostaną zmienione przepisy)

    Księga służy do kontroli spełniania obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie nie podlega temu obowiązkowi, więc nie może być do niej wpisane.

    Jersz

    beera16-04-2004 18:21:53   [#14]

    w kwestii księgi zgadzam się zdecydowanie z Jerszem. Rozporządzenie dokladnie okresla kogo do tej księgi wpisujemy. Satwiam jednak na zmianę przepisow ;-)

    ( ostatecznie mozna takie pytanie zadać MENISOWI ze wskazaniem, ze nie ma dobrej odpowiedzi;-)

    ...

    Dzięki za czas zerówek. Nagle okazalo się, ze organ ma inne zdanie niż moje - chcialam się dowiedziec jak KO będzie tę sprawę traktować

    Ewa z Rz17-04-2004 08:16:40   [#15]

    Jersz,

    to do tej pory źle robiłam? Przecież dzieci miały być do szkoły zapisywane z rocznym wyprzedzeniem, rodzice je zapisywali, czyli uważałam, że mam obowiazek wpisać je do ksiegi uczniów, gdyż zostały do szkoły zapisane...

    A co do księgi ewidencji dzieci, to uważam tak jak Rycho, a zwłaszcza teraz, gdy mam pilnować rocznego przygotowania przedszkolnego... Jeśli bym trafiła na takiego zasadniczego wizytatora (a nie trafiłam :-) to mogę te dzieciaki wpisywać do drugiej podobnej książki, a potem przepisywać do tej właściwej (tylko na co ta robota?). Sztywno wg przepisów to powinnam te dzieciaki wpisać dokładnie 1 stycznia roku, w którym kończą 7 lat, a ja robię to 4 m-ce wcześniej - nikt mi chyba za to głowy nie urwie... Ale zawsze mogę zrobić tak jak każą...

    Widzisz, ja mam wszystko na kompie i zawsze mogę wydrukować w odpowiedniej konfiguracji takiej o jaką będzie chodziło organom nadzoru...

    beera18-04-2004 02:41:10   [#16]

    ewa..

    Jest okreslone kogo nalezy wpisywć do księgi uczniów i ewidencji

    Takie są przepisy- może dzialać im wbrew, ale ze świadomością, ze dzialasz wbrew.
    Nie chodzi o to, co się robi, ale jakie są przepisy. Wyborem dyrków jest do nich się stosować lub nie. 

    Do księgi uczniow wpisujemy uczniow- dzieci 6-letnie nimi nie są- zapisane , czy nie- NIE SĄ UCZNIAMI ( zresztą NIE OBOWĄZUJE przepis o rocznym wyprzedzeniu!)

    Do księgi ewidencji wpisujemy dzieci z obowiązkiem szkolnym z obwodu- dzieci 6-letnie nimi nie są.

    I tyle- co tu jeszcze można powiedzieć?

    Robisz sobie w szkole, co robisz;-) TY jesteś dyrektorem

    UWAGA!
    Nie jesteś zalogowany!
    Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
    Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
    Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
    Logowanie i/lub zakładanie konta.

    strony: [ 1 ]