Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak rozumieć rozporządzenie w sprawie zasad wydawania świadectw
strony: [ 1 ]
luska15-04-2004 21:56:22   [#01]
Proszę o komentarz do paragrafu 10:" Duplikat wystawia się na druku według wzoru obowiązującego w dniu wystawienia oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, z zastrzeżeniem ust. 4. Na pierwszej stronie u góry należy umieścić wyraz „Duplikat”, a pod tekstem dodać wyrazy „oryginał podpisali” i wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, albo stwierdzić nieczytelność podpisów oraz zamieścić datę wydania duplikatu i opatrzyć pieczęcią urzędową (okrągłą), z zastrzeżeniem ust. 4a. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii ucznia lub absolwenta."

Czy poza pieczęcią urzędową ma być pieczątka obecnego dyrektora szkoły?

Przypomnę, że w pierwszej wersji rozp. z 24 stycznia 2000r. było:"Duplikat wystawia się na druku według wzoru obowiązującego w okresie wystawienia oryginału świadectwa lub dyplomu, z zastrzeżeniem ust. 4. Na pierwszej stronie u góry należy umieścić wyraz "Duplikat". Duplikat podpisuje dyrektor szkoły. Pieczęć imienna dyrektora powinna być czytelna. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii."
bogna16-04-2004 22:23:14   [#02]
podniosę do góry - może ktoś podyskutuje.
bogna21-04-2004 00:01:25   [#03]

Moim zdaniem z tego zapisu wynika, ze dyrektor nie podpisuje duplikatu świadectwa.

Analogicznie jest w przypadku dokumentów wydawanych przez OKE:

&9. 4a. Świadectwo dojrzałości, dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe i zaświadczenie wydawane przez komisję okręgową są wypełniane pismem komputerowym i drukowane łącznie z wizerunkiem pieczęci urzędowej i podpisem dyrektora komisji okręgowej.

&10. 4a. Duplikaty świadectw dojrzałości, dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub zaświadczeń wydawanych przez komisje okręgowe są wypełniane pismem komputerowym i drukowane łącznie z wizerunkiem pieczęci urzędowej.

------------

a ja mam pytania:

- czy wyrazy "świadectwo podpisali" należy umieścić pod tekstem "duplikat" czy pod tekstem całego swiadectwa?

- czy gdzieś na świadectwie stwierdza się zgodność z oryginałem (i może przy tym się podpisuje dyrek?)?

luska21-04-2004 00:07:20   [#04]
No właśnie; ja uważam, że pod całym tekstem i moim zdaniem nie powinno się stwierdzać zgodności z oryginałem ( bo przecieć oryginału nie ma - zgubiony! - stąd duplikat :)
Ewa z Rz21-04-2004 05:17:11   [#05]

ale obowiązkowo

powinien podpisać duplikat, ten kto go sporządził - on ponosi odpowiedzialnośc za wystawiony dokument. I tego nie musi być w rozporządzeniu, to wynika z ogólnych przepisów dotyczących sporządzanych dokumentów - organ wystawiający dokument powinien byc dokładnie określony, a osoba za to odpowiedzialna dokument podpisuje i podaje swoje imię, nazwisko oraz stanowisko (pieczątka imienna).
luska14-05-2004 11:58:07   [#06]
Proszę o dokładną podstawę prawną tych "przepisów ogólnych" bo znowu muszę wydać duplikat i naprwdę mam wątpliwości
AnJa14-05-2004 12:43:26   [#07]

Mnie zaś zawsze intryguje adnotacja:

"oryginał podpisali" lub stwiedzenie nieczytelności podpisów.

Bo skąd niby mam wiedzieć, kto sie tam podpisał albo pobazgrał?

luska18-05-2004 08:32:43   [#08]
Proszę o zabranie głosu..... Jeśli dyrektor podpisuje, to gdzie? Czy pieczątka imienna wystarczy skoro nie ma na niej nazwy szkoły??
Ewa z Rz18-05-2004 11:53:22   [#09]

gdzie?...

W dowolnym miejscu - najlepiej na końcu...

A pieczatki obie jeśli dyrektorska nazwy szkoły nie zawiera.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]