Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Egzamin poprawkowy i klasyfikacyjny dla maturzystów
strony: [ 1 ]
2katarzyna15-04-2004 16:28:47   [#01]
Kiedy przeprowadza się egzamin poprawkowy i klasyfikacyjny dla uczniów klas maturalnych? Mamy na przykład takich, którzy nie chodzą do szkoły przez prawie cały II semestr. Co robicie z nimi w swoich szkołach?
fredi15-04-2004 16:34:26   [#02]
skreslamy
2katarzyna15-04-2004 17:35:36   [#03]

I nie macie problemu. My nie skreśliliśmy, a sprawa stała się poważna, bo dotyczy nie jednej, ale kilku osób.

Chodzi mi głównie o termin egzaminu. Wygląda na to, że w sierpniu, razem z innymi poprawkami. Dobrze myślę? Bo matura w takim układzie może być dopiero w sesji zimowej.

bogna15-04-2004 18:04:35   [#04]

poprawkowy - w sierpniu

z rozp. o ocenianiu:

§ 16. 1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole danego typu, uczeń, który w wyniku końcoworocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy, z zastrzeżeniem ust. 2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

2. W szkole ponadgimnazjalnej oraz dotychczasowej szkole ponadpodstawowej uczeń może zdawać egzamin poprawkowy także po klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym).

5. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno - wychowawcze kończą się w styczniu - także w ostatnim tygodniu ferii zimowych.

Tylko, że jeśli nie chodzili prawie przez cały II semestr, to pewnie nie ma podstawy do wystawienia oceny - więc chyba raczej powinien być egzamin klasyfikacyjny.

bogna15-04-2004 18:08:28   [#05]

egz. klasyfikacyjny

też z rozp. o ocenianiu:

§ 14. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3. Na prośbę ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej lub na prośbę jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.

5. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w trybie i w terminach określonych w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Termin egzaminu klasyfikacyjnego powinien być uzgodniony z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

2katarzyna15-04-2004 19:22:00   [#06]

Dziękuję

Tak właśnie sądziłam. Sierpień dla jedynkowiczów i żegnaj maturo. A sprawa nieklasyfikowanych to dla nas precedens. Chłopcy znaleźli sobie pracę i sądzili, że jakoś ujdzie im to na sucho - a tu normalne powtarzanie. W ostatniej klasie zawsze było z górki. Jeszcze nie przerabialiśmy takich przypadków, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz.

Mariola15-04-2004 19:36:20   [#07]
tylko czy mają gdzie powtarzać?
bogna15-04-2004 19:52:46   [#08]

a może by zdali ten klasyfikacyjny jeszcze przed maturą?

(w terminie uzgodnionym z uczniem i jego rodzicami)?

2katarzyna15-04-2004 20:47:26   [#09]

Termin klasyfikacyjnego

można ustalić przed maturą. To zdaje się jest jedyna szansa dla uczniów, bo jeśli dostaną 1, sierpień mają jak w banku. Będzie tylko komedia na RP, bo jak zwykle nauczyciele mają więcej dobrych chęci niż uczniowie i zgodzą się na klasyfikacyjne nawet z kilku przedmiotów. No i powiedzcie, co wolicie - być konsekwentnym i trzymać się reguł czy przymykać oczy i pozbyć się kłopotu? Co jest w tym wypadku "dobrem ucznia", którym tłumaczymy wiele takich sytuacji?

Mariola15-04-2004 21:04:30   [#10]
u nas jest kilka podobnych przypadków.
Sama osobiście mam dwa.
Dostali jeszcze jedną szansę, ale jeżeli nie będą zainteresowani to nie widzę powodu aby za nich się martwić.
Czasami nauczycielom bardziej zależy niż uczniom.
Może w takim układzie ten sierpniowy termin będzie jakimś przyzwoitym rozwiązaniem?
A może czegoś ich to nauczy?
Woron17-04-2004 15:07:52   [#11]

A jak to będzie?

A jak to będzie w przypadku szkoły - liceum dla dorosłych  (zaoczne i wieczorowe)? Cytowany wcześniej § 16 w rozporządzeniu znajduje się w rozdziale dla dzieci i młodzieży. Podobnego zapisu nie ma w rozdziale następnym dla dorosłych. Zapis, który znalazłem mówi, że egzamin poprawkowy przeprowadza się po każdym semestrze, po semestrze letnim w terminie do 15 września. Więc czy słuchacz ostatniego semestru, który z egzaminu otrzyma ocenę niedostateczną może mieć jeszcze przed maturą egzamin poprawkowy czy nie???
zgredek17-04-2004 15:29:09   [#12]
§ 23.

2. Egzaminy poprawkowe mogą być przeprowadzane po każdym semestrze.

3. Egzamin poprawkowy przeprowadza nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne po zakończeniu semestru jesiennego w terminie do końca lutego lub po zakończeniu semestru wiosennego w terminie do dnia 15 września.

-------------------------------
ostatni semestr wiosenny kończy się 30 kwietnia 2004

egzamin dojrzałości - 11.05.2004

wydaje mi się, że w tym czasie można przeprowadzić egzamin poprawkowy

tylko jeszcze musisz radę pedagogiczną zwołać, żeby zatwierdzić wyniki
zgredek17-04-2004 15:30:35   [#13]

i jeszcze:

§ 16 ust. 8-10 - dotyczy słuchaczy szkół dla dorosłych
Woron17-04-2004 20:03:06   [#14]
Tak też i myślałem. W szkole dla dorosłych w przypadku egzaminów klasyfikacyjnych obowiązuje ten sam art 14 co w szkole dla dzieci i młodzieży. Natomiast w przypadku egzaminów poprawkowych mamy coś innego. Są więc w jakiś sposób uprzywilejowani. Zwłaszcza maturzyści, bo mają jeszcze szansę zdać poprawkę i w normalnym terminie przystąpić do matury. Czy to nie dziwne dlaczego takiej szansy odmawia się dla uczniów "zwykłego" LO czy technikum?
zgredek17-04-2004 23:32:43   [#15]
W zasadzie to miałabym duże wątpliwości, czy taki słuchacz opanuje w ciągu tygodnia, to czego nie opanował przez semestr. I raczej nie ustaliłabym terminu egzaminu poprawkowego przed egzaminem dojrzałości.

W rękach dyrektora pozostaje więc "poprawianie" prawa - jeśli tak można to nazwać.
Woron18-04-2004 01:33:44   [#16]

Chodziło mi raczej o to zróżnicowanie terminów dla dorosłych i nie. Ale już się chyba domyślam dlaczego tak jest.

Troszkę inna specyfika jest klasyfikowania w szkole dla dorosłych. Zdają egzaminy semestralne a więc jedna niedyspozycja jakiegoś dnia, na jakiejś godzinie - powiedzmy silny stres i totalny "zanik" pamięci mogła by przekreślić możliwość zdawania w zwykłym terminie matury. Uczeń w szkole dziennej jest klasyfikowany za cały rok pracy więc raczej mało jest prawdopodobne by w tydzień nadrobił cały rok (choć zapewne i tacy mocarze się zdarzają).

zgredek18-04-2004 12:52:07   [#17]
Woron - klasyfikowanie w szkołach dla dorosłych odbywa się także bez egzaminów semestralnych - w szkołach wieczorowych, gdzie uczą się przez trzy, cztery dni w tygodniu. Róznica wtedy jest taka, że w szkołach dla młodzieży - cały rok, a w szkołach dla dorosłych - semestr.

I jeśli dobrze interpretuję, że mogą zdawać - to nie jest to w porządku.
Tak jak napisałeś w #14
Woron19-04-2004 09:37:50   [#18]
No to ja już zgłupiałem. Wizytator stwierdził, że § 16. 1. pkt 5 obowiązuje również w szkołach dla dorosłych i egzaminy poprawkowe muszą mieć w ostatnim tygodniu ferii letnich. DZIWNE.
zgredek19-04-2004 15:34:06   [#19]

ja tam nie wiem, ale

Rozdział 2
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży

Rozdział 3
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie słuchaczy w szkołach dla dorosłych

§ 18. 1. Do słuchaczy szkół dla dorosłych stosuje się odpowiednio przepisy § 2, § 3, § 4 ust. 1, § 5, § 6 ust. 1 i 1a, § 9 ust. 1 i 4-8, § 10, § 11 ust. 1 i 2, § 13, § 14, § 15 ust. 2 i § 16 ust. 8 - 10.

-------------------------------------
czy tu jest gdzieś napisane, że § 16 ust. 1 pkt 5 stosuje się w szkołach dla dorosłych?
Woron19-04-2004 17:20:41   [#20]
Nie jest i dlatego się dziwię skąd mu się to wzięło.
zgredek19-04-2004 17:24:32   [#21]
czytam to wszystko pięćdziesiąty raz - i wychodzi mi, że dyrektor to nawet nie ma nic do gadania z tym egzaminem - bo przecież przeprowadza go nauczyciel.

Co o tym sądzisz?
Woron19-04-2004 17:40:28   [#22]

Odnośnie samego już egzaminu to chyba nie, nie ma tu komisji. Natomiast jak sądzę, by nie było z tym bałaganu termin ustalany jest na radzie klasyfikacyjnej i tu dyrektor ma decydujący głos.

Ja juz nic nie wiem, sam czytam i próbuję się doszukać dlaczego wizytator taką wykładnię podał. Ciekaw jestem jak to jest robione w innych szkołach dla dorosłych właśnie w przypadku ostatnich semestrów.

Bromba116-12-2006 00:14:27   [#23]

Jak najbardziej

Jak najbardziej mże zdawać
fredi16-12-2006 07:57:20   [#24]
§ 26. 1.  Słuchacz szkoły dla dorosłych może zdawać egzamin poprawkowy                 w przypadku uzyskania niedostatecznej semestralnej oceny klasyfikacyjnej z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
2. Egzaminy poprawkowe są przeprowadzane po każdym semestrze.
3. Egzamin poprawkowy przeprowadza nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne po zakończeniu semestru jesiennego w terminie do końca lutego i po zakończeniu semestru wiosennego w terminie do dnia 15 września.
4. Egzamin poprawkowy z języka polskiego, języka obcego i matematyki składa się z części pisemnej i części ustnej. Z pozostałych zajęć edukacyjnych egzamin poprawkowy zdaje się w formie ustnej.


czy ten zapis dotyczy wszystkich w szkołach dla dorosłych ?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]