Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rada rodziców
strony: [ 1 ]
szkoła22-04-2002 14:50:18   [#01]
Czy w szkole musi działać rada rodziców?
Ewa z Rz22-04-2002 14:55:02   [#02]

Nie

Jeżeli rodzice nie utworzą takiego gremium to go nie będzie. W żaden sposób nie mozna do tego rodziców zmusić.
Ale... Jest bardzo dobrze dla wszystkich, gdy ciało takie zostanie powołane (może mieć inną nazwę, byle by było reprezentacją rodziców)
szkoła23-04-2002 07:49:33   [#03]

rada rodziców

U mnie funkcjonuje rada szkoły. Czy to nie wystarczy?
beera23-04-2002 08:32:10   [#04]

:-)

Rada szkoły ma kompetencje większe niż Rada Rodzicow.

Odsyłam Cię do  OSO - tam jest wszystko na ten temat

Ewa z Rz23-04-2002 20:06:13   [#05]

Wystarczy

Ale jeżeli rodzice zechcą się zorganizować to nic im w tym nie przeszkodzi. A moim zdaniem warto ich do tego zachęcić, bo jest sporo korzyści z istnienia takiej organizacji.
Grzegorz28-04-2002 22:43:49   [#06]

a może jednak nie wystarczy?

Zwróćcie uwagę na to:

UOSO, Art.51, Ust.9:

"Powstanie rady szkoły lub placówki organizuje dyrektor szkoły lub placówki na wniosek RADY RODZICÓW, a w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych także na łączny wniosek samorządu uczniowskiego i RADY RODZICÓW."

Zatem czy można formalnie powołać radę szkoły bez istnienia rady rodziców? I jak ewentualnie?

A propos, Ewo. Jakie np. korzyści wynikają z funkcjonowania RR? :-)

grzegorz
fredi29-04-2002 08:47:12   [#07]

Szkoda, że nie wiesz.

Albo ty nie potrafisz, albo RR.

szkoła29-04-2002 13:09:07   [#08]

rada rodziców

Grzegorzu, ale zasiałeś we mnie nutkę niepewności. Co w takim razie z tą Radą Rodziców ? Musi być obligo czy nie?
Jersz29-04-2002 15:48:30   [#09]

rada rodziców

Ustawa o systemie oświaty

art. 53.

  1. W szkole i placówce może działać rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców uczniów.

  2. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów tej szkoły lub placówki.

  3. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.

  4. Reprezentacja rodziców może także przybrać inną nazwę niż określona w ust. 1.

Ustawa określa wyraźnie może działać. Jeśli rodzice zechcą będzie, jeśli nie zechcą to rady nie będzie.

Pozdrowienia JERSZ

Gosia T29-04-2002 18:55:00   [#10]

No i jest jeszcze : art 54

"(...)2. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. "
Wyglada na to, że tylko rada rodziców może decydować o składkach- darowiznach na rzecz szkoły.
Grzegorz29-04-2002 21:55:50   [#11]

A kto jeszcze miałby decydować?

Oczywiście żadne obligo dla rady rodziców nie obowiązuje, ale z ustępu 9 wynika, że rada szkoły nie moze istnieć bez rady rodziców. I to mi się wydaje logiczne. Tak jak rada szkoły nie może istnieć bez rady pedagogicznej.

Chyba, że najpierw istniała rada rodziców, następnie powołano radę szkoły, a na końcu rozwiazała się rada rodziców. I w ten sposób została tylko rada szkoły.
Gosia T29-04-2002 23:58:59   [#12]

korzystanie z praw nie jest obowiązkowe

Grzegorzu, wiemy że powstanie i działalność  RR, to skorzystanie przez rodziców z praw zbiorowych pozwalających na wpływanie na to, by edukacja  ich dzieci odbywała się w poszanowaniu poglądów rodziców.
Jeśli ja mam prawo, to wcale nie mam obowiązku z niego korzystać. I wyobrażam sobie sytuację, w której rodzice nie bedą chcieli wyłonić z siebie rady lub (szczególnie w małej szkole) dojdą do wniosku, że ich reprezentacja w radzie szkoly w zupełności wystarcza i rozwiążą RR.
Jeśli to im się sprawdza póki co, to pewno dyrektor oprócz wsazania na korzyści, jakie mają rodzice posiadając RR, może tylko czekac na zmianę decyzji.
Jest to dla mnie znacznie lepsze niż wywieranie presji na rodziców, by wybrali z siebie trójki klasowe, te trójki wybiorą... I rodzice kryją się za plecami swych sąsiadów i głowy pod ławki chowają, bo wiedzą, że to wszystko po to, by była fasada, by w papierach się zgadzało, bo z ich opiniami nikt się specjalnie nie liczy.
Nawet w sprawie wydatkowania pieniędzy z dobrowolnych składek słyszą komunikaty, że MUSI być kupione to i tamto.
To rodzice winni poczuć brak reprezentacji, która ma różne ustawowe uprawnienia i pozwala wpływać na życie szkoły. Takie jest moje zdanie wynikające z doświadczeń rodzica , nauczyciela i byłego dyrektora :-)
szkoła30-04-2002 08:44:40   [#13]

Rada Rodziców

Dzięki za te wyjaśnienia. W mojej małej szkole działa Rada Szkoły, którą niegdyś przed laty jak sobie przypominam ( byłam wtedy nauczycielem ) powołał chyba komitet rodzicielski. Potem już była tylko Rada Szkoły. A jeśli chodzi o składki to rada szkoły też je może gromadzić - art. 50 ust.2.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]