Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czesne sześciolatków
strony: [ 1 ]
Macia14-04-2004 18:28:15   [#01]

Jak wiadomo od września wchodzi obowiązek objęcia szesciolatków rocznym przygotowaniem do szkoły. W zerówkach organizowanych w szkołach nie ma opłat z tym zwiazanych. Jak ta sytuacja wyglądać będzie w przedszkolach?  Czy istnieje możliwość by 6-latki nie musiały płacić czesnego? czy juz  wiecie jak to planują zrobić u was op?

grażka14-04-2004 18:44:38   [#02]

Do 5 godzin nie płacą, powyżej tak - pełne czesne jak młodsze dzieci.

Macia14-04-2004 18:48:17   [#03]

To samo słyszałam od mojego op

ale w takiej sytuacji to wielu rodziców zechce na te 5 godzinne i będę zmuszona do redukcji etatów n-lek.

A czy te 5-godzinne są u was z posiłkiem czy bez?

udanka14-04-2004 19:08:18   [#04]
W Poznaniu tak jak u Grażki i bez posiłku.
grażka14-04-2004 19:13:27   [#05]

Za posiłki płacą osobno - w godzinach przeznaczonych na "podstawy programowe" (7-12 lub 8-13, jeszcze nie wiemy, czy będzie to narzucone w całym mieście, czy placówki będą decydować o godzinach pracy oddziału same) - będzie to jeden lub dwa posiłki (pierwsze i drugie śniadanie, obiad jest u mnie o 14.00). Koszt to 1/2 stawki żywieniowej X ilość dni. Nie wiem, jak bedzie z kosztami przygotowywania posiłków - kiedyś liczono to osobno i też płacili rodzice).

Jak chcesz, to się szczegółów od dyrekcji jutro dowiem.

grażka14-04-2004 19:17:21   [#06]

Acha, jak rodzić chce posiłki -bo nie musi.

:(

Okropne są potem sytuacje - prawie wszyscy jedzą - dwoje troje dzieci siedzi w kątku - lub ma swoje kanapki przy stoliku.

Przecież nawet pić im dać nie można, jak rodzic nie płaci - bo to z opłat innych dzieci idzie.

Do kitu to wszystko...

grażka14-04-2004 19:18:20   [#07]
"rodzic chce", MIC, te literówki  :)
Macia14-04-2004 19:20:44   [#08]
Ale takie informacje powinni rodzice znac wcześniej i oczywiście ja też przed zatwierdzeniem projektu. Tymczasem u mnie rekrutacja trwa jak co roku a organ może dopiero we wrześniu ogłosi te informację i co zrobię z nauczycielkami? Właściwie to mam wyjście bo to placówka nieferyjna więc wypowiedzenia będą we wrześniu
grażka14-04-2004 19:26:05   [#09]

Jestem tego samego zdania :-)

Ale czy władza liczy się z petentami - a politycy z wyborcami?

panda15-04-2004 06:37:04   [#10]

sześciolatki

W Ełku zlikwidowano w przedszkolach grupy "nieżywieniowe". 5-godzinne zerówki mogą być tylko w szkołach. W szkole natomiast rodzic może wykupić obiady (średnio 40 zł m-cznie) i zapisać dziecko do świetlicy (pracuje do 16.00). Trudna sytuacja dla przedszkoli. Ponieważ trwa nabór trudno określić efekt kadrowy.
Renatka15-04-2004 08:37:28   [#11]

U nas są dwa warianty ppłatny i nie ( 5 godzin ale powiedziano nam ,że nie pozwolą łączyć . już teraz odbija sie to na zapisach 6- latków do przedszkola.

Co wtedy czy reguluje jakiś przepis zasady grup mieszanych i jak rozliczać podstawowe pensum nauczyciela

dorota15-04-2004 14:05:43   [#12]
To nie jest sprawiedliwe. Uważam,że te sześciolatki całodzienne powinny płacić różnicę , czyi za trzy godziny. Dlaczego mają płacic całość czesnego, skoro 5 godzin jest obowiązkowych i opłacanych z urzędu. Czyżby znowu byli równi i równiejsi? Jeśli wprowadzono obowiązek dla wszystkich, to niechaj dotyczy wszyskich. Co na ten temat myślicie?
Gusia15-04-2004 16:09:13   [#13]
z tego co wiem, u nas podobno (tak mówiła p. dyrektor przedszkola miejskiego) rodzice 6 - latków, mają być zwolnieni z płacenia czesnego. Miało by to znaczyć, że tylko za żywienie będzie trzeba zapłacić.
Macia15-04-2004 16:20:07   [#14]

I dobrze

to o czym pisze Gusia powinno być obowiazujące w całym kraju. Nie byłoby zamieszania i podziałów. Dzieci z okolicznych miejscowości mojego przedszkola zamiast dojechać do przedszkola dojeżdżaja do zerówki w szkole w innej miejscowości bo tam nie musza płacic czesnego a jeszcze "załapia się" na akcję dożywianie w szkole. W ten sposób rodzice oszczędzają mimo że tak naprawdę woleliby posłać dzieci do przedszkola.
Tatiana19-04-2004 18:10:36   [#15]

Jak widać z powyższych wypowiedzi, z odpłatnością jest bardzo różnie. Na naszym terenie/leszczyńskie/ 6-latki będące  5 godzin w przedszkolu  oczywiście nie płacą zgodnie z ustawą, a jeżeli korzystają z wyżywienia to płacą tak samo jak pozostałe dzieci, czyli za "wsad do kotła" i koszty przygotowania posiłku. Natomiast 6-latki, które są więcej niż 5 godzin w przedszkolu płacą tak samo, jak inne dzieci, czyli zgodnie z taryfą opracowaną przez organ gminy. Są to wszelkie koszty powyżej 5 godzin. I podam przykład Leszna: 5 godzinne -młodsze i 6-latki płacą równo za przygotowanie posiłku 33,- miesięcznie plus ustaloną przez placówkę /wspólnie z rodzicami/ stawkę żywieniową. 9 -godzinne - młodsze i 6-latki płacą również tak samo - 108 złotych miesięcznie, plus stawka żywieniowa. Organ w uchwale wyjaśnia, że do 5 godzin wszystkie dzieci przebywają bezpłatnie, a te 108 złotych to są koszty pobytu powyżej 5 godzin i koszty przygotowania posiłków.

Nie podaję więcej przykładów, bo źle się czyta ogrom informacji.

                                        Hej Tatiana

Marla19-04-2004 19:14:37   [#16]

pracuje

 w przedszkolu, które realizuje tylko podstawe programową , przyjmujemy w pierwszej kolejności 6-latki a jak mamy jeszcze miejsca to 5-latki, rodzice nie płacą za nic do op, ale co roku ustalaja kwotę na Radę Przedszkola, płacą ci którzy mogą a kto nie może nie płaci, ta kwota to w tym roku 25 zł miesięcznie i Rada decyduje na co to wydać, dzieci przynoszą ze sobą 2 śniadanie , bo pierwsze jedzą w domu, czas pracy n-lek to 22 godziny, bo w grupie jest niewiele 5-latków, funkcjonuje to u nas od kilku lat, pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]