Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dyrektor szkoły niepublicznej a awans na mianowanego
strony: [ 1 ]
JagaK15-05-2014 12:03:33   [#01]

Bardzo proszę o pomoc, może ktoś z Państwa spotkał się z takim problemem. Dyrektor szkoły niepublicznej prowadzonej przez stowarzyszenie obejmując funkcję był nauczycielem kontraktowym i takim jest do chwili obecnej. Miał za sobą rok odbytego stażu na stopień nauczyciela mianowanego w poprzedniej szkole. Na stanowisku dyrektora w tej szkole niepublicznej pracuje 2lata . Chciałby zakończyć staż 9 chociaż nie ma opiekuna stażu) i złożyć wniosek na postępowanie egzaminacyjne na mianowanego. Kto mu wystawi ocenę dorobku stażu ? Jak zorganizować w tej sytuacji to postępowanie? Wiadomo, ze w przypadku awansu dyrektora na dyplomowanego postępowanie awansowe oczywiste. Co w tej sytuacji...

Stefan Ruta15-05-2014 12:16:36   [#02]

rozumiem , ze jesteś zatrudniona na zasadach karty nauczyciela

sprawdzę i napiszę, ale chciałbym utrzymać kontakt bo prowadzę również szkołę niepubliczną i możemy sobie trochę pomóc w codziennej pracy

Kasia201215-05-2014 12:32:40   [#03]

Jestem w podobnej sytuacji jestem Dyrektorem placówki niepublicznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie - nauczyciele u mnie robią poszczególne stopnie awansu - ja jako dyrektor nie mam szans przebić się z kontraktowego na mianowanego (należało by się zatrudnić na pół etatu w innej szkole.... taką informację uzyskałam w KO) :(

Aneta Krzykawska15-05-2014 17:37:27   [#04]

Witam. Widzę, że to nie tylko mój problem. Także jestem dyrektorem- nauczycielem kontraktowym i tez uzyskałam z KO takie informacje, żeby się gdzieś zatrudnić. Bardzo śmieszne. Prowadzę małe przedszkole, pracuje tam także jako nauczyciel. Nawet jakbym znalazła pracę jako nauczyciel na 1/2 etatu w innej placówce, to nie jest to możliwe czasowo do wykonania. Gdzieś 12,5 godziny i u siebie 25 jako nauczyciel plus czas na czynności związane z byciem dyrektorem - nie do wykonania. Aha zapomniałam, że jestem także organem prowadzącym więc jeszcze wykonuję czynności organu. A czy małe przedszkole czy duże to dokumentacji i obowiązków tyle samo. Ktoś zna rozwiązanie?

 

mika15-05-2014 18:48:34   [#05]

Nie bardzo rozumiem na jakiej pp odpowiada KO o zatrudnieniu w innej szkole. Skoro w umowie masz zatrudnienie jako nauczyciel kontraktowy i wyznaczone co najmniej pół etatu to moim zdaniem robisz awans jak nauczyciel kontraktowy. Musisz tylko sama wyznaczyć sobie opiekuna, monitorować staż i napisać ocenę dorobku.


post został zmieniony: 15-05-2014 18:48:59
Leszek15-05-2014 21:33:26   [#06]

Niestety KN przewiduje tylko awans dyrektora na stopień dyplomowanego (art. 9e ust.1)

a jest to pochodną Uoso (art. 36 ust. 1) - Szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany...

 

pozdrawiam

rzewa15-05-2014 23:01:13   [#07]

jest luka w prawie, ale niestety nie można jej zasypać we własnym zakresie - jedyne wyjście na teraz, to takie jakie sugeruje KO

MKJ15-05-2014 23:17:35   [#08]

Nie jedyna to luka, dotycząca statusu dyrektora jako nauczyciela zatrudnionego przez szkołę reprezentowaną przez tegoż dyrektora.

Myślę, że w tym przypadku nie stanowiłoby naruszenia prawa potraktowanie awansu dyrektora jako awansu nauczyciela ze wszystkimi czynnościami dyrektora jako organu szkoły. Nie byłby to jedyny przypadek, gdy dyrektor musi biegać z jednej strony swojego biurka na drugą. :)

rzewa15-05-2014 23:19:31   [#09]

i co, sam sobie ten akt wystawi??!!

MKJ15-05-2014 23:25:50   [#10]

Jeśli jest jednocześnie nauczycielem, dyrektorem i organem prowadzącym, to nie inaczej. :)

Patrząc na to z innej strony, piastowanie tych wszystkich stanowisk nie może być powodem wyłączenia nauczyciela ze stosowania wobec niego rozdz. 3a KN.

mika16-05-2014 09:54:43   [#11]

Uważam jak wyżej, nie można nauczycielowi odmówić awansu dlatego, że pełni inne funkcje w tym dyrektora.

rzewa16-05-2014 10:29:44   [#12]

a kto tego awansu odmówi w tym wypadku?

czyli inaczej: do kogo się udać po ten awans -> bo tylko wtedy można się spotkać z odmową

czyli nikt nie odmówi dlatego, że się jest dyrektorem - odmówi dlatego, że nie ma pp by się tym zajął

można wykonać bandycki numer - jak się nie jest bardzo zainteresowanym, tak by się gdzie indziej zatrudniać to bez ryzyka można to zrobić - i wystawić sobie wszystkie kwity łącznie z aktem nadania stopnia n-la dyplomowanego, poczekać 4 lata (pracując jako dyrek) i złożyć dokumenty do KO -> niech oni jedzą tą żabę:

albo uznają i ok, albo stwierdzą nieważność aktu i wtedy do sądu idziemy :-))

ale parę latek będzie to trwało...


post został zmieniony: 16-05-2014 10:34:05
ewa16-05-2014 11:25:06   [#13]

rzewa zerknij:

...wystawić sobie wszystkie kwity łącznie z aktem nadania stopnia n-la dyplomowanego,(...)

doprecyzuj, bo nie łapię o  co chodzi ;-)


post został zmieniony: 16-05-2014 11:25:56
Stefan Ruta16-05-2014 11:27:54   [#14]

jestem ciekaw podstawy prawnej zatrudnienia ( Kodeks pracy czy Karta nauczyciela ),

jasne i proste Karta nauczyciela nie przewiduje zatrudnienia nauczyciela na stanowisku dyrektora z awansem niższym niż mianowany - pisał o tym Leszek,

a z tym nauczycielem dyplomowanym to jednak przesadziłaś,

rzewa16-05-2014 12:04:16   [#15]

ewa: jak dyrektor szkoły niepublicznej jest jednocześnie organem prowadzącym - wtedy z KN akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego nadaje on (jako organ prowadzący)

oczywiście trzeba poprosić przedstawiciela ON do komisji i tu może być problem, który trzeba będzie rozwiązać -> ciekawe jak KO z tego się wykręci....

a dalej już wiadomo... ;-)

Stefanie, taki dyrektor nie jest przez nikogo zatrudniony ani na podstawie k.p. ani KN, ale wykonuje pracę (w szerokim rozumieniu tego słowa) w szkole, będącej jednostką o jakiej mowa w ustawie o systemie oświaty. Zatem zgodnie z art 3 pkt 1 podlega pod przepisy KN w zakresie określonym w KN

Z art 91 b ust 2 pkt 3 KN wynika, że podlega on pod zapisy art 9a-9i (awans) KN

KN nic nie mówi o tym jaki stopień awansu ma mieć dyrektor szkoły -> o tym mówi rozporządzenie MEN wydane na podstawie delegacji zawartej w u.s.o. i dotyczy ono tylko (zgodnie z delegacją ustawową) dyrektorów szkół i placówek publicznych

mika16-05-2014 12:09:07   [#16]

Moim zdaniem sytuacja może dotyczyć mianowania, zatrudnienia z KP, stosowanie przepisów zgodnie z art. 91b. KN

ewa16-05-2014 12:48:01   [#17]

mic rzewa, ale ja o to pytałam -  ...wystawić sobie wszystkie kwity łącznie z aktem nadania stopnia n-la dyplomowanego,(...)

a nie o to jaki organ nadaje stopień awansu nauczyciela mianowanego

i dalej nie wiem skąd Ci się wzięło to, co w wyczernionym tu już przez mła, fragmencie wypowiedzi Twej


post został zmieniony: 16-05-2014 12:51:31
rzewa16-05-2014 13:22:41   [#18]

przecież piszę: chodziło mi o pociągniętą do absurdu sytuację, gdy dyrektorem i organem jest jedna i ta sama osoba

Leszek16-05-2014 13:30:19   [#19]

do #15

Uoso (art. 36 ust. 1) - Szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany...

pozdrawiam

Stefan Ruta16-05-2014 13:53:26   [#20]

rzewa mam wiele szacunku do Ciebie i twojej wiedzy ale jak to: taki dyrektor nie jest przez nikogo zatrudniany , ale musi istnieć jakiś stosunek pracy żeby pobierać wynagrodzenie

chyba, że tak jak proboszcz na parafii, zgodnie z kapitalistyczną zasadą wg potrzeb

Aneta Krzykawska16-05-2014 14:30:17   [#21]

do #19

a mieści się to w rozdziale 3 "Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi"

Zgodnie z art. 90 pkt 3d uoso

Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:

1) (...)  wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego (...), 

 czyli można pobierać wynagrodzenie gdy się prowadzi przedszkole, jest się dyrektorem i prowadzi tam się zajęcia. 

rzewa16-05-2014 15:46:26   [#22]

Aneto nie zmienia to faktu, że aby kierować szkołą publiczną trzeba mieć co najmniej stopień n-la mianowanego, ale...

w przypadku szkoły niepublicznej takiego wymogu nie ma

dlatego np. art 9c ust 4 KN przewiduje, że n-l nie mający takiego stopnia awansu może być opiekunem stażu, o ile zajmuje stanowisko kierownicze

czyli żeby JagaK "zrobiła" awans bez problemu musi ustalić ze swoim OP, że na 3 lata będzie w tej szkole n-lem (1/2) i dyrektorem administracyjnym, a OP na 3 lata "weźmie sobie" dyrektora pedagogicznego, który umożliwi awans JadzeK

Aneta Krzykawska16-05-2014 17:08:29   [#23]

Czyli,  hipotetycznie,  ja jestem dyrektorem pedagogicznym u JagiK a ona u mnie i awans sobie wzajemnie robimy ?

 

A uściślając tylko opiekunem nauczyciela stażysty i kontraktowego może być osoba sprawująca stanowisko kierownicze.  A co dalej?  Jak powiedzmy nauczyciele uzyskają kolejne stopnie awansu a dyrektor  "stoi w miejscu na kontraktowym" - uniemożliwia to dalszy staż nauczycielom bez zmiany dyrektora.

 

   


post został zmieniony: 16-05-2014 17:16:29
rzewa16-05-2014 22:14:40   [#24]

stopień awansu (lub jego brak) dyrektora nie ma wpływu na możliwości awansowe nauczycieli -> może być dyrek bez stopnia awansu a wszyscy n-le mogą się dyplomować :-)

Aneta Krzykawska17-05-2014 13:57:23   [#25]

Podczas awansu na dyplomowanego nie ma już opiekuna stażu, tak?  

MKJ17-05-2014 13:59:17   [#26]

Tak.

Aneta Krzykawska17-05-2014 14:28:02   [#27]

Wiecie,  mogę to wszystko zrobić:  zatrudnić nauczyciela na stanowisku wicedyrektora, przekazać przedszkole mężowi jako OP - papier wszystko przyjmie.  Ale po co to wszystko.  Jeżeli już dopuszczono, że mogę być dyrektorem to konsekwentnie powinno być jak to dalej ma wyglądać. Niby awans zawodowy nie jest obowiązkowy ale wiemy "jak ważne jest mieć różne tytuły, stopnie i inne literki" .

rzewa18-05-2014 07:49:41   [#28]

o rany! dopiero teraz to zauważyłam: w #15 machnęłam się i zamiast o akcie nadania stopnia n-la mianowanego, napisałam dyplomowanego

ewa dwa razy zwracała mi na to uwagę, a ja jak ten koń dorożkarski - nie zauważyłam błędu... dopiero teraz :-(

w całym wątku chodzi o awans na mianowanego i o takim awansie myślałam pisząc post #15

buuu :-(

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]