Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wytyczne
strony: [ 1 ]
Ela06-04-2004 12:39:56   [#01]
Coraz częściej spotykam się z wyrażeniem wytyczne. Kiedys to robiło ma wszystkich dość duże wrażenie . Jak dostałeś wytyczne to był mus. Póżniejsze doświadczenia pokazały że wytyczne nie mają żadnego przełożenia na prawo .Dziś to słowo  znowu pokazuje się i to w dokumentach naszych władz . Mam więc prośbę jak ustosunkować się do WYTYCZNYCH?
Marek Pleśniar06-04-2004 12:49:04   [#02]

nalezy tę kwestię załatwiać przy pomocy smiechu.

Z urzędnika co musi mieć wytyczne zamiast rozumu.

Są dwa sposoby funkcjonowania z prawem, oświatowym:

1. Otwierasz dziennik ustaw i interpretując prawo tam zawarte coś tam zarządzasz dyrektorze w swej szkole. Pracujesz na podstawie prawa.

2. Albo czekasz na wytyczne, czy też je wykonujesz gdy przyślą świstek z KO albo UM bezkrytycznie, nie sprawdzając w rzeczonym dzienniku ustaw. A jak nawet sprawdzisz to i tak robisz co każą - choćby najgłupsze.

Po co to mówię.

OSKKO promuje postawę świadomego interpretowania prawa - bez oglądania się na wytyczne.Wszystko jest w przepisach i nie ma powodu by czekać na wyjaśnienie przez jakowegoś urzędnika - bo przecież dyrektor sam nie umie przeczytać ze zrozumieniem.

Najdurniejsze i najszkodliwsze dla oświaty jest uleganie prawu powielaczowemu.

Od razu mi się kojarzy to z grubopalcym urzędnikiem wojewódzkiej PZPR i mentalnością rodem z tych czasów. Do dziś ich spotykam - takich ludzi i wtedy robi mi się zimno lub wściekle.

Albo śmiesznie.

 nie ma takiego aktu prawnego "wytyczna"

beera06-04-2004 13:09:16   [#03]

;-))

Jest jeszcze prawo siły ;-))

potwierdzając tezy marka, dodam na marginesie- jesli wytyczne wydaje silniejszy od Ciebie, to są to inne wytyczne niż te, ktore wydaje slabszy;-)))

AnJa06-04-2004 13:35:05   [#04]
Wytyczne przynależnione są wyłacznie silniejszym od Ciebie, równi Ci mają sugestie (ja myślę,że...,  mnie sie wydaje,że...) słabsi proszą, zaznaczając, że "my się  się możemy mylić, ale naszym  zdaniem ...)
beera06-04-2004 13:46:07   [#05]

anja...

ale ocena może być różniącą kwestią

Czyli- wydaje Ci ktoś wytyczne będąc przekonaym, iż jest silniejszym, ale TO TY oceniasz, czy on jest silnieszy

Tak więc kolejnośc jest taka:

Pada coś , co ktos uważa za wytyczne
następuje Twoja ocena siły wytyczającego
Pojawia się uznanie intencyjnych "wytycznych" za wytyczne, sugestie, bądź prośby

;-)))

Elu- przepraszam za te uwagi z przymrużeniem oka.

wiem, ze czasem te wytyczne nie są wcale zabawne... najwyżej smieszne

Maryśka206-04-2004 14:05:53   [#06]

:-)

Asiu, ale do wytycznych inaczej nie można....tylko z przymrużeniem oka, jeśli się nie chce wpaść w obłęd.
Marek Pleśniar06-04-2004 14:22:20   [#07]
asia miała takie coś na seminarium - podczas swojego wystąpienia. Pani z pewnego organu dowiedziała się od prelegentki o jakowymś uregulowaniu prawnym i spytała: "a są na to wytyczne?" ;-)
AnJa06-04-2004 14:32:07   [#08]
Aha:-)
Małgoś06-04-2004 14:46:02   [#09]
wytyczne z pozycji siły to są ...wykrzyczne, a bywa, że i czasem nawet wyryczne   ;-)
Małgoś06-04-2004 21:32:15   [#10]

wklejam na prośbę pani Wandy W.

 

dostałam tego maila i na prosbę nadawcy wklejam pytanie:

Nie jestem członkiem Waszego Forum, ale często do Was zaglądam i pozostaję pod wrażeniem, jak szybko się komunikujecie (i w jakiej ilości).

Mam prośbę związaną z wytycznymi (podjęliście ten temat). Dwa lata temu przeprowadziłam całą batalię rozbijając jedność zarządu miasta w kwestii wicedyrektorów.
Teraz temat powrócił mimo zmiany władz.

Otrzymaliśmy "wytyczne", zgodnie z którymi stanowisko DRUGIEGO wicedyrektora może być w szkole liczacej 30 i
więcej oddziałów.

Wiem, że nie ma podstawy MENiS, ale chciałabym wiedzieć,
jak to jet w Polsce.

Przy jakiej liczbie oddziałów i w jakich
miejscowościach funkcjonuje drugi
wicedyrektor?

Czy moze Pani zapytać o to na forum? Będę śledzić wypowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie. Wanda W.

beera06-04-2004 21:35:13   [#11]

Małgoś

Juz zalozony jest wątek na ten temat, a wanda już na forum

:-)

Małgoś06-04-2004 21:36:23   [#12]

ale mam refleks :-)

założyłam jeszcze jeden osobny watek - tak się spieszyłam, że nie czytałam innych :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]